Copiluti de mai-iunie 2005 (59)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns nelia spune:

Va puteti imagina ca Tudora s-a culcat la 2 asta-noapte, la 7 era in picioare si abia acum, la 4 dupa-amiaza a adormit din nou... m-a tocat astazi, a plins cit pentru toata saptamina, o intreb daca o doare ceva si spune ca nu, nici urechile cum arata de obicei, dar plingeee... din orice si e mofturoasa din cale afara. Iar Lisandru m-a supt astazi si de lapte si de energie, pur si simplu vrea numai in brate, cu sau fara titza in gura, cum il pun jos, zici ca il frige... Si sint singura de dimineata cu ei amindoi, cei mari sint plecati, ca Agata a avut o zi plina astazi: chineza, wu-shu, petrecere de Craciun la unul dintre colegii de clasa, iar tati a umblat cu ea peste tot... si e un ger afara!!! Printre picaturi am invatat, am spalat si intins rufe, am facut o prajitura pentru petrecerea Agatei... nu mai pot! Stiti cum se spune, ce-si face omul cu mina lui... ma rog, nu sint ei facuti chiar cu mina, dar asa se spune... I-am luat suzeta lui Lisandru, se supara rau de tot cind i-o pun in gurita, ca si fetele, nu o vrea si pace! Ca daca ar lua-o poate as avea si eu o clipa de ragaz. Nu stiu ce sa-i fac, ca nu pare ca-l doare ceva, a papat bine, a dormit la fel... dar in brate, acolo nu mai are nika. O sa-mi iau un pinza din aia ca africancele si asa il voi purta pina se insoara! Si-mi mai iau una in spate pentru Tudora si atunci voi avea doi copii fericiti si voi putea si eu sa fac ceva prin casa.

Am zis ca va pun poze, dar au iesit un sfert din cite a facut Octav, unele din cauza luminii si altele din cauza ca toti erau pe acolo intr-o continua miscare, cel putin Tudora nu are una ca lumea, si avae o rochita frumoasa, nici nu se vede... ca pur si simplu fugea din fata aparatului. Agata in schimb pozeaza nevoie mare... Hai ca ma duc sa va pun macar citeva...

CORNELIA , mami de www.dropshots.com/day.php?userid=132493&cdate=20070505&ctime=090808" target="_blank">AGATA, www.dropshots.com/day.php?userid=132493&cdate=20070530&ctime=103800" target="_blank">TUDORA si www.dropshots.com/aurice#date/2007-11-26/18:33:35" target="_blank">LISANDRU

In viata ta si a celor dragi tie, tu trebuie sa fii solutia... nu problema.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monu spune:

Nelia, ai niste copii tare frumosi. Sa va traiasca. Am vazut pozele. Superbe.

Multa rabdare si nervi tari. Poate Tudora e geloasa pe Lisandru si de aceea e asa.

Azi, pentru prima data, Antonia a zis "PA"
, mami de printese
Alexia - aparatoarea lumii si Antonia - avangardista

Sa lupti si sa cauti sa gasesti si sa nu te lasi doborat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nelia spune:

Monu, ce rapida esti, le-ai si vazut. Eu intrasem sa va spun ca le-am pus, nu sint ele clare, filmuletele sint lungi, dar le-am pus pentru atmosfera... Nebunie ce a fost acolo!
Felicitari pentru vorbareata mica!

Dorm amindoi, in pat... Ma uit prin casa si zau daca stiu de ce sa ma apuc, ca nu stiu cit ii tine somnul asta.
La multi ani, Pisik!

CORNELIA , mami de www.dropshots.com/day.php?userid=132493&cdate=20070505&ctime=090808" target="_blank">AGATA, www.dropshots.com/day.php?userid=132493&cdate=20070530&ctime=103800" target="_blank">TUDORA si www.dropshots.com/aurice#date/2007-11-26/18:33:35" target="_blank">LISANDRU

In viata ta si a celor dragi tie, tu trebuie sa fii solutia... nu problema.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns omustata spune:

La multi ani, Denisa!

