Miresele anului 2006 (84)

Raspunsuri - Pagina 18

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns krelia spune:

ps...am uitat s-o laud pi moldoveanca di la ieshi ...prin partile astea...la ce ai facut tu..i se spune pilaf sarbesc....si ieeee buuuuuun......mamamamaa...pastreaza si mie o portie pentru maine dimienatza..il mananc si rece, nu-i nevoie sa-l incalzesti ...

gata, fug in perna!


E mai bine sa taci si sa dai impresia ca esti prost decat sa vorbesti si sa inlaturi orice dubiu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralnied1 spune:

quote:
Originally posted by krelia

[font=Comic Sans MS][purple]ps...am uitat s-o laud pi moldoveanca di la ieshi ...prin partile astea...la ce ai facut tu..i se spune pilaf sarbesc....si ieeee buuuuuun......mamamamaa...pastreaza si mie o portie pentru maine dimienatza..il mananc si rece, nu-i nevoie sa-l incalzesti ...




vai, ca mandra-s de mine, acum am motiv in plus lauda ta...
Acum serios, chiar a iesit foarte bun. Nu stiu cum de mi-a reusit, ca pana si eu m-am mirat. L-am pozat un pic, dar maine descarc pozele si le pun pe net. Te servesc maine pe la pranz... Si sa stii ca e bun si rece...
Nu stiam ca asa il cheama. Faza e ca ceapa, masline si morcov am pus proaspete, iti dai seama... Dar restul le-am luat de la congelator, dintr-o punga pe care scrie Tocanita de ciuperci.Am luat de pe acolo restul, le-am tocat frumusel si a iesit super...
A mancat sotul la greu. El, care nu se omoara dupa pilaf...


Iar la faza cu nepotii, eu chiar sunt pe picior de a face o criza nervoasa. Aproape toata lumea ma intreaba chestia asta. Ca, vezi Doamne, a trecut atata vreme de la nunta, ar cam fi timpul. De parca fac la comanda. La comanda altora. Dar nimeni n-a sarit sa zica hai ca va ajut sa va luati o casa, sa va mai luati ce trebuie, sa cresteti copilul, ii cumpar eu de toate, am eu grija. N-a zis nimeni. In schimb toti: cand????? Ca si cum bati din palme si s-a rezolvat totul. Uffff, m-am mai descarcat si eu un pic.

Maine am de gand sa fac coltunasi cu branza.

Si acum imi pun sa vad un film la calculator. Pe la 12 muream de somn, am dormit vreo jumate de ora si acum nu mai pot adormi.

Aly, vezi ca ai cafeluta fierbinte aici... Si ceiut pentru cine doreste...


Foto Ralu
www.youtube.com/watch?v=5Ou0GL1AEzk" target="_blank">Colind pentru parinti
www.youtube.com/watch?v=xAgN6n2Pvns&NR=1" target="_blank">E noaptea de Craciun

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralnied1 spune:

Krelia, vezi ca ti-am lasat pilaful la Foto Ralu - Pofta buna!
Ca pana ma trezesc eu pe la amiaza, tu mori de foame si de pofta...
A... snitelele am uitat sa le pozez si s-au terminat, ca n-au fost multe.


Foto Ralu
www.youtube.com/watch?v=5Ou0GL1AEzk" target="_blank">Colind pentru parinti
www.youtube.com/watch?v=xAgN6n2Pvns&NR=1" target="_blank">E noaptea de Craciun

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alynutza spune:

Neatza!
Ralule mersi de cafelutza, ca iar is chiauna de somn. Nu stiu zau ce-i cu mine, o singura noapte cand nu ma culc la timp ma da peste cap o gramada. Si nici aseara n-am reusit sa ajung prea repede in pat. Sper sa-mi revin peste weekend.
Te inteleg tare bine la faza cu 'nepotul', 'bebele' sau cum vrei sa-i zici. Socrii nu zic nimic, de fapt, ei au si fost singurii care dupa nunta nu ne-au spus 'Hai, acuma da-ti-i bataie ca vrem nepot', ci ne-au sfatuit sa ne traim 'tineretea' casniciei in doi si cand simtim noi sa facem urmatorul pas (stia socrela ce zicea, ca doar pe fatul meu frumos l-a avut la 19 ani). In schimb toti prietenii, ai mei, ne bat la cap. Taica-meu chiar mi-a zis intr-o zi ca de ce nu fac o data copil, ca doar is batrana .

Kreliutz eu nici macar nu inclusesem copilul in ecuatia angajat-angajator, nici perioada aia de concediu de ingrijire. Eu vorbesc strict in perspectiva serviciului normal, de zi cu zi. De ce nu pot fi rezolvate treburile zilnice in timpul celor 8 ore normale de program, daca tu iti vezi de treaba si pe urma sa poti merge acasa, la familie? La o plimbare in parc? La o shoppaiala? La o piesa de teatru sau concert? Pur si simplu avem nevoie de asta, sa ne incarcam sufletul. Eu sunt convinsa ca se poate. Si ca toti ar fi mai fericiti, si mai 'productivi' la locul de munca. Pentru ca oricum, nu suntem roboti, si da, ramanem la serviciu 10-12-14 ore, dar randamentul se duce de rapa, obosim, facem mai multe greseli... uitam ca suntem oameni... pacat...
Hai ca iar am luat-o pe ulei. Scuze.

