***Capsunele-n scutecele de mai-iunie 2007*** (26)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns gabiu spune:

mica, si eu ii voi pune ulei de masline, dar il voi adauga la sf supei, nu-i voi fierbe deloc. Deocamdata mananca numai banana.

gabi, mamica lui-Albert Mihai, 10.05.2007
minunea mea
poze
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=3d7f6050076153b58e971e" target="_blank">capsunele de mai-iunie2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lbelciug spune:

doxinu, graviduta,vas felicitari pt primul "mama" rostit de pui! Asa e ca-i un moment deosebit?
vali5, minunate pozele iar Andrei e la inaltime ca de obicei!
Pepsi, am vazut pozele! Ce frumos ca se organizeaza o parada de Craciun! Cred ca Dominic a fost f incantat. Eu ma tot chinui cu M sa-l invat un cantec si o poezie ca sa le spuna de Craciun. I-am zis ca daca nu spune nu-i aduc emosul cadouri, insa nu se straduieste desi ar putea sa le retina... Am vazut acum si restul pozelor cu casa voastra. Tare frumoasa si patioasa este! Bravo pt asa o realizare! Pot sa te intreb ce spatiu locuibil are si cat a costat in dolari americani?
Graviduta, daca vrei iti fac eu CD-uri copii cu Baby Einstein. Am cateva acasa.
Mica, te-as sfatui ca in loc de a o cantari sa tai buc de carne cam de mar unei nuci si s-o fierbi cu zarzavat. La urma poti pasa toata compozitia cu blenderul. Cat priveste uleiul de masline se pune la inceput f putin (1/2 lingurita) cand zarzavatul e aproape fiert.
In alta ordine de idei vroiam sa va zic ca am gasit azi BUMBAC tip TRICOT (usor elastic)si am cumparat in caz ca mai vrea cineva WRAP. Cine doreste sa-mi zica si ii confectionez saptamana viitoare!


Liviana - mamica fericita a lui Matei (21.02.2005) si Bogdanel (30.05.2007)
www.flickr.com/photos/10550092@N08/" target="_blank">Poze din Octombrie

***Diverse utile pt bebici***

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Graviduta spune:

quote:
Originally posted by lbelciug
Graviduta, daca vrei iti fac eu CD-uri copii cu Baby Einstein. Am cateva acasa.
In alta ordine de idei vroiam sa va zic ca am gasit azi BUMBAC tip TRICOT (usor elastic)si am cumparat in caz ca mai vrea cineva WRAP.



Ar fi super, Liviana.
Bumbac tip tricot am gasit si eu in Bucur Obor, daca te intereseaza.

Alina si Mara vrabioara (27 iunie 2007)

Diversificarea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns petit_ange spune:

Vali, Ella, Motannel, Lauradi, Pepsi, Ali24 merci mult de raspunsurile in legatura cu piureul de mere.O sa mai experimentez... Din pacate piersici nu mai sunt pe piata... para are voie? Parca citisem ca nu prea e buna pt burtica bebelusilor??? Voi le dati para?



Mami de ingeras - Isabella (21.06.2007)
www.flickr.com/photos/12409567@N03/" target="_blank">Poze cu Ingerasul meu

The world is full of wonders if you look with open eyes!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Androix spune:

Salutici
Georgia mananca de ieri si branzica de vaci in piureul de morcov cartof si telina. Am intrat sa va povestesc asta ca vad ca despre asta se discuta. Eu ii fac branza din lpate milli 3.5. Asa i-am facut si lui Filip inca de cand era chiar mai micut decat Georgia, apoi pe la 9-10 luni am renuntat si la formula si am trecut pe lapte de vaca pe care ni-l aducea o tantica pe care o cunosteam, laptele era ok, cu el crescusera inaintea lui Filip si cele doua verisoare ale lui. Nu va zic sa faceti ca mine doar va povestesc cum am facut.
Vad ca accepta piureul asta lichid destul de bine, a ineput sa deschida si ea gurita. In cateva zile o sa-i adaug in supa si putin ulei de masline, o picatura. Nu ma agit sa-l fierb inainte nicicum, o sa fiarba la comun cu legumele.
Constat ca mi-a revenit curajul pe care l-am avut la diversificarea lui Filip.
Apoi daca totul e in regula mai stau doua trei zile si incep cu piept de pui. Mai intai fiert separat, o zi doua si apoi direct in supa. Pasat cu mixerul vertical si pus asa la oki. Cat mananca mananca. Oricum cred ca de saptamana viitoare luam fier.
Trebuia sa facem si noi vaccinul si cu Georgia si cu Filip dar fiind amandoi muciosi nu s-a putut. Problema este ca de 3 zile sunt amandoi pe tratament si nu vad o imbunatatire semnificativa. Poate doar de tusit tusesc mai putin... Hmmm o sa le mai dau siropelul de tuse cateva zile. Oricum ma asteapta saptamana viitoare la vaccin.

va place ce semnatura mi-am tras?