La multi ani Pisik!
Sa fiti sanatoase si fericite si sa aveti mult noroc!

Buna fetelor! Sa stiti ca eu nu am nimic cu nimeni, nu sunt suparata pe nimeni, doar ca efectiv nu mai apuc sa scriu deloc pe forum. De citit mai citesc printre picaturi. De fapt si acum sunt destul de in urma cu cititul. Am vazut ceva poze: Gabitza aratai excelent la Mos, OanaCce frumoase sunt pozele de pe plaja, Beatricearatia foarte bine chiar si nefardata, desi o urma de ruj tot se vedea, Ancaam vazut absolut toate pozele voastre, dar nu am mai apucat sa scriu.

Gabitza-felicitari pentru baietel.

Nelia-sanatate multa si ai grija cu pietrele alea pentru ca stiu ca atunci cand se elimina sunt niste dureri absolut ingrozitoare.

OlgaT-am citit postarea ta despre nasucul lui Tony cu multe zile dupa ce s-a intamplat, dar nici nu as fi stiut ce raspuns sa-ti dau. Mi-ai facut o surpriza foarte placuta cu felicitarea de Craciun. Multumesc mult!

monu-sanatate multa! Socrul meu ajunge miercuri si apoi poti lua legatura cu el.

lucas-felicitari pentru reusita la examen.

Maya este bolnava, cred ca are un virus la stomac pentru ca vomeaza si are febra. Diaree insa nu are si eu asa stiam ca se manifesta virusul la stomca, asa ca nu stiu ce sa cred. Este prima oara cand ne confruntam cu asa ceva.

Eu va spusesem ca am acceptat un job, dar intre timp a aparut o oferta mai buna, cu aceeasi bani doar ca lucrez numai 9 luni pe an (este tot la universitate la sotul meu) si deci vara sunt libera si pot veni acasa. O asemenea oferta nu am putut refuza, asa ca, dupa ce m-am perpelit un pic i-am respins pe primii. Asa ca in ianuarie incep serviciul cu adevarat.

Gata, pauza s-a terminat! Va pup pe toate si sper sa scriu mai des acum, pana incep serviciul asta.



Olga si Maya (28.05.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns omustata spune:

Chris-Maya are catelusul ala de cand s-a nascut, dar acum nu o mai intereseaza deloc. Mie mi se pare ca este pentru copii mai mici. Din pacate nu am avut timp sa vad pozele tale inca.

Nelia-unde ai pus pozele?
Iti citesc mesajele si-mi imaginez prin ce treci. Eu nu cred ca as face fata, sincer. Dar de asta nici nu m-as inhama la asa ceva. Abia daca am rabdare sa suport nervii si istericalele unui singur copil.

Apropos de crize de personalitate, Maya este si ea intr-o asemenea perioada si uneori simt ca-mi pierd rabdarea. Mai ales ca o apuca fix dupa ce vine de la daycare si eu de la servici si efectiv sunt prea obosita ca sa o pot intelege. Vrea sa fac totul numai singura, nu accepta nici un ajutor. Doamne fereste sa te atingi de ea cand isi da jos puloverul sau geaca. Zici ca ia foc. Si daca nu se descurca singura, alti nervi. L-am adus pe bietul socrul meu din Romania si nici nu se uita la el. Bietul om nu are voie nici sa o atinga cand suntem noi acasa. Daca i-am lasat singuri totul a fost ok, dar cand suntem noi este jale. In special cand este sotul meu acasa se rasfata cumplit. Cand se trezeste din somn nu avem voie sa venim noi sa o intampinam ca imediat incepe sa urle. trebuie sa o lasam pe ea sa vina la noi si cate si mai cate. Oare cat mai tin chestiile astea?

in alta ordine de idei, s-a mai confruntat careva cu virus la stomac care sa se manifeste doar cu voma si febra, dar fara diaree?Le-ati dat ceva sa ia pentru asta? Eu nu prea i-am dat nimic de mancare, dar altceva medicament nu i-am dat deloc (decat pentru febra). Am vrut sa-i dau Biotics, ca am din Romania, dar soacra mea mi-a zis ca ala este indicat atunci cand este diaree si deranjament intestinal, nu voma.

