Strumfi de iulie-august 2007 (17)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ghinetz spune:

Am admirat poze de Print Horia si Dragos, fratele cel iubitor.
Si cu Victor in natura. Si nu numai

Frumosi foc. Cu totii.


(vedeti, inca mai sper ca apare mama cu sarmalele si ma lungesc pe aici; parca nu-mi vine sa merg sa pun repede de o friptura, poate-poate scap)



Oana, Stefan si Victor






"unui copil trebuie sa-i dai radacini si aripi"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andutzy spune:

Anya si Ghinetz, saru mana ca ati avut rabdare sa ne vedeti pozele! Imi creste pipota de mandrie!

Andra, mami de Horia Andrei si Dragos Alexandru

www.flickr.com/photos/9835076@N02/" target="_blank">Album poze cu Horia, Dragos si noi
Nasterea Micului Print, Horia Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Joujou spune:

Sunt disperata! Piticul meu are muci si tuseste! A luat raceala de la mine si de ieri am observat ca avea muculeti mai mult ca de obicei....azi-noapte s-a tot foit in somn si l-am auzit tusind de cateva ori...acum tuseste serios, nu poate sa adoarma si nici sa suga din cauza lor Se tot ineaca si da si laptic....doctorita nu-mi raspunde la telefon....Ooofff....ce sa fac? I-am luat temperatura, e ok! I-am pus 1/2 de supozitor cu paracetamol pt. sugari preventiv si i-am dat ceiut cald....ajutati-ma cu un sfat, va rooog!

www.flickr.com/photos/11754251@N05/?deleted=1275495243/" target="_blank">El e minunea noastra!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ghinetz spune:

joujou, in primul rand nu te alarma. S-a tot discutat pe aici despre procedeul de scoatere a mucilor. O seringa cu ser fiziologic, pus in fiecare nara cate putin. Copilul trebuie asezat pe o parte si serul pus in nara superioara. Dupa ce sunt mucii inmuiati bine, daca nu stranuta BB sa-i scoata poti folosi pompita. Sau, daca ai, Batista bebelusului. Daca nu are febra...nu stiu daca e bine sa-i pui supozitor. nu stiu, asta nu inseamna ca e rau. Stiu doar ca Anya sfatuia o mamica sa nu faca uz, pentru orice, de paracetamol.



Oana, Stefan si Victor






"unui copil trebuie sa-i dai radacini si aripi"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ghinetz spune:

Intrasem sa va spun ca Victor a ras pentru prima oara cu voce. A ras in hohote cand ma jucam cu el.

(Nu au ajuns inca musafirii, de asta sunt tot pe forum. A! Si au venit sarmalele. Adica mama cu ele)



Oana, Stefan si Victor






"unui copil trebuie sa-i dai radacini si aripi"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brazuca25 spune:

Hop si eu pe-aci ca nu vreau sa ma dati la disparute! Am fost "pe invisible" pana acum, adik am citit dar nu am scris pt ca sunt cam permanent cu Denisa in brate. Deja s-a invatat asa in brate deci asta e...ne-om dezvata mai incolo ca acum tare drag imi e cand se lipeste de pieptul meu ca o maimutica.
Noi deocamdata stam tot la ai mei si se pare ca s-ar cam contura un plan de mutare permanenta. Inca nu stiu sigur, dar nu m-ar deranja deloc pt ca asa linistita nu am mai fost de 1 an de zile de cand am plecat sa stau la socri!

Printesa mea creste vazand cu ochii, este toata numai un zambet pentru ca e mereu inconjurata de lume care sa se joace cu ea: ba bunicii ba matusica ba mami si tati. Deja i se pare ceva cumplit sa ramana 5 minute singurica.

La 3 luni are 60 cm si 5.700kg, deci ma declar super multumita si sunt hotarata sa ma lupt cu toti care deja au inceput sa ma streseze cu diversificarea. Am zis ca din ianuarie incepem si asa o sa fie si gata!

In ultimele zile si Denisa mea cere tzitzi non-stop si mi-a distrus sfarcurile de la cat le suzeteste noaptea! Nu vrea sa doarma cu suzeta, ci cu tzitzi! Sper sa fie doar o toana si sa ii treaca!

mamik de Denisa Maria (20.07.2007)


www.flickr.com/photos/brazuca22/1233643090/" target="_blank">poze cu gogoshik noastra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Joujou spune:

quote:
Originally posted by ghinetz

joujou, in primul rand nu te alarma. S-a tot discutat pe aici despre procedeul de scoatere a mucilor. O seringa cu ser fiziologic, pus in fiecare nara cate putin. Copilul trebuie asezat pe o parte si serul pus in nara superioara. Dupa ce sunt mucii inmuiati bine, daca nu stranuta BB sa-i scoata poti folosi pompita. Sau, daca ai, Batista bebelusului. Daca nu are febra...nu stiu daca e bine sa-i pui supozitor. nu stiu, asta nu inseamna ca e rau. Stiu doar ca Anya sfatuia o mamica sa nu faca uz, pentru orice, de paracetamol.