Gio sa ne spui ce ai hotarat. Dar daca tu vrei un part-time practic, de ce nu te intorci la gradi? Acolo ai program doar 4-5 ore pe zi, plus pana Marco s-ar incadra, ai putea fi cu el si in timpul programului de lucru. Cu mobila ati rezolvat ceva? Chiar ma gandeam ca azi-maine si la mine e luna de cand am comandat un dulapior pentru 'stocat' diverse chestii, trebuie sa sun iar sa vad cand mi-l aduce.

Off, bine ca e vineri, si doua zile stau acasuca si-mi vad de treburi. Ieri am fost si-am luat niste material sa mai fac o lenjerie de pat, asa ca am ce face maine.
O zi buna si la fete!


Truly great friends are hard to find, difficult to leave, and impossible to forget.

www.flickr.com/photos/9684774@N08/sets/72157600636179296/" target="_blank">prajituresc si www.flickr.com/photos/9684774@N08/sets/72157600636180054/" target="_blank">bucataresc
Mrs. Perfect for more than 1 year

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kitzy spune:

Neata!
Ancutza si eu sunt alaturi de tine, nu-ti pierde speranta, intr-o zi o sa se intample si la tine minunea, fruntea sus si fii tare!
Gio si eu as zice sa mergi macar in perioada de proba sa vezi cu ce se mananca postul si vezi daca-ti place. Si daca nu-ti convine dupa proba, iti iei lucrusoarele si pleci, ca doar nu esti batuta in cuie acolo. Daca nu incerci, s-ar putea sa-ti para rau.
Eu lucrez doar 6 ore cand sunt de dimineata si cam 7, cand sunt de dupa-masa, dar la cata lume este am impresia ca sunt de o zi intreaga si din pacate patronii lasa de dorit, daca vad ca-ti dai silinta si te oferi sa faci tot, trag pielea de pe tine fara sa-ti mai dea ceva in plus la salarde aia abia astept sa raman in prenatal ca deja mi se acreste.
Kreliutz ce mai zici tu?
Ralu mi-ai facut pofta cu ardeii umpluti, si pilaful arata super bine, dar nu sunt fan orez si de ciuperci nici pe-atata si tartele alea mi-au lasat
Aly spor maine la cusut, si eu i-am luat la mama o masina de cusut ca are una de 20 de ani cu care se chinuie si m-am gandit ca ar fi un cadou frumos una noua, sper sa-i placa.

20+ cu Diana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alynutza spune:

Kitzy eu am primit masina de la mama acum ceva vreme si sunt multumita de ea. A facut un pic figuri pana si-a 'rodat' dar acum merge foarte ok, am facut o gramda de chestii cu ea. De m-as mobiliza mai mult.



Truly great friends are hard to find, difficult to leave, and impossible to forget.

www.flickr.com/photos/9684774@N08/sets/72157600636179296/" target="_blank">prajituresc si www.flickr.com/photos/9684774@N08/sets/72157600636180054/" target="_blank">bucataresc
Mrs. Perfect for more than 1 year

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kitzy spune:

Eu sunt pe dinafara daca ma pui sa cos cu masina, sunt un total anti-talent

20+ cu Diana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alynutza spune:

Mie mi-a placut de mica sa 'butonez' Singer-ul vechi al bunicii si eram innebunita dupa facut haine la papusi. Pe urma am avut parte si de o croitoreasa minunata, Dumnezeu s-o odihneasca, de la care am invatat multe.
Lenjeria de pat e chiar usor de facut si prefer sa o fac eu, pe dimensiunile si dupa placerea mea, decat sa trebuiasca sa ma adaptez la cea gata facuta de pe piata.


Truly great friends are hard to find, difficult to leave, and impossible to forget.

www.flickr.com/photos/9684774@N08/sets/72157600636179296/" target="_blank">prajituresc si www.flickr.com/photos/9684774@N08/sets/72157600636180054/" target="_blank">bucataresc
Mrs. Perfect for more than 1 year

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kitzy spune:

Mie mi le face mama, ea-mi scurteaza pantaloni, pune fermoare si alte chestii. Trebuie sa-ti si placa ce faci, pt mine au fost un chin orele de atelier de la scoala cand ne punea sa coasem la masina, mai bine crosetam

20+ cu Diana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralnied1 spune:

quote:
Originally posted by kitzy
Ralu mi-ai facut pofta cu ardeii umpluti, si pilaful arata super bine, dar nu sunt fan orez si de ciuperci nici pe-atata si tartele alea mi-au lasat



mai, da' cine te-a pus sa te uiti tu acolo? Nu era pentru tine! Stiam ca asa vei zice dupa...

Alynutza, stai ca mi-am mai amintit o faza legata de bebe. Si la asta chiar era sa explodez. Imi zice soacra-mea, mirata de ce nu am produs noi inca nimic, ca ea spera ca n-am facut vreun avort pana acum. Si ca sa nu cumva sa fac etc etc etc si a inceput cu teoriile...
De parca decizia asta nu tot mie mi-ar apartine daca ar fi sa fie... Iar m-am infuriat


Foto Ralu
www.youtube.com/watch?v=5Ou0GL1AEzk" target="_blank">Colind pentru parinti
www.youtube.com/watch?v=xAgN6n2Pvns&NR=1" target="_blank">E noaptea de Craciun

Mergi la inceput