MENIU PENTRU SARBATORILE DE IARNA !

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns iriss27 spune:

nushulica multumesc mult pt reteta, o sa vad cat de complicata este

momentan, am aflat ca sunt iar insarcinata, si nu prea mai am starea sa ma mai gandesc si sa fac bucate. Am inceput sa obosesc mai repede, desi sunt doar la inceput
E drept ca mai am si un vierme de fata de 10 luni, care nu prea ma slabeste si acum e in focurile ridicatului in picioare, de m-a capiat

Iriss mami de
www.dropshots.com/iriss27" target="_blank">Yvonne-Maria 05.02.2007
BB2 - DPN 11.08.2008

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iriss27 spune:

nushulica multumesc mult pt reteta, o sa vad cat de complicata este

de unde ai cumparat cartea? ma intereseaza sa i-o iau cadou soacra-mii de Craciun. Cat ai dat pe ea?

momentan, am aflat ca sunt iar insarcinata, si nu prea mai am starea sa ma mai gandesc si sa fac bucate. Am inceput sa obosesc mai repede, desi sunt doar la inceput
E drept ca mai am si un vierme de fata de 10 luni, care nu prea ma slabeste si acum e in focurile ridicatului in picioare, de m-a capiat



Iriss mami de
www.dropshots.com/iriss27" target="_blank">Yvonne-Maria 05.02.2007
BB2 - DPN 11.08.2008

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ad_rianna spune:

quote:
Originally posted by roxanaz

biscuiti de craciun extrem de gustosi si care se fac din ce in ce mai buni pe masura ce trece vremea sunt acestia (reteta de pe culinar.ro):

170 gr de unt (nu margarina)
180 gr zahar brun
1 ou
2/3 cana miere
Se amesteca cele de mai sus pana se omogenizeaz, dupa care se adauga cele de mai jos impreuna amestecate:
370 – 400 gr de faina
1 lingurita de bicarbonat
1 lingurita de sare
2 lingurite de scortisoara
1 lingurita praf de ghimbir

Se face o coca care se da la frigider cel putin 1 ora. Se intinde aluatul cam de 3/4 cm grosime. Se pudreaza cutitul de biscuiti cu faina sau zahar pudra sa nu se prinda coca de el cind taiati. Se taie in formele dorite. Biscuitii taiati se aseaza pe tava de copt la o distanta de 2 cm unul de altul. Se coc la temp. de 190°C circa 8-10 minute sau pana apasati cu degetul nu mai ramane urma.
eu ii ornez cu glazura din apa frecata cu zahar pudra si 3-4 picaturi de lamaie pana se face pasta sticloasa. anul trecut am mai pus piper cayenne, nucsoara si praf de cuisoare in aluat, este exceptional de bun.

Roxana





roxana ma ajuti putin cu niste lamuriri? vreau sa le fac anul asta piticilor biscuiti ditr-astia ca am primit niste forme cu "mos craciun"...insa eu am cam 2 maini stangi cand vine vorba de prajituri . asa la prima citire a retetei mie mi se pare cam greu de facut o coca doar din cele enumerate de tine mai sus, nu mai lipseste ceva? daca nu si e ok asa plizzz nu da cu rosii ...iar la glazura imi poti zice mai concret: cata apa la cat zahar ca sa am asa o proportie. si apoi, glazura asta se face un alb mat? ca as vrea sa ornez "mos craciunii" si stelutele si ce o sa mai fac si cu bombonele colorate.
multumesc mult daca iasa bine promit sa-ti arat poze

adriana &
Bianca si Tudor
(03.11.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lulu_boches spune:

Masa de Craciun:supa de pui cu taitei, sarmale,friptura-porc si pui-, carnati de casa, fierti in moare de varza, hrean cu smantana.La "capitolul prajituri" sunt un dezastru.


