Mai are cineva hernie de disc ?

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns cris69 spune:

nu este bine ca te sageata in piciorul stang. de obicei ai simtomele acestea cand sunt presati nervii la coloana vertebrala. pot sa creasca si ciocuri.trebuie facute investigatii din timp si nu lasate pe baza unui singur doctor.multi nu stiu cum sa scape de tine mai repede.se uita doar daca le duci ceva.durerea mea a ajuns la degetele piciorului stang si abia atunci mi-a zis ca este de operatie. vedeti ca RMN este gratuit nu trebuie sa platiti.se face prin casa de asigurari de sanatate. nu va lasati interesativa iar de la firmele unde lucrati trbuie sa va ajute cu bani pentru investigatii.pastrati chitantele in original si faceti copii dupa toate investigatiile, biletele de trimitere etc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cris69 spune:

sa nu va suparati daca va dau sfaturi.cele care aveti kg in plu incercati sa le dati jos. nu curelor de slabire drastice. incercati sa renuntati la dulciuri, sucuri, mancati putin si des si sa nu credeti ca vati slabii repede. eu am avut probleme si din cauza kg. ajunsesem sa am aproape 90kg la 1.70m acum am mai dat jos si am 78kg. dar incet ca sunt operata de 18 luni.mananc aproape orice dar cu masura si nu vreau sa ma opresc aici. daca nu faci miscare nu mancati multe calorii.bafta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iu_lia spune:


Stiu foarte bine ce inseamna durerea de spate,am ajuns pana la urma la operatie acum 4 ani.Un semn ca ar fi cazul de operatie este cand se lasa durerea pe picior, nu mai ai control pe picior.
Operatia in sine nu e grea,la cateva ore de la operatie te ridica in picioare,poti sa mergi, sa mananci,eu m-am operat marti si joi am plecat acasa.Dupa operatie trebuie sa te apleci treptat, in fiecare zi cate putin mai jos, faci exercitii, pentru ca pana la 6 saptamani sa te poti apleca pana jos.de evitat frigul si umezeala.Asta a fost cazul meu, de multe ori se rezolva cu tratament medicamentos, fizioterapie si nu se ajunge la operatie .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eve44 spune:

Iulia multumim mult pentru sustinere.
Pe mine tot ma doare spatele ,nu-si face efectul niciun antiinflamator.Cel mai nasol e ca suport foarte greu frigul.
Nu am avut problema asta pana acum.
Abia astept sa merg luni la dr.
Sanatate multa si voua si sa ne tineti la curent cu noutatile care mai apar.



Sarbatori fericite!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Am io o noutate nu ma pot apleca ... asta pt k a fost musai sa fac curat ... Si acum durerea imi merge pe piciorul drept, macar s-a schimbat de la stangul
Astept saptamana viitoare sa incep vizitele pe rand la doctori sa termin repede

Multa, multa sanatate va doresc si cu optimism inainte !




Daria & GIULIA(2004 08 16) arta la 3,4 ani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iu_lia spune:

Inteleg prin ce treceti.Conteaza foarte mult sa aveti un medic bun, eu in prima faza am nimerit la o idioata care nu m-a trimis la investigatii,mi-a dat tratament si fizioterapie desi eu nu puteam merge nici pe varfuri, nici pe calcaie asa ca am pierdut aproape 2 luni facand tratamente degeaba.
Apoi intr-o zi cand ma apucasera toti nervii m-am dus la urgenta si am avut noroc sa nimeresc la o doctorita tanara care mi-a zis sa vin a doua zi la sefa ei,ca e foarte buna.Asa a si fost, mi-a dat trimitere direct la rnm si mi-a recomandat sa fac operatia, la mine era deja rupta hernia.Nu vreau sa spun ca gata imediat trebuie sa va operati, vreau sa va incurajez in situatia nefericita in care se ajunge aici.Cand m-am operat fetita mea avea 11 luni si nici eu nu aveam cu cine s-o las, ai mei lucrau, iar soacra-mea desi pensionara n-a binevoit ca "ce draga trebuie sa te operezi acum, mai asteapta si tu".Asa ca am gasit o femeie si am trimis copilul la ai mei dar la 2 luni de la operatie femeia a plecat asa ca a trebuit sa imi iau copilul acasa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arghirmonica spune:

