Albinute & bondari de martie-aprilie '07 (30)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anamana123 spune:

copchiii nostri capata trasaturi...
la inceput semanau mult unii cu altii, da' acum....
uitati-o si pe red-bulla lu' mama care in poze cica e ingeras!

ana, mama Mariucai (11.03.2007)
varsta mariei


www.sonia.as.ro" target="_blank">Sosonica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lauramar spune:

Buna fetelor,off nu mai reusesc sa intru asa de des,dar am vazut pozele cu bebelusii de 6 luni ,doamne cat sunt de frumosi la toti si mamicilor la fel.

Noi mancam bine intreba cineva ce se dau bebeilor in strainatate,daca era dupa medicul ei ii dadeam doar apa,o anumita marca care el o recomanda f. mult .

Deci noi papam asa:
06-lapte
10-pireul de fructe(borcanele)
14-pireul de legume 120+lapte
18-cereale cu lapte-200ml
22,23-lapte-120ml
Cam asta e programul zilnic inca nu papa branzica apropo dupa 5 luni pot sa-i dau? Cel mai mult ii plac cerealele cu lapte desi se cam constipa de la ele.Si carnea tot de la 5 luni a-ti introdus-o? Aici nu e voie carne de vita asa devreme doar pui si curcan.La ei se incepe diversificarea doar cu cereale apoi supa doar din morcov+cartof,sau dovlecel+cartof,dar eu nu ma i-au dupa ei ca ar muri ARIANNA mea de foame

In rest ne chinuie tare rau dintisorii inca nu au iesit dar cred ca nu mai au mult.Nu mai am timp nici sa respir,muncesc 10 ore pe zi imi e f. dor sa stau cu printesa mea dar ce sa fac asta e viata...

inca o data la toate si numai bine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laura_oana spune:

neatza

cine mai doreste cine mai pofteste, o cafea fierbinte, cu lapte si va dau si biscuiti ( ca la restaurant)facuti in casa( nu cumparati).
incerc sa citesc ca sunt bulversata rau de paginile astea....

azi meniu:

ora 7.15 - laptic 220 ml
pe la 10.30 - branzica cu pirsica
apoi cand io fi foame pireut si mai pe seara probabil cereale si iara laptic.

io am putin nasul infundat si eduard vad ca iara stranuta!

aaaa are de vreo 3 zile neste bubite pe gat sub barbie ( mai multe) si pe mana ( 3 bucati bubite), de la ce si ce sunt habar nu am?????????? aaa da si pe manuta pe deget 2 si in podul palmei 1.

Laura si comoara mea Eduard Darius 22.03.2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns suzy78 spune:


Buna dimineata stup,

Si multumiorei Laurei de invitatia la cafea..... pt Edi care iarasi e plin de bubite si sa treaca cat mai repede.

KITTY - ai nevoie de timp s atreci peste episodul cu accidentul......eu cred ca reactia ta este normala......dar cu ajutorul celor care te iubesc o sa-ti fie mai usor.

LAURAMAR - nasol cu medicii d ela voi.....Nicolas are 6 luni jumate.....noi tot cu cereale am inceput, urmat d esupica d elegume....dar din toate.....ca doar sunt fierete.....si in fiecare zi predomina alta leguma sa schimbe gustul... carnita d epui iar acum suntem la fructe......carnea de vita cred ca intr-o sapt am sa o introduc.....are aport mare d efier si are nevoie.....oricum la fel ca si la pui in prima saptamana ii dau doar zeama de carne si apoi introduc carnea

IUNITA - Iarina bate recordul stupului cu ml d elatic baut......probabil ia fost fomica......in rest cam at bea????

ELYANNE - la mai multe kg date jos?????? desi esti silueta nu cred c amai este nevoie.......doar d elucrat la musculatura si poate abdomen. Dupa 3 copii??!! inca odata FELICITARI.

Suzy78, mami de bibe Nicolas Mihai - 27 februarie 2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ddana spune:

Buna dimineata!

