Mai are cineva hernie de disc ?

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns cris69 spune:

eve de ce nu ti-a recomandat operatia? ai fost la spitalul militar? ai facut RMN? fa-ti mai multe investigatii nu te lasa numai cu o parere de la un singur medic. bafta.eu ma simt bine dupa operatie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eve44 spune:

Am facut doar CT ,nu am voie sa fac RMN.
Nu se pune problema operatiei,nici dr nu mi-a recomandat dar nici eu nu vreau s-o fac.
De curand am avut alta operatie,nu mai vreau sa ma gandescla asa ceva.
Ideea e ca de azi am inceput recuperarea.
Trebuie sa fac zilnic ,timp de 3 saptamani.
Sedinta de azi a fost ok ,deja durerile au trecut .
In fiecare zi fac alt program de recuperare.
Si dr care a lucrat cu mine azi m-a incurajat foarte tare.
Trebuie sa mai dau jos si cateva kg si sa urmez cu sfintenie indicatiile lor.
Deci cu Dumnezeu inainte!

Sarbatori fericite!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anuska spune:

Ai incredere in tine, urmeaza sedintele de recuperare si apoi sa mai faci iar un RMN sau ce ai voie.....
Pb cu greutatea o am si eu si ma lupt cu kg-le la greu, da' ale naibii asa greu se duc, si asa de usor se pun la loc....
Descrie-ne si noua exercitiile pe care le faci....
Sa ne mai miscam si noi p-acasa.....
Ca eu am mai uitat din cele pe care aveam voie sa le fac si poate asa mi le reamintesc.

*********************************

Poze cu familionu'

Povestea nasterii Anei 17.03.2000
Povestea nasterii Teodorei(bb2) 8.10.2004

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tzuc spune:

Am dat acum poeste subiect si mi-a amintit de chinurile mele din urma cu 10 ani. Imi pare tare rau ca aveti probleme cu coloana, stiu ce inseamna asta. O sa va spun pe scurt "povestea mea". In oct. '98 a inceput sa ma doara picorul stang (undeva langa fund) fara nici un motiv cunoscut de mine. Durerea s-a intensificat intr-o una ff tare pana am ajuns sa nu mai pot calca in el si in plus sa-mi amorteasca degetele la picior. Am mers la spital..internata 2 sapt (in provincie), fizioterapie, infiltratii, nici o ameliorare. Am fost trimisa la Craiova, mi s-a facut mielografie (extragere lichid din coloana), rezultatul a fost Tasare de vertebre L4-L5 etc..verdict- Operatie. Am refuzat si am plecat acasa in aceasi stare. Dupa o luna de stat in pat fara sa ma misc, nici la toaleta nu putema merge (in mintea mea asteptam sa mor, deja nu mai simteam piciorul stang, muschii incepusera sa se atrofieze, erau ca un burete, deh minte de copil la 24 de ani si neinformat)..dupa un consiliu de familie in care au decis sa ma aduca la Bucuresti, am aterizat fortat in dec. la Spitalul universitar la sectia de fizioterapie si recuperare la dr. Zbenghe Gheorghe. Evident ca a vazut iesirile din spital si tratamentul ce l-am primit in provincie si a tunat si fulgerat la adresa drilor de acolo..cum nenorocesc oamenii etc.

Am stat 3 luni in spitalul universitar, am facut fizioterapie in fiecare zi, gimnastica la sala si in apa, masaj zilnic, tratament cu antiinflamatoare. Toate alizele ok..dupa o perioada la evaluare nici o schimbare, dureri aveam doar de picior si undeva sus langa fund, spatele nu madurea deloc deloc.

M-a trimis la neurologie sa ma vada si au zis; Operatie..am refuzat, am reluat tratamentul cu prednison si am inceput cu doza de soc de 8 pastile in prima zi, scazand cate una in fiecare zi pana am ajuns la 1/zi si apoi am adaugat in fiecare zi cate una pana am ajuns iar la 8. Am incpeut s asimt o ameliorare a durerilor si s apot calca in picior sa-l simt, ma umflasem ca un balon, dar de sarbatori am plecat acsa si m-am "atins de sare mai mult si am facut un puseu si am revenit de unde plecasem. Din nou tratament.. iar trimisa sa ma operez..iar am refuzat..intr-un final, desi dr. Zbenghe nu era adeptul medicamentelor, mi-a facut niste injectii 1 la 3 zile si alea m-au pus pe picioare. Evident ca efortul a fost evitat, apa rece, stat mult in frig, sa nu ma ingras (aveam 52kg atunci si m-am ingrasat pana la 68kg) etc..tot ce ar putea dauna unei astfel de boli. Atunci nu eram casatorita si mi-a zis dr. ca o sa am probleme cu sarcina din cauza greutatii, ei d eunde..am ajuns oin sarcina la 82kg si eram ff mobila si am nascut si natural 100% si acum ma solicita pitica la greu si nu mai am nimic.

Incercati cu fizioterapie inainte de operatie si vedeti daca cedeaza durerea, nu va pierdeti speranta ca nu cedeaza din prima sau dupa o tura de fizioterapie, la mine au trecut de tot dupa mult timp, apropae un an.

Va doresc sanatate si sa scapati de afurisitele de dureri

PS; din pacate dr. Zbenghe nu mai stiu nimic de el pt. ca s-a desfintat clinica la Universitar, nici nu stiu daca mai profeseaza ca era batran atunci, dar era un medic si OM extraordinar.



Mergi la inceput