Strumfi de iulie-august 2007 (37)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns aylin_tarcan spune:

gabriela, v-am admirat. ai niste puiuti sa-i mananci! dragos e un ditamai cavaleru' si medeea o papusa. mai vreau sa zic ca imi place mult numele ales pentru fetita ta.

ioana, tocmai a venit si fratele meu pe la noi, si face giumbuslucuri cu alma de am ras cum nu am mai ras de mult. dar stii, cand vine sa stea asa, o ora, e super, nu e mijloc contraceptiv. contraceptiv ar fi sa stea o zi asa ca cine stie, daca si al tau e ca al meu....

Aylin cu mica broscuta Alma (20.08.2007)

broscuta gargarita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liadorian spune:

Ioana, eu o pup pe Sma ca papa bine si ca esti tu multumita. (Cat inseamna o masura de lapte? Dar una de cereale?) Sa-ti faci de cap diseara! Eu una, dupa ziua asta de shmotru intensiv, nu visez decat o baie fierbinte si-un masaj la talpi.


Lia si www.flickr.com/photos/15329177@N08/" target="_blank">Miruna Demetra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns raton spune:

Al doilea:
Va multumesc mult pentru mesajele de bun-venit. Sigur ca o sa mai scriu mai multe despre Cristina. Cu maxima placere. Pai numai despre ea as vorbi, desi zau ca nu sunt o limitata. Zic io...
Am uitat, cred, sa zic despre greutatea cu care s-a nascut, 3,250, deci acum cu peste 7 kg ne-am atins 'targetul' de dublare a greutatii. Nu ca as fi grozav de preocupata de asta, atat cat o vad 'la ochi' ca se dezvolta bine, stau linistita. Nici n-am cantar in casa, o mai cantaresc la vaccinare si pe la cumnata mea, care are atat cantar, cat si 2 fetite, una de 3 anijumate si una de 7 luni.
Eu ii dau Cristinei sa suga aprox la 3 ore, cand incepe sa fie mai maraita, dar se poate si la 2 si la 4, nu stau cu ochii pe ceas. Iar de supt, suge uneori 4 min si pare ca s-a saturat, cel mai des cam 7 min si gata, dar uneori (rareori) dureaza si cate 20 min, cand suge mai incet, mai face pauza, mai admira tzitzi, ma mai 'face' din ochi (stiti voi, privirea aia... ochi in ochi cu mami ). Aici stiu destul de exact durata, ca am ramas cu piticul asta pe creier de cand era nou-nascuta si staeam, nene, cu ochii pe ceas pt toate alea. Nu ca sa-i fac program, ci sa ma asigur eu ca e totul in regula. Care regula?... ca mai tarziu m-am lamurit ca regula unica nu exista si toti copiii sunt diferiti. Mi-a zis si o prietena, medic pediatru, careia ii spusesem ca nu doarme fii-mea 18 ore, ca cifrele astea sunt orientative, statistice, rar gasesti copii care sa 'pice' exact pe medie.

trei
Am vazut ca s-a mai discutat daca dormiti cu copiii sau dorm in patuturile lor.
Cristina a dormit in patutul ei pana pe la 2 sapt, cand ne-am mutat la tara din cauza caniculei. Acolo n-aveam patut special si a dormit cu mine in pat. Cand ne-am intors in Bucuresti, a inceput sa regurgiteze uneori noaptea si am continuat sa dorm cu ea langa mine ca s-o supraveghez. Apoi am plecat iar la tara... Iar acum, desi suntem reintorsi in Buc, tot cu ea dorm, ca m-am obisnuit asa si mi-e taaaaare drag! O vreme m-am simtit cam vinovata pt asta, ca nu las copilul in patutul ei, ca-i fac obiceiuri proaste... Apoi am citit pe un site (askdrsears) al unui pediatru, promotor al curentului "attachment parenting", ca dormitul cu parintii e de fapt benefic pt copil. Ei, nu prea ma omor eu dupa trendurile astea cu nume fancy, dar m-am regasit in descrierile de attachment parent: am purtat-o in sling, o alaptez la cerere, n-o las sa planga, stau cu ea tot timpul ca maimutza cu puiul, clar
Asa ca dorm cu ea nu ca mi-e drag, nu ca mi-e comod sa nu ma mai scol din pat la masa sau cand o mai mangai sa nu se trezeasca atunci cand e fatzaita, ci pentru ca sunt in trend!!!

patru
Raspund si eu la intrebari:
Cel mai tare si mai tare imi plac: prajitura cu ciocolata pe care o face sotul meu (ei, da!) si tortul de bezea cu crema de lamaie si capsuni (pe-asta il face mama)
De sarbatori probabil vom merge la tara, sa scapam de petardele din Buc. Anul trecut era sa surzesc (la propriu) de la una aruncata chiar langa mine. La tara e liniste... si in gradina e bradutul pe care l-am cumparat anul trecut, cu tot cu radacina, de Craciun, apoi l-am plantat si s-a prins.
M-as face vant, sa calatoresc...
La culori nu stiu ce sa zic... Vad ca in casa (de fapt in camera, ca stam intr-o garsoniera) portocaliul ocupa din ce in ce mai mult loc.