I-am lasat pe baieti sa doarma singuri. Mai ales pe tati, sa recupereze si el ceva somnic.
Nu prea avem noutati, dar hai sa scriem, ca ne uita gasca! Dragos sta in patru labute de la 5 luni, si face asa o miscare de du-te - vino, inainte si inapoi, ca si copiii sarmani care cersesc pe strada. Noaptea mai ales, se trezeste, se ridica in patru labute si de tablia patului, si inca o data, pana ne trezim. Ciudat ca nu plange... Saracutul... s-a calit! In rest... sta in picioare sprijinit, daca ar fi dupa el, ar sta doar asa, dar inca nu-i vremeaa. Intai sa invete sa stea in cur si el, ca tot omul, si pe urma sa treaca la pozitia bipeda. Aaaa... si daca e ceva extrem de tentant - de exemplu papucii de casa ai lui mami - se taraste sa ii apuce.
Intr-o zi l-am pus ca de obicei pe o saltea mare pe jos, sub suportul de jucarii, si dupa vreo zece minute aud un "Zbang!" Cand colo, el era sub patutul lui - la vreo doi metri - si se juca cu cantarul. Cred ca s-a rostogolit pana acolo, ca nu are forta sa se tarasca atat. Apropo de cantar: nu l-am mai cantarit de la 5 luni, cand avea 8750 si 73 cm. Allooo, se face echipa aia de baschet odata?!
Saptamana viitoare il ducem la Iasi... Am emotii mari, ca nu a mai facut un drum asa de lung, si nu stiu cum se va comporta... Om vedea.
Hai sa va zic si eu meniul nostru zilnic, dar nu stiu pe cine o sa ajute; poate pe bebeii care nu au inceput inca diversificarea:

- Ora 3, sau 4, sau 5, sau 6,sau 7, sau 8 (in functie de cat imi e de mila de el sau de nivelul decibelilor): tzitzi
- ora 10 sau 11: piure de fructe: combinatie mere+morcovi sau piersica+morcovi+struguri (asta e meniul favorit)dupa care tzitzi
- ora 14: tzitzi
- ora 18: tzitzi
- ora 22: tzitzi

Cam atat papam noi... Doar fructe si laptic. Si apropo de fructe: cica dr mi-a zis ca nu e important cu ce incepi, ca asta depinde mult de obiceiurile culinare ale fiecarei tari, si ca sunt rare cazurile in care nu mai papa legume, de exemplu, ca s-a obisnuit cu fructe. Si tind sa-i dau dreptate: eu n-am vazut copchil care sa manance numai fructe. Asa ca noi asta bagam. Si o alta teorie mi-a zis care mi-a dat peste cap tot ce invatasem eu constiincios: ca pot sa-i dau orice fruct. De aia ii dau struguri. Ca alergiile apar pe fondul unei predispozitii genetice, si altfel e pacat sa il privez de vitamine. Ca e asa, ca drobul de sare.. .Daca pica?! Asa ca o sa-i dau si struguri, si banane, si prune, si de toate. I-as fi dat si capsuni, dar a trecut sezonul. Am vazut pliante - de la dr - cu scheme de diversificare din Belgia, de ex, unde recomandau capsuni, zmeura si altele. Asa ca... eu una n-o sa-i dau mar pana face 2 ani, ca i se strepezesc dintii pe care nu-i are.
Gata! Pupam locatarii stupului si le uram weekend placut!


"Politicians and diapers should be changed regularly, and both for the same reason."


Dana mamica lui Dragoselu' - 20 martie 2007
http://forum.desprecopii.com/forum//topic.asp?TOPIC_ID=87842&whichpage=5

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ddana spune:

...Am uitat sa mai spun ceva ce a zis dr: ca la 6 luni jumate, bebe trebe sa aiba o masa inlocuita, indiferent cand a inceput. Deci poti sa o lalai cat vrei - cum facem noi - dar cand ne apropiem de varsta asta, bagam viteza. Nu mai stiu cine, parca Roxanici intreba...

