Cum se face gemul de prune????

Cum se face gemul de prune???? | Autor: doloris

Link direct la acest mesaj

Salutari la toata lumea!!!
Poate ma puteti ajuta... Am primit niste prune de la o vecina si as vrea sa fac un gem. Nu mai stiu cit zahar se pune la un Kg de fructe!

Mersi si o zi frumoasa in continuare!

Rita

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

din ce stiam eu cam 500-600 gr zahar la 1 kg jumate de prune curatate de samburi si decojite(acum depinde si de cat de dulci si coapte sunt prunele)


monica
mami de alex(7 iunie 2001) si ruxi(16 dec 2004)
http://picasaweb.google.co.uk/MonicaElizabet/Prajituri

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ryta spune:

eu am facut aseara gem de prune si la 3 kg de prune am pus un kg de zahar.A iesit foarte bun.
Mult succes! ryta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ANI_TOGOE spune:

o reteta exacta nu stiu sa-ti dau.eu nu pun niciodata cantitati exacte.anul trecut am pus 2kg de zahar peste 5 kg de prune spalate si fara samburi si le-am pus la fiert pana cand zeama devine ca mierea.dar daca vrei ca borcanele tale sa arate super am o adresa de unde poti descarca etichete pt borcane.sunt bestiale.le salvezi,le scoti la imprimanta,le decupezi si gata...ai bocane ca la magazin....http://adelirose.free.fr/download/liste.php

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns april spune:

La 12 kg prune faci un sirop din 6 kg zahar si 4 l apa. Dupa ce fierbe bine siropul adaugi prunele desfacute in doua. Se fierbe pana la consistenta necesara. De fapt e dulceata de prune, dar e fff buna.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns doloris spune:

Mmmmm....mmm....mmmmm !!!!
Va multumesc si o sa ma apuc miine de treaba...!!!
Daca nu iese nimic le bag la... TUICA !!! Hi...hi---hi !!
Multumesc si va pup!!
Rita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Criss75 spune:

Eu am desfacut prunele, (5 kg), le-am lasat asa, desfacute in doua, am pus peste ele cam 1 1/2 kg. zahar si le-am lasat asa 24 ore, le-am tot amestecat, pana s-a topit zaharul, dupa care le-am pus la fiert. Apropo, eu gemurile le fierb intotdeauna in cuptor, in acest fel nu trebuie sa stau langa aragaz si sa amestec incontinuu sa nu se prinda. Il scot cam odata la jumatate de ora, amestec si il pun inapoi. Asa, si cand gemul de prune e aproape gata, o sticluta de esenta de rom, ii da un gust extraordinar, si merge de minune la clatite.

Criss si Alex

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dany2007 spune:

ma duc sa imi cumpar un borcan de gem ...

Dana 26+ Luca-Rares

www.flickr.com/photos/11543857@N07/" target="_blank">Poze cu burtica






Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns midasnu spune:

si eu tot la cumparat gem

Criss, presupun ca il fierbi in cuptorul de la soba,nu? sau in aragaz?

Elena

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

daca aveti masina de paine(cu program special pentru gemuri si dulceturi) incercati sa faceti in ea...atunci chiar scapati de amestecat la fiert asa face o prietena de-a mea de vreo cativa ani...dar trebuie cantitate relativ mica, nu asa cu kg-mele cum suntem noi obisnuiete sa facem gemul


monica
mami de alex(7 iunie 2001) si ruxi(16 dec 2004)
http://picasaweb.google.co.uk/MonicaElizabet/Prajituri

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miriama spune:

Criss 75, daca mai citesti pe aici, ce cantitate de gem a iesit din 5 kg de prune? Ca as face si eu dar nu vreau sa fac foarte mult, cam 4-5 borcane de 400 de grame. Deci cate prune imi trebuie?

Mergi la inceput