Strumfi de iulie-august 2007 (34)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Nonna76 spune:


De ieri nu-mi iese melodia asta din cap http://www.trilulilu.ro/sobypunk/a69cdf155e7fa9
Pentru fetele carora le este dor de zapada si munte.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ghinetz spune:

Asa, Nonna, asa... Exact asta imi mai trebuia. [alacarevreasafieiartanarinconjuratdeprieteni]

Oana


(scuzati, sigur iar am inversat niste litere cand am tehnoredactat)



"unui copil trebuie sa-i dai radacini si aripi"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brazuca25 spune:

Neatza iar pe la pranz. Denisa mea s-a pricopsit cu o raceala asa ca azi noapte am stat planton ca nu a putut saraca deloc sa doarma. Am inceput azi tratamentul si abia astept sa ii treaca ca e tare somnoroasa si bleguta.

La intrebarile zilei ce sa zic:
1. O alint in toate felurile: pysy, pitik, kkcila, pishacila, gogoshik, Deni mic, iar porecla de la bunici e mangusta ca atunci cand sta pe burtik isi ridica foarte sus capul si se uita f curioasa din stanga in dreapta. Eu ii mai spuneam si "bufnitzelul meu" ca gogoneaza ochii si strange buzitele pana nu se mai vad atunci cand se mira!

2. Felicitarile nu prea ma incanta si nici nu prea mai primesc de cand am plecat din invatamant.

3. De colectionat nu colectionez nimic in mod special, doar ca mi-e foarte greu sa arunc lucrurile vechi si nefolositoare. E si asta un fel de colectionare.

4. Cel mai frumos cadou este cu siguranta Denisa,primit cam de ziua mea anul trecut desi eu inca nu stiam ca este in burtica.

mamik de Denisa Maria (20.07.2007)


www.flickr.com/photos/brazuca22/1233643090/" target="_blank">poze cu gogoshik noastra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anya20 spune:

sunt pe fuga...dar raaspund si eu la subiectele zilei...
1. am muuulte vorbe de alint pentru fete, de la "iubirea lu' mami" si pana la "iepuras", "puisor", "pisicuta", "papusica" etc. am insa un fix cu apelativele pe care nu le pot suferi...de exemplu mi se zburleste pielea cand aud ca ma intreaba cineva:"ce face pitica??? sau piticele??"...brrrr. mi se pare groaznic! parca vad un pitic hidos, nu un copilas simpatic. prefer ca cei din afara familiei sa le spuna fetelor pe nume, fara diminutive si alte "artificii", pentru ca mi se pare important in primul rand pentru psihicul copiilor. nu de alta, dar m-ar durea sufletul sa constat ca le ramane vreo porecla ciudata care le va complexa mai tarziu...stiu multi copii care se simt rusinati cand li se aminteste ca in copilarie li se spunea "buric", "pici", "gogonica"...asa cum stiu o gramada pe care lumea ii striga "bebe" si la 40 de ani!

2. felicitarile imi plac...cui nu i-ar placea?! e adevarat ca de sarbatori cand primesc mesaje, citesc in primul rand numele celui care le-a trimis si mai putin continutul, care este cam acelasi. important este ca s-a gandit la mine...nu neaaparat ce a scris. din acest motiv imi este greu sa compun o felicitare...sa nu fie nici prea siropoasa, nici prea rece...

3. nu colectionez nimic, din contra...ma bucur cand pot sa arunc orice este in plus...nu-mi place inghesuiala.

4. cel mai frumos cadou...cum veti raspunde si voi...copiii mei si sotul. sunt pe acelasi loc in inima mea.

comorile mele: anya ioana (19.10.05) si arina ilinca (20.06.07)
arina s-a nascut...a doua oara!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Luna1 spune:

mai e? Daca nu mai dau eu una.

Cristina26 si fie-mea dormea candva cel mai bine langa mine, pe cand inca se mai trezea noaptea daca o luam cu mine in pat dormea de n-avea treaba si cate 5-6 ore langa caldura corpului meu, lipita. Mi-aduc aminte ca ce m-a impresionat cel mai tare a fost cand era bebelusa cum se frichinea pana ajungea la pieptul meu, isi lipea fata de mine si se linsitea. Daca ma departam o lua de la capat asta in somn. Acum daca o iau cu mine in pat nu mai sta, se foieste si nu poate adormi. Ramasasem macar cu somnul de dimineata de la 6-7 pana la 9-10 cu ea in pat insa nici asta nu mai e, azi dimineata am luat-o in pat langa mine la 6 dupa laptic si n-a adormit dupa 20 min am dus-o la ea in patut si a adormit imediat.