Edit: Petit Ange: eu am pus piersici la congelator asta vara ca stiam de la Filip ca urmeaza o iarna de mere cu banane dar nu s-au pastrat cine stie ce si nici fi-mea nu se omoara.
Eu ii dau para zilnic juma de para ori cu juma de mar + cereale fara orez oric cu juma de banana +aceleasi cereale. Cu banana ii place mai mult.
Edit2: i-am dat para ca aveam cereale care erau faina de orez si se constipase, facea de facut dar se chinuia rau de tot. acum face normal.

Andreea mama de Filip si Georgia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carmen_So spune:

Liviana, eu as vrea wrap, daca poti.

Androix, si a mea s-a constipat de la faina de orez. O sa-i bag para, sper sa-si revina.

Pepsi, am vazut parada. M-a intrebat Mara daca David e fata. "nu, mami, e baiat, dar de ce spui ca e fata?" " ca are ochii si sprancenele asa". Cred ca a vrut sa spuna ca are ochii si sprancenele mari.

Vali, frumoase pozele cu marea. Si mie mi-a venit un dor...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carrie spune:

am avut un nou esec cu mar copt...fetelor isi face asa o greata orice ii bag in guritza de-mi vine sa plang mai ales ca tre sa merg la lucru si ea nu papa...
deci cand simte ceva mai solid isi face greata.
parca banana o mai accepta dar tot banana +suc de morcovi +cereale cu orez cred ca o constip rau pt ca para nu-i place

supica limpede o bea da asa maxim 50-60 ml...

mai e cineva in sit asta?parca gabiu...

cu Thea n-am avut nici o problema cu diversificarea ca ea nu a fost never fan lapte

Cristiana, gagalicea Theodora Alexia ( 30 mai 2003)si galuscutza Carina Sofia(10 mai 2007)

comorile noastre iubite
Thea Alexia
noi si Roma 2006
www.desprecopii.com/info.asp?id=531" target="_blank">nasterea papusii Theodora


www.helpsonia.com" target="_blank">ajutati-o pe Sonia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabiu spune:

carrie, m-ai bunghit , al meu nu mananca decat banana si doar max 40 gr. El ar manca si altceva dar inca nu i-au trecut de tot petele de la alergie si am zis ca reincep diversificarea dupa ce dispar. Nu ca s-ar da in vant dupa altceva , dar macar n-ar fo asa de monoton. Si oricum nu-i place decat laptele de la san

gabi, mamica lui-Albert Mihai, 10.05.2007
minunea mea
poze
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=3d7f6050076153b58e971e" target="_blank">capsunele de mai-iunie2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns doxinu spune:

Multumim fetelor pentru felicitari!Este intr-adevar un moment unic!Imi transpirasera mainile si nu mai stiam ce sa zic....ma striga mai ales cand este suparat...Nici nu stiu ce sa va zic...Inca imi vine sa plang cand il aud.Stiam ca se va intampla dar nu baniuam ca asa de repede.


www.onetruemedia.com/my_shared?z=210f38dfc24c406f33fc4d&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">botezul unui inger

minunea noastra Stefan 13.06.2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Androix spune:

Nici Georgia nu mananca foarte mult. Tot pe-acolo 60-70g. Vad ca fructele ii plac asa ca de maine trecem la o portie un pic mai mare decat doar jumatate din fiecare fruct. LA piureul de legume insa nu stiu ce sa fac ca mereu mi-a ramas destul de mult si ea intoarce capul nu mai vrea sa inghita. Si oricum are o partida de tzitzi si dupa fructe si dupa legume. Voi mai suplimentati? A reusit cineva sa inlocuiasca COMPLET o masa?

Andreea mama de Filip si Georgia

Mergi la inceput