Stelute de ianuarie-februarie 2007 (36)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Daconst spune:

Cata,si eu zic ca Adinush ca nu se mai gindeste la botez.Poate-l si amana,in cazul asta si e de inteles.

Criss,si Lucas merge cu spatele,de-a busilea.Vezi ca asa mi-a cazut mie din pat si eu nu-mi puteam explica fenomenul ca-l lasasem la mijlocul patului.

Mihacarm,asa citisem si eu,dar Gabriela ne exlpicase altceva.La noi a fost doar un episod intr-o zi.In rest nu am mai vazut.



Dana si Lucas Paul(18.01.07)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rali spune:

La multe lunite sarbatoritilor zilei! Sa cresteti mari, sanatosi si frumosi!
bb. Andra Adelinne &Alessia Evelinne (alydumy)
bb. Eric Stefan (delfinutza)
bb. Andrei Robert (eli)
bb. David Andrei (laura poppy)
bb. Liviu- Andrei (pako)
bb. Calin Ioan(cristia)
bb. Ilinca (dadap)

Si eu ca si voi de ieri de cand am citit sunt trista si ma rog sa o intareasca Doamne Doamne pe Alina pentru ca greul cel mare nu este azi ci in zilele urmatoare cand va ramane singura cu Roberta. Asa ca fetelor care stati aproape de ea..vizitati-o des si sa o invitati la plimbari, insistati...ca nu e bine sa ramana singura ...

Alinuk, Eli, Messa, Katy, Delfinutza si celelalte fete care ajung la inmormantare- va multumesc ca ne reprezentati si pe noi cele care nu putem fi alaturi de ALina (inca o data sunt tare bucuroasa ca fac parte din acest cerc virtual de prietene)

Cris, Alinuk, Gabriela - bafta la examene!

Cata, Delfinutza- sa treaca cu bine bebeii si de vaccinul asta!

Si inca ceva- fetele sa nu faceti ca mine- Vlad a cazut din patul nostru in timp ce doarmea (mare greseala ca nu l-am pus in patutul lui)...nu am lipsit decat 2 minute din camera...am fost cu el la urgente pentru ca nu am stiut cum a cazut cu capul...Slava Domnului ca nu s-a intamplat nimic...mai speriati eram noi...Asa ca nu lasati bebelusii in patul vostru nesupravegheati, nici macar cand dorm...





(31.01.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Catalina spune:

Adriana, Dana, nici nu mi-a trecut prin cap ca ar face la restaurant ceva de botez. Dar ma gandeam ca de botezat trebuie sa boteze copilul candva la biserica. Ca o sa fie pe 8, ca o sa fie in alta data, tot trebuie sa il boteze si cel putin eu vreau sa ma duc, fie cand o fi. Chiar si cu MAtei calare.

Gata, am venit si noi de la vaccin (multumim de urari si pumni stransi), a fost ok, a plans doar cand l-a intepat. Are 8,700 si 70 cm si dra mi-a dat verde la stat in fund, mancat (pe rand si treptat) carnita, branzica, iaurt si galbenus de ou. Dar in ordinea in care mi le-a dat oul ajunge cred pe la 8 luni sa i-l dau. :) Deocamdata o luam treptat.

Criss, e de departe cea mai proasta banca. Stai sa vezi ca astia ma pun sa ma duc la Pipera ca sa desfiinteze cardul de salariu. Sa vezi ce ma cert cu ei ... . Il cunosc personal pe presedinte, pana la el ma duc.

Pupici



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adela2006 spune:

sunt si eu pe aici tot socata tot trista ptr alina mai ales azi cand e inmormantarea

dana videoclipul e pus pe prima pagina cred ca l-a pus aelita ; melodia aia imi sfasie sufletul

rali cred si eu ca v-ati speriat bine ca nu a fost nimic grav

criss bafta la examene ; am inteles ca asa e normal sa mearga cu spatele ca racii la inceput

catalina bafta la vaccin sa speram ca treceti cu bine si de data asta

La multe lunite sarbatoritilor zilei!
bb. Andra Adelinne &Alessia Evelinne (alydumy)
bb. Eric Stefan (delfinutza)
bb. Andrei Robert (elli)
bb. David Andrei (l aura poppy)
bb. Liviu- Andrei ( pako)
bb. Calin Ioan( cristia)
bb. Ilinca ( dadap)




adela de alexia maria ( 13.01.2007 )
sunt fetita mare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kateryna spune:

pe b1tv e emisiunea pentru bebei si mamici.



Kateryna si Anelin-George (7 ian 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loleka spune:

Buna fetelor! As vrea sa va povestesc cam ce am facut io la Cta cu bb. V-am tot spus eo ca voi ajunge pe 25 ale lunii curente la pediatra si ca abia astept sa-i pun unele intrebari....ei iata ca am ajuns si acolo. Toate bune si frumoase pana aici. Nu va spun ca de la Tuzla pana in Cta am facut mai bine de o ora, am circulat bara la bara pentru ca fu un accident...si chiar ma intrebam daca mai traieste respectivul sofer caci la cum arata masina...of nici nu vreau sa-mi mai amintesc.
Am ajuns si la pediatra, bineanteles ca era fff aglomerat ptr ca a lipsit vreme de 3 saptamani, si colac peste pupaza ghici de cine dau acolo: o alta mamica de gagalice mica ( am impartit vreme de o luna aceeasi incapere ) iar bbii nostri au fost colegi de " celula " sau de " suferinta " cum ar zice ea. Bunnn...iata ca imi vine si mie randul sa intru: buna ziua, buna ziua. " Ce e cu voi aici? Sunteti bolnavi? " Io zic " nu dar am venit in control " . " Bine atunci, sa vedem cum stam. " La masuratori am iesit cam asa: greutate 5100 ( cu aproximatie ) dar aseara l-am cantarit si avea 5220; torace: 58 cm; perimetru cranian 39 cm; FA ( care nu stiu ce reprezinta 1/1 cm. Pana aici toate bune si frumoase cred. Mi-a zis ca este dezvoltat frumos, armonios dar ca mai avem de recuperat cam 900 gr ( ca el este acum ca un copil nascut normal de 2100 gr ). Nu prea am inteles ce vrea sa spuna cu asta dar...las ca ea. M-a intrebat ce papa, cat papa si bineinteles i-am spus ca mananca putin si ca nu stiu cat e de normal...rezultat: este normal sa-si fi rarit mesele. Mi-a recomandat sa-i dau cereale numai pe baza de orez ( de la Topfer ), cate o unitate la fiecare masa iar de la 6 luni si alte tipuri de cereale. De la 4 luni ar trebui sa incepem diversificarea: la masa de la ora 09.00 sau 10.00, mar ras cu biscuite, cam 5-6 lingurite pe zi, mai apoi crestem ratia ca in timp de 10 zile sa ajungem sa inlocuim o masa de lapte cu una diversificata. Dupa zece zile introducem o lingurita de branzica proaspata si dulce de vacuta. Mai apoi putem inlocui marul si cu alte fructe ( piersica, caisa ), nu mai sunt sigura daca a zis si banana sau putem combina marul cu alte fructe.
Fara sucuri!!!

Ne-a dat si fier sa luam asa preventiv: Hausman ( cate 2-4 picaturi pe zi ).

De la 4 luni sa trecem pe Topfer 2 dar sa combinam ultimul plic de lapte 1 cu primul plic de lapte 2 ca sa nu fie trecerea pre brusca.

Am intrebat medicul de asemenea daca mai tarziu prin august putem sa mergem si noi la ultraviolete si s-a speriat rau de tot: " ce vrei sa imbolnavesti copilul "?

Am intrebat de aemenea daca se tine cont de varsta corectata si a raspuns afirmativ. Mi-a zis ca daca un copil normal va sta in fundulet pe la 5 - 6 luni, atunci Dominic o sa stea undeva la 7,5-8 luni in poponet. Capul si-l va tine complet singurel fara sa se mai clatine cam peste 2-3 saptamani. Bine..capul si-l tine singur si acum dar din cand in cand mai trebuie sprijinit.

Si acum intrebare intrebatoare: daca se tine cont de varsta asta atat de corectata de ce trebuie sa incepem diversificarea tocmai acum la patru luni si nu mai tarziu? Ha?

Eiii, cam asta fu dragele mele, va doresc sa aveti o zi plina de soare in viata voastra si una plina de umbra si racoare in casele voastre. Va pup dulce pe obrajori si pana data viitoare numai bine!!!

Daca aveti comentarii si sfaturi referitor la ce v-am povestit va rog sa nu evitati sa le dati..va rog mult. Astept cu nerabdare opiniile voastre caci la noi pe forum este somaj tehnic. Toata lumea face nani. Stiu ca nu aveti gagalici mici mici dar poate va mai amintiti cum era. Multumesc anticipat!



loleka de www.onetruemedia.com/otm_site/start" target="_blank">http://www.onetruemedia.com/otm_site/start Dominic Andrei-02.03.2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Liuda spune:

fetele.... sanmt aici, am revenit de pe drumuri si nu am citit decat aici prima pagina, va salut si ma intorc la citit din capitolul care tocmai l-ati inchis....
sant data peste cap cu vestea cu Alinatxa, adica stiam de eri de la Daconst si toata ziua am simtit rece in vene si par sculat....
mai revin dupa ce citesc...

Multa putere pentru Alina... mai ales pentru zilele ce urmeaza, cand o sa realizeze cu adevarat ce s-a intamplat pentru ea si fetita...

revin


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinuk spune:



bb. Andrei Robert (eli)
bb. David Andrei (laura poppy)
bb. Andra Adelinne&Alessia Evelinne (alydumy)
bb. Eric Stefan (delfinutza)
bb. Liviu- Andrei (pako)
bb. Calin Ioan(cristia)
bb. Ilinca (dadap)

sa creasca mari, sanatosi si baftosi!!!


Alinuk si bb Teo 10 /01/2007
www.rockyou.com/show_my_gallery.php?instanceid=56926702" target="_blank">poveste de bb / / www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=2ad52edce530b33f65f3b1&skin_id=0&utm_source=otm&utm_medium=email" target="_blank">spicuiri de botez
nasterea - una dintre minunile lumii
franturi de viata
...................................................
Nimic nu-i intamplator!
...................................................

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinuk spune:

M-a sunat Alinutza, mi-a zis ca la ora 14 vine preotul acasa pt slujba si apoi se indreapta spre biserica de pe Dreptatii (langa piata Veteranilor, se poate ajunge cu metroul pana la Armata Poporului)

a mai zis ca ne asteapta...


O sa iau o carioca la mine si voi adauga pe banderola aia...mamicile DC

"Suntem alaturi de voi. Mamicile DC"

Alinuk si bb Teo 10 /01/2007
www.rockyou.com/show_my_gallery.php?instanceid=56926702" target="_blank">poveste de bb / / www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=2ad52edce530b33f65f3b1&skin_id=0&utm_source=otm&utm_medium=email" target="_blank">spicuiri de botez
nasterea - una dintre minunile lumii
franturi de viata
...................................................
Nimic nu-i intamplator!
...................................................

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Catalina spune:

Alina, multa putere de la Dumnezeu si suntem alaturi de tine chiar si doar cu gandul si rugaciunea. La ora 14 ma voi gandi la voi ... .


Mergi la inceput