Dana mamica lui Dragoselu' - 20 martie 2007
http://forum.desprecopii.com/forum//topic.asp?TOPIC_ID=87842&whichpage=5

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ddana spune:

Kitty, m-am gandit la tine. Mult curaj! Cred ca e greu, dar trebuie sa-ti invingi teama si o vei face. Imi amintesc ce-mi spunea sotul meu: el a facut armata la parasutisti si odata s-a intamplat un accident cumplit, din cauza conditiilor meteo neprielnice, a murit un om si vreo cinci - printre care si el - s=au ales cu picioare sau maini rupte. In ziua urmatoare, tot plutonul a sarit din nou, la oridn. Ca cica daca nu iti invingi frica atunci, imediat, te copleseste. Asa cred ca trebuie sa faci si tu, sa te lupti cu spaima ta, sa nu o lasi sa te invinga. Iti doresc mult succes si numai bine familiei. Tin pumnii pentru Raul, sa aiba un an scolar reusit!

"Politicians and diapers should be changed regularly, and both for the same reason."

Dana mamica lui Dragoselu' - 20 martie 2007
http://forum.desprecopii.com/forum//topic.asp?TOPIC_ID=87842&whichpage=5

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tzuna spune:

Buna!

ELYANNE- felicitari pentru kilogramele pierdute. Nu degeaba esti tu obosita. In legatura cu supapele au spus ca mi le trmit abia luni prin curier ca eu nu ma pot duce. Daca vrei sun si spun sa puna o supapa si pentru tine. Habar n-am cum sunt dar sigur sunt mai bune decat astea care le am si care sar din minut in minut. Practic pompa nu mai poate fi folosita in momentul de fata. Iar legat de plimbatul in parc... saptamana care vine probabil voi ajunge de mai multe ori in parc daca tot ramanem singurele acasa.

KITTY- e normal sa-ti fie frica sa mergi cu masina dar totul va fi bine. Trebuie sa ai incredere in tine si in sotul tau.

IOANARADU- singurele cereale de la Nestle cu bifidus sunt unele care se dau dupa 8 luni. Astea chiar asa se cheama? "burtica sanatoasa"?Si sunt d ela 6 luni? Au gluten? Eu ajung azi in Auchan dar astia nu cred ca le au. Nu le-am gasit insa nici la farmacie. Singurele care mi le-au aratat sunt alea pentru 8 luni.

Cam atat pe azi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mihael@ spune:

quote:
Originally posted by ddana

"Politicians and diapers should be changed regularly, and both for the same reason."




ce mi-a placut...nu observasem pana acuma
pupam Dragoselu

suzy, sa stii ca-mi place pediatrul/a ta...

Eu astept sa se faca supa si va zic repede despre noi...Stefi nu mai are gatul rosu, nu-i mai dau medicamente, in schimb are muci la greu...acuma ii pun ser efedrinat de 2 ori/zi cate o pic. si seara niste pic. Colargol (sau asa ceva)...sper sa-i treaca. Eu am luat Oscilococinum si parca ma simt mai bine sa ma apucase si pe mine raul.

N-am deloc succes cu marul copt, am incercat si azi si ieri si era chiar bun, l-am papat eu pe tot...o sa incerc cu un soi mai dulce, poate accepta.


A...Eliana, ce te mai invidieeeeeeez...tre' sa fac si eu ceva , mai ales ca s-a deschis o sala de sport la 2 pasi de mine...mai ca nu ma trag aia de maneca inauntru. Cu cele 64 kg pe care le am parca e ok , ca eram cam uscata inainte (57 kg la 1,78) dar colaceii aia lasati ma omoara.

Fug la trebi...va pup

Mihaela siStefania (19 martie 2007)

poze

Varsta Stefaniei

www.desprecopii.com/info.asp?id=1199" target="_blank"> Povestea nasterii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tzuna spune:

Am mai pus si eu poze cu Mariuca cea mica.

poze noi

Mergi la inceput