Imi pierd laptele

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mamacangur spune:

Voinea draga, felicitari pt. puiut si incercarile tale de alaptare!
N-am fost o mamica cu rauri de lapte si totusi o alptez pe mariuta de1.4 luni spre deosebire de unele mamici care aveau belsug la inceput dar...au sfarsit-o prost din cauza laptelui praf, orarului facut lui bebe si suzetei...

Esti sigura ca i;l pui pe BB corect la san?Asta e o informatie vitala ca sa te ajutam...
http://www.kellymom.com/bf/start/basics/latch-resources.html
http://www.kellymom.com/bf/normal/growth-spurt.html pt. puseele de crestere prin care ca probabil treceti acum
http://www.kellymom.com/bf/supply/index.html
Revino cu vesti si curaj;daca ai avut laptic pana acum faci parte din femeile care pot alapta; iar daca te si informezi+incapatanezi vei reusi cu siguranta!!!Cheia e sa nu intri in panica si sa fii cat mai odihnita, iar bebe sa suga(eficient!)cat mai des ca sa ia laptele mai gras "hindmilk".

http://www.sign2signal.com/sign2signal/index.php?ln=en&show=petitie&id=311 Haideti sa facem ceva pt. COPIII ABANDONATI!!! Validarea semnaturii in email e ESENTIALA! Multumim:)

mamica fericita!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Androix spune:

Sfatul meu este sa incetezi sa-i suplimentezi cu lapte praf. Asta daca vrei sa alaptezi mai mult de cateva luni.
Iti mai dau si eu un link catre site-ul www.llli.org/nb.html" target="_blank">leche ligue este foarte interensat. Incearca sa-l rasfoiesti pe tot, eu citind asa la nimereala mi-am dat seama ce greseam. Eu am avut dureri sfasietoare la inceputul alaptatului si nu stiam cauza.

Andreea, mama de Filip si Georgia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxicucu spune:

Eu am un bebelus de 3 luni si inca mai iau pastilute pentru stimularea lactatiei. Le-am cumparat de la plafar si se numesc Nutrinatal - o combinatie de anason, marar si laptisor de matca. Pastilutele sunt pentru stimularea lactatiei dar si pentru calmarea colicilor sugarului. Din cate mi-aduc aminte, exista si la farmacie ceva pt. stimularea lactatiei, Galactogil parca dar nu cunosc pe nimeni care sa-l fi incercat....
In rest, cum au spus si fetele, bea cat mai multe lichide (la mine a functionat berea fara alcool), odihna si mancare consistenta.


http://photos.yahoo.com/roxicucu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanal spune:

sa-ti traiasca comoara..uite sfatul meu...n-o mai tine atat la san..s-a invatat asa si o sa tot adoarma la san...las-o sa manance 10 -15 min din fiecare san, ca am inteles ca nu se satura din unul singur, pe ruma daca o pui jos si se trezeste, n-o mai pune la san, tine-o in sus, plimb-o prin camera, etc...daca crezi ca nu mananca suficient, da-i completare insa cu biberon cu gaura mica de tot, ca sa traga cat mai greu..daca stai bine dpdv financiar, la medela exista un furtunas prin care ii poti da sa suga si lapte praf care se lipeste pe san si este foarte fin si moale, atunci cand trage din san ii curge si din lapticulk praf si ea nu poate face diferenta..uite-l aici dispozitivul : http://www.medela.ro/
mergi la dispozitive speciale, la Sistem alimentare
suplimentara si o sa vezi, eu doar l-am vazut, nu l-am si testat, ca nu am mai ajuns...pe langa asta, cum ti-au spus si fetele, odihna este foarte importanta..daca ai avea ceva ajutor ar fi foarte bine venit..mancarea buna, sanatoasa..si multe lichide, supe, apa, ceaiuri...
succes mult

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nana_sim spune:

Confirm eu, din partea a doua mamici, ca Galactogilul ajuta la trecerea peste perioade cu lactatie scazuta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flaviutza spune:

Exact ce spui tu mi s-a intamplat si mie. eu sincer, nu am gasit solutia.alta decat hranirea mixta. si a mers asa pana la vreo 6 luni.

din cate imi aduc aminte, dupa ce reuseam si eu sa dorm doua ore legate, aveam si lapte. altfel,mai deloc.


daca ai pe cineva sa te ajute, incearca sa dormi cand poti . sigur creste productia de laptic.


si in tot acest timp, verifica daca bebe suge suficient cat sa nu rabde de foame. adica 6 pampi uzi pe zi.