Ame uite si raspunsurile mele:

Pe langa Adelicioasa in romana si Adelicious in engleza (asta este porecla data de frate-su si s-a lipit) mai este Ade dupa nume. Dar eu in marea majoritate a timpului o alint: iubirea mea, dragostea mea printesa mea, faza e ca sotul care nu vb romana m-a tot auzit alintand-o printesa mea si cum a auzit el nu stiu dar mi-a zis ca nu o cheama Ameea. L-am intrebat ce zice si mi-a zis "pai tu mereu ii zici Princess Ameea!" Si de atunci asa ii zice si el si eu, Princess Ameea de la Printesa mea.

Nu mai colectionez nimic, ba mint, tot ce e legat de Jane Austen colectionez, am vizitat casa ei si mi-a cumparat sotul toate cartile ei, am colectia de filme produse de BBC, apoi cele mai nou aparute, cartile le am si asa de la alta editura, in fine imi plac filmele cu actiune in Anglia la 1850. Cam adun orice filme de gen.

Felicitarile si-au pierdut sensul pentru mine ca aici toata lumea da felicitari tuturor, pana si fiu-miu la scoala trebuie sa dea felicitari tuturor colegilor si profesoarelor deci nu mai sunt ceva sentimental, normal ca pe cele care chair spun ceva le pastrez.

Cadou...in afara de copii si sot care asa cum a spus cineva au fost cel mai frumos cadou, as putea spune ca masinuta de acum e cel mai frumos cadou fiind si masina dorita. Insa cred ca cel mai frumos cadou a fost o gecuta care mi-a adus-o sotul cand inca ne curtam. Nu stiu de ce dar asa mi se incalzea inima cand ma intreba cineva de unde am geaca si ii povesteam.

Va pup ma duc sa-mi iau rochia de la curatat pt maine si sa ma spal pe cap.

Luna, mamica de www.alina-jaime.co.uk/main.php?g2_itemId=3960" target="_blank">Adelise Cezara(11.08.2007) si www.alina-jaime.co.uk/main.php?g2_itemId=3882" target="_blank">Cosmin (30.07.2001)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CarlaV spune:

Lavi, multumim mult pentru urari.
Nonna are dreptate, partea cu casa o uitasem. Fiindca am inceput nu de la zero, ci de la minus, noi le-am facut pe toate impreuna si cel mai frumos cadou pe care ni l-am facut a fost prima masina, apoi apartamentul si cand Saby avea 8 luni in burtica... un teren la mare. Cadou de suflet a fost un ceas de la tata la 14 ani si o fusta pe care sa o port la prezentarea lucrarii de diploma, de la sotul meu care-mi era doar iubit pe atunci, ca ma auzise ca n-am cu ce sa ma imbrac.

Carla, mama www.sabina.geneza.ro" target="_blank">Sabinei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cylyche spune:

Salut mamici si bebelusi!!!
Eu ma numesc Eduard si sper sa ma primiti si pe mine si mamica mea preintre voi.
M-am nascut in 16 august 2007 la ora 10.05 cu 2800 gr si 48 de cm.
Azi am aproape 4 luni in jur de 6 kg si 65 de cm.
Mami imi da sa pap de la tzitzi ,am scapat de colici si imi place foarte mult sa sa stau in brate sau fiu plimbat.
Mami imi va da in curand suc de portocale si de morcovi.Inca nu stiu ce gust are dar mami spera sa-mi placa.
Mami pe linkul asta a pus cateva poze cu mine : http://community.webshots.com/album/561540973uYclZa

Fianna si Amethyst multumesc pt invitatie!!!

Cylyche lui Edy (16.08.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana75 spune:

Buna dimineata la amiaza!

Mada, o sa ma uit la poza ta, poate te recunosc pe pirtie in Busteni. Eu o sa fiu cu ambii copiii dupa mine, deci daca vezi vre-un landou chicco la 'Sosire', noi sintem.
Lia, esti foarte draguta, multumesc frumos.
Oana, ti-am admirat si eu ghashca de prieteni.

Eu sint chioara de somn, se trezeste sma mai des noaptea. Am fost ieri la Baby Expo si i-am mai cumparat jucarii (de parca nu ar avea dulapurile pline de la Miru).

Ioana, mama Mirunei si a Smarandei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ghinetz spune:

Edy, sa vezi ce de prieteni o sa-ti gasesti aici! Si ce fete frumoase sunt...nu mai zic! Urez si mamei tale bun venit. O sa vada ea ce cafea buna facem noi aici dimineata. Si cana cu lapte de la culcare aici parca e mai dulce.



Oana



(scuzati, sigur iar am inversat niste litere cand am tehnoredactat)



"unui copil trebuie sa-i dai radacini si aripi"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nonna76 spune:


Eu de dimineata ascult muzica si Andrei lalaie si el.

Mergi la inceput