Meniul de ziua lui Stefan

Meniul de ziua lui Stefan | Autor: Hildegard

Link direct la acest mesaj

Vreau sa va arat si poate o sa va inspire, ce ma facut acum sambata si duminica de ziua lui stefan la implinirea celor 2 anisori.Am tinut 2 zile si am facut si 2 torturi. A fost mai mult pentru adulti deoarece a avut doar un prieten invitat. Am sa pun doar lista si imaginile si urmeaza sa pun retete la cererea voastra, cu explicatiile care le veti dori. Am si pozat pas cu pas, daca doriti am sa va pun si imagini pas cu pas la retete.M-am inspirat de pe culinar.ro
Am facut asa:

Chec cu masline
Eclere ,pe care le-am umplut cu pasta de branza si hrean
Acadele cu parmezan-eu am folosit cascaval si au iesit super
Piept de pui cu bacon la cuptor
Saratele
Tarte cu rosii si mozarella
Rulada du unt cu cascaval
Rulada de carne cu oua, ardei si branza
Salata de cips
Salata de vinete
Catraveti cu branza si somon afumat
Salata de peste,ton
Foietaj picant
Frigarui reci:strugure rosu, galben, mozarella,maslina verde cu morcov,sunca,rosie
Tort diplomat cu zmeura-tortul de sambata-reteta diplomat
Tort cu foi pandispan cu rema de caramel si vanilie


imagini cu meniul - aperitive calde si reci

BLOGUL MEU

Veronica si
Stefan Peter- 07.11.2005(2 ani)

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns danyce spune:

Veronica, sunt absolut minunate snackurile tale si e super situl facut de tine.Bravo!

Cum ai facut rulada cu unt si cascaval? Ce anume ai pus in foietajul picant? Suna interesant si eu sunt innebunita dupa snackurile din aluat cu foietaj.

La ziua Almei am facut, printre altele, foietaj cu spanac, somon si cascaval si a iesit un deliciu. M-am inspirat si eu de pe culinar la capitolul ingrediente si am facut o improvizatie de moment, punand patratele de foietaj in forme de muffins, am pus cate o lingura de spanac fiert cu putina smantana, cate o bucata de somon si cascaval ras cu 5 minute sa le scot de la cuptor. Au si aratat minunat, dar nu am mai avut cand sa le pozez ca s-au mancat in no time.

Daniela Veuger si Alma Bianca 21 octombrie 2004
Alma,poze noi,si mai noi,cele mai noi,nou-noute,
poze yahoo


www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=43451" target="_blank">Povestea Almei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Hildegard spune:

Rulada de unt cu cascaval

Ingrediente:
3 linguri de faina
3 linguri de smantana
3 oua
50 gr. unt
150 gr. cascaval
un pic de sare

Cum procedam:-intr-un castron puneti galbenusurile de la cele 3 oua, smantana, faina si sarea le mixati cu mixerul;
-apoi puneti peste compozitia obtinuta, si cele 3 albusuri batute spuma(albusurile le batem cu mixerul curat);
-dupa ce puneti albusurile peste compozitia din castron, amestecati in continuare de sus in jos, cu o lingura de lemn;
-compozitia obtinuta (asemanatoare celei de chec) o rasturnati intr-o tava tapetata cu hartie de copt;
-trebuie sa folosim tava corespunzatoare, adica in momentul cand turnam aluatul in tava, sa il plimbam pe fundul tavii pentru a-l acoperi;
-tava o bagati la cuptorul incins la 170-175 de grade (sau la cuptoarele normale la focul cel mai mic), si o lasati cam 15-20 de min, o penetrati cu un pai dupa 15 minute pentru a nu o carboniza, sau pt a nu o face scoartza;
-dupa ce e gata, o rasturnati cu fata in jos pe un servet uscat, si scoatem hartia de copt;
- faceti cubulete cascavalul, si puneti din loc in loc si bucatele de unt;
-dupa aceea rulam;
- aluatul este elastic;
-dupa ce-l rulati il puneti la loc in tava, pe hartia de copt, si-l dati din nou la cuptor pentru 10 minute.

etape de lucru






BLOGUL MEU

Veronica si
Stefan Peter- 07.11.2005(2 ani)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Hildegard spune:

Foietaj picant

Avem nevoie de:
1 pachet de foetaj
200g sunca presata tocata
200g branza gouda sau alt cascaval ras
2-3 rosii
sare,piper,busuioc,galbenus de uns deasupra
Cum procedam:
Foetajul se taie patrate mai mari.se pun pe diagonala bucatile de sunca peste se pun cubulete de rosii apoi se condimenteaza cu sare si piper.
Se presara cascavalul si ceva verdeata si se impacheteaza

etape de lucru

BLOGUL MEU

Veronica si
Stefan Peter- 07.11.2005(2 ani)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adi69 spune:

Felicitari ptr meniu!
LA multi ani Stefan!
Veronica,ferice de cei ce te au in preajma..tare harnicute manute mai ai...

Eu vreau sa aflu retetele de la cremele ce le-ai folosit la tortul teren de fotbal,caci din cate stiu foile le cumperi(eu nu gasesc pe aici pe la mine).As incerca sa fac o prajitura din blat de la Krem si cremele de la tortul tau,am asa o banuiala ca ar merge bine combinatia..



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hcclara spune:

La multi ani printisorului tau, sa creasca mare si sa fiti sanatosi si fericiti cu totii!

