Comori de nov-dec 04 (155)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns aime spune:

'neata!

Roxana la buzita, offf, sa mearga el la gradi cu buza umflatica...da vb lui Vladut "las' ca tece"
Try, multumim mey, asa zic si eu cred ca am pretentii prea mari de la pui. Si Vladut s-a adaptat la tot fara probleme, acum un an el facea la olita deja si la 2 ani si o luna deja nu mai dormea cu pampers, pap cam tot ce-i dau, e cuminte, ascultator...mai are si el crizute, dar deh e copil, doar. L-am laudat destul , asta nopate a p[louat cu galeata, cu fulgere si tunete, mai ales ca experimentam prima dat la casa un astfel de zgomot...s-a trezit si a strigat "mamiii", l-am luat la noi, pana a trecut furtuna, apoi l-am dus la locul lui. Imi era mie frica de zgomot, dar lui, micutu de el.
Asaaaa, am vazut pozele de la party-ul lui Adrian, si mi-au venit in minte versurile cantecelului "ce petrecere frumoasa...", e un scumpicel, si e asa frumos cum rade si mi se pare ca iti seamana din ce in ce mai bine.
Oti, sanatate Anei
Moni ce face Ruxita? O mai doare, draga de ea

aime si Vladimir

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roserb spune:

quote:
Originally posted by monica-elizabet

mihnea merge la bia la grupa sau doar in aceeasi gradi la grupa mica?
oti, cum se mai simte anutza?




Merge cu Bianca in grupa, o sa fie piticul clasei. Altfel nu l-as fi dus de anul asta, e o mare diferenta intre cum era Bianca la varsta lui si el, mai ales din punct de vedere al "disciplinei" ca sa zic asa. Il duc strict ca sa stea un pic intre copii, sa se invete mai potolit si daca mai si invata una-alta sunt multumita! La anul pleaca vreo 16 copii la scoala din grupa, si probabil vor veni copii noi de 4-5 ani, deci se va incadra bine in grupa de varsta atunci.

Pupam si noi Ruxita sa scape de cojite!


Roxana&Co

POZE CU PITICII

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roserb spune:

Try, ce petrecere frumoasa ati avut! Baietii tai incep sa semene din ce in ce mai bine unul cu altul, Adrian s-a facut baiat mare si frumos si are niste ochisori albastri minunati! Sa va traiasca flacaul ,sa fie sanatos,si sa va bucurati de el, ii spun si eu La multi ani abia acum, ca pe 24 eram in concediu..

Buza lui Mihnea s-a mai dezumflat, mai are un hematom destul de maricel, o sa-i treaca (pana se insoara.O sa aiba buze senzuale in prima zi de gradinita, o sa moara pupezele mici dupa el

Otilia, imi pare rau ca a mai facut Ana febra, aveti grija!

Mikidutza, ce mai faci? Te-ai mai reparat prin partile "esentiale"?Pupam baietoiii! Am uitat sa comentez ca arati grozav in pozele de la turta.

Try, Aime, aveti dreptate voi, si mie uneori mi se pare ca prea stau cu gura pe copii. Ei mananca, dorm, se joaca impreuna,sunt sanatosi, nimic de zis. Dar in momentele in care ii apuca nabadaile, sau se bat ca nebunii, parca uiti toate cele bune si nu te poti abtine. Eu sunt oricum, numai calma nu, asa ca nu pot sa ma cenzurez suficient incat sa nu ridic tonul. Mai nou face si Mihnea acelasi gen de istericale pe care le avea si sora-sa la 3 ani, dar astea chiar nu ma scot din sarite. Nici macar nu-l mai bag in seama desi face ca toate cele. Plec sau incerc sa-l distrag catre altceva. Si cand imi amintesc cat ma consumam la Bianca, cum incercam sa o impac...Am ajuns denaturata rau, dar sunt de parere ca in momentul in care are astfel de furii din niste motive total tembele, nu merita sa ne irosim neuronii, nu?
Am niste emotii pentru luni ceva de groaza, cred ca n-o sa-mi gasesc locul 4 ore cat sta acolo. Le-a luat maica-mea ghiozdanele noi si toata gama de accesorii, sunt deci gata de lansare.