Bucuria vine din lucruri marunte...
Lena
http://community.webshots.com/user/lua_lanna/profile

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RalMar spune:

Am incercat si eu reteta Roxanei de biscuiti, si au iesit excelenti! Dar eu am facut glazura din ciocolata, ca nu pot manca ceva dulce fara putina cioco! Multumim de reteta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b.nica spune:


[/quote]

Lena draga,lesin,ce inseamna carnati in moare de varza? trebuie sa-mi spui inclusiv reteta de carnati;.
Daca se pricepe cineva sa scoata cele mai bune produse din porc,apoi,aceeia sunt din zona ta,chit ca imi vor sari in cap forumistele pricepute din alte zone.
am mancat sangerete,lebar,toba,etc.,cum nu am mancat in viata mea, la o familie de toata fala din Sarmisegetuza.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lulu_boches spune:

quote:
Originally posted by b.nica





Lena draga,lesin,ce inseamna carnati in moare de varza? trebuie sa-mi spui inclusiv reteta de carnati;.
Daca se pricepe cineva sa scoata cele mai bune produse din porc,apoi,aceeia sunt din zona ta,chit ca imi vor sari in cap forumistele pricepute din alte zone.
am mancat sangerete,lebar,toba,etc.,cum nu am mancat in viata mea, la o familie de toata fala din Sarmisegetuza.
[/quote]La noi in familie mama , face in fiecare an carnati, chiar daca nu taie porc.Am sunat-o sa o intreb reteta, dar e mult mai usor sa vezi cum se face.Iti trimit PM .Carnatul afumat, se pune la fiert in moare de varzasi se serveste cu hrean+smantana.Ma bucur ca ti-a placut in zona noastra.


Bucuria vine din lucruri marunte...
Lena
http://community.webshots.com/user/lua_lanna/profile

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

Ad-rianna mii de scuze de intarziere, noroc ca m-ai tras de maneca
deci aluatul nu e foarte usor de prelucrat dar daca pui untul foarte moale nu e nici tragic. nu pune toata faina deodata ci treptat, framanti, mai pui 2-3 linguri, si tot asa. aluatul se formeaza si se lasa la frigider si dupa aceea se intinde bine, nu o sa mai ai probleme.
la glazura faci asa: daca nu vrei sa fie acrisoara pui suc de lamaie indoit cu apa, intr-un castronel pui cam 150g zahar praf si picuri lichid pana incepe sa se formeze glazura cu luciu caracteristic si inglobeaza tot lichidul. nu trebuie sa fie prea tare dar nici sa curga. o pui in punga de ornat sau pur si simplu intr-o punga mai groasa cu o gaurica mica la varf prin care trasezi linii, faci stelute, braduleti, etc.

Roxana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

roxana, tare as vrea sa fac si eu biscuiteii...si am o intrebare...la glazura asta nu se pune delok ulei, unt sau altceva? doar zahar si lamaie/apa?
multumesc anticipat


monica
mami de alex si ruxi
Prajituri si papa bun
Papa de Post

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ad_rianna spune:

quote:
Originally posted by roxanaz

Ad-rianna mii de scuze de intarziere, noroc ca m-ai tras de maneca
deci aluatul nu e foarte usor de prelucrat dar daca pui untul foarte moale nu e nici tragic. nu pune toata faina deodata ci treptat, framanti, mai pui 2-3 linguri, si tot asa. aluatul se formeaza si se lasa la frigider si dupa aceea se intinde bine, nu o sa mai ai probleme.
la glazura faci asa: daca nu vrei sa fie acrisoara pui suc de lamaie indoit cu apa, intr-un castronel pui cam 150g zahar praf si picuri lichid pana incepe sa se formeze glazura cu luciu caracteristic si inglobeaza tot lichidul. nu trebuie sa fie prea tare dar nici sa curga. o pui in punga de ornat sau pur si simplu intr-o punga mai groasa cu o gaurica mica la varf prin care trasezi linii, faci stelute, braduleti, etc.

Roxana



multumesc mult. cred ca am inteles. dar mai am o intrebare...inteligenta...glazura se face pe foc sau la rece?

adriana &
Bianca si Tudor
(03.11.2004)

Mergi la inceput