Strumfi de iulie-august 2007 (34)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns olguttza spune:

'neatza!
bun venit noilor shtrumfi si mamicilor!

si io mi-s odihnita dupa noaptea asta, in care Olgutza mi-a dormit de la 12:30 la 10:15. si-am primit si "masaju" cu fenilbutazona. aseara, la baitza, au apucat-o pe mandra mea neshte pārtzuri de zici ca era kalashnikov, nu alta (din ce in ce mai rapide si puternice) eram pe jos de ras si io si tat'su cand vedeam cum se fac bule-bule si ea statea si se uita la ele, uimita toata initial pana a busit-o rasu; incerca sa prinda cu mana bulele de gaze. era de filmat, da ne-a luat prin suprindere si-am preferat sa radem cu lacrimi.

acu, la subiectele zilei:
1. adevaru e ca destul de rar ii spunem pe nume (vorba lu tat'su: "las ca-si invata ea numele la scoala"); de obicei, ea e: olgutza, lulutza (), bubutza, buburuza, gargaritza, gāzulina lu mama, ubitele lu mama, mātzele lu mama, printzesele lu mama (nu ma-ntrebati de ce folosesc pluralu, da-mi place cum suna ), maimutzica cu cercei (sau maimutza urlatoare, dupa caz) si mai sunt... avem neste vorbe pe care, de exemplu, numa noi doua le stim, ii spun asa de cand am adus-o acasa: "cine-i mic la mama mic? cine-i mic si rasfatzit??", iar ea e cu gura pana la urechi de fiecare data cand m-aude. mai nou, avem un cantecel care ne amuza copios; de fapt, e refrenu de la "broasca testoasa", cantat pe vremuri de radu gheorghe - nu pot pentru ca sa-l reproduc, este onomatopeic.

2. nu colectionez nimic, poate doar vise . cand eram mica, imi placeau timbrele, si-acu mai sunt pe la mama vreo 5-6 clasoare.

3. de felicitari n-am prea avut parte, asa ca nu ma-ncanta deloc. in schimb, o data pe an, imi place sa rasfoiesc "oracolul" din clasa a VIII-a. si-asa m-apuca o melancoliee...

4. evident, cadoul cel mai important si mai frumos este Olga mea. dpdv material, cadoul meu de suflet este inelul de logodna, pe care l-am primit acum 4 ani de Craciun, la o luna dupa ce tata se stinsese.

mami de Olga Cristiana 5.07.07

Daca ar fi sa am doua vieti, as trai o singura data.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns X-ray spune:

bine ai venit mami de eduard!
lasa tu sucurile (mai ales cel de portocale care nu se da decat peste7-8 luni)si da-i tzitzi pana la 6 luni e cel mai sanatos pt bb tau
cristina26 elisa si acum se trezeste noapte din cauza partzurilor.eu profit de ocazie si o mufez la tzitzi,noaptea nici nu stie ce o loveste si mananca tare bine.daca nu ar fi partzurile nu s-ar trezi pana la 5-6 dimineatza.ziua facem gimnastica,ii flectez coapsa pe trunchi sau ii duc laba picioruli la guritza si atunci iese "artileria grea".de vorbit vorbeste si ea in bebeleasca cu cine apuca,cu cocosul,cu broasca cu noi la greu.ma bucur ca ai mai scris ma pregateam sa te dau disparuta.
a mea e tare maraita in schimb si mananca ca porcu'.are sus in stg ditamai gingia. nu mai iese dintele ala odata ca ma dispera cat se chinuie.

alina mamica bulinei Elisa (20 iunie 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns groxy spune:

Buna dimineata si de la mine!Eu in afara de printesa ,iubita,galusca,gargarita,etc.ii spun mereu bulush(de fapt toti ii spunem asa).Vine de la cuvantul bebelus,pronuntat de nepoatele mele de 2 si 4 ani care sunt in Canada si nu prea vorbesc bine romaneste.Ne-am amuzat mult cand le-am auzit si a ramas asa alintul.
Nu colectionez nimic,felicitarile imi plac ,dar nu am o pasiune deosebita pentru ele,iar cel mai frumos cadou,in afara binenteles de bulushul meu,sunt bijuteriile de la sotul meu.
Fetelor,bulushii vostri la 4 luni tin jucarii in manuta?A mea intinde mana,dar nu prea e dornica sa le apuce.,iar daca ii dau eu una ,o tine cateva secunde si o scapa.Ar fi trebuit sa se dezvolte deja reflexul asta?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns X-ray spune:

fetelor de otilia mai stiti ceva? cate "cafele" am mai baut dimineatza in odisee cu ea si cu lia...
groxy hai ca mi-ai ramas in minte de ieri cu ceva...ai scris ca bb tau nu ia bine in greutate,erai nemultumita de asta,imi cer scuze dar nu mai tin minte amanuntele.dar mi-a ramas in cap ca ai inceput sucurile de fructe si acum supa de legume.de ce atat de devreme?nu are cum sa ia mai bine in greutate pentru ca la varsta asta tot ce-i trebuia era laptele,continutul nutritiv al sucurilor e mult inferior laptelui.si stai linistita elisa mea la 5 luni a inceput sa le prinda bine,are timp o viatza sa lucreze cu mainile.

