Albinute & bondari de martie-aprilie '07 (31)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns cria_bv spune:

Aoleu Andreea a mai mancat si Rianna ceva din piureul ala ca vad ca si l-a intins peste tot. Acum imi dau seama ca noi suntem chiar cumintei la masa.Tare draguta bulina ta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lauramar spune:

Fetelor spuneti-mi si mie va rog cum faceti branzica acasa,si de la cate lunite le-ati dat,dar galbenusul de ou???

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andreea20 spune:

de obicei nu face asa cu mancarea, de obicei se murdareste decat la gurita.....dar atunci am lasat-o sa bage mana in castron sa vedem ce face....a dus un pic la gura si dupa aia a inceput sa se frece la ochi sa puna gurita pe scaun si sa dea cu mainile pe haine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aiia spune:

buna stup,

MIKYN si noi facem parte din categoria grea saptamana viitoare implinim 7 lunisoare si cred ca 10kg. Noua pediatra ne-a spus mai putin lapte (seara si dimineata), si cat mai multa mancare, iaurtel fara grasime, branzica de casa si fructe, fara cereale inca de la 4luni si 2 saptamani. Dar ii prieste si cu regim.

Fetele care au facut cezariana va doare operatia?
Pe mine a inceput sa ma doara din ce in ce mai des.
Am mancarica fatei pe foc ma duc sa vad ce face si revin sa-mi termin cafeluta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andreea20 spune:

Aiia, pe mine ma jeneaza un pic, la modul ca simt locul foarte sensibil la cea mai mica atingere....mai simt mici dureri cand trebuie sa-mi vina.....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andreea20 spune:

Lauramar, eu branzica o fac asa: 1 l lapte mai slab, pe care il fierb dar am inteles ca nu este nevoie....intre timp pun 8 pastile de calciu in putina apa ca sa se dizolve, cand laptele este fiert sau fierbinte pun pastilele peste, mai amestec putin si imediat incepe sa se formeze branzica....o pun intr-un tifon si o las sa se scurga zerul....eu nu o las prea mult la scurs pt ca se face prea uscata. Pt cantitati mai mici poti face jumatate de litru cu 4 pastile sau 250 ml cu 2 pastle si-ti ajunge pt o masa.
Branzica i-am dat de la 5 luni, iar galbenus de ou de la 6

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexia3 spune:

Buna dimineata...astazi facem si noi 6 luni luni asa ca ...la multi ani puiul mamei sa cresti mare si sanatos sa ne aduci numai bucuri ca si pana acum...avem aproape 9 kg si crd ca 73 cm...
in alta ordine de idei...astazi facem si noi 8 ani de la cununia civila...ca de m-am maritat de tanara...adica doar 20, in anul 2 de scoala...oare cum vom sarbatorii...
of trebuie sa plec pt ca puiul meu daca il las pe jos ..juguta de pe covor pegresie si pune gura si o gusta..cred ca ii face bine la gingie..si mie ca imi spala pe jos...da' la burtica lui...rau ca se strang parazitiisi uitema cum de cateva zile tot sterg pe jos si spal jucarii ca...asa ca pt noi este bun premergatorul cu care poate alerga dintr-o parte in alta fara a pune gura pe jos...
la multe luni si celorlalti sarbatoriti...si pupicie nazdravanilor agitati si mandrelor murdarele

http://community.webshots.com/user/alexiabryan
http://www.totsites.com/tot/alexiasibryan
http://www.totsites.com/tot/bryancontinuare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ghibuadina spune:

Neata,
io-s la a doua cafeluta.Fetelor, am o carte despre diversificare in format electronic, vreau s-o atasez, nu stiu cum??????IMI SPUNE CINEVA???Acolo scrie ce sa-i dai in functie de varsta si toate alimentele cum ar trebui introduse in alimentatie.

AIIA, grasunica, grasunica Fabiana mica!!!!Tu stii ca Fabi e mai mica decat Aloexia cu trei zile sau cam asa ceva.A mea are nnumai 8 kile.Dr a zis ca e k si sa am grija sa n-o ingras.Cereale o data pe zi, nu mai mult.Eu nu i-am dat biscuiti, si cartof putinel....

Branzica o fac la fel ca Andreea insa eu pun o canita mica de lapte si fac branzica dintr-o pastila pe care i-o amestec la o masa in cereale(ii place la nebunie)...

Galbenus de ou pe la 6 luni si ceva i-am dat...

Uite in cartea cu pricina spune de ULEIUL DE PORUMB ca poate produce BOTULISMUL....
Si ca la 6 luni merge si pestele de 2 ori pe sapt...

