Oscillococcinum

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns CAMI_P spune:

Eu iau de o sapt. Oscillococinum 1 flacon la 2 zile.La mine si-a facut efectul.Mentionez ca alaptez si a fost singurul care mi-a fost recomandat.Ce ziceti ar putea avea vre-un efect negativ asupra bebeului meu de 5luni?De ce medicii recomanda daca nu este indicat?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pity77 spune:

Fiecare produs, fie medicament, fie remediu homeopatic, are un efect, functie de organism. Nu putem generaliza. Esti o fericita!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns martinica spune:

Cami, crezi ca dupa 3 flacoane de Oscilo ti-a trecut raceala? Daca a fost una banala trecea oricum tot in vreo 7 zile....asa cum a zis si Annaa. Despre alaptat....mai sunt si alte medicamente ce se pot indica pe perioada alaptarii, nu e Oscilo singurul.
Multa sanatate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns katik spune:

da, mie dupa trei zile de oscilo mi-a trecut raceala, altceva n-am luat nimik. la mine de obicei racelile tin cel putin doua saptamini.
si nu crede ca trebuie sa ne inversunam asa impotriva unui remediu. la unii merge, la altii nu! asta se poate intimpla si la medicamentele alopate, sunt multe ex in acest sens.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pity77 spune:

Hai, nu mai fiti invidiosi ca prietenei noastre i-a trecut raceala dupa numai 3 zile de tratament. Semn ca si placebo ajuta uneori! :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns katik spune:

ma indoiesc ca ar ajuta mama placebo-ului la febra 39, dureri de tot felul, tot tacimul, dar ma rog, fiecare cu parerea lui!!!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreeaben spune:

Deci,concluzionez:unora le face f bine,unii nu stiu daca asta a facut bine sau natura care vindeca oricum in cateva zile o stare acuta,iar unora nu le-a ajutat de loc...cam ac orice tratament fie alopat sau homeopat....

merci oricum pt raspunsuri....eu am inceput sa dau puiului meu si continui,pana acum nu s-a imbolnavit asa ca traisca nimereala!

va pupam cu drag Andreea si Andrei ,pui scump de 1 an

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elle_seb spune:

Fi-miu are acum 3 ani si jumatate.
In toamna si iarna lui 2005 am avut mai probleme cu racelile care nu se mai vindecau. Eram cu el la medicul pediatru la doua saptamani, imi prescria mereu nurofen, de multe ori si antibiotice. Toata iarna lui 2005 mi-a fost racit, cu muci, tuse si tot tacamul, de am ajuns la disperare. Eu am ales mai de fiecare data sa nu-i dau antibioticul, stateam cu ochii pe el mereu, doar in cazuri extreme am acceptat sa-i dau antibiotice.
Pana am inceput sa-i dau Oscillo. Ei, din saptamana in care a inceput sa ia Osccilo, fi-miu nu mi-a mai racit o data. Apoi am intrerupt, ca a venit vara, din toamna i-am dat din nou, aceleasi rezultate foarte bune. Acum ii dau din nou Oscilococcinum, dupa ce in octombrie mi-a facut o laringita nasoala. Merge in colectivitate, sta intre copii cu muci, unii dintre ei si tusesc, iar fi-miu nu are nimic.
Nu stiu ce contine remediul asta, dar eu am observat o crestere vizibila a imunitatii lui. O sa-i dau in continuare pe tot sezonul rece.
Spunea cineva mai sus ca medicamentele sunt medicamente. Fara a intra in vreo polemica, eu as spune ca, atat cat se poate, sa incercam sa nu indopam copiii cu medicamente, vitaminele si o alimentatie corespunzatoare fac minuni in racelile copiilor nostri.

Edit ca sa mai adaug:
http://en.wikipedia.org/wiki/Oscillococcinum


Elle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iulianegrea spune:

Eu am auzit de vaccin antigripal homeopat.

L-a folosit cineva?

Sanatate la toti copiii pamantului
Iulia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns katik spune:

tocmai ieri am auzit de la pediatra noastra de vaccin antigripal homeopat, inca nu l-am folosit. o sa incerc si asta, vaccinul antigripal clasic oricum nu!incerc pe mine, copiii oricum nu ii vaccinea antigripal cu nimik!


Mergi la inceput