Am un subiect foarte concret asupra caruia vreau sa va cer parerea, anume Zymafluor. Voi dati? Eu nu ma pot decide daca da sau nu si as vrea sa mai aflu niste argumente pro/contra.
Multumesc si mai revin cu ce am aflat pana acum.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreea c spune:

Gabrielabv v-am vazut...ai doi copii adorabili . Stiu ca am mai incercat sa va vad si nu era albumul la semnatura. O astept si pe Ame sa se razgandeasca. Eu sunt indragostita de tot ce inseamna fotografii si nu ratez nici una...mai ales pe astea cu bebelusi.

Carla ne spui si noua ce te-a invatat la maternitate sa faci ca sa doarma bebe?

Si sotul meu e plecat la petrecerea de sfarsit de an, dar la ei, din pacate, nu se face decat cu personalul . Poate ma duc si eu la a mea, ca m-au chemat.

Andreea de Radu Stefan (12.07.2007)

nunta noastra 2 iulie 2005

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aylin_tarcan spune:

gata m-am linistit si pot continua mesajul

ioana, ma bucur ca papa sma. de azi ii dau si eu almei polivital, sanzyme si fier. sper sa icneapa si ea sa pape.

distractie placuta diseara, sa te relaxezi, sa razi si sa nu te gandesti la fratele tau. ca barbatii stiu sa se joace cu fetele.

Aylin cu mica broscuta Alma (20.08.2007)

broscuta gargarita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns musetto spune:

Raton si Crissur, bine ati venit!

Eu am zis ca voi avea mai mult timp dupa ce intru in vacanta si o retrag pe Sonia de la daycare, dar n-am stiut ce ma asteapta! Strumfitza mea sta tot timpul lipita de mine, asa ca nu pot sa fac nimic. Casa e vraiste, mancarea o cumparam, ca nu am timp sa fac decat un ceai sau o cafea dimineata, iar de dormit tb sa dorm cu ea, ca altfel simte ca plec si imediat incepe sa planga. Nu ma mai intrebati cand ajung la baie...
Sotiorul ma ajuta cat poate, dar saptamanile astea e foarte ocupat cu serviciul, are niste deadline-uri care il preseaza. Abia asteptam sa ia si el concediu :)

Am reusit sa citesc foarte putin din ce ati scris.

Carla, pupicei Sabinutei! Voi trimite si eu niste poze cu Sonia pe email-ul comun. Apropos, poate sa imi trimita si mie cineva parola?

Luna, iti scriam mai demult ca si Sonia mea are reflux, dar din fericire nu e atat de grav ca la Adelise. Insa doctorul ne-a spus ca in cazuri grave, cand copilul nu poate retine nimic, se fac interventii chirurgicale. Tie nu ti-au spus nimic despre asta? Oricum, sper sa nu fie cazul de asa ceva nici la voi. Am vazut pozele de la botez si mi-au placut mult cele cu tata si cu fata :) si cea in care tu esti cu amandoi copiii si Cosmin isi tine capul pe umarul tau. Ai niste pui tare reusiti, felicitari!

Am mai vazut pozele Cristinei si mi-au placut mult de tot. La fel si pozele lui Valen. Si vreau si eu in Cuba! Doar in concediu, bineinteles...

Daca ma lasa Sonia revin cu raspunsul la intrebarile lui Ame.

mami de (4 august 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorinaoo1 spune:

Luna abia astept sa vad poze cu Adelise cu cercelusi Am vazut pozicile, aratati f bine: Adelise e o printesa, tie iti sta bine cu frizura asta si biserica e tocmai locul potrivit, (chiar mi-a placut amestecul ala de modest si grandios care te indeamna spre sine si DD). Nu v-a mai ramas tort, miam-miam ? Bai, da rochia aia a ta e superba si iti sta f bine Hai ca daca mai spun ceva ai sa zici ca mi-am schimbat orientarea

Deni ca tot mi-am adus aminte: felicitari pt curatenia generala, esti harnicuta tare, eu abia am inceput-o si pt incisivul lui Tudu


La subiectul Pampers, eu am luat o data nr 4+ si erau cu elastic, dar dupa aia nu am mai gasit marimea asta si nici cu omiduta nu am vazut pana acum. Ma gandeam sa schimb marca, pt ca am ceva nemultumiri, sa vad si eu ce gasim mai bun.

La Iasi niiiingeee Poate ninge asa frumos si de Craciun.

[blue]Nicohook[blue] ce mai face dra Karligugurutza? Nu mai pui ceva poze sa vedem mandetea ta de fata?
[blue]Nikole, Samurica, Ilenuta[blue] pe unde sunteti?