La capitolul iaurt si io as vrea sa incep sa-i dau, intreb si io de care ati luat si cu ce grasime???????

OPERATIA, nu ma prea jeneaza, am fost recent la medic(astept azi rezultatul la testul papanicolau), op a zis ca arata ok desi cica ar fi trebuit sa fie linia mai subtire.Dar arata bine.Ma jeneaza in special acum si burta si spatele ca iar am carat-o pe Alexia cu carutul pe scari si ieri si alalteieri.Si facusem o pauza cu sotul in concediu....Acum iar dureri de spate....

ADINA si mititica ALEXIA-23.02.2007-

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns suzy78 spune:

'Neata stup,


LA MULTE LUNISOARE, SARBATORITILOR DE AZI!

ALEXIA - multi ani inainte si la fel d efrumosi.

ANDREEA20 - Rianna e o scumpa cum s-a murdarit la masa.......

Despre noi ce s azic.....de luni introducem branzica calcica.....si d ela 7 luni adica intr-o sapt si iaurtul de casa. Nicolas mananca cu placere orice primeste......ieri i-am dat 2 pufulet si i-au placut.....erau nesarati si atunci am zis c apoate s aguste.....ca se uite in gura vecinei care papa.

Noaptea dormim bine.....dar dimineata cand nici nu-mi vine sa ma ridic din pat.....el tot e un zambet si gangureste.......face progrese d ela o zi la alta.....

Va las ca tre s amerg sa mai aduc d elucru d ela job......


Suzy78, mami de bibe Nicolas Mihai - 27 febraurie 2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Crina_mio spune:

Buna dimineata,

Ieri am fost si noi la pediatru, imi intrase mie-n cap ca are fontanela prea mica. Nu e adevarat, o are asa cum trebuie sa fie la varsta ei (mie-mi era teama sa apas in zona aia, abia atingeam si de asta nu o simteam, m-am linistit acum). A zis ca stam bine cu kg, asa ca sa nu ne grabim cu diversificarea. Doar ca ieri am avut probleme cu masa de seara, nu prea i-a ajuns laptele. Sper sa se remedieze. Am avut pb. asta si pe la 3 si 4 luni, dar atunci am zis ca e pulseu de crestere, dar acum?? Mai exista unul sip e la 5 luni? Parca nu. Nici nu stiu, sa-mi iau o cutie de lapte praf ca sa o am in casa??
Aseara am pacalit-o, ne-am mai jucat vreo ora (desi era maraita) si a papat iarasi ce s-a mai strans si in final pe la 11 mi-a adormit. De obicei ea la 9:30 maxim 10 era adormita. Dar in seara asta sper san u patesc la fel.

kmi78 – tare scumpa si dulcica Timeea cu morcovel (sau cel putin asa arata dupa cukloare) pe toata fata.
Cam asa ne facem si noi cu supita, doar ca fiind doar zeama nu se vede. Astazi am pus jumatate pe pat (nu i-am luat inca scaun), un sfert pe babetica si un sfert sper ca l-a 9inghitit. Cam greu cu lingurita asta, dupa ce noi aproape 5 luni am laut numai tzitzi. Si cu zeama asta cred ca e si greu sa se obisnuiasca. Cand om trece la ceva mai solid sper sa fie mai usor. Important e ca ii place gustul.

MICKYN – si noi am inceput diversificarea (sau joaca de-a diversificarea cum spunea cineva pe aici mai demult) si papam numai supita. Ma gandeam sa incerc si suc de morcov sau mar (eventual si de alte fructe; pana la 6 luni am zis ca nu-I dau minic solid). Si la cat de grasunel este puiul tau, de ce sa te grabesti cu diversificarea??

alexia3 – la multe lunisoare puiutzului tau. Sa creasca mare, sanatoasa si papacioasa. Aceeasi urare tuturor albinutelor si bondareilor care mai adauga o lunisoara astazi.

Diana cred ca ai dreptate, poate e mai bines a caut un scaun mai bun. Eu vroiam sa mai am un loc in care pot sa-mi las in siguranta printesa. Am gasit unul la baby confort care-mi place. http://www.babycomfort.ro/index.php?cmd=show_product&id=1012
Nu e mecanic ca al tau, dar arata bine si cred ca ar fi incantata piticot. Dar oare cat pot sa o mai tin intr-un astfel de balansoar, ca sa stiu daca merita investitia.

Ne pregatim sa mergem afara, poate apucam sa stam ceva, ca vad ca se cam inoureaza.


Crina si Maya Georgia

Mergi la inceput