MENIU PENTRU SARBATORILE DE IARNA !

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

danangie, uite ce am gasit...o maioneza vegetala

Ingrediente:
2 linguri amidon
1/2 cana apa
mustar, zeama de lamaie
ulei

Se amesteca cele 2 linguri faina cu un pic de apa rece pana se desface bine.
Restul de apa se pune la fiert. Cand da in clocot se toarna amestecul de faina si apa rece si se amesteca la fel ca la o budinca. Se tine pe foc mic pana se ingroasa bine (nu dureaza mai mult de 1 minut). Se lasa la racit si cand e rece se amesteca cu mustar si zeama de lamaie, apoi se picura uleiul, ca la orice maioneza. Se picura si un pic de sifon pentru ca dupa ce se incorporeaza uleiul devine foarte tare. Se potriveste de mustar si lamaie si se poate consuma imediat.




Maioneza cu galbenush fiert


pisez 2 galbenusuri ferte fff bine nici calde nici reci, pun mustar si putina sare. amestec bine cu mixerul la viteza max. apoi adaug un pic de ulei. amestec iar cu mixerul pana se incorporeaza bine de tot. repet procedura de vreo 3 ori. apoi pun un pic de zeama de lamaie, amestec si torn ulei. muuuult.
cand sunt aproape de finish torn iar zeama de lamaie pana se albeste mehlemul. si gata!
succese.





monica
mami de alex si ruxi
Prajituri si papa bun
Papa de Post

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danangie spune:

MONICA saru'mana, saru'mana!!! Maine voi proba sper sa reusesc!!Eu ca garnitura fac si eu legume la cuptor.

VIANNE multumesc si tie pentru reteta. Nu stiu daca aici se gaseste aceea maioneza. Cat despre ficat, de cand am ramas nu am mancat niciodata ficat si nici pateu. De altfel, mie ficatul nici nu-mi prea placea.






mult asteptat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

cu multa placere danangie... din cate am citit eu doar atat trebuie sa ai grija sa fie fff bine fiert galbenushul(urile)
eu sunt gata cu prima serie de cozonacei...astept sa se raceasca tavile sa-i pun la crescut pe ceilalti.

monica
mami de alex si ruxi
Prajituri si papa bun
Papa de Post

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ache spune:

Fetelor, ce vesti triste aud! Somonul afumat nu e permis in sarcina?!! Sigur? Dar icrele de somon? Ca parca vad ca trebuie sa ma multumesc numai cu sarmale si salata beuf. Varza pe care am pus-o la acrit vad ca tot face floare, gustul e excelent, acruuu, si sta de numai 5 zile...sa o gatesc sau o arunc...in sensul ca sa nu-i faca rau lui bb. La noi e cald, poate de asta nu tine, ca am pus sare o lg. la litru plus una extra. Cred ca o iau razna.
Dananghie, si eu stiam ca nu e recomandat ficatul sa e f. bogat in Vit. A...dar nu m-am putut abtine si am facut pateu de casa, in ideea ca gust cate putin. Si m-am calicit intr-o seara, la 30 min. l-a dat organismul pe tot afara...nu ma simteam rau, trecuse perioada de greturi.
Spor la bucatareala! Eu maine ma apuc de sarmale si restul, dupa ce vin de la servici.

anca
16+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxana Claudia spune:

Ache - eu nu m-am putu lipsi de icrele de Manciuria, preferatele mele. Asa ca am papat si nu mi-au facut niciun rau, cel putin analizele asa graiesc...toxoplasmoza lipsa

Roxana 31 sapt cu si Catalin (5 iunie 2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

sincer si eu am papat cat am fost gravidutza cu amandoi icre, somon si parca la alex am papat si ficatei de pui(ca nu citisem atat) dar acum cand vad tot felul de chestii as face orice...sa-mi fie copilashii sanatosi...as renunta la orice

monica
mami de alex si ruxi
Prajituri si papa bun
Papa de Post

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

fetelor am gasit si am facut o reteta de ceafa de porc(sotul meu zice ca este delicioasa) eu inca nu am gustat-o...
Ceafa de porc cu sos de mere asa arata inainte de pus la cuptor...si Dupa 3 ore
am sa pun reteta la poza ca nu stiu daca am voie sa dau link-ul aici
va

monica
mami de alex si ruxi
Prajituri si papa bun
Papa de Post

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catutza spune:

Craciun Fericit! gospodineleor, am facut ieri biscuitii dupa reteta Roxanei, sunt deliciosi, mi-a iesit si glazura (desi nu ma credeam in stare , dar am ornat doar cativa ca nu am avut rabdare sa ii fac pe toti).






www.dropshots.com/catalinairina#albums/Decembrie%202007/2007-12-07/12:02:27" target="_blank">Poze de Decembrie



Cata si Bianca-Maria(2.11.2005)


Fii intelept ca un batran , dar priveste lumea cu ochi de copil

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

Craciun fericit!

monica
mami de alex si ruxi
Prajituri si papa bun
Papa de Post

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angelinajoli spune:

De Craciun mi-am ales meniul care e Rata cu mere la tava,sarmale,piftii,tort cu frisca,alune si nugat si multe altele.CRACIUN FERICIT!!!

Mergi la inceput