Albinute & bondari de martie-aprilie '07 (61)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns florin-a spune:

Am fost la medic cu rezultatul!pt parazitul "nostru" ne-a dat ceva naturist-HELMIFLORES-medicamentele pt asa ceva sunt doar pentru copii peste 2 ani.Pt Ana(8 luni aproape0ar fi insemnat sa ii suprasolicite ficatul si o dadeam in alte belele!
Asa ca o sa facem aceasta cura de siropel naturist si dupa o luna de zile repetam analizele.oricum a zis ca poata sa mai reapara!!

Varsta Ana-Maria
http://b1.lilypie.com/uFCEp3.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tzuna spune:

FLORIN-A - bine ca nu e grav. Nu stiam nimic despre problema voastra dar daca i-a dat ceva naturist trebuie sa fie bine.

IUNITA- bine ca a fost numai o sperietura. Va pup pe amandoua.Mie mi se pare f greu sa supraveghezi corect un copil de peste 6-7 luni. Cred ca trebuie sa facem tot ce putem incat sa nu aiba la indemana nimic periculos dar si sa ne rugam la Dumnezeu sa nu-i pazeasca.

Daca tot povestim de chestii urate sa va spun ce am patit eu cu Maria la baie. Acum cateva seri i-am facut baie singura (f rar se intampla asta). Si Maria nu mai sta deloc. Se foia, nu reuseam sa o spal si sa o tin asa ca-i dau o ratusca galbena de cauciuc- sunt 3 la set si cu o rata mare). Se juca Maria frumos cu ea, eu o spalam, ea o molfaia cand deschide o gura mare si baga toata rata in gura. Nu se mai vedea deloc. Am crezut ca inghet dar i-am scos-o intr-o fractiune de secunda. Mi se pareau mie cam micute si desi ii plac mult nu i le lasam niciodata cand era singura dar nu credeam ca o poate baga asa repede pe toata in gura mai ales cand eram fix langa ea. Dar totul e bine cand se termina cu bine.

Va multumesc pentru raspunsurile legate de chestiile de molfait. Azi Maria a mancat chiar binisor mai putin la pranz cand a refuzat ciorba de perisoare (si i-am dat lapte)aceeasi ciorba pe care ieri a mancat-o cu pofta zic eu.

Alta intrebare: Cat dorm copiii vostri ziua, dar noaptea, de cate ori se trezesc plangand noaptea?

Va urez o seara buna tuturor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madybulancea spune:

Buna seara....

Iunita multi pupici!

Tzuna pai noaptea se trezeste cam de 3 -5 ori dar nu neaparat plangand,dar poate sa iaba nopti si doar de 2 ori asa cum se intampla in ultimul timp...

Florin-a,karra,loradin,ellyane multa santate,dar si celorlalti bebeii bolnaviori(scuze dar pe iei mi am amintit)

la noi raceala e pe duca,am obs ca razvanu doarme muuult mai bine dak e mai rece in cam...cam 19 grade,si stit ca exista un rado pt copii?? itsy bitsy fm....se poate asculta online!!!

gataa...ma duc sa fac baie si apoi ma duc la culcare ca m-am trezit de la 6 si trebuluit prin casa si acu mi-e soooommmnnn!!!!

Noapte buna!


Poze Razvanelu

varsta nazdravanlui Razvan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lumi_Nag spune:

Tzuna, George doarme de pe la 11 la pranz, vreo ora jumate doua chiar. Apoi mai doarme dupa aproximativ 3 ore inca 40 de minute cronometrat.Noaptea....de pe la 9-10 pana la 8 dimineata.Se trezeste seara dupa ce a adormit pana la ora 12 noaptea de vreo doua ori, dar nu plangand.Scanceste si se ridica in kur dupa care in picioare tinandu-se de mine.Daca il las se trezeste de tot, dar daca ii dau titi adoarme imediat.Si din cauza ca tot ii dau sanul ca sa adoarma am niste rani de mor de usturime.
Florina speram sa treaca medicamentul homeopat, dar sa treaca si repede, iar dintii sa iasa fara dureri si repede.
Karra, ma bucur ca Winnie face kk mai bine.
Sanatate puiutilor bolnaviori.

Aliona tu chiar te-ai suparat de nu mai dai pe la noi.




Luminita, mami de ingerasul mult iubit George Catalin
Povestea minunii noastre in imagini,
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=3e42c4b9e14d94094845f0" target="_blank">19.03.2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mikiymihaela spune:

Buna mamicilor
Sunt si eu o mamica de fetita Ruxandra de 9 lunisi as vrea sa intru si eu in clubul vostru ce ziceti. E cam tarziu dar pana acum printesa mera nu prea m-a lasat sa ma ocup su de altele doar ea
Sper sa fiti de acord, ma uitam pe forum si cred ca nu mi-ar strica sa am cu cine vorbii despre probl bebelusilor de aceeasi varstape mamici si pe bebici chiar dc nu-i cunosc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sherbi spune:

iunia, ingrozitor ce ti s-a intamplat. multumim ca ne-ai atentionat. eu am grija si stau cu ochii-n patru la david, dar niciodata nu se stie cum mai scapa cate ceva. eu la jucarii chiar nu ii cumpar decat pt varsta lui.