Mi-am ingrasat ochii cu minunatiile ce le-ai facut, felicitari! daca postezi cumva cremele de la terenul de fotbal, am sa mi le salvez si eu!

Claudia






Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Hildegard spune:

Multumesc pentru urari

Fetelor, sa nu ma certati, am folosit creme la rece de la dr. otker:crema de vanilie si de ciocolata deoarece tortul asta l-am facut contra cronometru(si asa mi-a luat destul timp) duminica dimineata. Sa stiti ca sunt foarte bune cremele astea....cand nu e timp pentru creme de alt fel,normal.Iti trebuie doar lapte si zahar praf. Am folosit 2 de vanilie si 2 plicuri de cicolata.Am ornat 1 rand de cioco, unul de vanilie si tot asa.am folosit cu o foaie mai mult decat este in set, adia am luat inca o foaie din alt set de foi de pandispan,deci 6 in total. Normal intr-un set sunt 5 dar mi s-a parut prea jos tortul si aveam si crema.

Exact asa se puteam face creme de unt, care sincer nu ies deloc gretoase, se zice ca-s de unt ca vine la sfarsit amestecat un pachet de unt de calitate fiecare crema. In cea de cioco(cacao) s-ar fi bagat cacao iar in cea de vanilie s-a fi bagat 2-3 plicuri finesse de vanilie. Cremele astea se fac din oua intregi pe foc cu lapte si faina.
Deci se amesteca cu mixerul(deoarece se omogenizeaza mai bine) 7 oua intregi, 1 l lapte, 400 g zahar, si 7 linguri faina,apoi se pune pe foc, sau pe abur(eu pun pe foc si amestec rapid cu lingura de lemn, in oala in care nu se prinde crema de fund) si se amesteca pana se face o ciulama groasa. Daca e mai subtire mai puneti faina. Se imparte in 2. In prima parte punem cacao cat dorim si amestecam pe foc pana se omogenizeaza bine apoi o dam deoparte la racit. Crema de vanilie o racim dupa care bagam pliculete finesse de vanilie, 2-3.Ambele compoziti se amesteca separat cu cate un pachet de unt de calitate(eu folosesc Milli cu 80% grasime).Untul trebuie scos din timp si lasat sa ajunga la temperatura camerei. Ca sa nu se taie ambele compozitii si untul si crema racita trebuie sa aibe aceeasi temperatura.
Este o crema foarte buna!!!!

Sper ca am explicat bine...la partea cu zahar punem zahar cat vrem de dulce.
Daca mi-a scapat ceva, ma intrebati, daca nu intelegeti ceva iarasi ma intrebati....

BLOGUL MEU

Veronica si
Stefan Peter- 07.11.2005(2 ani)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

Wow....totul arata super!!!
felicitari, La multi ani! printisorului sa creasca mare si sanatos iar tu mamico(esti ) sa-ti dea Dumnezeu sanatate
cu siguranta o sa am si eu cateva intrebari pentru ziua ruxandrei

monica
mami de alex(7 iunie 2001) si ruxi(16 dec 2004)
Prajituri si papa bun
Halloween

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns TOMALAVINIA spune:

LA MULTI ANI LUI STEFAN!SA CREASCA MARE SI FRUMOS ALTURI DE VOI!
Superrr!Arata toate aperitivele tale.
Chiar azi ma gindeam ca peste o luna face si Cristina un anisor si nu prea stiu ce sa fac de mincare.Ca doar vom avea musafiri.Citeva retzete ma intereseaza si pe mine.Spre exemplu:pasta de brinza si hrean(eclerelesunt cumparate, da?), tartele cu rosii, salata de chips.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Hildegard spune:

Moni, multumesc!
Lavinia, eclere sunt facute nu cumparate. O sa postez reteta de eclere si ce ai mai cerut.



BLOGUL MEU

Veronica si
Stefan Peter- 07.11.2005(2 ani)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Hildegard spune:

Ecler

Facem asa:
-punem la fiert 120 ml lapte cu 100 ml apa ,un strop de sare si 125 g unt;
-am adaugat 1 lingura de zahar iar cand a fiert, am stins focul si am adaugat 5 linguri 1/2 de faina,amestecand continuu;
-pume compozitia la racit;
-cand s-a racit aluatul am pus 3 oua, pe rand amestecand cu mixerul, pana s-au incorporat bine ,dupa care am pus aluatul in tava formand bastonase de 5 cm groase cam 2 cm
-se coc cam 20 min la 200 grade, deci foc iute(va uitati pe usa aragazului) dar nu deschideti usa ca se vor lasa.Daca se lasa dupa ce le-ati scos inseamna ca nu s-au copt destul. Ele trebuie sa se umfle si sa raman asa.
-se pot umple cu ce doriti, dulce sau sarat.
Eu le-am umplut cu branza dulce amestecata cu 1 cutie de branza almette cu gust de grean,1 lingura smantana dulce, apoi am taiat marar tocat fin.
Le putem umple cu diferite compozitii. Marimea asta este facuta pentru cele sarate. Compozitia o facem sa fie nici groasa nici subtire. Bagam compozitia intr-o punga ii face o gaura mai groasa si spritam pe eclerul taiat in doua.
-se poate amesteca cu pateu si branza dulce + branza sarata, sau ce vreti voi.....
- se pot face rotunde,rozete
- se pot face dublu ca volum punand mai mult aluat in tava

poza AICI






BLOGUL MEU

Veronica si
Stefan Peter- 07.11.2005(2 ani)

Mergi la inceput