MENIU PENTRU SARBATORILE DE IARNA !

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

Marilen, eu am folosit glazura asta la un tortuletz si pe bune ca a stat atat de ferma pe tort...mult mai bine ca cea fiarta pe foc

monica
mami de alex si ruxi
Prajituri si papa bun
Papa de Post

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns NinaR spune:

quote:
Originally posted by Roxana Claudia

Eu am de gand sa "gatesc" masa de Craciun cam asa:
- sarmalute servite cu smanatana (desi mie-mi place mai mult cu sana ca-i mai acrisoara )
- curcan umplut si sosul aferent
- o garnitura de cartofi
- niste platouri cu racituri traditionale si nu numai ( a propos, suna a blasfemie, dar mai cumpara cineva toba?? si daca da, imir ecomandati o marca buna?)
- salate in fel si chip
- tort Foret Noir (cel mai bun din Bucuresti) de la Agapitos
- VOIE BUNA CAT CUPRINDE!!

Roxana 31 sapt cu si Catalin (5 iunie 2006)





Toba buna gasesti la Angst.

Orice fapta isi are rasplata ei
Nina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danangie spune:

quote:
Originally posted by monica-elizabet

danangie si multumesc pentru aprecieri(sa sti ca nu le stiu pe dinafara...tot timpul ma uit pe reteta)
uite reteta de somon cu andive : si DA somonul afumat este gata de papat, poti pune pe o felioare de paine putin unt, cateva fashiutze subtiri de somon si sa storci lamaie...asta-i cea mai simpla
Salata de andive cu somon afumat
Astea sunt andivele
Ingrediente

1 andiva (trebuie sa fie cat mai albe si sa nu fi stat la lumina, altfel sunt amare) taiata transversal in fasiute ca la salata de varza
1 pachet somon afumat taiat (de fapt se rupe singur in bucatele mici daca este din cel feliat)
sos, din branza Almette cu verdeata + un pic de smantana + zeama de lamaie

Ingredientele pentru sos se amesteca si sosul se toarna peste andiva + somon.

Gustul este acrisor. Se comsuma numai pe loc, imediat ce a fost facuta, altfel se lasa sosul si nu mai este gustoasa. Daca nu va plac andivele din principiu, e posibil sa nu va impresioneze nici gustul la aceasta salata. Dar somonul o indulceste un pic, la fel si branza.


monica
mami de alex si ruxi
Prajituri si papa bun
Papa de Post




Am dat cu batul in balta. d-ne ce credeam eu ca-s andivele....mai mare rusinea!





mult asteptat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Vianne spune:

[/quote]


Oare au voie sa manance somon afumat? Nu-s imuna la toxoplasmoza.....hmmmm......Multumesc de reteta. Daca nu e prea mare deranjul, da as vrea si reteta cu andive. Sunt pestisorii aia mici si subtiri,nu?

Multam si de reteta cu sarmale. Saru'mana! Sarbatori fericite!






mult asteptat
[/quote]


Danangie, aici,in USA, doctorul mi-a zis clar fara nimic crud, asta inseamna fara somon afumat. Si mie imi place de mor....dar asta e.

Alina 18+

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
http://community.webshots.com/user/alinavillanova

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

danangie, stai linistita...de-aia suntem aici sa ne invatzam, sfatuim una pe alta...si in final sa iasa ok


noi am terminat piftia de facut si acum urmeaza sarmalutele


monica
mami de alex si ruxi
Prajituri si papa bun
Papa de Post

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danangie spune:

VIANNE ma gandeam eu.....multumesc mult de raspuns....oricum am sa-l gatesc pentru sot si pentru eventualii oaspeti.

MONICA inca o intrebare....cine stie daca mai esti pe fir, dat fiind ca suntem pe ultima suta de metri...........stii cumva cum se pregateste maioneza fara ou crud? Din nou istoria ca nu-s imuna la toxoplasmoza......plssss.

Eu abia am terminat sarmalele de infasat. Maine le pun la fiert. Acum ma pun sa tai legumele si carnea pentru salata boeuf.






mult asteptat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Mai fetelor, da' o jumara bine facuta nu mananca nimeni? Cu ceapa rosie...

poze multe cu noiAna a implinit un an 20062007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monique_new spune:

Buna seara.

Stie cineva cum se servesc icrele de somon (rosii)? Pe piine prajita sau normala??

Monica am vazut in albumul tau foto ceva cu icre rosii care m-au inspirat sa cumpar dar nu stiu daca sa le pun pe piine normala sau prajita

POZE COSMI 1 ANISOR
Cosmi bebe

Monica si Cosmina (13 septembrie 2006 )

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

Monica, icrele se pun de obicei pe paine prajita taiata f subtire
danangie, nu stiu cum se face maioneza fara ou crud...da o cautare pe nenea google
Rufus, daca ai pliz arunca si la mine o jumara ca ceapa am
gasisem niste sorici mama si ce fericita mai eram...era talpa l-am aruncat direct la cos...asta e...
fetelor voi ce garnitura faceti pentru friptura?
eu am pus niste legume intr-o tava si le pun la cuptor...dar ma gandeam la ceva mai sofisticat si nu-mi vine nimik in minte
am terminat si noi salata de boeuf si cozonacul este la crescut...
urmeaza fripturica

monica
mami de alex si ruxi
Prajituri si papa bun
Papa de Post

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Vianne spune:

Danangie, nu ai de ce!

Cat despre maioneza fara ou crud....si eu am avut aceeasi problema. Mama o face ditr-un galbenush fiert, 1 lingurita mustar si un cartof fiert, fierbinte. Mie nu mi-a iesit Asa ca eu am renuntat si am laut una ditr-un magazin cu produse organice, facuta pe baza de ulei din samburi de strauguri si putina soia. E delicioasa dar nu stiu daca acolo se gaseste.

In alta ordine de idei, stii ca nu ai voie ficat, nu?

Alina 18+

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
http://community.webshots.com/user/alinavillanova

Mergi la inceput