Timp liber

Timp liber | Autor: sorinsonia

Link direct la acest mesaj

In timpul anului scolar sunt intr-un vartej, traiesc in virtutea inertiei si nu am timp liber deloc.
Acum am copilul plecat in vacanta la parinti, serviciul imi ocupa 9 ore cu tot cu drum, nu mai gatesc, curatenia se mentine, cumparaturi fac mai rar. Ce sa fac in timpul liber in afara de citit si tv?
Mamicilor care sunteti in situatia mea, ce faceti?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns sofia_misicu spune:

Ma aciuiesc pe langa prieteni, ies weekendurile, ma uit la seriale pe calculator (deja am epuizat tot), citesc, ma concentrez pe chestiile pe care le iubesc cel mai mult. De vreo cateva luni am inceput sa organizez miercurile portilor deschise: invit pe toata lumea la mine si fiecare e liber sa aduca pe cine vrea. Ies niste seri minunate...si cunosc si multa lume noua.

Nuka si Mama la Nuka

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sorinsonia spune:

Din pacate nu am prieteni.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Miluna spune:

Si eu am aceeasi problema. Cind e pruncul acasa sunt intr-o continua fuga, servici, gradi, cumparaturi, etc... tinjesc dupa o clipa de repaus. Cind e plecat la bunici, 2-3 zile e ok, ma odihnesc, dar apoi nu stiu cum sa-mi unplu timpul. La capitolul prieteni si eu stau foarte rau, din pacate.
Citesc carti, vizionez filme, seriale de comedie (pe DVD sau calculator) - recuperez, ca in restul timpului nu apuc sa vad nici un film. Seara mai ies sa fug in parc sau merg la aerobic, cind nu sunt prea obosita.
Mai imi programez diverse activitati care le tot amin din lipsa de timp, gen dentist, coafor, pedi sau chiar masaj.
Dar nu rezist prea mult fara puiul meu drag. Nu l-am lasat niciodata mai mult de o saptamina la bunici.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabi_K spune:

eu mai apuc sa merg sa vad un film, imi vizitez prietenele, sau pur si simplu dorm... Am ocazii din astea in fiecare al doilea weekend, noroc ca dureaza doar cateva ore.

Gabi(ex- gabibarta)+Robert(20.05.1997)+Lili(17.05.2002)
poze


Totul despre alaptat!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sorinsonia spune:

Ehe, la mine dureaza toata vacanta de vara. Il vad doar in week-end, cand il iau acasa, si cand plecam in concediu.
Am citit, am vazut tot "lost"-ul, am facut revizie in haine, am colindat magazinele, am dormit, mi-am rezolvat problemele medicale.
Vreau sa ma "inspir" din activitatile voaste.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Miluna spune:

Se pare ca le-ai rezolvat deja pe toate
Dar de cind e vacanta, doar de 2 saptamini, nu? Si mai ai 2 luni in fata... cam greu.
Daca mai ai seara energie pt. sport, ai putea face ceva gen aerobic. Cumnata mea nu are copii, sotul mai mereu plecat, e singura in majoritatea timpului. Si-a facut din aerobic o pasiune, merge aproape zilnic, s-a imprietenit cu fetele, mai ies dupa sport la un suc...
O alta idee ar fii sa te inscrii la niste cursuri, daca gasesti ceva sa-ti placa (dans, limbi straine, sau eu gasisem la un moment dat ceva cursuri interesante de filozofie la Noua Acropola) Desi nu stiu cum e pe timpul verii, s-ar putea sa se organizeze mai putine.
Sau pur si simplu sa-ti gasesti un hobby, nu stiu, ceva ce iti place sa faci.
Stiu ca e usor de zis dar mai greu de facut... am simtit pe pielea mea. M-am apucat si eu de diverse dar le-am lasat balta, pina la urma, din lipsa de timp.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinaxeni spune:

Sa nu mi-o iei in nume de rau ,dar ti-as propune sa-ti gasesti un prieten.Sigur iti va ocupa tot timpul liber si s-ar putea sa ajungi in situatia sa ne intrebi cum sa mai faci rost de niste timp

-------------------------
In momentele grele trebuie sa gasesti ceva sa te motiveze sa mergi mai departe.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns annnna35 spune:

quote:
Originally posted by alinaxeni

Sa nu mi-o iei in nume de rau ,dar ti-as propune sa-ti gasesti un prieten.Sigur iti va ocupa tot timpul liber si s-ar putea sa ajungi in situatia sa ne intrebi cum sa mai faci rost de niste timp

-------------------------
In momentele grele trebuie sa gasesti ceva sa te motiveze sa mergi mai departe.



;))N-ar fi rau... de-ar fi asa de usor!
Bine te-am regasit, Sonia! Si eu sunt in aceeasi situatie, chiar daca fara copil. Am concediul foarte lung si incerc sa mi fac de lucru: sport, iesit in oras "ca un scai" cu oricine iese dintre prieteni sau cunoscuti, citit, filme, internet... shopping mai putin ca mi trebuie banii pt planurile mele marete de vacanta. Eu zic sa te bucuri de linistea asta :) Te pup!

Am dreptul sa comit greseli si sa nu fiu intotdeauna perfect.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sorinsonia spune:

Va multumesc pt. raspunsuri.
Un prieten? Doar pe perioada vacantei? Nu e stilul meu.
Ana unde pleci in concediu?
Aerobic as face, dar ma cam sufla vantul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinaxeni spune:

Dar cine zice ca numai pe perioada vacantei?
Tu trebuie sa faci primul pas si apoi mai vezi ce se intampla.

-------------------------
In momentele grele trebuie sa gasesti ceva sa te motiveze sa mergi mai departe.

Mergi la inceput