Strumfi de iulie-august 2007 (35)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns olguttza spune:

neatza!
si mie mi-a fugit libidou', sper sa-l mai gasesc.

legat de diversificare, olga are 4 mese/zi + 1 gustare. prima masa e de lapte (240 ml), intre orele 10:30-12:00 (depinde cand se trezeste); pranzul, dupa 4 ore, si papa 120 ml supa ingrosata cu putin piure de legume + 4-5 lingurite cu varf de piure (habar n-am cate grame), din aceleasi legume; dupa alte 4 ore, bea lapte (tot 240); la 2 ore-2 ore jumate, are piure de mar copt (1 mar) sau para (1 para); dupa 2 ore, deci la 4 ore de la ultimul lapte (pe la 12 noaptea, in general), are lapte (240) cu 3 masuri rase de cereale (la biberon). de 3 zile am inceput si noi branza calcica, pe care i-o amestec fie cu piureul de legume, fie cu fructul. daca ar putea, ar linge si castronu. legat de supa, eu pun asa: morcov, pastarnac, telina, rad. patrunjel, conopida, ceapa (o foaie), putin praz, fasole verde (congelata), 1/2 ardei gras, cateva picaturi ulei de masline; piureul il fac doar din morcov, telina, patrunjel, pastarnac si conopida, deocamdata.

sambata seara am fost si noi la al mai mare brad din europa si chiar ne-a placut. poze avem in semnatura.
fii'mea a avut in wknd puseu de crestere, asa ca mi s-a trezit la 6 dimineata si, deci, a avut o masa in plus de lapte. azi si-a revenit, a adormit aseara la 12 jumate si s-a mai trezit azi la 11 jumate, dupa care a mai dormit o ora, de la 1 jumate la 2 jumate. acu se joaca cu un balon in forma de iepure.

legat de conflicte, si noi avem (foarte puternice, ca-mpunge capricornul un taur, sau invers ) , da cine le mai baga in seama?! vorba aia, ne-am invatat ca tziganu cu scanteia.

multa sanatate shtrumfilor si mamicilor!
Nico, imi inchipui cat de usurata trebuie sa fii!!!

mami de Olga Cristiana 5.07.07

Daca ar fi sa am doua vieti, as trai o singura data.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nma spune:

hai ca ma bag si eu rapid. am citit printre randuri ca imi urla fata. acum a adormit, dar greu tare.
deci voi va certati cu sotii si va impacati. pai eu ce sa mai spun de al meu ca vine de la un job la 15.30 (sau mai tarziu), la 16 pleaca la job nr. 2, vine acasa pe la ora 19, 20 si eu ii pasez copiii si ma apuc sa gatesc sau sa fac ordine. stiti doar ca andra nu prea doarme in casa, deci nu pot sa fac nimic daca sunt singura cu ei. i-sm explicat frumos sotului cum sta treaba si sa spuna mersi ca noaptea doarme cu alex si nu se trezeste, il las sa fie odihnit. la cap sex stam tare rau. chiar daca avem chef, dupa ce in sfarsit adoarme andra, nu vrea alex sa ramana singur, iar pana adoarme alex, adoarme si mami sau tati. asteptam mereu sfarsitul de saptamana, dar si atunci programul e incarcat.. mai vine sotul pe la ora 6 la mine in camera, dar parca andra ne simte ca imediat incepe sa se foiasca si atunci tati incepe sa faca ture cu ea prin casa. dar stim ca nu mai dureaza mult, copiii cresc si noi o sa ramanem singuri la noi in camera .
deci trebuie sa fiti optimiste ca va fi mai bine

nico, mami de Andra 09.08.2007 si Alex 21.07.2003
www.flickr.com/photos/9282960@N06/" target="_blank"> poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nma spune:

olguttza eu in general sunt foarte optimista. m-am bucurat ca nu e ceva grav. stiam ca va fi bine. spersm sa scapam mai repede, dar niciodata nu e tarziu. pe andra o cam deranjau asa ca ea se bucura cel mai tare.

cam atat a dormit fata mea. nu inteleg de ce noaptea doarme cateva ore, afara doarme, dar ziua in casa nu!

