Cum se face gemul de prune????

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns midasnu spune:

eu am masina de facut paine cu program pentru gem, mi-ai dat o idee, mersi

Elena

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

din 5 kg de prune+zahar iti ies cu aproximatie 6-7 borcane de 400 gr


monica
mami de alex(7 iunie 2001) si ruxi(16 dec 2004)
http://picasaweb.google.co.uk/MonicaElizabet/Prajituri

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b.nica spune:

Anipt.ideea cu etichetele a venit la tanc!
mama facea gemul astfel:prunele sp.,curatate,se dau prin masina de tocat cu gauri mari;zaharul nu trebuie in cant. mare pt. ca aroma gemului cu unt iarna este pierduta daca este prea dulce;
cel mai bine se face in vas de tuci(smaltuit)sau in cuptor cum s-a aratat mai sus;
cine vrea poate adauga in compozitie nuci,iese delicios!

si pt. fetele cu gemul cumparat cred ca nu au incercat niciodata un gem bun de casa pt. ca nu se poate compara este cu totul altceva...cih!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

asa este b.nica...nu se compara gemul de facut in casa cu cel cumparat...insa cand esti gravidutza, sau ai un bb mic si neastamparat(plangacios, colicos ) sau chiar mai multi bb-ei, nu ai pe nimeni(mama, soacra) de unde sa-l iei gata facut...e bun si ala cumparat

monica
mami de alex(7 iunie 2001) si ruxi(16 dec 2004)
http://picasaweb.google.co.uk/MonicaElizabet/Prajituri

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b.nica spune:

quote:
Originally posted by monica-elizabet

asa este b.nica...nu se compara gemul de facut in casa cu cel cumparat...insa cand esti gravidutza, sau ai un bb mic si neastamparat(plangacios, colicos ) sau chiar mai multi bb-ei, nu ai pe nimeni(mama, soacra) de unde sa-l iei gata facut...e bun si ala cumparat

monica
mami de alex(7 iunie 2001) si ruxi(16 dec 2004)
http://picasaweb.google.co.uk/MonicaElizabet/Prajituri



monica nu-ti reproseaza nimeni iar eu chiar ca nu am calitatea pt. ca sunt o lenesa la gatit si daca o sa ma vezi ca ma bag in vorba la bucatarie, sa stii ca o fac la lucruri simple;
tocmai de aceea am si spus de gemul de prune pt. ca este cel mai usor de facut si daca il dai pe paine cu unt sau il folosesti la clatite rezolvi cu puisorii.
chestia cu facutul in cuptor nu am facut-o dar poate iti spun fetele pricepute ca doar il pui in borcane in cuptor si gata din 3kg.date prin masina faci o groaza de borcane de ai toata iarna.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b.nica spune:

quote:
Originally posted by midasnu

eu am masina de facut paine cu program pentru gem, mi-ai dat o idee, mersi

Elena


am si eu o nelamurire care se descarca automat pe site cand aud de masina de facut paine:din ce este facut recipientul unde are loc procesul de dospire,na,de facut gemul?
eu tot intreb si ard de nerabdare sa-mi iau una dar sa nu aiba tava din teflon.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Criss75 spune:

quote:
Originally posted by midasnu

si eu tot la cumparat gem

Criss, presupun ca il fierbi in cuptorul de la soba,nu? sau in aragaz?

Elena



In cuptorul de la aragaz. La bloc nu am soba

Criss si Alex

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Criss75 spune:

quote:
Originally posted by miriama

Criss 75, daca mai citesti pe aici, ce cantitate de gem a iesit din 5 kg de prune? Ca as face si eu dar nu vreau sa fac foarte mult, cam 4-5 borcane de 400 de grame. Deci cate prune imi trebuie?



Din 5 kg de prune mi-au iesit 11 borcane, dar nu toate sunt de 400 g, am pus si in borcane mai mici.(cele de mustar de la Knor. Din comoditate, pt. ca au capace cu filet si nu mai trebuie legate)

Criss si Alex

Mergi la inceput