"Zece intamplari ciudate si-o...MINUNE"

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Gabi_K spune:

multa sanatate, nastere usoara si o fetita frumusica dragalasa iti doresc!!!

Gabi(ex- gabibarta)+Robert(20.05.1997)+Lili(17.05.2002)
poze


Totul despre alaptat!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Clover spune:

De obicei la posturi asa lungi mai sar peste paragrafe. La tine insa a trebuit sa citesc tot. Pacat ca a trebuit sa treci prin experienta cancerului, nu pot decat sa imi imaginez ca e groznic.

Eu cred ca te-ai jucat de la Dumnezeu si la primul avort. Daca stii ca sansele medicale sunt mici de a ramane insarcinata nu faci avort, care iti micsoreaza si mai mult sansele de a avea copii. Acum ai luat decizia corecta si iti doresc un copil sanatos.

Ex-sotul tau te-a sustinut cat ai fost bolnava? Se pare ca distantarea lui a venit odata cu boala.

Cat despre tatal copilului, nu prea e barbat daca isi face planuri de viitor si lasa o femeie insarcinata ca dup-aia sa asculte ce ii spun binevoitorii. Nu m-ar mira sa te caute dupa ce afla ca ai nascut.

"Orice adevar este mai bun decat o incertidudine continua." - Arthur Conan Doyle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rebiana27 spune:

HaveF8 vei fi o mamica extraordinara pentru Ana a ta!!! O vei invata ce-nseamna dragostea, daruirea, sacrificiul... va veti cladi o viata minunata impreuna!
Sa ai parte de o sarcina usoara in continuare si de o nastere la fel!!!
Multi de la Luca si mamica!

Rebiana, mami fericita de Luca-Andrei (14 martie 2007, 11:30)
Poze, Varsta lui Luca

Rebiana poate insemna asta dar si asta sau chiar www.bicoshops.de/ShopsAngebote.asp?frmPageNo=15&frmListSize=10&f_IDTyp=5&f_Typ=Trekking-/Tourenbike&frmIDLink=&frmMarke=&frmIDKGS=&frmKGSName=" target="_blank">asta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Yagmur spune:

O sa fie totul bine si ai sa fii o mamica fericita!!!!!
Pupici

Yagmur - mami de Luca (19 decembrie 2006)

www.geocities.com/mami_nov_dec_06/" target="_blank">fulgi de nea
www.dropshots.com/Yagmur" target="_blank"> poze Luca
slide Luca
varsta Luca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Fania spune:

Ana va fi probabil raza ta de soare sau curcubeul mult asteptat.
Esti o femeie puternica si sunt sigura ca vei fi o mama fantastica!!!
Ai grija de tine si de Ana in aceste ultime saptamani, nastere usoara si sa ne tii la curent !


poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aidaciolac spune:

Draga mea , ai reusit sa ma faci sa plang. Stiu prin ce ai trecut si ma bucur nespus ca ai reusit sa duci sarcina pana la 33 sapt. Oau!(in cazul tau).
Iti doresc o Ana sanatoasa si sa te bucuri de ea.
Toate cele bune!

Aida - mama de pisica mica.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns xandra28 spune:

nici o veste, nimic?
ai nascut?
cum e?


anda, mami de bb vladut
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=62685" target="_blank"> povestea nasterii

astia mi-au luat motul!

varsta lui vladut

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elyda spune:

heeeeeei!!!!! helauuuuuuuu!!!! pai ce faci ,ne tii cu ochi-n soare ,stam aici nerabdatoare sa aflam ce s-a mai intamplat si tu te faci nevazuta ,neauzita ? ne roade curiozitatea! fie-ti mila si spune-ne ce s-a mai intamplat!

dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cristina.C spune:

Impresionanta poveste...dar asa cum zic si fetele, suntem curioase sa-i aflam deznodamantul. speram cu toate intr-un Happy End!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns HaveF8 spune:

Iata ca am revenit cu o mare intarziere ce-i drept...
Pe 29 August s-a nascut Ana Martina cu o greutate de 3120g, 50cm, Apgar 9, nastere naturala.