Olga si Maya (28.05.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nelia spune:

OlgaM, pai nu o ajuta, las-o singura. Dar da-i limita de timp, ai 5-10 minute la dispozitie sa te dezbraci, apoi plecam sau facem nu stiu ce... si fa! Adica ia-o pe sus asa cum e si gata! Maya seamana foarte bine cu Agata, dar, din pacate, nu pot sa-ti spun ca va trece. Asta e Maya, va invata in timp sa se controleze, dar fundamental nu se va schimba. Eu am trei copii, unul mic de tot care vrea numai in brate, Tudora care vrea si ea atentie si care e inca micuta, dar daca ma crezi, trei sferturi din energie, timp, diplomatie, rabdare, control se duc tot pe Agata. Ca ea solicita cel mai mult din partea mea, din aceleasi motive ca atunci cind era bebelus. Ce pot sa-ti spun din experienta noastra este ca trebuie sa-i acorzi libertate si sa-i fixezi limite foarte clare (ai dreptul sa faci cum vrei tu, dar... si aici vine conditia voastra: pina termin de pus masa, pina ma incalt eu, pina ma duc la baie si ma spal pe miini etc.). Sa nu-i impui sa faca ceva (adica in loc de fa asta, te rog, poti sa-i spui auzi, dar nu ar fi mai bine sa... sau ce-ar fi daca l-ai lasa pe bunicul de data asta sa te dezbrace...). Exact asa s-a purtat Agata cu bunica, mama sotului cind a venit acum doi ani si ceva la noi. Nu o lasa sa fac nimic, ii raspundea, se rastea la ea, ii spunea sa taca, ca mami ii spune ce sa faca... nu-mi venea sa cred! Si asa a fost pina a plecat, ba a si intrebat-o: auzi, da' tu nu mai pleci odata de la noi!?! Acum sint cele mai bune prietene! Il vede ca pe un inlocuitor si se razbuna in felul asta. Cind plecati e una, dar cind sinteti acolo, el nu are ce cauta intre voi, asa pune problema in capul ei, cel putin la Agata asa a fost. Sa-ti dau un exemplu de cum trebuie sa procedez cu Agata... Are de facut lectiile si la ora 7 are patinaj. Ea termina scoala la 3, la 4 e acasa, ca vine pe jos cu tati si cu Tudora. Intra in casa, inghetata, normal ca nu are chef de lectii, se schimba, ii dau sa manince, o las sa se relaxeze cum vrea ea, dar, in treacat, fara sa-i spun trebuie ii spun: stii ce ai de facut pina la ora de culcare? Astazi ce zi e, ma intreaba ea. E joi! Ah, da, stiu, trebuie sa-mi fac lectiile (si spune ce anume are de facut), mai maninc ceva (asta e bagata oricind ) si apoi vine tati si ma duce la patinaj. Cit crezi tu ca iti ia sa faci lectiile? Jumatate de ora? Da! Si cit iti ia sa maninci si sa te imbraci, tot o jumatate de ora. Da! Si un sfert de ora ca sa ajungeti la patinoar... Da! Stii cit e ceasul? Nu! E 4.30, ai exact doua ore la dispozitie... imi spui cind esti pregatita pentru lectii si vin sa te ajut. OK! Dupa 5 minute se opreste din ce are de facut si ma striga ca e gata pentru lectii. Ei, daca eu i-as spune cind intra in casa: Agata, trebuie sa-ti faci lectiile! Si apoi... si continui sa-i spun ce are de facut, fara drept de apel... nu as face nimic cu Agata! As obtine eventual o criza de nervi! Stiu ca Maya e micuta inca, dar am vrut sa vezi cam cit timp imi ia ca sa-i spun Agatei ce are de facut si ca sa obtin acordul ei sa le faca!