Si eu vin in club...discopatie lombara L4-L5 si lombosciatica in urma nasterii..m-au tinut nenorocitii aia rastignita 12 ore pana mi-au plecat oasele de la loc.Am paralizat la 3 zile dupa nastere si am iesit din spital in scaun cu rotile . Au urmat vizite la n doctori din Cluj care se cruceau si imi ziceau ca eu am fost cazul 1 la 10000.Mi-au spus fara operatie nu scapi.la 25 de ani nu puteam sa cred.3 luni nu am mers deloc.,. Niste dureri de am zis ca mai bine mor decat sa vad ca nu-i pot da copilului sa suga si nici macar sa ma pot apleca sa-l vad nu sa-l tin in brate.Dupa zeci e infiltratii si ,injectii antiinflamatare am inceput sa merg cu cadrul si dupa aia incet incet am invatat din nou sa merg cu carja.groaznic...Am ramas asa cu durerile astea si interdictia de a mai vea copil si....l-am facut pe al doilea.Dr meu Doamne tine-l s-a crucit cand i-am dus dosarul pt propunere de operatie pt discopatie.A stat langa mine pana am nascut natural si al 2 lea copil..si la 2 ore dupa anstere umblam de nebuna prin spital...Am avut dureri groaznice de spate da Dumnezeu m-a ajutat si am iesit din spital cu copilu in brate.
Nu am mai facut nici un tratament,ridic copilu,nu tin cont de nimic,ma apuca niste dureri cand stau mult in picioarele.spal vasele,in general cand fac curat.Mai iau un diclofenac,ma mai ung cu alifii...apa de ploaie sii merg mai departe pana cand nu stiu...Monica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns giulia71 spune:

Gagici, vin si in club ca sunt suferinda cu spatele de nu mai stiu anii.
Pe mine ma doar rau si la efort si la repaus!
Aci e beleaua, si n-ar fi numa asta dar am facut n investigatii si in tara si in afara si imi spun tot ca n-am nimic decat o artroza si niste ciocuri?!
Imi dau fel de fel de anti-inflamatoare, alifii, si mai stiu eu ce nasturi, trece durerea cand le iau si cum le intrerup o iau de la capat cu durerile.
E groaznic!
Sunt asa de suparata pe dr astia pen' ca nu imi gasesc ce am de fapt la coloana, de unde naiba provin durerile astea asa de mari?
Voi relua in primavara periplku pe la dr sa vad daca dau de unu mai dastept sa-mi gaseasca baiu.
Va pup si sanatate maxima!


...mami daca nu mananc acuma, intru'-n grebla foamei!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eve44 spune:

Am fost ieri la medic .
Diagnosticul este dezastruos,mult peste asteptarile mele:dubla hernie de disc.
Cred ca mai rau de atat nici nu se putea si nu ma sfatuieste sa ma operez.Voi urma o perioada de fizioterapie ,combinata cu alte modalitati de recuperare,tipm de 3 saptamani ,zilnic,apoi va urma o perioada de relaxare si mai vedem.
Azi dupa amiaza am prima sedinta.
Voi ati ajuns la medic?
Sanatate multa la toate si aveti grija de voi.


Sarbatori fericite!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Eve, imi pare rau de asa o veste ... dar lasa ca sigur va fi bine. Eu nici nu vreau sa aud de operatie.
Eu deocamdata tratez o amigdalita, o cadere de calciu si dintii, cel tarziu vineri sunt la reumatolog cu shalele




Daria & GIULIA(2004 08 16) arta la 3,4 ani

Mergi la inceput