alina mamica bulinei Elisa (20 iunie 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns groxy spune:

Alina.a stiu ca este cam devreme ,dar fetita mea este alimentata cu lapte praf-eu am avut putin piept-si mananca putin .Ca sa-ti dau un exemplu .-nu mananca mai mult de 100-120ml la masa,are multe mese cand manaca chiar 70-80 ml.Doar 2 ori mi-a mancat 150 ml ,de m-a busit plansul.Toate astea in conditiile in care un copil varsta ei mananca si 180ml lapte/masa.Suc ii dau putin-40-50ml si nu in fiecare zi.I-am dat si cereale seara si e fericita ca are stomacul mai plin.Ea nu mananca 700-800 ml lapte cum ar trebui.Asa mi-a recomandat si doctora.De undeva trebuie sa isi ia un supliment.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns groxy spune:

Oricum nu de intentionez sa ii inlocuiesc o masa de lapte cu altceva,prea curand.Ii dau doar ca supliment.Recunosc ca i-am dat si pireu de fructe amestecat cu cereale si intr-adevar ii tine si ei stomacelul mai mult-adica nu mai mananca la 2-3 ore.Cei alimentati artificial ar trebui sa aiba pauza inte mese macar 4 ore la varsta asta.La noi nu prea se intampla,Din cauza ca manca asa putin ,se trezeste de 2 ori pe noapte si papa.Nu mai stiu ce sa ma mai fac.Ideea e ca ea e sanatoasa,nu are alte semne care ar putea sa ma ingrijoreze.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Amethyst spune:

Bine ai venit cylyche

groxy, fiecare bebelus se dezvolta in mod diferit dar din cate stiu eu, da, trebuie sa tina in manuta jucarii la 4 luni. Mai exersati, sigur o sa reuseasca si incercati cu mai multe obiecte, cu forme diverse. Sau, daca nu e interes pentru jucarii, atunci sa tina altceva, o lingurita de silicon, alte lucruri mici.
Fetitei mele cu greu ii desprind vreo jucarie din mana, nu exagerez, o fetita mai mare cu 4 luni decat ea tot incerca sa-i ia un animalut dar nu a reusit. Nu o zic ca sa ma laud, poate la alte lucruri e mai inceata decat alti copii, doar ti-am spus la ce stadiu de dezvoltare e.
Cred ca pe internet poti gasi stadiile de dezvoltare pe luni daca dai o cautare cu google.


Editez: nu te mai ingrijora degeaba cu mancarea! Bebelusii nu mananca aceeasi cantitate la fiecare masa. Si nu mai compara atat, ca altii mananca 150 de cand s-au nascut, altii si la 9 luni doar 60-80. Si fetita mea mananca mai putin si mai des, nu e nici o problema. Da-o incolo de diversificare, o sa aiba timp toata viata.
www.tickercentral.com/view/8i03/4.png" target="_blank">Babies are always more trouble than you thought - and more wonderful.

“A baby will make love stronger, days shorter, nights longer, bankroll smaller, home happier, clothes shabbier, the past forgotten, and the future worth living for”

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elizas spune:

Carla, nu sunt chiar asa de tanara. Pe cea mare am nascut-o la 21 de ani, pe mijlociu la 25 iar pe pitica la 32. Din toate experientele am invatat ca te bucuri mult mai mult de un copil la o varsta mai matura.

Eliza, Octavia (21. 02. 1996), Antonio (09. 10. 2000) si Amelia (07. 08. 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns violetan spune:

Bine ati venit, cylyche si bebe edi!

Violeta, mami de Laurentiu Cristian 15.08.2007
http://clio78val.hi5.com

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana75 spune:

cylyche, bine ai venit!
Anto ai inceput deja serviciul?

Multumesc ca mi-ati amintit de clasoarele cu timbre; cind ma duc la mama la vara o sa le recuperez.

Ioana, mama Mirunei si a Smarandei

Mergi la inceput