***Capsunele-n scutecele de mai-iunie2007*** (12)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mica0307 spune:

Cred ca racesc ma cam doare capul, gatul, am nasul putin infumdat. Off ma duc sa fac un ceai cu lamaie si sa iau un paracetamol.

Mica cu Maya Alexandra (10 mai 2007)


www.helpsonia.com/" target="_blank">Rugati-va pentru Sonia
Poze

Poze intalnire

www.youtube.com/watch?v=mXhigPz-PX8" target="_blank">Filmulet

Hainutze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Pepsi spune:

hei hei, pai noi, n-am mai avut concediu de 4 ani! hai am mai iesit cu cortul asa un weekend, dar sa plecam.....pai a fost si alergia lui dominic ca nu puteam pleca undeva unde nu era un spital la mai putin de 30 km ca in caz de soc......deci exclus sa plecam in tari fara sistem medical bun!apoi aici ai concediu numa dupa ce lucrezi la ei 1 an, si cu concediul maternitate, si apoi vara trecuta am planificat un super voyage, dar am ajuns la spital in urgente.....dar poate la anu, desi daca sotul va avea un nou job, nu va avea concediu degraba, dar poate furam noi 2 saptamini si fugim undeva!

azi l-am cintarit si eu la clinica pe pitic, ca tot auzeam pe aici kg de ma speriam, si am ramas dezamagita, a luat 500g intr-o luna! are 6.640kg la 3 luni! cam putin, avind in vedere ca dominic tot alaptat exclusiv fiind mi-a luat mai bine de 3 kg in primele 3 luni. dar nu-mi fac griji nu!?fiecare cu ritmul lui, atita timp cit arata bine si nu slabeste.....in schimb e mai lung decit dominic, dar am uitat sa masor, dar vad la hainele ce le purta dominic ca-i sint scurte la aceeasi virsta

ralucami, multumim de noul capitol, vezi eu nu stiam parola la venus, il faceam pe al meu!ai sa rizi de mine, dar sint f importante ritualurile, si la virste mai mari! al meu pitic de 3 ani jumate aproape se scoala mai des noapte decit cel mic(care se scoala doar 1 data) ce era aseara, pai nu era maimuta in pat cu el, era tigrul, broasca, leul si baby Koa, dar s-a trezit pe la 11 ca unde e maimuta? cind il vad linga mine la pat pe intuneric si ma intreba mami dormi?pe la 12-1 noaptea, imi vine sa-l string de git, dar ce fac, aprind becul il iau in brate il pup si merg sa caut maimuta!ai mare grija si te incarca cu mare rabdare cu ei tai, vei fi uimita, in primul rind iti vor zice ca esti nebuna ca stici fata ca-i dai numa sin, apoi vor urma altele(ca tu ai crescut bine cu ou si lapte de vaca de la 3 luni....etc) nici eu nu mi-am recunoscut parintii, era sa renunt la alaptat EU?! atit m-au batut la cap, ca chinui copilul, ca nu vad ca-i fac rau saracutul, ca n-am lapte, si tre sa-i dau lapte praf.....desi stiau ca am alaptat pe dominic 18 luni, au gasit raspuns si la aia, da, dar atunci era altceva, erai mai tinara deci, rabdare, si orice le-ai zice, tot vor face cum cred ei, ptr ca ei te-au crescut pe tine, tu nu ai ce sfaturi sa le dai!e bine ca au amenajat curte ptr fata, desi nisip pina la anu nu se va juca ea, e bine sa se implice ca sint bunici, dar sa nu uite BUNICI! atit sint, parinti sinteti voi!mai bine nu-i zi nimic sotului!se sperie numa. haha, e buna faza cu oalele, pai poate ii da sarmale!

ankaa, eu, sint o persoana f nervoasa, si colerica, si amindoi copii au fost linistiti, fata de cum ne asteptam sa fie! eu, cind il schimb ajuta ca e in baie si ii dau drumul la apa. sau linisteste-l inainte sa=l schimbi. prin urlat ei comunica!

carstea, felicitari ptr baiatul mare!

