Tiramisu

Tiramisu | Autor: paula2003

Link direct la acest mesaj

Am servit tiramisu si avea o crema deosebita .... Nu am retinut reteta. Eu de regula o fac din praf din comert. Acum am cumparat branza care se pune in crema dar nu stiu cum sa o fac exact.
Cine ma poate ajuta cu o retesa .............
Mersi mult de tot.



Paula & Alexa(13.12.2003) & Paul(03.01.2006)

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ana_m spune:

Paula , am sa iti raspund eu . Exista mai multe retete de tiramisu , insa 90 la suta baza e aceasi : piscoturi imbibate in cafea , iar crema e branza mascarpone + galbenusuri frecate cu zahar + albusurile batute . In functie de reteta se mai poate adauga vanilie, rom, sau frisca .

Uite aici o reteta .
1 pachet piscoturi pentru Tiramisu
1 cutie mascarpone
1 cutie frisca Hulala
3 oua
150 gr zahar
esenta de rom
cacao
cafea fara zahar sau nes fara zahar
Mod de preparare
Se freaca zaharul cu galbenusurile. Dupa ce amestecul devine spumos, se adauga cutia de mascarpone si se amesteca bine. ( Se poate folosi mixerul).
Separat se bate frisca si se pune peste compozitia de mai sus , amestecand pana cand se omogenizeza bine. Se adauga esenta de rom.
Intr-un vas, se pune un strat subtire din crema obtinuta, apoi se pun piscoturile (trecute prin cafea, foarte putin, doar sa se umezeasca), unul langa altul ca sa acopere toata suprafata vasului. Peste ele se pune un strat de crema, apoi alt strat de picoturi , terminandu-se cu crema, peste care se pudreaza cacao.
Pofta buna !


Ana si Clara Francesca (16.01.2006)
http://www.dropshots.com/ana_m

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Luna75 spune:


eu stiu o crema asema natoare cu cea de sus dar in loc de frisca se pune branza de vaci - eu am probat-o si iese foarte buna
iata reteta de crema

Ingrediente

un pachet branza de vaci, 250 gr. mascarpone, 5 linguri de apa minerala, 1 lingurita de vanilie, 50 gr. zahar,o lingurita de scortisoara




Cu rabdare si perseverenta nimic nu e imposibil.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marumiha spune:

Eu am o reteta fara frisca cu:
3 oua
3-4 linguri de zahar
250g mascarpone
esenta de rom sau de care doresti.
cafea rece fara zahar
piscoturi care se aseaza ìntr-un platou ìnalt si care se ìnsiropeaza cu cafeaua (nu prea concentrata)
galbenusurile se freaca cu zaharul ,apoi se amesteca cu mascarpone si se alifiaza.
separat se bat albusurile care se amesteca cu mascarpone alifiat si care se amesteca destul de ìncet pt. a-si pastra consistenta.
se pune aceasta crema peste piscoturile ìn prealabil ìnsiropate dupa cere se poate pune un alt strat ,se pune cacao deasupra si se baga la congelator pt.30min, apoi ìn frigider.
Pofta buna!



http://community.webshots.com/user/mihaela2703

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Karina spune:

Tiramisu

Ingrediente:

- 6 lingurite cu varf de cafea;
- o sticluta cu esenta de rom;
- 400g piscoturi Savoyardi (sunt speciale pentru Tiramisu);
- 4 oua;
- 7 linguri cu varf zahar;
- 500g (2 cutii) supercrema Mascarpone sau 500g smantana 24% grasime;
- 2 plicuri de praf de frisca;
- cacao pentru ornat.

Mod de preparare:

• se face o cafea din 3 cani de apa si cele 6 lingurite de cafea si se lasa sa se raceasca;
• se freaca galbenusurile cu zaharul, pana aproape ca se topeste zaharul (cca 10-15 minute cu mixerul). Se adauga supercrema Mascarpone sau smantana si se amesteca cu mixerul pana devine consistenta ca frisca. Se introduce la frigider;
• se bat albusurile spuma dupa care se adauga praful de frisca (fara sa se dizolve în lapte) si se mai bate cu mixerul pana se încorporeaza praful de frisca în spuma;
• se amesteca cele doua compozitii (cel cu albusurile si cel cu galbenusurile) si compozitia se introduce în congelator;
• se adauga esenta de rom în cafeaua racita. Se înmoaie scurt piscoturile în cafea, unul cate unul. Se tine o secunda piscotul în cafea, caci altfel se înmoaie prea tare. Se foloseste o tava de 4-5 cm înaltime, în care sa încapa aproximativ jumatate din cantitatea de piscoturi asezate unul langa altul (tava de friptura e perfecta). Se aseaza un strat de piscoturi în tava. Se întinde jumatate din crema preparata, dupa care se aseaza iar un strat de piscoturi si deasupra se întinde restul de crema;
• se presara cacao deasupra cu ajutorul unei strecuratoare de ceai;
• se tine o zi la frigider, ca sa se patrunda piscoturile.

Pofta buna !!!