Pozele sint pe www.dropshots.com/aurice

CORNELIA , mami de www.dropshots.com/day.php?userid=132493&cdate=20070505&ctime=090808" target="_blank">AGATA, www.dropshots.com/day.php?userid=132493&cdate=20070530&ctime=103800" target="_blank">TUDORA si www.dropshots.com/aurice#date/2007-11-26/18:33:35" target="_blank">LISANDRU

In viata ta si a celor dragi tie, tu trebuie sa fii solutia... nu problema.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monu spune:

OlgaM, mii de multumiri.
Sanatate multa domnisoarei. E deja mare si vrea sa le faca singura pe toate.

Virus din asta am avut si noi cu vomitat (urat pe gura si pe nas), la amandoua, dar parca au avut si diaree ca le-a dat Ercefuryl (parca asa se scrie).
Pediatrul ce zice?

, mami de printese
Alexia - aparatoarea lumii si Antonia - avangardista

Sa lupti si sa cauti sa gasesti si sa nu te lasi doborat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabitzam spune:

OlgaM, felicitari pentru job

Nelia, am vazut si eu pozele de la serbare, se vede cata zbantuiala pe copilasi acolo. Iar pe fata ta se vede asa o mandrei si o bucurie

Mie mi-e o lene de nu pot sa va zic. Si azi e ultima zi de concediu, de maine ma intorc la birou. Bine ca doar pentru o saptamana, ca dupa accea iar e liber. La birou oricum prea multe nu-s de facut saptamana asta si nici macar nu stiu pe cine mai gasesc pe acolo.

Dar cu toata lenea a trebuit sa ma apuc de facut mancare, am facut ordine si am pus toate jucariile la loc, deci de fapt sunt o vrenicutza Pe baieti i-am trimis in frig afara, e liniste si pace in casa. Dar acum vine maimutza si iar sunt toate jucariile vraiste.

Cresterea copiilor este in parte bucurie, in parte razboi de guerilla

www.dropshots.com/gabitzam2" target="_blank">Poze noi cu maimutzica mea, Andrei-Stefan (25.05.05)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Florentina G spune:

OlgaM, exact asa am patit cu Maya acum vreo 3 saptamani. Facea febra destul de mare, 39.8 a fost cea mai mare, si voma tot ce manca. Am mers la Budimex si ne-a zis sa-i dam in primele 24 de ore numai lichide (ceai, zeama de supa cu radacinoase, apa plata), dar numai cate o lingurita doua la 5 minute, a doua si a treia zi ceva usor gen mar copt, paste cu branza dulce sau parmezan, compot de mere, supa... ca tratament numai antitermice si ne-a dat un antibiotic pe care ne-a sfatuit sa-l folosim numai daca nu-i cedeaza febra si face frisoane. Dupa doua zile i-am dat augumentinul ca nu dadea nici un semn de vindecare.... voma tot ce manca, si la fel, diaree nu a avut deloc!
Sanatate multa!

Ma uit la poze si revin!

Tina, mami de Patrick si Maya

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabitzam spune:

Woaaa, ce mai ninsoare! Frumos de privit asa, de la geam, de la caldura Nici n-am scos nasul pe geam astazi, am stat si am lenevit toata ziua. Costi l-a scos pe Andrei nitel in ninsoare, dar nu prea i-a placut astuia mic.
Vad ca inca ninge usurel.


Cresterea copiilor este in parte bucurie, in parte razboi de guerilla

www.dropshots.com/gabitzam2" target="_blank">Poze noi cu maimutzica mea, Andrei-Stefan (25.05.05)

Mergi la inceput