MENIU PENTRU SARBATORILE DE IARNA !

MENIU PENTRU SARBATORILE DE IARNA ! | Autor: canne-marie

Link direct la acest mesaj

M-am gandit sa deschid acest subiect,pentru ca as vrea sa vad ce bunatati fac gospodinele noastre pentru marea Sarbatoare a Craciunului si penrtu Revelion.
As dori si eu o reteta de biscuiti pt.craciun ,din care sa pot face forme de stelute si braduti.
Stie cineva ?
Meniu pentru seara de Craciun, care este la voi ?

Va astept cu mult drag ,dragi gospodine de pe DC.

MAI ESTE PUTIN SI VIN SARBATORILE


annes

Secretele si amintirile unei femei sunt un ocean fara fund,in care nu le vei gasi niciodata !

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

biscuiti de craciun extrem de gustosi si care se fac din ce in ce mai buni pe masura ce trece vremea sunt acestia (reteta de pe culinar.ro):

170 gr de unt (nu margarina)
180 gr zahar brun
1 ou
2/3 cana miere
Se amesteca cele de mai sus pana se omogenizeaz, dupa care se adauga cele de mai jos impreuna amestecate:
370 – 400 gr de faina
1 lingurita de bicarbonat
1 lingurita de sare
2 lingurite de scortisoara
1 lingurita praf de ghimbir

Se face o coca care se da la frigider cel putin 1 ora. Se intinde aluatul cam de 3/4 cm grosime. Se pudreaza cutitul de biscuiti cu faina sau zahar pudra sa nu se prinda coca de el cind taiati. Se taie in formele dorite. Biscuitii taiati se aseaza pe tava de copt la o distanta de 2 cm unul de altul. Se coc la temp. de 190°C circa 8-10 minute sau pana apasati cu degetul nu mai ramane urma.
eu ii ornez cu glazura din apa frecata cu zahar pudra si 3-4 picaturi de lamaie pana se face pasta sticloasa. anul trecut am mai pus piper cayenne, nucsoara si praf de cuisoare in aluat, este exceptional de bun.

Roxana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Uite 1 link de unde sigur te poti inspira:
www.culinar.ro/forum/continut/Dulciuri/16833/Fursecuri-si-prajituri-pentru-Craciun/" target="_blank">fursecuri si prajituri pt Craciun

Succes !




Daria & GIULIA(2004 08 16)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns canne-marie spune:

Roxana multumesc mult.
Initial cand am vazut mesajul tau la subiect ,am ziz ca mi l-ai inchis,dar am vazut ca nu.
Oricum multumesc frumos.
Abea astept sa incerc retata postata de tine.

annes

Secretele si amintirile unei femei sunt un ocean fara fund,in care nu le vei gasi niciodata !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura Takacs spune:

Roxana, ce-i ghimbirul asta, stii cumva cum ii spune in engleza? Multumesc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

quote:
Originally posted by Laura Takacs

Roxana, ce-i ghimbirul asta, stii cumva cum ii spune in engleza? Multumesc.

E ginger. Scuze ca nu ma cheama Roxana.

------------------
Numai bine,
Natalia, Vlad si Vanda
Sa faci o femeie fericita e foarte usor... dar si foarte scump.
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iriss27 spune:

Interesant subiectul. Ma tot gandesc si rasfoiec reviste si paginile de internet, ca sa gasesc ceva de inspiratie pt masa de Craciun.
Eu as vrea o reteta (testa) pt faimosul panetone, care a intrat si pe piata noastra. Plus orice ati gatit voi delicios (fripturi, salate, garnituri, prajituri). Vreau sa miroasa a bunatati si a Craciun.

Iriss - mami de Yvonne Maria 05.02.2007
http://family.webshots.com/photo/2509791670098051179gBsgDY

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionica spune:

Uite ce am vazut eu la soacra mea ultimul craciun si mi-a placut.

SOMON MARINAT( primul plat)

Un filet de somon crud,
zahar brun 1kg
lamaie
1l uleu masline

Preparare;

Se pune intr-un platou profund somonul cu zaharul brun timp de o noapte intr-o camera rece,nu la frigider.

A doua zi se scoate de la marinat si se curata de zahar cu mana.

Se pune in platou din nou si se toarna uleiul de masline ,lamaie stoarsa si marar netocat,pur si simplu asa fire.

Se serveste taiat feliute pe un platou cu lamaie si toast de paine alba .

Al doilea plat:

Faimosul ficat de gasca in terina:

Se cumpara un ficat de gasca cu cat mai putine fire de sange pe el

se spala si se pune intr-o terina la "umflat" cu lapte,se tine la frigider acoperit bine timp de o noapte.
Ficatul se scoate din lapte si se pune copt in cupotor:

Se adauga lapte cat sa fie acoperit ,sare,piper si martini.

Secretul sta in coacere,nu trebuie sa fiarba mai mult de 30min pe kg de ficat.
Se scoate de la cuptor si se asteapta pana se raceste la frigider,se serveste cu paine toast neagra.
Se mai serveste si o sticla de vin Sautern alb.

Felul de baza;
Traditionalul curcan la cuptor cu fructe gratinate;

Curcan stiti sa preparati banuiesc...

Fructele gratinate;

Mango,ananas,caise uscate uscate (care se lasa la umflat in apa calda o zi).
Se pun la cuptor fructele cu o un ou batut cu smantana.

la ei se mai servesc si branzeturi cu o salata verde.

Dupa care urmeaza "La bouche de Noel",
O rulada din crema de ciocolata si cu multe figurine de craciun pe ea.

Cam asta a fost tot,

Dupa o masa la francezi trebuie sa faci dieta o luna!

Nu se mai spune cat vin se bea ,champagne,si pousse cafea;adica digestiv care la normanzi se numeste Calvados(alcol din pere sau mere).

Craciun Fericit!


"Kindness in words creates confidence. Kindness in thinking creates profoundness. Kindness in giving creates love."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nushulica spune:

quote:
Originally posted by iriss27

Interesant subiectul. Ma tot gandesc si rasfoiec reviste si paginile de internet, ca sa gasesc ceva de inspiratie pt masa de Craciun.
Eu as vrea o reteta (testa) pt faimosul panetone, care a intrat si pe piata noastra. Plus orice ati gatit voi delicios (fripturi, salate, garnituri, prajituri). Vreau sa miroasa a bunatati si a Craciun.

Iriss - mami de Yvonne Maria 05.02.2007
http://family.webshots.com/photo/2509791670098051179gBsgDY



iris nu stiu cat de mult te ajut eu , in sensul ca nu este testata reteta dar iti ofer o reteta de panetone dintr-o carte pe care am primit-o cadou recent

mi-a fost lene sa scriu eu reteta si am facut poze

http://good-times.webshots.com/photo/2835499330101756654RpdABR

sper ca ti-am fost de folos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura Takacs spune:

Mutumesc Natalia!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns april spune:

Masa de Craciun e speciala pentru familia noastra.
Referitor la meniu mereu fac supa de carne, salata de beuf, sarmale cu varza acra, chiftelute si rulada cu carnati, friptura de porc la tava, hrean cu smantana si cozonac cu mac si nuca facut in casa. Astea nu lipsesc niciodata.

Restul mai difera de la un an la altul: salata de ciupercutze cu maioneza, salata mixta (sunca de Praga, cascaval, gogosari murati si castraveti murati...toate taiate betisoare) folosita ca un fel de muratura, salata de vinete, salata de icre.

De Revelion: ciorba de perisoara acrita cu moare de varza si piftie. Restul difera de la an la an.

fulguletzul meu

Mergi la inceput