Reteta prajitura cu visine

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Hildegard spune:

Si eu tot asa pastrez visinele la congelator...in pungi cu samburii scosi.
Oare se poate face reteta Luisei dar cu capsuni???? Mai am capsuni la congeltor si trebuie sa eliberez neaparat congelatorul.

de-ale gurii


Stefan Peter(1 an si 7 luni)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Androix spune:

quote:
Originally posted by corinadana

Androix pahar pahar dar cat de mare sa fie?

Don't throw with stones if you live in a glass house.

corina mama Ralucai

http://community.webshots.com/user/corinaraluca




Eu folosesc un pahar mai mic decat o sonda (250ml) si mult mai mare decat unul de tuica In reteta mea zicea sa folosesti o ceasca de ceai, adica mai mare decat una de cafea si mai mica decat o cana normala. oricum important este sa folosesti acceasi masura si dupa ce faci o data de doua ori te prinzi singura cam ce pahar poti folosi ca sa se potriveasca cu tava pe care o ai.

Andreea, mama de Filip si Georgia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LuisaTL spune:

Buna,

Hildegard, eu am facut tarta si cu capsuni si iese delicioasa. Mai ales ca i-am pus si frisca din belsug.
Iarna, am mai spus pun deasupra portocale, mandarine ,ananas (din compot), banane...cum doresc. Iese super de fiecare data.


Luisa, mami de Dorothy (24 nov 2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Hildegard spune:

Azi ma pun la treaba.
Luisa

de-ale gurii


Stefan Peter(1 an si 7 luni)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Happiness_4_us spune:

Doamne fereste! Numai prajituri cu visine si tot felul de alte fructe vad. Off Doamne! Trebuie neaparat sa comit si eu una insa cu fructe congelate, ca alta varianta nu am.
Zmerura poate fi folosita? Ma refer la cea congelata. Ma intereseaza ceva, trebuie lasata sa se dezghete singura, fara a fi fortata cu microundele si pe urma stoarsa, sau cum? Ca zmeura isi lasa multa zeama.
Multumesc mult!


Nana, 28+ Razvan Andrei
In asteptarea lui
Nunta noastra de vis!
Daca incepi sa te sacrifici pentru cei pe care-i iubesti, vei sfarsi prin a-i uri pe cei pentru care te-ai sacrificat!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LuisaTL spune:

Buna,

Nana, poti face cu orice fel de fructe.
Pana la urma care iti plac tie... Cu zmeura cred ca e buuuna....Cam greu de gasit pe-aici.
Daca zici ca lasa zeama, eu zic ca nu-i chiar o problema. Eu de multe ori folosesc zeama ramasa, un sirop dulce-acrisor (pun zahar peste fructe in prealabil si le las peste noapte la rece) la insiropat.
Uneori insiropez un pic ca s-alunece mai bine pe gat. Poti sa insiropezi sau nu. Cum iti place.
Daca ai fructe congelate lasa-le sa se dezghete singure. Eventual, lasa-le peste noapte in frigider cu putin zahar peste. a doau zi sunt numai bune de preparat.

Luisa,mami de Dorothy (24 nov 2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Morgano spune:

Facut prajitura Luisei .... a iesit bestiala, si mai e prima prajitura comestibila facuta de mine Amu e la racit in frigider.

Am improvizat marind proportional cantitatile pt. 4 oua si mai multe fructe, ca ce era sa fac cu visinele cu samburii odata scosi? :)

Urmatoarea a a lui Androix, ca acum dormea Ana si am vrut sa evit robotul la batutul albuselor

Ripley 24+ Iris Maria si Ana Ecaterina(10.11.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Happiness_4_us spune:

Luisa, merci mult de ajutor. Sambata sigur o sa prepar una ca nu mai rezist!
Abia astept!
Pupici.


Nana, 28+ Razvan Andrei
In asteptarea lui
Nunta noastra de vis!
Daca incepi sa te sacrifici pentru cei pe care-i iubesti, vei sfarsi prin a-i uri pe cei pentru care te-ai sacrificat!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Morgano spune:

ceva similar aici, dar cu caise... am s-o incerc si pe asta, cred ca merge super si cu piersici, chiar dc mie nu-mi plac :)

http://www.culinar.ro/forum/index.php?showtopic=11832

sper sa nu fie reclama.

Ripley 24+ Iris Maria si Ana Ecaterina(10.11.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LuisaTL spune:

Buna,

Eu zic ca merge cu orice fel de fructe...Inca n-am testat. Ma gandesc sa incerc cu fructe de padure ca n-am facut niciodata.
"Piesa mea de rezistenta" e varianta cu visine. E mai acrisoara si e pe gustul meu si al sotului.
Acum depinde de gusturi..O poti face cu fructele preferate de ce, nu?
Cu putina imaginatie iese ceva deosebit...
Se poate pune deasupra orice fel de crema, frisca sau mai stiu eu ce...
E o reteta simpla, un desert usor.
Chiar ma bucur ca v-a placut.


Luisa, mai de Dorothy (24 nov 2004)

Mergi la inceput