Strumfi de iulie-august 2007 (22)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Carmena spune:



Karligutza
sar'mana de reteta de ciorbica. Recunosc ca in mare pofta de ciorba fiind, am facut un soi de ciorba radauteana, adica am citit pe net cum trebe sa arate si am "executat" cu pulpe de pui dezosate si diverse legume si iaurt in loc de smantana. Nu e reteta ta, dar e buna, data "aviatoare" o "execut" pe a ta...Mai ales ca baietii mei mananca doar ciorbe drese cu smantana, fericirea suncilor mele, altfel spus.

Nico bine ai venit! Sanatate multa si lapte in tzoance pentru Andra!

Jadi pai te mandresti pe aci ca ai fost la cumparaturi la Mall si atat. Adica ce ti-ai luat, cum iti vine, poze eventual nik, sa ne punem pofta in cui...Pai exemplifica cu una cu alta, ca poate ne vine si noua chefu de plimbareala...Si apropo, posete misto erau??Si io vreau o poseta din piele fitoasa(e promisa cadou de ziua mea, parca vad ca devine cadou de Craciun...), si la fel nu ma indur sa arunc cu meleoane vechi, dar daca gasesc ceva sa-mi placa, jur ca o fac...

Anya, la fel...Ne-ai anuntat ca ai revenit si atat. Dar cum a fost, alea alea...

Si asa devin io profesoara si strig catalogu' desi urmaresc din umbra,dar zau ca nu prea ratez.

Si ca Jadi a deschis oarecum subiectu' revelion..Desi e devreme, ia spuneti pe unde petreceti sarbatori de iarna cu puii mici?? Noi cu sigurantza acasa, ca io-s comoda din fire si nu prea imi place sa ma trambalez inca, cu amandoi, dat fiind volumul impresionant de bagaje care s-ar aduna, precum si chinuiala la somn...Dar daca mai citesc pe la voi, poate imi mai vine dor de duca...

Pupici si sa aveti o saptamana buna.





http://www.flickr.com/photos/10678611@N07/?saved=1


Carmen si flacaii Stefan si Bogdan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns jadi spune:

www.anamedfarm.ro/delabarre.htm" target="_blank">Aici aveti informatii despre gelul gingival de la Delabarre. Nu are lidocaina dar are parabeni.

Deni & Vlad & Tudor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns jadi spune:

Carmen, nu stiu daca mai e rostul de rev la noi dar sincer daca m-as duce pe la munte, as prefera ceva vila sa pot avea un soi de apartament (la hotel cred ca ma costa de ma rupe), nu de alta dar vlad are somnul usor si se trezeste daca stau sa alaptez micul tenor (chiuie ca un dansator de muzica populara). La mare asa a fost si ne-a fost excelent, fugeam cu dodo in living si baietii mari dormeau. Sotul batea campii de excursii in strainatate, i-am zis sa imi zica din timp ca sa ii fac pasaport astuia mic.

Deni & Vlad & Tudor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Luna1 spune:

Jadi acasa nu se incepe cu cereale? Direct cu supica?

Carmena eu acasa, Craciunul cu familia sotului (soacra-mea si sotul, frate-su cu familia poate) si al meu frate daca nu pleaca in tara, acasa la mine iar de revelion tot acasa probabil cu prietenii astia cu bebita cu trei sapt mai mare decat Adelise. Asta daca nu ne vine vreo alta idee, dar cu bebelina e mai bine acasa la noi.


Mai e vreo nebuna ca mine care deja cauta carucior sport? Eu deja am gasit ce vreau arata exact ca si quinny zapp (Anto parca tu ai quinny zapp?) numai ca se lasa pe spate in plus si e mai ieftin decat zapp-ul. Il stiti? Uitati link www.kiddicare.com/webapp/wcs/stores/servlet/productdisplayA_37_10751_-131324_10001_" target="_blank">aici. In caz ca nu v-ati prins eu am o obsesie pt trei roti.

Acum trebuie sa mai gasesc motivul cumpararii lui, ca al meu deja m-a intrebat "pai n-ai zis ca asta merge pana la 3 ani?" Lasa ca gasesc eu motiv, ceva cu concediile, cumparaturile, etc.

Luna, mamica de www.alina-jaime.co.uk/main.php?g2_itemId=3960" target="_blank">Adelise Cezara(11.08.2007) si www.alina-jaime.co.uk/main.php?g2_itemId=3882" target="_blank">Cosmin (30.07.2001)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aylin_tarcan spune:

mai vroiam sa zic si tot uitam: crustele din cap au trecut cu ulei de masline si periat (de vreo 3 ori am facut operatiunea)

mada, poate ne nimerim si noi prin parcul circului. azi ma duc sa fac poza la biserica

luna, sa poarte adelicioasa sanatoasa cojocul si sa o faca pe mamica ei mandra


nici eu nu i-am scos masa. cand a vrut ea.