Bitsule, eu cred ca astfel de conflicte intre copii , la gradinita, trebuie rezolvate numai de catre educatoare, ea reprezinta autoritatea acolo, si cred ca e singura in masura sa se impuna. Deci, zic eu, ori il inveti ca , in momentul in care mai apar probleme, sa-i spuna educatoarei imediat, sau vorbesti tu cu ea si o rogi sa fie atenta ca se intampla treburile astea. Cu mama copilului vorbesti degeaba, parerea mea. Probabil nu vei reusi decat sa nasti animozitati aiurea, eu in 3 ani de gradi am asistat la niste certuri de tzatze intre niste doamne de altfel foarte educate, din cauza conflictelor copiilor, si care nu au avut nici o finalitate. Ori, cand vine din partea educatoarei , nu poate comenta nimeni nimic.

Hai ca m-am intins cat o placinta, se vede ca am azi o zi super lejera la servici.


Roxana&Co



POZE CU PITICII

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bits spune:

astazi cand m-am dus sa-mi iau copilul, cu lacrimi in ochi mi-a spus ca iarasi i-a dat "baietelul rau"cu un trenulet de fier in cap.Ken vorbea cu mine in romaneste si educatoarele nu intelegeau ce vb noi,asa ca l-am pus sa-mi arate ce copil l-a lovit.normal ca micutul s-a dus aratandu-mi cu degetul cine il lovise iar educatoarele se uitau si au dedus despre ce e vb.a venit una repede la mine si a inceput sa-si ceara scuze si sa-mi arate locul in care il lovise si tocmai coincidea cu acelasi loc in care fusese lovit ieri.i-am spus ca vreau sa vb cu baietelul si atunci s-a dus la "educatoarea tartora" sa-i spuna.pana la urma mi-au dat voie si am vb frumos cu baietelul si mi-a promis ca nu-l va mai lovi.l-am intrebat pe Ken"mami tu l-ai batut pe baietel?" iar el mi-a spus "nu ,nu viau!pange si nu viau sa panga!",asa ca se pare ca a ales calea de victima si mami sa-i rezolve problemele.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns onitza spune:

Buna fetelor! v-am citit pe diagonala, am inceput sa resimt ce inseamna sa ai serviciu!!! adica, lipsa de timp si o multime de treaba.

Paul, cat sunt eu la serviciu, merge la o tanti acasa, Tatiana se numeste, fosta politista , care are o fetita de 6 ani jumate, va incepe clasa I anul acesta. Initial nu a vrut bani, pentru ca a spus ca nu are nevoie (adevarul e ca sunt instariti), o face din placere, nu mi-a venit sa cred, mi-a pus Dumnezeu mana-n cap! a ramas sa dam noi lunar cat consideram...plus cadouri cand si cand; tatiana mi-a fost recomandata de o prietena buna, asa ca mergem pe incredere deocamdata! a fost de 2 ori pana acum, s-a jucat frumos cu fetita Tatianei, Florina, din cate am inteles de la ea: "e copil cuminte" dar mai vedem, e incpeutul, sper sa ramana in continuare cumintel!
CU scoala, se pare ca am clasa a 4-a! si ca o sa merg si in wee la sv..

Va pup dulce!

Oana si Paul Constantin (28.11.2004)

www.itmadesimple.ro

PUIUTUL MEU, PAUL

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

buna fetelor,
roserbina, am inteles, ce super ca educatoarea a acceptat sa mearga si mihnea la aceeasi grupa...mie nu mi-o primesc decat la 4 ani poate sa incerc o particulara ceva...mai vad
bits, bine ca ai reusit sa vb cu baietelul poate se potoleste
onitza, ma bucur ca paulica se intelege bine cu d-na....dar de ce trebuie sa mergi si in we la scoala? doar acum pana incepe nu?
ruxitza e mai bine cu cojitele, a mai scapat de o parte din ele azi noapte in somn...
va pup pe toate si pe copilashi



monica
mami de alex(7 iunie 2001) si ruxi(16 dec 2004)
http://picasaweb.google.co.uk/MonicaElizabet/Prajituri

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miria_cristina spune:

Buna, fetelor!
Intru eu rar, dar va citesc cu consecventa, iar la poze m-am uitat pana acum, de-am ametit!

Toate sunteti nemaipomenite si copilasii la fel!