Oana, Stefan si Victor

Multumesc mult pentru raspuns! Chiar vreau sa incerc cu dispozitivul "batista bebelusului", pentru ca am epuizat orice metoda, inclusiv cea clasica - picaturi cu ser si tras cu pompita manuala - si am observat ca mai rau ii spoream secretiile si se inneca. Oricum, pompita aia tip para nu prea trage mare lucru, asa ca plec la farmacie sa-i cumpar "pompa minune", mai ales ca mi-a mai recomandat-o cineva si m-am si documentat, nu prezinta pericol! Sa vedem ce-o iesi! Mersi inca o data de sfaturi! Pup!




"unui copil trebuie sa-i dai radacini si aripi"





www.flickr.com/photos/11754251@N05/?deleted=1275495243/" target="_blank">El e minunea noastra!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andutzy spune:

Joujou, nu iti zic sa-i dai ce ne-a dat noua, ci doar cu titlu informativ. Doctorita noastra i-a dat lui Horia la ambele raceli Ketof 2.5ml/2ori pe zi si Panadol,3ml de 2ori pe zi. Ketoful cica se da de la 6 luni, ea noua ni l-a prescris de la o luna si jumatate dar i-a mers bine cu el. Si mult ser fiziologic bagat in nasuc ca sa inghita mucisorii + apa de mare. Sanatate multa!
Pe noi la controlul de 3 luni ne-a decalotat doctorita si tare bine cred ca a facut deoarece cu Dragos ne-am chinuit ingrozitor la un an cu procedura asta. pe Horia l-a durut putinel atunci pe loc, dar nu si cand facea pipi cum a tras-o bietul Dragos vreo 5 zile. Acum nu mai are nimic, ci doar putza de cavaler gata de insuratoare!. Ma simt datoare sa zic ca si asta tot ca fapt divers v-o povestesc, nu zic ca e bine ca noi, ca stiu ca si pe aceasta tema se pot naste muuuuuuuuulte polemici nedorite.
Va pup si we placut!


Andra, mami de Horia Andrei si Dragos Alexandru

www.flickr.com/photos/9835076@N02/" target="_blank">Album poze cu Horia, Dragos si noi
Nasterea Micului Print, Horia Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Diana2007 spune:

La noi e o sambata urata, cu ploaie, nu-i rost de iesit din casa, asa ca mai forumim un pic pana termina Victor de supt.
Anya, multumim pentru vizionarea pozelor de la botez, cred ca s-a simtit bine pentru ca a fost actorul principal, chiar daca in biserica "martorii" ii numarai pe degete. Am avut doar cativa prieteni care au venit, ne-a durut inima ca nu am avut pe nimeni din familie, dar noi i-am simtit acolo. Asta e necazul cand esti departe de casa, nu-i ai pe ai tai aproape ...
Andutzy, eu nu vreau sa incep nici o polemica, intreb doar, ii deranjeaza la ceva daca nu faci decalotarea ? ma gandesc daca au vreun disconfort cand fac pipi sau altceva ? Ca eu l-am intrebat pe sotul, la el cum a fost si zice ca nu stie exact cand s-a intamplat dar ca soacra-mea nu l-a dus la doctor. Asta nu e bineinteles un exemplu pt ca soacra-mea nici cand era gravida nu s-a dus la doctor pana in luna a noua cand i-a zis doctorul ca in cateva zile naste dar ma gandesc daca e ok sa-l las asa. Din ce ai scris tu am inteles ca cu cat e mai mare baietelul doare mai rau si dureaza mai mult vindecarea. Oricum e bine de stiut.

Hai ca striga sotu dupa mine, l-am lasat sa mestece in mancare si acum tipa ca "se prinde !!!!"

Pe curand !

Diana mami lui Victor Christian, 24 Iulie 2007

Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Diana2007 spune:

Am reusit sa incarc un filmulet de ieri de la intalnirea cu niste prietene. Domnisoara este jumatate romanca, jumatate turcoaica , are 2 luni jumate si l-a cucerit pe Victor ! Si asta e doar inceputul, ma vezi peste ani cu nepoti mulatri sau cu ochi de chinezoi

Uitati-va ce da din el la trei luni :

http://good-times.webshots.com/video/3042219830102121341mUdEsZ?vhost=good-times

Diana mami lui Victor Christian, 24 Iulie 2007

Poze

Mergi la inceput