Strumfi de iulie-august 2007 (22)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Luna1 spune:

Hai ca n-am plecat. Acum astept o prietena cu bebelica ei sa vina sa mergem in parc.

Anto mersi ca mi-ai zis. M-am mai linistit, ma gandesc ca daca in toate tarile nu se da asa calciu dupa ureche (cum se cam face in Romania no offence) totusi e ok ca doar nu sunt toti nebuni. Cat despre vit D am sa las pana la 6 luni cand am inteles ca se pot vedea semne de lipsa de D si apoi cer un control amanuntit.

Vreau si eu sa vad pozici cu Sonia si cu Andrei de Michydutza de la botez. Nu va suparati ca le cer pe rand asa, ca eu n-am vazut cat mi-a fost laptopul stricat.

Jadi si a mea ar sta numai in sus la 90 grade cand o tin in brate sau cand o pun jos face si ea echere (ca tot era sa caut reteta de eclere cand va laudati voi pe aici, s-o trimit si pe a mea sa faca) si se enerveaza daca esti langa ea ca nu o ridic.

Tot Jadi, aici cand reincep sa se trezeasca noaptea este semn ca se apropie de diversificare, adica sistemul digestiv se matureaza si digera mai repede lapticul, semn ca nu le mai e de ajuns doar lapticul, semn ca vor solide. Deja Tudor are 4 luni jumate, nu? D'aia incepe sa va arate ce si cum, am o prietena care a trebuit sa inceapa solidele mai devreme (5 luni in loc de 6) ca asa i-au spus, sugea fie-sa la greu si mai ales incepuse iar sa se trezeasca noaptea.

Hai va pup, din nou.

Luna, mamica de www.alina-jaime.co.uk/main.php?g2_itemId=3960" target="_blank">Adelise Cezara(11.08.2007) si www.alina-jaime.co.uk/main.php?g2_itemId=3882" target="_blank">Cosmin (30.07.2001)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andicu spune:

Merci Deni si Alina.

Cu calciul si vigantolul inca nu m-am lamurit. Mai astept sa vad ce zice si Anya, cand o avea timp sa citeasca .

Deni, ce gel ii pui? Calgel, parca? se da cu recomandarea dr sau i-ai luat tu? sanatate lui Dodo si succes la dr daca mergeti! noi am scapat de vaccinul de 4 luni; tot Infanrix PV + nustiuce , de data asta mi-a facut febra si seara si a2a zi , 38.5-38.6. I-a trecut cu Panadol de 3 ori/zi cate 2.5 ml. Da', m-am cam speriat..





Andicu mami dewww.flickr.com/photos/9457501@N02/sets/72157600689970094/" target="_blank">Filip la 4 luni(27 iunie 2007)
Cum crestem noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns karligutza spune:

quote:
Originally posted by jadi
daca dexametazona are corticoizi ca atunci imi explic miraculoasa vindecare.

Deni & Vlad & Tudor


zice cumnatul meu () ca da! dexametazona este un corticoid! nu ca are... numai ca este un alt tip.

karligutza
sunt mamica Adelutei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Antoanela23 spune:

Gabi, felicitari pt dintisor si flotari, e dulce foc Bogdanel, m-a omaorat ce ochi frumosi are si ce zambaret este.

Carla, naspa faza cu numele Sabinei si primii nasi, mi se pare incredibil. Si pe mine m-a chemat dr la al doilea control la 3 luni dupa primul, pt papanicolau.

Diana, ma bucur ca Victor s-a facut bine .

Si apropos, ieri a fost Sf Victor, asa ca La Multi Ani si felicitari tuturor celor "afectati" de asta.

Nico, bine ai revenit si bafta la operatie.
Ce pompa ai de la Avent, manuala sau electrica?

Jadi, si Sonia ar sta numai in fund, asa ce-i place sa stea cu ochii pe pereti ceva de speriat. Curaj si bafta pt vizita la doctor.

O zi buna tutulora,

Anto, mamica de Sonia ( 22iunie 2007) siwww.flickr.com/photos/10611598@N04/sets/72157601053655009/" target="_blank">Victor (8 octombrie 2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andicu spune:

AAa, Luna, cred ca m-ai luminat si pe mine! ca si FIlip de vreo saptamana , 10 zile iar a inceput sa se trezeasca pe la 2 si apoi la 5-6; dar ii dau ceai intai un pic si apoi mananca! si ma miram ca ce-o avea de se scoala asa, ca deja credeam ca gata, doarme de la 09 la 05-06 si apoi inca vreo ora, doua...