Noi suntem bine. Damiana merge inainte cu gradinita, dar nu va merge tot anul asta e clar!
Este bine si se integreaza incet-incet, dar costa enorm!
A inceput sa manance si acolo, doar ca nu sta locului.

Adica, ceilalti copii se joaca la masuta si ea este calare pe ei si nu sta locului deloc.

Voi mai patiti asa cu copiii? Sau si ai vostrii sunt cuminti doar a mea este zglubilitica!?

Voi merge la o gradinita de stat sa vorbesc cu directoarea dupa ce incep activitatea. Chiar daca n-o sa cunosc pe nimeni merg sa vad daca nmi-o primesc pe fata de la anul, ca de continuat sa dau aproape 7 mil pe luna nu voi putea ani la rand.

Mai bine sa pastrez banii pentru cand incepe scoala decat acuma.



Cristina si Damiana (5 nov 2004) http://photos.yahoo.com/miria_cristina

"Treci din lumina in umbra pentru a face loc altora."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns try spune:

quote:
Originally posted by bits

Try m-a topit fii-tu cum zambeste in poza cu tati.cred ca e prima poza in care il vad zambind!e un dulce!
nu ne-ai spus cum a reactionat Alex cand ati facut petrecerea lui Adrian?Adrian fiind centrul atentiei nu s-a simtit frustrat?.la noi Ken a reactionat asa cum a reactionat la ziua mea nici nu vreau sa ma gandesc cum va fi la a lui Amon

Amon si Kenzo



Asa e, e destu lde greu sa-l prindem zambind pt ca nu e obisnuit cu aparatul foto (noi suntem de vina ca nu-i facem la fel de multe poze cum i-am facut lui alex) si de fiecare data cand vin cu aparatul isi ia mina de studios si curios si nu ma ischiteaza nimci, doar o mutra serioasa. Soacra-mea mereu ne spune ca nu zambeste, dar e greu sa-i explic. Insa el acasa zambeste si rade mereu. Iar de cand am inceput serviciul numai zambete imi trage cand il tin in brate. Ieri cand am intrat pe usa si m-a vazut l-a apucat "cersitul", acel scancet usor prin care-ti arata ca vrea ceva (de regula copiii mici fac asa cand vor ceva ce vad de mancare si n-au rabdare pana le dai). Si cand l-am luat in brate imi zambea cu toti dintisorii lui si se uita in cohii mei si nu ma spun ca avea o expresie de om care stie multe, ca sa n uzic de om inteligent .

Alex e cel mai fericit cand sunt petreceri sau simple vizite la noi acasa. Motivul nu conteaza (nici nu cred ca realizeaza prea bine motivele pt care avem musafiri), ceea ce conteaza e ca sunt multi copiii si el e cel mai fericit cand sunt copiii multi. N usti ude el, e ca si cand nu l-as avea.
Oricum, el a suflat in lumanarea lui adrian.

"Tot ceea ce nu te doboara, te face mai puternic"
Alex - 5 Nov. 2004 si Adrian - 24 Aug. 2006 ......... poze I si www.flickr.com/photos/8947508@N02/" target="_blank">poze II

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns try spune:

quote:
Originally posted by Otiliav

Try, ce petrecere mare si frumoasa ati avut, cum se aplauda. Imi place de baiat in poza de www.flickr.com/photos/8947508@N02/1261501020/in/set-72157601895216913/" target="_blank">aici dar cel mai bine ii sta la tati in brate, deci o poza de inramat www.flickr.com/photos/8947508@N02/1261514650/in/set-72157601895216913/" target="_blank">Adrian si tati mai ales ca nu prea are poze zambind asa frumos, din tot sufletul.