vas, eu ma crucesc cind aud asa remarci! ei si apoi se mira ca la 3 ani nu vorbesc, sau au probleme emotionale, legaturile cu ei acuma se creeaza, daca nu intelegem asta......e grav!petreci timp putin cu copilul ca poate lucrezi, dar ala sa fie frate de calitate!jucariile si toate astea nu au fost inventate numa sa ne ia noua banii!dar, fiecare face ce vrea si cum crede!pai daca e mai bine sa stea in pat, de ce fiu-miu e cu gura pina la urechi cind ii vorbesc, si=i fac mutre, si sare in sus de fund din scaun cind se apropie taica-su de el sa-l ia in brate? asa ca bine faci tu, trebuie sa ne ocupam de copilasi, nu i-am facut sa stea in pat,e drept ca avem si treburi de facut, dar trebuie impratit totul!

kid, chestia cu infasatul copiilor e buna, dar nu ca sa aibe picioare drepte, ci ca ei cind sint nou=nascuti iesiti din uter, dau cu miinile in aer si se sperie, de aceea dorm mai bine si se simt mai in siguranta daca sint infasati, se cred inca in uter!vad ca nu sint singura care iti zice sa schimbi medicul.....ma bucur daca te-am putut ajuta putin din experienta mea, si din ce am mai si citit. sper sa gasesti unul mai bun, auzi secretul sa stii ca ai gasit un medic bun, este atunci cind tu ii pui o intrebare, si el zice nu stiu, trebuie sa ma informez! sa nu te sperii, ca aia inseamna ca e un medic bun, care citeste mult, si e la zi cu totul, si cauta sa iti dea cea mai buna informatie, si raspuns, ca ala care le stie pe toate.....e tare periculos, ca medicina asta noroc cu ea ca nu sta in loc, pacat ca unii nu inteleg!

mica, sanatate, eu, m-am tratat cu echinaceea si propolis

fug ca s-a treazit piticul.si azi incerc reteta laviniei cu merele si vita

Flavia mamica fericita de David 22 iunie 2007 si Dominic 17 mai 2004
albumele de familie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ankaa spune:

Se cunoaste k e we.Au fugit fetele de pe forum.PEPSI multumesc frumos pt sfat.Si ai dreptate in legatura cu bunicii.Fiecare parinte isi creste copilul cum crede ca e mai bine.Ei ne-au crescut pe noi,dar asta nu inseamna ca trebuie sa facem exact ce si cum au facut ei.Si soacra imi spune k pot sa-i dau piticului si putin iaurt si etc,dar are abia 3luni.N-am inceput diversificarea,ca e destul k ii dau completare de la o saptamana.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dandusa spune:

MARE INTILNIRE,MARE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns numai_eu spune:

Raluca puiutul s-a obisnuit cu mama mai mult de nevoie. E adevarat ca a mai stat cu ea inca din primele zile, de fapt cat am fost in maternitate a stat mama cu noi. Si apoi mai statea cu el cate 1-2 ore cand mai aveam eu treaba. Dar uneori era cumintel, alteori plangea saracutul pana se invinetea. Acum a stat duminica dupa amiaza cu el (eram si eu acasa atunci), apoi luni am fost impreuna la Bucuresti cu masina (dar eu am condus, apoi am avut treaba) si practic a stat numai cu ea. Dar a plans saracutul foarte mult. Mai fugeam eu pana la ei si il mai alaptam si il calmam, dar in scurt timp o lua de la capat. Dar eu cred ca atunci a fost de vina si oboseala si faptul ca ma simtea in preajma (la intoarcere in masina), dar nu il luam eu in brate. Apoi ziua urmatoare l-am lasat acasa doar cu ea si a fost tare cumintel. Acum nu stiu daca pot spune chiar ca s-a obisnuit, ca aseara am fost la o sedinta si l-am lasat iar cu ea si a plans mititelul vreo ora pana a adormit. Si azi am mai avut ceva treaba si a stat si cumintel, a mai si plans, nu stiu ce sa mai cred. Probabil este si dupa cum are el chef. Iti doresc succes sa se obisnuiasca printesa repede cu mama ta. In ceea ce priveste implicarea bunicilor in cresterea copiilor, cred ca toate ne confruntam cu aceasta problema. Eu am noroc ca deocamdata mama ma asculta, ba chiar mi-a zis intr-o zi ca a citit in cartile mele si a vazut ce scria de diversificare, asa ca nu o sa ma lase sa-i dau copilului nimic pana la 6 luni. Cu socrii insa am si eu ceva probleme, tot incearca sa imi impuna parerile lor pe motiv ca "este si nepotul nostru". Sunt convinsa ca il iubesc si ii vor binele, dar este copilul nostru si noi luam deciziile in ceea ce-l priveste. Si ca sa nu mai fie discutii le-am spus ca asa cu ei si-au crescut copii altfel decat au fost crescuti ei, asa cum parintii lor i-au crescut la randul lor altfel dacat fusesera ei crescuti si noi avem dreptul sa ne crestem copilul dupa cum consideram noi, fara a tine cont de sfaturi de acum 30 de ani. Ca socru-meu ma bate la cap de cand am nascut cum le dadeau ei copiilor mar cu biscuite la 4 luni si ma tot intreaba eu cand incep.
M-am intins o groaza, dar mereu ma ambalez la subiectul implicarea bunicilor. Si ca sa ma descarc de tot, ma enerveaza la culme socrii, care zilnic ma suna sa ma intrebe daca nu vreau sa plec sa vina ei sa stea cu copilul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns timur spune:

BUna fetelor! Pai sa ma laud si eu cu al meu junior: la 3 luni are 60.5 cm si 6.5 kg.

In leg cu somnul noi nu avem probleme. In prima luna ne-a trezit noaptea, dar numai o data/noapte. Dupa o luna a inceput sa doarma neintrerupt cate 12 ore/noapte si asa o ducem si acum. Este f cuminte si papa cate 4-5 mese de cate 240 ml.


http://community.webshots.com/album/560359057vRBEhz

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns addinel spune:

quote:
Originally posted by numai_eu

M-am intins o groaza, dar mereu ma ambalez la subiectul implicarea bunicilor. Si ca sa ma descarc de tot, ma enerveaza la culme socrii, care zilnic ma suna sa ma intrebe daca nu vreau sa plec sa vina ei sa stea cu copilul.

Mamica de David Andrei, 10 iunie 2007



pe mine ma enerveaza cumplit socrii ca in 3 luni si-au vazut nepoata asa: soacra-mea de 3 ori, dintre care 1 data la botez si socra-miu de 2 ori dintre care 1 data la botez. si stam in acelasi oras. si e primul lor nepot. si ei sunt singurii ei bunici, parintii mei nu mai traiesc. si eu imi toc nervii cautand bona cand soacra-mea e pensionara si taie frunza la caini toata ziua, dar nu are timp sa stea cu nepoata ca "am multe probleme de rezolvat" (ca de ex mancare lu' fi-su al'lalt ca si el si nevasta-sa muncesc mult si nu au timp).

ma supar de mor cand ma gandesc ca mariuca mea nu va avea parte de bunici asa cum am avut eu. pacat.

mama lu' maria

Ajutati-o pe Sonia!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Pepsi spune:

rectific ce am scris mai sus ca am calculat gresit, fiu-miu are 6.640kg, deci a luat bine, mai bine de 640g, asa ca nu ma agit!

numai_eu, am ris de tine cu socrii!

adinel, stai linistita daca pot spune asa, ca nici ai mei copii nu vor fi crescuti cu bunici, desi eu insist sa vina, ei vin, si numa bine pina data viitoare copilu uita! dar creste si ii tot aratam poze...nu sa te supar mai tare, dar nici aici nu e moda ca bunicii sa-si creasca nepotii! ei zic, ca ei, si=au crescut singuri copii, asa ca fiecare se descurca, se ajuta asa cind e nevoie, sau in weekenduri, dar nu mai mult! ai mei din pacate au luat sistemul asta, ca si mama mea nu face nimic,e in pensie, si ptr aia nu a ramas sa ma ajute cu doi copii si casa pe cap!asa ca ce te miri tu de soacra!

Flavia mamica fericita de David 22 iunie 2007 si Dominic 17 mai 2004
albumele de familie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monytza spune:

Buna dimineata gagici!