Aylin cu mica broscuta Alma (20.08.2007)

broscuta gargarita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Luna1 spune:

Ce ma enervati cu parcul vostru. Eu am crescut in Aviatiei si liceul l-am facut in Rosetti asa ca am colindat Herastraul si parcul Circului la greu. Vreau si euuuuu!

Luna, mamica de www.alina-jaime.co.uk/main.php?g2_itemId=3960" target="_blank">Adelise Cezara(11.08.2007) si www.alina-jaime.co.uk/main.php?g2_itemId=3882" target="_blank">Cosmin (30.07.2001)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andicu spune:

Merci, Deni.

Bai, eu n-am fost la gineco deloc dupa controlul ala cand cu scosul atelor ( la mine s-a intamplat la 12 zile). O fi naspa? ca eu ma simt bine! ma gandeam sa mai aman un pic...

am vrut sa scot si eu copilul la aer si pana m-am mosmondit a inceput ploaia! de 2 zile ma chinui sa-l scot si ba incepe viscolul (sambata), ba ploaia cu vant ! si ma bucuram ca e mai cald, 7-8 grade! ca pana acum au tot fost 3-4 grade.




Andicu mami dewww.flickr.com/photos/9457501@N02/sets/72157600689970094/" target="_blank">Filip la 4 luni(27 iunie 2007)
Cum crestem noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns X-ray spune:

deni dexameytazona este un corticosteroid
andicu hai ca mai incerc odata cu explicatia:rahitismul este o boala care apare la copii din cauza deficitului de vitamina d.din cauza asta se face profilaxia lui cu aport extern de vit D adica vigantol care are rolul principal de a fixa calciul in oase.lipsa calciului in organism duce la hipocalcemie si in faza mai grava spasmofilie care e alta mancare de peste fata de rahitism.
anto eu nu cred ca tulburarile de mers ale lui victor sunt de la lipsa de calciu.cu siguranta l-au examinat cum trebuie pediatrul,sunt niste semne clinice in caz de hipocalcemie.si eu cred ca voi ajunge la incaltaminte ortopedica cu elisa,ea s-a nascut cu piciorusele inspre interior,asta e nu e o tragedie,nu se face fotomodeala spre bucuria lui tac-su
luna eu nu incep cu cereala dintr-un motiv fff simplu:elisa ia fff bine in greutate ca sa incep sa-i dau carbohidrati.din discutiile pe care le-am mai avut si eu cu medicii se dau cereale la copii care iau prost in greutate.dar chiar este o parere personala

alina mamica bulinei Elisa (20 iunie 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aylin_tarcan spune:

quote:
Originally posted by andicu

Merci, Deni.

Bai, eu n-am fost la gineco deloc dupa controlul ala cand cu scosul atelor ( la mine s-a intamplat la 12 zile). O fi naspa? ca eu ma simt bine! ma gandeam sa mai aman un pic...

am vrut sa scot si eu copilul la aer si pana m-am mosmondit a inceput ploaia! de 2 zile ma chinui sa-l scot si ba incepe viscolul (sambata), ba ploaia cu vant ! si ma bucuram ca e mai cald, 7-8 grade! ca pana acum au tot fost 3-4 grade.




Andicu mami dewww.flickr.com/photos/9457501@N02/sets/72157600689970094/" target="_blank">Filip la 4 luni(27 iunie 2007)
Cum crestem noi




andicu, eu nu am mai mers deloc. ca am avut fire resorbabile. nu am avut nicio problema. si inteleg ca prima vizita la 6 saptamani e o simpla discutie.

Aylin cu mica broscuta Alma (20.08.2007)

broscuta gargarita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns redai spune:

In legatura cu controlul de 6 saptamani,eu am fost mai tarziu pe la 11 saptamani, dar nu a fost o simpla discutie.A controlat uterul sa vada daca e ok,m-a tot palpat pe acolo sa vada daca nu ma doare,a facut o lama sa vada daca nu am facut ceva infectie, si noroc ca am mers ca am facut o micoza si numai dupa aceea am purtat asha zisa discutie,despre cum ma simt,inceperea activitatii sexuale si mijloace de contraceptie( nu mai alaptam).

Lore, mamicutza lui David
POZE

Mergi la inceput