Lavi - fericita deLorina Maria (5 iulie 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana75 spune:

Party-ul s-a metamorfozat in www.boardgamegeek.com/game/822" target="_blank">joc; am stat acasa coafata frumos si ne-am distrat in familie, cu frstele si viitoarea cumnata. A fost greu sa o tinem pe miruna departe de joc si de piese, dar am reusit.

aylin, sper sa dea rezultate suplimentele pe care i le dai.
andreea, si eu o sa merg la petrecerea de craciun de la serviciu, si se face doar cu angajatii.
raton, esti simpatica. Eu nu dau zymafluor. Nu mai tin minte de ce, dar ma documentasem la primul copil si am zis ca nu.
Lia, 5 masuri de lapte se fac cu 160 ml apa, si cu inca 2 masuri de cereale ies aproape 200 ml lichid de baut. Ai avut parte de masajul dorit?

Ioana, mama Mirunei si a Smarandei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns musetto spune:

Lavi, am vazut mesajul tau si am intrat la pozele de la semnatura. Ce ochisori frumosi gri-albastri are Lorina! Am fi vrut si noi asa, da' de unde ca noi ii avem caprui cu totii, si parintii si bunicii. Ba chiar si postasul, ca pe aici is toti mexicani
Saluta Iasul si din partea mea, ca eu nu cred sa ajung pe acolo pana la vara cealalta :(

Uitasem sa ii mai spun lui nma ca am votat-o si eu acum vreo cateva zile.

Pozele lui Simo unde pot sa le vad si eu? Ca imi amintesc ce frumoase erau alea din Dubai pe care le-a postat pe vremea cand eram gravidute...

Intrebarile lui Ame:

1. Care va sunt dulciurile preferate?
cele cu ciocolata, frisca sau bezea

2. Plecati undeva de sarbatori?
la bedfordshire :)

3. In ce v-ar placea sa va transformati pentru o zi si de ce? (nu ma intrebati de unde mi-a venit ideea asta cam aiurita ca nici eu nu stiu)
in motanul familiei, ca e alintat de numa'

4. Care e culoarea preferata si daca este vreo culoare pe care nu o suportati?
albastrul imi place la nebunie; nu sunt culori pe care sa le urasc.


mami de (4 august 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Blueiris spune:

Buna mamici!

N-am mai scris de foarte mult timp ca ma enervam cand vedeam ca va bombaniti una pe alta. Insa v-am citit in continuare si am remarcat ca oricat v-ati enerva cateodata una pe alta, tot sunteti dependente de forumit. Si...asa cum se cuvine, va scriu si eu cand am probleme. . Problema este ca am o stare f proasta, cu stari de lesin, "bubuieli" in piept si tremuriciuri de maini. Nu mai spun de dracii pe care-i am in general, de am ajuns sa-mi pierd rabdarea si cu bebelina, cand e mai maraita. Mi-am facut analize si am Tireotoxicoza - hipertiroida. Doctorita mi-a spus ca e musai sa intarc copilul si sa incep sa iau tratament, ca sunt tahicardica si chiar daca acum imi e cat de cat bine, la un moment dat voi claca. Nu va spun ce jale m-a apucat. Nu ca sunt impotriva formulei sau ca as fi o mama mai putin responsabila daca i-as da dar este oribil sa ai lapte si sa trebuiasca sa renunti. I-am dat deja cateva mese de humana 1, vad ca il accepta binisor. Dr. mi-a spus ca ma lasa pana la sf lunii ianuarie sa stau fara tratament, cu conditia sa iau Concor, un beta-blocant care sa imi incetineasca ritmul cardiac. Pe el scrie, insa, ca e de evitat in alaptare si parca nu as lua cat alaptez. Deci, va trebui sa o trec pe formula mai repede. Stiti cum se trece pe formula intr-un mod cat mai ok, atat pt mine cat si pt ea? Am deja sanii betonati cand ii dau masa de formula si de muls nu cred ca e ok, ca ii stimulez si nu rezolv nimic... Of, plang intr-una de cand am aflat ca nu o voi mai tine pe bebelina la piept si n-o sa mai rada ea la tzitzi cand se satura. Oare sa mai cer totusi o parere inainte sa intarc copilul? Poate totusi boala asta nu este asa de grava si pot sta fara tratament macar pana face copilul 6-7 luni, acum avand 4.
Alinele Bulinele imi pot spune si mie parerea lor? Sotul meu deja se uita stramb la mine ca cica de-aia e copilul agitat si nu doarme ca am eu hormoni in lapte si ca ii fac un bine mai mare intarcand-o decat alaptand-o. (Probabil ca ma ia asa ca sa nu ma mai deprim ca privez copilul de tzitzi)

Va multumesc,
Iris

Mergi la inceput