nico, mami de Andra 09.08.2007 si Alex 21.07.2003
www.flickr.com/photos/9282960@N06/" target="_blank"> poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elizas spune:

Gabriela, neintelegerile sunt normale intr-un cuplu. Ele apar tocmai din cauza ca suntem diferiti si percepem in mod diferit realitatea. Personal te inteleg deoarece nu prea primesc mult ajutor de la sot pentru ca are un serviciu foarte epuizant. Sunt insa multumita ca imi face piata destul de des si il duce pe cel mijlociu la gradi. Din cei 13 ani am invatat ca atunci cand vreau sa schimb ceva la sotul meu, trebuie sa fac o schimbare si la mine. Nu stiu daca la tine merge tehnica asta deoarece nu te cunosc. Insa la mine functioneaza. Imi sugerez (sper sa nu te superi ca imi permit sa-ti dau sfaturi) ca sa amani discutia cu sotul tau pana vei fi cat de cat odihnita si vei putea sa iti controleyi mai bine emotiile. Barbatii inteleg mult mai bine lucrurile expuse rational si sistematic decat cele intrerupte de lacrimi. Asa suntem noi> diferiti. Femeile pun mult suflet iar o femeie care alapteaza poate sa planga foarte uslor. Barbatii pot sa priveasca acest lucru ca fiind o incercare de manipulare. Bineinteles ca nu toti reactioneaza asa. Dar cei mai multi urasc lacrimile sotiilor lor.
Uf, am scris prea mult!!
Sper insa ca nu te-au deranjat cu nimic, intentiile mele bune.

Eliza, Octavia (21. 02. 1996), Antonio (09. 10. 2000) si Amelia (07. 08. 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brazuca25 spune:

Hai ca intru si eu ca am putina pauza. Are Denisa o foarte mare raceala si am fost la doctor de unde am venit cu o lista intreaga de medicamente. I-a dat antibiotic plus Bromhexin si Nurofen. Plus ce ii dadeam inainte, adik fier, pikovit si vigantol! Mi se pare enorm pt asa un bebe mic dar adevarul e ca tuseste si e destul de rau racita.

Despre sot...bine ca nu sunt eu singura! Desi nu era asa la inceputul sarcinii, acum nu prea mai e asa saritor. Sta cu Deni dar destul de putin, iar gogoshik e topita dupa el. Cand il vede parca iese soarele nu stie cum sa mai pedaleze si sa mai tipe de bucurie.
Desi pana la 3 luni dupa nastere am fost la pamant cu libidoul, acum ne-am revenit cu . Numai timp nu prea avem ca cheful nu lipseste. Avem si noroc cu bebe cuminte care doarme toate noaptea la ea in pat.

mamik de Denisa Maria (20.07.2007)


www.flickr.com/photos/brazuca22/1233643090/" target="_blank">poze cu gogoshik noastra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ghinetz spune:

Nu mi-am pus inca pe curat planul de atac pentru diversificare. Incerc sa ii dau aici o forma cat de cat. Va rog sa-mi spuneti unde gresesc, sa aduceti adaugiri, comentarii...Multumesc. (intrebarile le-am bolduit)
Incep diversificarea cam pe 15 ian. (avem 6 luni si 3 zile)

Ora 13-14 (am grija sa nu fie nici f flamand, dar nici satul)
- piure de legume (fierb radacina de morcov, telina, patrunjel si ceapa cate putin; la piure nu adaug ceapa); la inceput piureul va fi mai moale, apoi din ce in ce mai vartos.
-treptat adaug dovlecel, cartof, ardei gras, verdeturi. (fiecare nou aliment il testez timp de 3 zile)
1.e ok sa adaug in timp si verdeturi?
-adaug galbenus de ou; nu un galbenus o data, ci incerc cu un sfert, jumatate apoi unul intreg. ii dau galbenus de 2/sapt
-adaug carnita de pui (de preferat carne rosie, adica puple)
Cam asta va fi o periada pranzul. Dupa fiecare masa ii dau sa suga pana cand se va satura doar cu masa si nu va mai vrea piept.
2.sa ii dau apa dupa masa?
Atentie! Nu se sareaza!!!