Otilia, exact astea doua poze imi plac si mie. Cum il vezi ca rade la tac-su-n brate, asa rade mereu acasa. Are un zambet atat de dulce, cum i se vad dintisorii, lopatari icum ii spunem noi. Alex are dintisorii mici ca niste pietricele. Adrian are dintii din fatza latareti si cu strungareata si ne topeste cand rade, ii iubesc atat de mult dintisorii aia dulci.
E dificil sa-l prind in poze zambind, razand. Alex de felul lui e mai teatral, mai extrovertit, genu lcare vrea sa fie oarecum in centrul atentiei.
Adrian e mai retras (nu rusinos), n usimte nevoia de prea multa expunere in cadrul unui grup. de-aia cand avem musafiri sau mergem in vizita sau ne intalnim afara cu prietenii el e cel mai quiet din toti si toata lumea ne spune ca nici nu-l simtim, e ca si cand n-am avea copil dupa noi. Atata doar ca trebuie sa-l schimbi, sa-i dai de mancare si sa-l culci cand trebuie. El e atat de preocupat sa observe si sa-i studieze pe ceilalti incat nu mai are timp sa faca si altceva. Pentru el, a-i studia pe ceilalti e un mod de joaca, e suficient de provocator incat sa nu se mai implcie si altfel. Bine, acum e si prea mic pt a se impletici printre ceilalti copii care sunt mai mari ca el. Om vedea cum o sa fie cand o sa creasca mai marisor.

"Tot ceea ce nu te doboara, te face mai puternic"
Alex - 5 Nov. 2004 si Adrian - 24 Aug. 2006 ......... poze I si www.flickr.com/photos/8947508@N02/" target="_blank">poze II

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns try spune:

Multumim tare mult tuturor fetelor de aprecieri, o sa incercam sa facem mai multe pozite cu adrienutu' "zambaretzu'".
Mi-e atat de greu sa defiensc modul in care-i iubesc pe copilasii astia doi. Total diferit, dar in egala masura. Pentru mine ei acum sunt un intreg, alex fara adrian sau adrian fara alex nu sunt decat jumatati penntru mine. E atat de frumos sa ai doi copii. Timp sa ne dea Dumnezeu sa putem sa ne bucuram indeajuns de ei.

Ei bits? Acum ca a crescut Amon, cum ti se pare? Ca stiu ca ai avut si tu momente cand iti venea sa pleci de-acasa. Iar dupa ce-o fi si adrian capabil sa mearga vom discuta deja de alti copii.

Si alex se agata de mine mereu cand vin acasa. Iar eu, mama denaturata, ca sa continui si eu pe linia lui Roserb, vin acasa, ma schimb, ii dau lui adrian sa suga si apoi ma duc in subsol sa-l ajut pe tataie sa mai facem ceva pe-acolo.
ieri alexutzu m-a strigat imediat ce m-am dus jos. Si mi-a zis ca sa vin sus, de ce ma duc jos. Si ca sa-l imbunez i-am dat un pupic (e mare pupacios, noi avem sedinte de pupaceala, cam odata pe sapt. il apuca dragostea enorma de mami si cinci minute numai asta face, ma acopera cu pupicuri de sus pana jos. Sa-l vedeti cand il apuca dorinta de a-l pupa pe adrian. Imi zice v'ei pupi ochi, si asteapta sa-i dau eu voie, apoi zice v'ei pupi gu'a ) si tot asa il pupa pe gat, cap, nas, obraji. La inceput adrian se everva si-l impingea ca nu-i placea, ii bloca vederea si-i limita miscarile cu pupicurile lui, dar de la un timp a invatat si adrian sa pupe si stie cand e de pupat si sta, intinde gurita deschisa sa-l pupi, plus ca a invatat sa scoata un sunet de pupic cu buze tzuguiate, dar el nu-si tzuguie buzele - hai ca inchei paranteza si asa mare). I-am spus ca trebuie sa-l ajut pe tataie si nu i-am dat drept la replica si-am fugit repede. Si iar m-a strigat mititelul si eu i-ar i-am dat pupic si-apoi l-a preluat mamaie repede.
Mi-e mile de ei, dar efectiv nu inaintam deloc cu renovarea daca nu muncim putin in fiecare zi. Duminicile e sarbatoare si nu se poate, sambata trecuta a fost Sf. Marie, sambata asta mergem la Adutza la rupt de turta, primele doua sambete din oct. avem zile de nastere la alti copii si uite-asa se duc weekendurile cand zici ca ai mai mult timp de lucrat. Nu ne raman decat serile. Incercam sa terminam pana la ziua lui alex, daca se poate. Om vedea...

"Tot ceea ce nu te doboara, te face mai puternic"
Alex - 5 Nov. 2004 si Adrian - 24 Aug. 2006 ......... poze I si www.flickr.com/photos/8947508@N02/" target="_blank">poze II

Mergi la inceput