Stelute de ianuarie-februarie 2007 (36)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Daconst spune:

Doamne,Alina,ma gindesc si eu la tine.Sa fii puternica!

Alinuk,multumim tare mult,ca ne tii si pe noi la curent!



Dana si Lucas Paul(18.01.07)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Daconst spune:

Catalina,Matei a scazut sau a stagnat la greutate?Ca parca avea si el in jur de 9kg?
Noi aveam 8,450kg,dar suntem mai mici cu 3 saptamani aproape.Sper sa nu mai ia in greutate nici al meu,dar la cum mananca ma indoiesc.

Adela,mersi ca mi-ai spus,ca eu nu-l vazusem.

Dana si Lucas Paul(18.01.07)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Catalina spune:

Dana, fata de la 4 luni jumate cand l-am cantarit a luat 400 grame.
Eu sunt multumita, nu vreau chiar un super bebeloi gras.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kateryna spune:

Sa fim alaturi de Alina la ora 14.00, chiar daca o facem doar cu gandul...doua flori si un moment de reculegere



Kateryna si Anelin-George (7 ian 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristiana70 spune:

Draga LOLEKA, azi e cam jale pe la noi, asa ca nu cred ca o sa-ti raspunda prea multa lume. Ieri am inceput sa-ti scriu un PM, dar nu stiu pe ce am apasat si s-a tot dus. Am sa reiau pe scurt ideile.

In primul rand FA este fontanela anterioara, e ok 1/1 cm. Diferenta de 900 g pe care pediatra spune ca o mai aveti de recuperat o puteti tot recupera pana la un an de zile. www.kidsgrowth.com/resources/articledetail.cfm?id=686" target="_blank">Aici este un grafic cu greutatea pentru baieteii nascuti prematur, trebuie sa tii cont de varsta corectata. Tu nu ne-ai spus care e asta, oricum, din varsta reala scazi saptamanile de prematuritate si te uiti in grafic.

Ideea este sa ramaneti intre limitele aceleiasi percentile, adica daca sunteti intre 5 si 25% e o problema daca sariti peste o luna intre 50 si 75%. Pe mine ma deranjeaza sincer pediatrii astia care vor ca toti copiii sa fie in limitele superioare, oricum saltul de la o percentila la alta indica o crestere brusca a copiului, si nu cred ca vrei un baietel obez. Pe de alta parte, nimeni dintre noi nu l-a nascut pe Fat Frumos, care sa creasca intr-o zi cat altii in sapte.

Cat despre varsta la care sa faceti diversificarea, noi am inceput la 5 luni, si de o vreme incoace batem pasul pe loc doar la capitolul cereale. Daca copilul este slabut si ia putin in greutate cerealele sunt ok, daca e marisor si creste prea repede, dai legume.

Sper din tot sufletul sa gasiti cerealele Tofer in Mangalia, la noi nu se gaseste nimic din marca asta, noi suntem pe produse Nestle, atat laptele cat si cerealele.

Aaaa, si cu fructele, dai in functie de scaunul copilului, banana "infunda", celelalte (mar, piersica) "desfunda", asta teoretic caci fiecare om poate reactiona altfel.

Daca mai ai intrebari, pune-le fara ezitare, o sa-ti raspundem, noi nu suntem niciodata in somaj tehnic!

cristina mamica de David (21.12.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loleka spune:

Cristiana - multumesc pentru raspunsul rapid si sfaturile utile! As vrea sa mai stiu daca ai inceput mai devreme de 5 luni cu sucurile de fructe/legume? Pediatra a zis ca piureul de mar+biscuiti este de ajuns, fara sucuri. Noi suntem acum pe cereale pe baza de orez +lapte +lapte Topfer. Voi ramane pe gama asta, am aranjat cu cineva sa nu mai intram in "criza", ii merge bine copilului acum. Are 5,300 la 3 luni si 26 de zile (nascut la 33s) deci 2 luni si 2 sapt rectificate. Scaunul este normal acum, crenvusti de la cereale probabil, cu usoare nuante negre de la fier. Te invit sa vezi (cand ai timp) piciul meu la pozele aflate in semnatura, sa imi spui cum ti se pare. Are 58 cm!
Alina - condoleante! Imi pare rau pentru pierderea sotului si taticul micutei tale fetite Roberta! Sa va dea Dumnezeu multa putere sa treceti peste aceasta grea incercare!

loleka de www.onetruemedia.com/my_shared?z=1920c8bbb6cea0dedd5e87&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank"> Dominic Andrei-02.03.2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Daconst spune:

Catalina,intelesesem eu prost atunci.Da e foarte bine asa,ca nici eu nu vreau sa mai ia mult in greutate.E destul cit a luat pina acum.

Alinuk,cite kg mai are Margelutza?

Dana si Lucas Paul(18.01.07)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eli1977 spune:


Alinuk, am fost la 11, am achitat coroana..a iesit tare frumoasa, garoafele sunt proaspete..mi+a pus+o nenea ala in florarie, la racoare, sper sa reziste..acum astept tel tau, sa ma imbrac, sa ma duc s+o iau si sa vin la tine.
lumanari luam de la biserica..
cred ca pe la 3 ajung cu cotegiul acolo, ma gandesc..
offff

Eli si bb Andrei -27.01.2007
pisoiul meu drag
taina botezului

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eli1977 spune:

fetelor, multumim mult de tot pentru urari si va pupam pe toate

ieri a venit dr la vizita de 5 luni...are 9,400kk si 72cm, cu perimetrele stam f bine, proportional cu greutatea si lungimea, a zis dr ca arata bine, ca nu pare de greutatea asta..
pentru barbita tremuranda si pt transpirat pe caldurile astea, ca sa-si mentina echilibrul electrolitic mi+a dat calciu natural, sirop, 2 lingurite pe zi
verde la compot de cirese si altele, carnita de azi, ousor peste 3 sapt, fiert 10 minute si nu ou de tara!
mi+a recomandat, pe langa alte 4+5 legume de introdus in supa piure si piure de brocoli simplu si piure de cartof cu spanac, contin f mult fier, necesar pt ca deja la 5-6 luni au nevoie de mai mult fier..
mi-a schimbat laptele , trec pe nan2

Cata, hai ca ati trecut cu bine si de vaccinel de 6 luni, brava!

DE ZIUA MEA VREAU SA VA ZIC SALUUUT


Eli si bb Andrei -27.01.2007
pisoiul meu drag
taina botezului

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Catalina spune:

Parca imi atarna sufletul de greu ce e ... Orice orice mi se pare acum usor de facut si ii multumesc lui Dumnezeu pentru tot ce mi-a dat. Ma plangeam la fete in conferinta ca trebuie sa calc. Ii multumesc lui Dumnezeu ca am avut un teanc de tricouri de ale lui Cornel de calcat pentru ca asta inseamna ca e langa noi si ca ne avem unul pe altul. Si ii multumesc pentru linistea din casa si ii promit ca nu o sa ma mai plang ... sa ma bateti daca mai fac.

Fetelor, stau cu gandul si la voi, aveti grija ca e tare cald si bineinteles cu ruga pt Alina. Ma voi ruga pentru ea cat va fi slujba. Sa ii dea Maica Domnului multa putere ... ca ea stie cum e sa pierzi pe cineva atat de drag.

Dumnezeu sa te ierte si sa te odihneasca Robert!


Mergi la inceput