Ora 9-10
-gustarea de/din fructe
- incep cred undeva inainte sa adaug la supa/piure galbenusul
- incep cu mar ras (nu am sa-l coc; la Stefan nu am copt nik) O sa-i mai dau: para, piersica, caise. Dupa 8-9 luni banana
Atentie! Musai marul (fructul) dat pe razatoare de stical sau plastic.
4. Pere, piersici, caise - de care? De alea de super market?
5. Nu mai adaug nimic in fructul asta? pana la 8 luni, nu gluten, asta am priceput, dar...nimic? Nu stiu...ceva acolo, cereale fara gluten???

Ora 16-17
- masa de dupa amiaza
- va fi dupa ce introduc si carnita la pranz, iar la gustare sa pape fructele cam toate (mar, para, piersica, caise)
- branza calcica amestecata cu un fruct. (pana atunci sper sa stiu sa fac branza asta, ca am uitat)

Dat fiind ca Victor a luat bine in greutate, nu ma grabesc cu cerealele. Dupa ce termin si cu branza, adica dupa ce o accepta, cred ca am sa-i dau la masa de seara cereale cu lapte (lapte de-al meu)pt ca masa aceasta sa fie consistenta si sa mai doarma si mama (adica eu)o noapte bine


Fetele, cam asta e lista mea. Va rog...orice comentarii sunt binevenite.

Oana



(scuzati, sigur iar am inversat niste litere cand am tehnoredactat)



"unui copil trebuie sa-i dai radacini si aripi"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mychydutza spune:

acu ca am citit ce scrie ghinetz, mi-a venit in minte o intrebare: cum e cu razatoarea de sticla? adik pe ce fel de razatoare tre sa dau fructu?????? nu pe aia obisnuita? ???????

*mihaela*

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brazuca25 spune:

quote:
Originally posted by mychydutza

acu ca am citit ce scrie ghinetz, mi-a venit in minte o intrebare: cum e cu razatoarea de sticla? adik pe ce fel de razatoare tre sa dau fructu?????? nu pe aia obisnuita? ???????

*mihaela*




Nu pe razatoare obisnuita. E o razatoare de sticla speciala pt asta. Si pt mine e o noutate chestia asta.

mamik de Denisa Maria (20.07.2007)


www.flickr.com/photos/brazuca22/1233643090/" target="_blank">poze cu gogoshik noastra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brazuca25 spune:

Si eu m-am hotarat sa incep din ianuarie diversificarea, cand Deni o sa aiba 5 luni jumatate. Pediatra spunea sa incep cu banana ca e mai dulce si o accepta mai usor, dar nu prea ma incanta ideea. Ma mai gandesc. As fi vrut sa incep cu legume.

Deni a avut azi 6.500kg si 64,5 cm. Mi se parea putin, dar mi-a facut un calcul si a iesit ca e ok asa. Acum cu raceala asta nu prea are chef de mancare.

Am luat batistuta bebelusului ieri si a fost maaaare show la prima utilizare. Toti din casa s-au ascuns sa nu auda cum "torturez copilul". Sotul vrand nevrand a trebuit sa stea sa o tina pe fiica-sa. Nu am putut sa fac nimic de el ca imediat ce a vazut ca plange tipa mai tare ca ea ca GATAAAAAAAA NU MAI AI CE SA SCOTI!O CHINUI!!! Parca as fi fost cine stie ce calau de pe vremuri si ii pusesem gand rau fiica-sii. Ma rog, am reusit sa scot ceva dar la cat avea ea in nasuc mai era muuuuult de tras. O sa urmeze o noua repriza azi cand s-o trezi.

mamik de Denisa Maria (20.07.2007)


www.flickr.com/photos/brazuca22/1233643090/" target="_blank">poze cu gogoshik noastra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ghinetz spune:

Fructul nu se rade pe razatoare obisnuita; exista in comert speciale, de sticla sau plastic. eu am folosit de plstic, ca are zimti mai buni si am putut da mai usor marul. De altfel, astea il fac un fel de piure, si nu asa, fasii, ca pe razatoarea obisnuita.

Oana



(scuzati, sigur iar am inversat niste litere cand am tehnoredactat)



"unui copil trebuie sa-i dai radacini si aripi"

Mergi la inceput