REvin si eu cu cateva randulete, habar n`am ce sa scriu, dar mi`era dor de voi si am zis sa ma bag si eu putin in seama

Sunt chiauna de cap..de ieri am chinuie o durere groaznica de cap, imi vine sa ma urc pe pereti, abia pot tine ochii deschisi nu alta..

Aseara am tras o sperietura de m`a cutremurat din incheieturi.Eram cu socru`miu acasa...am avut niste musafiri, si dupa ce au plecat musafirii...il vad pe socru`miu ca pleaca glont in bucatarie...si dupa cateva minute vine galben ca ceara la mine si imi spune cu jumate de glas "Monica cheama salvarea repede ca eu mor"Am ramas ca la dentist...Nu stiam sincer cum sa reactionez...stiam ca e cardiac..si ca a mai avut acum 2 ani un pre`infarct...si brusc am simtit cum imi vine si mie rau..ca dak se intampla ceva ...am pus mana pe toate telefoanele de`odata...am sunat la toate salvarile posibile...si ce crezi...nici o salvare nu ajungea in mai putin de 40 minApi in 40 de minute se puteau intampla multe....Intr`un final am sunat la BGS...si disperata ii spuneam aleia sa vina cat mai repede ca`s disperata si ca nu`l pot misca de pe balcon..ca e rece ca gheata nu poate sa vorbeasca si abia respira...si aia`mi spunea ca da..da sa stiti ca va costa 1 mil jumate..Si eu ii spun ca bine..hai veniti...ea imi mai spune odata..de parca 1 mil jumate e prea mult pt viata unui om...
Intre timp o sun si pe soacra`mea...care vine zapacita fugind de la servici..s`a facut un balamuc aici ...fi`mea incepuse sa planga..am luat`o in brate..a venit salvarea...ea s`a speriat de atata agitatie si abia am reusit sa o linitesc..Eu tremuram toata...Si ce credeti?Imi vine si mie rau...instant...Si astia abia plecasera cu salvarea...eram singura cu fata...ea plangea..simteam ca se invarte casa cu mine...mi`era frica sa ies la geam ca sa nu cad...m`am intins pe pat si am inchis ochii cateva secunde...m`am ridicat si am turnat apa rece pe mine...si mi`am revenit nitel...sau cel putin asa voiam eu sa cred..
In fine...bine ca nu s`a intamplat nimic pana la urma...si ca a tre\cut totul cu bine...Socru`miu e in perfuzii la spital...a stat soacra`mea cu el peste noapte...si am inteles ca l`au stabilizat si ca isi revine.


Inafara de showul nefericit de aseara...noi suntem bine...mi`e putin cam frica sa scot bebelina afara ca e cam rece....dar trebuie sa ma imbarbatez..ca doar n`am sa o tin in casa toata iarna...Mi`e frica pt ca abia a scapat de raceala si mi`e sa nu o ia din nou.

Voiam sa va intreb dak stiti cumva dak este vreo problema dak vaccinul infarix de 4 luni este tinut in frigider pana cand trebuie sa i`l faca...Eu una nu l`am cumparat...dar m`a sunat o prietena care are tot o bebelina de 4 luni...si m`a rugat dak pot sa iau vaccinul de la ea...ca a incurcat`o pediatra ei care era in concediu si i`a facut comanda si ea de vaccin...fara sa o intrebe dak l`a cumparat deja..si asa a ramas cu 2 vaccinuri..Si nu stiu dak e bine sa`l iau de la ea...chiar dak zice ca l`a tinut in frigider

Va pup pe toate...si va doresc un weekend placut si insorit

Avem si noi trei lunisoare!!

Maria Antonia de Mone&Ionutz

(31 mai 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vas spune:

ceau.
Fetele , va bagati la intalnirea de alaptat? eu imi pun telefonul sa sune la ora 18 in data de 29 septembrie. O sa facem si poza sa o punem pe site.
Va las, ma duc la cumparaturi de haine.Ce fainnnnnnn.de cand asteptam momentul.
Weekend placut.
Pepsi, ce bine fac sfaturile tale.
Kid, ce mare dreptate ai. Bine ca am descoperit aici cum sa ne cresteme copilul

Sunt mamica
poze
13.05.2007

Mergi la inceput