In principiu am avut o natere usoara. Eu de prin sapt 37 eram deja dilatata mai intai la 2 si spre sfarsit ajunsesem la 4 cm. M-am prezentat la spital pe 29 Aug sa ma induca. Pe la 5 dimineata mi-a montat epidurala (pana in mom asta nu am avut, cunoscut nici o durere de nastere) apoi mi-au facut injectia de inducere dar pana la 7:30 dimineata cand a venit doctoritza si mi-a rupt apa nu prea se inregistrau cine stie ce contractii. Imediat dupa ce mi-a rupt apa, a mers treaba ca pe roate, au inceput contractiile si in jur de ora 13:00 eram dilatata complet. Au anuntat pe moasa si doctoritza si au venit in sala sa "ma nasca". Si impinge si hai si iar si desi nu au vrut sa ma taie...pana la urma au aplicat si epiziotomia si la 13:41 iesea minunea mea. Toata durerea care am simtit-o a fost cea de intindere a perineului destul de acuta, si eram oarecum epuizata de impins. Dar in mare pot sa zic ca a fost o nastere usoara si rapida. Si acum dupa o luna mi-e dor de ziua aia mi-e dor sa simt iar ce am simtit atunci, si as naste natural de fiacare data de acum incolo. E un simtamant care nu cred ca-l poate simti femeia care naste cu cezariana. Asta bineinteles daca ai o nastere usoara ca a mea caci am auzit de unele nasteri atat de traumatizante ca nu au mai vrut sa mai faca nici un copil dupa aia.
Cam asa a decurs nasterea mea..fara prea multe peripetii.
In ziua cand ieseam din spital a trebuit sa completez datele ptr certificatul de nastere al fetei...am incercat sa-l sun pe Y (daca mai stiti cine era Y) dar nu a raspuns si deci am tras o linie in dreptul numelui tatalui. Acasa i-am trimis un e-mail prin care-i aduceam la cunostinta si-i ceream sa-mi raspunda daca doreste sa recunoasca copilul(nu i-am trimis nici o poza sa nu creada ca vreau sa-l sensibilizez daca vede copilul)...si...a ramas e-mailul meu fara nici un raspuns...trageti voi concluzia.

In rest Ana e bine, nu avem probleme cu colici sau plans fara motiv. Adica scanceste daca nu e tinuta in brate cand e treaza; daca nu doarme sau mananca si e treaza...nu sta ea singurica frumos in patut ci scanceste. Daca o iau in barte gata a tacut. ma gandesc ca se plictiseste...inca nu vede ea prea multe la varsta asta...ca daca ar fi vazut si-ar fi ocupat timpul explorand imprejurimile.
Aa i-a iesit o iritatie pe piele (fata, ceafa, cap, piept) si tind sa cred ca e din cauza supraincalzirii (mama o tot cocoloseste ca e curent ca stranuta etc etc...stiti voi cum e cu mamele)dar daca v-ati confruntat si voi cu asa ceva poate ma lamuriti si pe mine ce trebuie sa fac. Deocamdata o dau cu un unguent hidratant (recomandat de pediatru)
De alaptat o alptez in conditiile pe care le stiti insa de obicei seara vrea mai mult si simt ca e gol sanul de atata supt si-i mai suplimentez cu lapte praf (dar numai seara). Daca as fi avut cu ce, as fi preferat s-o hranesc exclusiv la san. Si da ma confrunt si eu cu aceeasi problema ca unele dintre voi...uneori vrea papa non stop. Adoarme vreo 15 minute si se trezeste disperata cu guritza dupa titi...si tot asa. Si acum dupa o luna sfarcul meu e sensibil si inca simt o iritatie desi folosesc si acum un shield de silicon.
Fug acum ca s-a trezit randunica.
Asta e cel mai Happy End ..nu mai am nevoie de nimeni ptr happy end. Ea e tot ce am!


HaveF8 si Ana Martina

Aici cateva poze cu noi
http://community.webshots.com/user/HaveF8

Mergi la inceput