Strumfi de iulie-august 2007 (27)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ddanagh spune:

Hai sa va distrez cu un pic de barfa. Soacra-mea chiar daca ar fi avut interesul sa ma ajute nu as fi avut incredere sa o las cu Daria. E genul care incepe o ciorba azi de dimineata si o termina maine seara. Pai asa imi moare copchilul de foame, pana ii aduce ea biberonul. Si nu exagerez cu nimic. Fiecare cartof trebuie spalat in 5 ape, carnea nu mai zic, suporta un intreg proces de spalare, uscare, condimentare pe fiecare cm, iarasi uscare. Mararul trebuie luat firicel cu firicel. Daca ti-e foame si astepti sa-ti gateasca ceva repede lesini sigur de foame.

Dana mamica gingasei Daria Stefania (20 iulie 2007)

poze cu Dariuta mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nma spune:

o adevarata terapie cititul pe aici. m-am linistit si eu ca o luasem razna rau.
fianna nu mai spun nimic de mame.
simo incep si eu sa te invidiez. vreau si eu o mica plimbare la vreo 20 de grade. mie imi place iarna (doar sunt nascuta in decembrie) dar m-am cam saturat de mucisori.
vad ca la oana in familie a aparut varicela. cred ca e bine ca ai amant vaccinul. pupici multi lui iosuma sa scape repede si cu o forma cat mai usoara.
lia si andrei ii place titi asa ca ii dau si la o ora daca ea vrea. chiar daca mananca din bibiron formula 140 tot vrea si titi dupa. bona ma bate la cap ca nu ii ajunge dar cat timp e vioaie nu ma stresez. daca o scot afara de ce nu ii trebuie titi vreo 4 ore? daca ii era foame urla si pe strada.
steluta spor la renovari. noi am izolat in primavara dupa ce am cauta un apartament mai mare vreo 2 luni. nu am gasit ceva sa ne placa asa ca am renuntat.
aylin eu ii dau sab simplex cu lingurita si vad ca ii place. e destul de bun la gust. andra are multe gaze.
oana incearca sa te mulgi cu mana ca iese mai mult (in caz ca ai folosit pompa) si mare grija ca formula parca expira la o luna dupa ce a fost deschisa punga. cea mai buna soluti e sa mergi acasa sa-i dai titi.
dana si alex a spus tata prina data dar nu m-am suparat. si la andra cred ca va fi la fel ca eu tot sunt cu ggg, aaa, eee si tati cu ta-ta.


nico, mami de Andra 09.08.2007 si Alex 21.07.2003
www.flickr.com/photos/9282960@N06/" target="_blank"> poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nma spune:

acum m-am linistit si am vrut sa sterg mesajul. am tras o tura de , am citit din urma si acum privesc lucrurile altfel. multumesc pt mesaje. mai am si eu caderi ca de .. sunt si eu om. stie ca am nevoie, o mai lasam uneori cu alex, dar daca o anunt din timp isi gaseste altceva mai important de facut (ex platit facturi). nu e genul care sa faca ceva, ii plac nepotii daca ii ingrijeste altcineva. sa nu cumva sa planga la ea sau mai rau sa-i schimbe ea. ma obisnuisem dar de luni chiar nu are cine sa il duca pe alex la gradi ca nu vreau sa mearga bona cu andra la ora 8 afara. sotul nu mai poate sa-si ia concediu. cat am fost la craiova a venit soacra de la aproape 500km desi lucreza. va dati seama cum m-am simtit si cum s-a simtit si soacra. acum mama ma intreba foarte senina ca de ce nu vine soacra? pa ce ea nu e bunica? mama ar prefera sa am 2 bone si ea sa vada copiii cand merg eu la ei in vizita. sa va mai spun ca am si doua cumnate care stau la ai mei si nu ma ajuta nici ele cu nimic? asta e situati si gata. bine ca ma inteleg foarte bine cu sotul. sper ca intr-o zi sa reusim sa ne mutam in cluj sa ma impac cu gandul ca nu ma ajut ca sunt departe.

nico, mami de Andra 09.08.2007 si Alex 21.07.2003
www.flickr.com/photos/9282960@N06/" target="_blank"> poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nma spune:

dana o pui sa faca mancare cu o zi inainte . e mare pacat ca nu ne putem baza pe ele.
eu am vrut sa nu faca copiii diferente intre bunici dar nu prea mai am ce sa fac.
barzuca abia astept sa am si eu parte de asa ceva. stiu cum a fost la alex. momentele aste te fac sa treci peste toate hopurile si sa fi cel mai fericit om de pe pamant.

nico, mami de Andra 09.08.2007 si Alex 21.07.2003
www.flickr.com/photos/9282960@N06/" target="_blank"> poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ghinetz spune:

Nico . Nu stiu cum e sa nu te ajute mama. A mea uneori prea vrea sa ma ajute mult si ma face sa ma simt vinovata ca eu parca nu o pot ajuta cu nimic, sau uneori nu am suficienta rabdare cu ea. Dar, daca mai vrei sa te ajute - ca ma gandesc ca de acum ti-e si tie lehamite - spune-i punctual ce vrei. Ma rog, roaga-o. "Mama, te rog sa stai cu Andra azi o ora." "Mama, te rog fa-mi si mie azi o ciorba." etc. Stiu si eu...zic asa, poate nu pricepe clar ca ai nevoie de ea.

Oana , Stefan si Victor . Si tati

www.flickr.com/photos/12244302@N04/sets/" target="_blank">POZE CU NOI

(scuzati, sigur iar am inversat niste litere cand am tehnoredactat)



"unui copil trebuie sa-i dai radacini si aripi"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Timi07 spune:

Nico(nma) si Aylin tare rau imi pare ca va necajesc mamele voastre.... Eu n-am pe nimeni aici in afara de sot care sa ma ajute da cred ca e mai dureros sa o ai pe mama ta aproape si sa nu te ajute cat de cat. Ai mei vin in decembrie la noi si cred ca cateva luni bune o sa fiu tot in depresie pt ca:
-o sa ma obisnuiesc cu binele cat vor fi ei aici
-o sa trebuiasca sa o obisnuiesc pe Sophie cu biberonul
-o sa trebuiasca sa incepem diversificarea
-o sa incep serviciul pe 4 februarie
-o sa o duc pe fata la cresa....
Vor fi multe schimbari pt fata intr-un timp prea scurt, dar trebuie sa le fac fata eu in primul rand ca sa n-o afecteze pe ea.

Timi, mama Mariei Sophie(05.08.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pap.elena spune:

ddanagh ce bine ai descris-o pe soacra-mea.Ce viteaza era inainte sa nasc ,ca o sa ma ajute si ca nici nu o sa simnt ca am copil .Chiar ma sfatuia sa fac cezariana ca o sa stea ea cu mine ,da de unde nu vine deloc pe la mine .Ea sta la 2 blocuri de mine si mai este si pensionara .

Am fost la doctor Alex este perfect sanatos , nu are absolut nimic .El se nascuse cu 2 gaurele la fundulet ,acolo unde se termina sira spinarii (un fel de spina bifida).
Foarte bun dr. Jianu( ortoped) mi-a controlat in amanuntit copilul,s-a uitat la sold ,glezne ,sa uitat si la cutele de pe picioruse .

Jadi l-am cautat si pe dr.Stamate ,la Budimex si a fost extrem de amabil .Daca ar fi sa-l citez pe sotul meu "gretos de amabil".M-a chemat saptamana viitoare la el ,acum nu avea prea mult timp la dispozitie .

Elena si bufleiul ALEXANDRU

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pap.elena spune:

Pe mine ma ajuta foarte mult sotul meu ,ii face baita ,il schimba chiar si de caca.Sta chiar si o zi intreaga cu el .Il scoate afara ,il plimba ,el suplineste ce soacra nu vrea sa faca .


Elena si bufleiul ALEXANDRU

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nonna76 spune:

Vad ca se vorbeste de mame/soacre.
Imi pare rau Nico ca tocmai mama ta se poarta asa,stiind ce probleme ai.Eu cred ca i-as spune in fata ce as avea de zis chit ca s-ar supara.Imi imaginez ce fel te simti in fata sotului.Iar soacra sa-ti traiasca ,daca ar fi si numai pentru faptul ca vine 500km sa stea cu copiii.

La mine nu se inghesuie nimeni cu ajutorul,dar si eu sunt incapatinata si vreau sa ma descurc singura.Nici nu mi-e prea greu.
Dar in caz de nevoie parintii mei in 5 min. sunt la usa.Stau cu copii, ma aprovizioneaza cu ce cred ei ca mi-ar mai trebui,imi mai platesc si unele datorii.N-am ce sa comentez.
La soacra nu prea apelez,ea vine la mine numai cind o chem, sa nu ma deranjeze.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diane_dun spune:

quote:
Diana, stiu, dar stiam ca stomacelul lor trebuie pregatit pentru formula, asa, cate 10 ml/zi. De asta intrebam.



Oana habar n-aveam de asta. Scuze ca m-am bagat.

Nico, imi pare rau ca esti asa suparata. Uite o sa-ti treaca!

Brazuca felicitari Denisei pt "mama".

Mami de Dani (1 august 2007)

Mergi la inceput