Alexia 02.05.2004(filmulete)
mami si Ale

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dianocica spune:

si eu am folosit cu succes galactogil. dar toate chestiile astea pt stimularea productiei lactate se folosesc la inceput, cand copilul nu poate sa traga prea vartos si atunci sanul nu produce destul. dar, in cateva sapt, productia lactata se regleaza si nu este necesara folosirea lor pe timp indelungat. plus ca nenea FDA (food and drug administration din state) zice ca ceaiurile alea de anason nu au tocmai un efect nemaipomenit si poate ar fi mai bine sa renuntam la ele.

eu am folosit galactogil ul plus un ceai de la hipp cand d avea 3 luni. a facut o reactie fooooarte urata la vaccinul de 2 luni, ala de stat. de la picaturile anti-polio i s-a iritat tot tubul digestiv. si vreo 2-3 saptamani a mancat foarte putin. dupa care, intr-o dimineata, l-a lovit foamea. si doua zile a tras...si-a tras...se vedea ca nu-i ajunge. si atunci am decis sa-l ajut. in cateva zile s-a rezolvat tot, acum banuiesc ca s-ar fi rezolvat oricum, dar nu bag mana in foc .

galactogilul nu trebuie intrerupt brusc. (din ce am mai auzit de la alte fete care au folosit). dupa ce totul e in ordine folositi din ce in ce mai putin.

diana si david 03.12.06
Pentru Sonia. Pentru Diana. Pentru Darius


M-am certat cu Mitica Dragomir, dar fara jigniri. El m-a facut oligofren, eu l-am facut zdreanta, dar nu ne-am insultat. In schimb Marian Iancu e obraznic si umbla cu tot felul de jargoane care nu e bine sa le dai la presa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns voinea spune:

M-am hotarat sa iau Galactogil, si iau de duminica seara, si tot ce am realizat pana acum a fost sa ii dau si mai mult lapte praf.

Mamica de Alex (4 ani) si graviduta de 39+

-> Album foto <-

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tanima_i2002 spune:

La mine a functionat f bine galactogilul la care si acum mai apelez din cand in cand, mancatul bine, sanatos, cu multa carne de pui, pastilele nutrinatale (sunt mai comode decat ceaiurile de chimen si anason, desi la inceput nici la asta nu renuntam0, bai cu apa calda pe sani, comprese cu carpe calde pe sani si.... alunele. Mancam multe alune si se marea productia de laptic. Si eu am avut multe perioade cu probleme in alaptare. Uneori pur si simplu desi abia ma ridicam de la masa ma asezam iarasi ptr ca mancand puteam sa beau si mai multa apa/lichide in general si apoi ma puneam pe muls,tot ca sa mai stimulez. Trebuie multa rabdare si incredere ca se poate. Daca cedezi va fi in defavoarea puiului tau.
Multa putere sa treci peste toate perioadele acestea grele.

Mamica lui Rares (15 oct 2006)
poze diverse
Botez Rares 7-8 luni Litoral 2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Androix spune:

Voinea, nu stiu cum sa-ti spun ca sa nu par dura. Daca vrei sa-i dai san da-i san si renunta de tot la lapte praf! Altfel productia va continua sa scada pana cand in cateva saptamani va disparea de tot. In tot acest timp tu dandu-i si mai mult lapte praf. Stiu ca este greu, si eu sunt acum intr-un prag de crestere sau stau sa raman si eu fara lapte nu stiu care din doua, si crede-ma ca imi vine sa ma sui pe pereti. Dar sincer iti spun daca tii sa alaptezi nu suplimentarea cu lapte praf e solutia ci dimpotriva. Pune copilul la san cate 10-15 minute oricat de des iti cere. De fapt nu mai sta cu ochii pe ceas ci cu ochii pe copil. Cand vrea sa manance da-i san, nu lapte praf, si ai sa vezi in cateva zile, maxim o saptamana ca o sa creasca productia. Dar asta daca nu mai suplimentezi cu lapte praf. Daca ii dai supliment sanul nu mai are pentru ce produce, asa ca produce cat i se cere. E un cerc vicios din care nu poti scapa decat asa.
In primele 6 saptamani este foarte usor sa pierzi laptele din mai multe motive: oboseala, stres, nemancat etc dar si din cauza suplimentarii.
Ar mai fi un aspect: ai canalele desfundate? Copilul suge corect? D-asta iti dadusem linkul de la LLL ca sa poti citi tu si identifica vreo greseala pe care poate o faci si nici nu sti. Uite-l www.llli.org/nb.html" target="_blank">aici inca o data.
Succes!

Andreea, mama de Filip si Georgia

Mergi la inceput