Citeste si mai jos:
TIRAMISU
Crema Tiramisu


Asta e parerea mea, dar tu faci cum crezi ca e mai bine

Doua Eme mititele au nevoie de ajutorul nostru:
1. Emma- 4,8 ani are nevoie de ajutor - salvati-o pe Emma
2. Sa ajutam la terapia pentru Ema - www.help-ema.puls-il.ro/" target="_blank"> Ema

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Hildegard spune:

Buna,

Toate retetele vostre sunt super.
Reteta originala de mascaerpone se face din piscoturi Savoiardi, crema din oua,mascarpone...astea sunt baza.Pe langa reteta de baza s-au inventat o multime de alte retete, cu branza, cu budinca...etc.
eu am incercat destule retete dar cea mai puna si pot sa zic ca nu as mai face alt fel de tiramisu este asta(sigur am s-o fac de revelion si am s-o fac pas cu pas si am sa pun pozee):

TIRAMISU
-reteta apartine unei culinarese(Poca) desavarsite pe care o pup


-4 galbenusuri
-un sfert ceasca zahar pudra
-60 ml lapte
-250 gr mascarpone ( mascarpone nu romamnesc ca nu sunt asa de -calitate si crema nu iese asa tare)
-3 albusuri
-1 pachet piscoturi Savoiardi(25 bucati)
-375 cafea amara
-cacao

Cum procedam:


- se freaca galbenusurile cu zaharul intr-un vas rezistent la foc, de-abea dupa ce ati amestecat galbenusurile cu zaharul, puteti pune si vasul respectiv, pe foc la bain marie, adaugand laptele, si amestecand bine
-urmeaza laptele dupa care amestecam la bain marie
-cand se obtine crema groasa, se lasa la racit, iar cand se raceste se pune mascarpone direct din cutia lui.
-se bat albusurile spuma tare
-se amesteca prima compozitie de galbenusuricu albusurile batute tare spuma
-intr-o tava de chec, pui pe fundul ei hartie de coptsi apoi puneti din crema obtinuta cateva linguri, intindeti pe fundul formei de chec, apoi puneti un rand de piscoturi inmuiate in cafea rece, piscoturile nu le inmuiati prea mult pt ca se flescaiesc, apoi, puneti iar un rand de crema, iar piscoturi, ultimul rand va fi de crema.
-puneti apoi o folie de aluminiu peste forma, o dati la frigider minim 6 ore, apoi, rasturnati continutul peste un platou, nu uitati sa scoateti hartia de copt, pudrati cu cacao(inainte sa scoateti, cu un cutit lat, treceti in interiorul formei, pe laturi, pt a desprinde si lateralele)


POFTA SA AVETI!







BLOGUL MEU

Veronica si
Stefan Peter- 07.11.2005(1 an si 11 luni)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns paula2003 spune:

Va multumesc din suflet. Abia astept sa o fac. Ma duc sa cumpar smantana ca nu am si o fac.

Am sa combin din fiecare cate putin. Suna aproape toate la fel dar le mai combin.




Paula & Alexa(13.12.2003) & Paul(03.01.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns paula2003 spune:

Am facut prajitura. Este delicioasa dar am o problema. Este cam moale crema. Voi ce ati facut sa fie mult mai tare?
Este dar nu cum as vrea eu.


Am pus si praf de frisca(intaritor) si tot nu a ridicat gradul de intarire.



Paula & Alexa(13.12.2003) & Paul(03.01.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana n. spune:

quote:
Originally posted by paula2003

Am facut prajitura. Este delicioasa dar am o problema. Este cam moale crema. Voi ce ati facut sa fie mult mai tare?
Este dar nu cum as vrea eu.


Am pus si praf de frisca(intaritor) si tot nu a ridicat gradul de intarire.



Paula & Alexa(13.12.2003) & Paul(03.01.2006)



Ai folosit mixerul dupa ce ai adaugat mascarpone?
Din cate stiu eu din momentul in care ai pus mascarpone nu mai folosesti mixerul ci o amesteci cu telul.(poate merge si cu mixerul dar la o viteza f. mica)

------------------------

www.arcor.de/palb/thumbs_public.jsp?albumID=3286839" target="_blank">Diverse; www.arcor.de/palb/thumbs_public.jsp?albumID=3219207" target="_blank">Cununia civila; www.arcor.de/palb/thumbs_public.jsp?albumID=3374760" target="_blank">Nunta noastra; www.arcor.de/palb/thumbs_public.jsp?albumID=3545232" target="_blank">Luna de miere-Rep.Dominicana; www.arcor.de/palb/thumbs_public.jsp?albumID=3897115" target="_blank">Cuba; www.arcor.de/palb/thumbs_public.jsp?albumID=4019345" target="_blank">Fuerteventura; www.arcor.de/palb/thumbs_public.jsp?albumID=4106995" target="_blank">Pisica mea;

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns paula2003 spune:

Iti dai seama ca am facut cu mixerul.

La ce succes a avut si cat de repede s-a terminat....le-a placut foarte mult.



Paula & Alexa(13.12.2003) & Paul(03.01.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Karina spune:

Eu folosesc mixerul, mereu
La reteta mea secretul sta in mascarpone (sau smintina) sa fie cit mai tare (smintina cit mai grasa). Daca e (semi)lichida, nu prea ai succes. Si eu bat cu mixerul toata spuma (inainte de a adauga albusurile) pina devine f. consistenta, adik ridic mixerul si nu curge, doar "cade" eventual. Apoi adaug si albusurile cu frisca. La inceput adaugam si eu cu lingura, cu grija, apoi din lipsa de timp, am bagat mixerul si nu s-a intimplat nimic rau, asa ca de atunci asa procedez.


Asta e parerea mea, dar tu faci cum crezi ca e mai bine

Doua Eme mititele au nevoie de ajutorul nostru:
1. Emma- 4,8 ani are nevoie de ajutor - salvati-o pe Emma
2. Sa ajutam la terapia pentru Ema - www.help-ema.puls-il.ro/" target="_blank"> Ema

Mergi la inceput