Nico, sanatate multa si bafta la operatie! sa te refaci repede!



Andicu mami dewww.flickr.com/photos/9457501@N02/sets/72157600689970094/" target="_blank">Filip la 4 luni(27 iunie 2007)
Cum crestem noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nonna76 spune:

Am fost si noi afara iar acum doarme.

Si al meu sta mai mereu cu miinile in gura,se uda si-l schimb de mai multe ori pe zi(nu-i place cu bavetica,cum nu-i place nimic ce se leaga in jurul gitului,caciula,fular).La orizontala sta doar cind doarme sau daca ma joc eu cu el ,dar nu pt. mult timp.Daca-l pun pe perna,se ridica in fund si cade pe-o parte.

Am terminat concediu de maternitate si tre' sa-mi depun dosarul pentru CIC.Ma apuca asa o jale cind stiu ca trebuie atitea hirtii si e atita birocratie.

Nico multa sanatate, sa te faci repede bine si sa vii la puiutzi acasa.

poze
poze botez
Monica ,mama lui Andrei (17 iulie 2007)si Vlad (8 martie 2003)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Luna1 spune:

Mada daca esti pe aici sau cine mai are quinny buzz imi explici si mie cum se strange cu scaunul pe el fara sa il scot? Adica am inteles ca se poate si fara sa scot scaunul propriu-zis dar nu stiu cum, am incercat si mi-am prins urechile.

Luna, mamica de www.alina-jaime.co.uk/main.php?g2_itemId=3960" target="_blank">Adelise Cezara(11.08.2007) si www.alina-jaime.co.uk/main.php?g2_itemId=3882" target="_blank">Cosmin (30.07.2001)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns jadi spune:

Luna, parca Vlad nu si-a reintrodus o masa inainte de diversificare dar el nici mancau nu este. Oricum eu m-am hotarat la diversificare la 5 luni, i-am cumparat un blender vertical sa nu mai scot tot robotul pentru piureu. Acum incep sa studiez ce si cum, vad ca la Vlad am bagat destul de repede multe alimente, inclusiv branza si fructe dar avea 6 luni. Mai mult ca sigur incep cu supa de legume si apoi cu piure de legum, fructele le las pe mai tarziu cand o fi si de branza.

Karlihooka, mersic, intre timp mi-am dat seama ca si prednisonul e un glucorticoid si faptul ca i-au reaparut bubele inseamna ca efectul medicamentelor s-a dus, raman in stand by cu bubele sa vedem cum evolueaza.

Andicu, eu am un gel gingival de la Delabarre, nu am idee daca are si xilina, o sa caut pe net.

Deni & Vlad & Tudor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CarlaV spune:

Lore, vazusem ca varsta ai, multi inante, sa fii fericita in continuare.
Gabi, felicitari pentru primul dintisor de iedut, iar poza cu flotarea e mortala.
Mihaela, Diane_dun, Aylin, Diana2007, Anto, multumesc pentru raspunsurile cu controlul la gine.
Mada, fetita ta e fix cu o luna mai mica decat Sabina. Daca ajungi in Parcul Circului poate ne nimerim si noi pe acolo sa va salutam.
Stefania, fetita mea doarme de la 21-22 pana pe la 6 dimineata de cand avea 2 saptamani, azi mi s-a trezit abia la 7:30. La noi s-a intamplat brusc, de la o zi la alta, oricum i-am dat
intotdeauna cand a cerut. A mai avut nopti in care s-a trezit si pe la 3, dar numai in perioadele de puseu de crestere. Sa vad acum cand s-o cere diversificata...
Anto, si mie mi s-a parut incredibila faza cu numele Sabinei si primii nasi, mai ales ca niste prieteni din Canada si-au dorit mult sa o boteze tocmai pentru ca le-a placut numele, dar n-au putut veni in tara. Oricum, tot raul a fost spre bine, are fata niste nasi super

Carla, mama www.sabina.geneza.ro" target="_blank">Sabinei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ghinetz spune:

quote:
Si apropos, ieri a fost Sf Victor, asa ca La Multi Ani si felicitari tuturor celor "afectati" de asta.


Anto, multumim. Eu chiar uitasem. Ca am zis ca il sarbatorim de Constantin.

Ma pregatesc sa ies si eu afara. Ma gandesc ca mai mult imi ia sa-l imbrac, decat sa il plmb. Iesim fara carut, doar asa, in brate.


Oana, Stefan si Victor

www.flickr.com/photos/12244302@N04/sets/" target="_blank">POZE CU NOI





"unui copil trebuie sa-i dai radacini si aripi"

Mergi la inceput