riana, si mie tot vlad imi place tare mult. iar combinatia "constantin vlad" sau mai degraba "vlad constantin" mi se pare reusita.

eliana, sanatate multa la pitici. ma simt oarecum vinovata ca am fost sustinatoare inraita a tratamentului fara antibiotice. sper ca nu am influentat in rau pe nimeni. las ca se fac ei bine! pupice!

revin


Violeta, mami fericita de david alexandru (23 martie 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanici spune:

Tzuna rares doarme cam asa:
~30 min, adoarme intre 11-12
~ 1h 30 min undeva dupa masa, adoarme intre 14-16
rareori mai doarme juma de ora pe la 7-8
Deci per total doarme cam 2h-2h 30min/zi in 2-3 reprize.

Noaptea se trezeste 1 data plangand si de obicei face asta cand se intoarce pe burta si se trezeste inghesuit in gratiile patului. Rareori se trezeste de 2-3 ori pt suzi (de obicei si-o gaseste singur). Are nopti in care nu stiu de el pana la 8 dimineata. Oricum seara cand ma culc sunt destul de linistita, ma gandesc ca nu se trezeste deloc. Acum am trecut printr-o perioada mai grea ca i-au iesit si dintii de sus si s-a cam trezit noaptea. Io am pus pe seama lor trezirile, dar mai vedem.

Rares azi a mai confectionat un dinte . Deci avem 4 jos si 2 sus, poate musca precum o bestie de-acu

roxana & Rares Teodor (23 martie 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tzuna spune:

ROXANICI- un pupic pentru bestiuta ta draga. Apropo de asta Maria uneori ma urmareste sa ma muste. Eu nu o las dar daca nu sunt atenta tot ma mai prinde. Nu mai zic ce le face jucariilor care au nasul mai tare sau botul iesit in afara. Le molfaie , mai si vomita pe ele...

Da, deci Maria mea chiar doarme putin ca sunt zile cand doarme numai 20-30 minute toata ziua, apoi de oboseala se culca la ora 20 dar se trezeste de nenumarate ori noaptea... Azi a dormit bine- 30 minute afara si inca 1 ora si ceva in casa dupa ce a mancat si s-a mai jucat vreo 3 ore. Acum s-a culcat la ora 21.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabdyd spune:

fetelor, vi s-a prescris pana acum paxeladine pt bbei?? mi l-a prescris dr de familie si farmacista nu a vrut sa mi-l dea pe motiv ca nu se da la copii asa mici
va rog dati-mi un raspuns repede, daca sunteti vreuna pe aici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rianna_stef spune:

Iunita slava Domnului ca sunteti bine;stiu ce inseamna;am patit-o si eu acum vreo doua luni;fata mea e innebunita dupa hartie si in special dupa cutia de la vigantol;eram intr-o seara ii pregateam hainutele de noapte si lapticul si ea a gasit cutia de vigantol si a si luat-o;sotul m-a avertizat dar cand m-am uitat la ea,nu facea nimic ,decat se juca;si se uita ciudat la mine;parca isi tinea respiratia;m-am uitat din instinct la cutie si am vazut ca ii lipseste o particica de deasupra;cand i-am deschis gura ,se blocase deja pe gat se mai vedea un coltisor;dar nu putea s-o inghita;am intors-o repede cu fata in jos si i-am dat vreo doua dupa gat de s-a speriat si sotul,iar cand am vazut ca nu merge,pur si simplu i-am bagat degetul pe gat si i-am scos-o;vreau sa va zic ca tremuram toata si asa am adormit in noaptea aia ;nu mai zic ca nu ma gandeam decat la ce ma faceam daca nu puteam sa apuc hartia si mai tare o impingeam;
acum fata mea nu mai pupa nici o bucatica de hartie ,sunt mai atenta la hartie decat la orice altceva;

Tzuna,ca sa-ti raspund la intrebare hai sa-ti spunce program de somn a avut fiica-mea azi;ca ea si-l schimba la saptamana:aseara a adormit de tot la 23.00;s-a trezit la 4.30 si avea chef de joaca;am lasat-o in pace in patut si pe la 5.00 a adormit;la 7.00 s-a trezit ,i-am dat lapte dar n-a baut decat vreo 50 ml si adormit;la 7.45 s-a trezit,am incercat sa-i mai dau lapte ,s-o adorm din nou ,n-am reusit,i-am pus jucariile in patut,dupa ce am schimbat-o ca era cacacita si am lasat-o acolo;m-am intors peste juma de ora dormea;s-a trezit la 10.30,apoi a mai dormit o tura de la 14.00 la 15.30,si acum doarme de la ora 20.30 ,insa dupa cum a facut in ultimele zile ar trebui sa se trezeasca cat de curand sa faca o criza de plans ,in care nu stiu ce sa-i fac decat sa-i pun muzica"sunt furios" si sa adoarma din nou;

Hai ca m-am intins prea mult;probabil v-am plictisit;noapte buna la pitici ,sa viseze ingerasi si sa lase mamele sa doarma;

Rianna_stef (18+)si Daria Georgiana(13 aprilie 2007)
cel mai dulce ras

Mergi la inceput