Contractii nedureroase (2)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns liadorian spune:

Anca, multumim frumos de link! De, tara arde si baba se piaptana! Eu mi-s in plina sesiune de contractii si nu ma pot relaxa fiindca n-am link!

Fetele, ati observat ca noi, contractistele, facem mai ales fetite? Myral, la tine n-am vazut la semnatura ce ascunzi in burtica, dar oricum suntem mai multe purtatoare de gagici pe aici. Or fi fetitele mai nerabdatoare sa se nasca decat baieteii? Hmmm, ia sa ma mai gandesc la chestia asta...


LIA si domnita Miruna Demetra
Am inceput numaratoarea inversa!
Mai avem 8 saptamani!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns myral spune:

Lia si eu cred ca am fetita dar nu stiu sigur ca pe la 20 sapt era baiat 99% (dar cica era si cordonul intre picioare), iar pe la 24 25 sapt era 70% fetita. Dar atat ma chinui sa stea in burtica ca nici nu mai conteaza ce e.Nikol eu cred ca nici presiunile alea nu sunt prea normale la varsta asta a sarcinii ca bebe e inca mic. Eu iau utrogestan intravaginal ca e local (asta am inteles ca se recomanda) , duphaston cred ca sunt pastile.Dar daca te simti bine doar cu no spa continua asa.(parerea mea neavizata). Tu faci cum e mai bine pt tine.Myral27+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aylin_tarcan spune:

nikol, nici presiunea aia nu e normala. eu stiu ca sarcina trecuta ma intrebau doctorii daca am contractii si cand intrebam cum trebuie sa se manifeste imi spuneau ceva de presiune sub burta.

poti sa iei linistita un duphaston pe zi. e putin si nu dauneaza la nimic. dar mai bun e ultrogestanul. eu luam cate 6 ultrogestane pe zi.. si multe fete iau 4 sau chiar 6.

Aylin, 29+

pozici

atat de mari suntem

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aylin_tarcan spune:

quote:
Originally posted by myral

Cate? Ca si eu iau de vreo 8 sapt, nici nu stiu sigur cate dar destule.

Myral27+




pai sa ne gandim. iau 2 no-spa pe zi de pe la 20 de saptamani. si ma simt bine de pe la 28. numai ca eu cred asa. pana la 26 am fost 3 ore/zi la serviciu. dupa aia 2 sapt am stat in pat si cred ca s-a simtit. simplul fapt ca plecam de acasa, conduceam, stateam pe scaun la serviciu 3 ore si apoi conduceam acasa se pare ca imi facea destul de rau cat sa nu functioneze nici no-spa-ul. dar dupa 2 saptamani de pat (efectiv pat, adica nici vasele nu le spalam, imi cam aducea sotul meu papa in pat) se pare ca a devenit mai bine.

Aylin, 29+

pozici

atat de mari suntem

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aylin_tarcan spune:

buna dimineata! mi-am adus aminte sa zic ceva

lia data trecuta la control, adica luni, am intrebat cum e colul, daca e moale. si a zis ca da, e moale. si am intrebat "pai si e bine sa fie moale" si a rapsuns "pai asa e in sarcina, mai moale". asa ca dupa antispastice, se pare ca la mine colul e moale. asa can u stiu cat sa ne ingrijoram ca se rigidizeaza de la no-spa si alte alea. dar oricum, mai trebuie intrebat. nu ca am putea face ceva. ca n-o sa renunti la antispastice din cauza asta.

Aylin, 29+

pozici

atat de mari suntem

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liadorian spune:

Aylin, cu siguranta n-o sa pot renunta la antispastice (daca mai aveam vreun dubiu, ziua de ieri mi le-a risipit ). Oricum, nu inainte de saptamana 36-37. Dupa acea, mai vedem ce ne recomanda si gine.

LIA si domnita Miruna Demetra
Am inceput numaratoarea inversa!
Mai avem 8 saptamani!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns myral spune:

LIA ziua de azi sa fie mai buna.AYLIN si eu incerc cat mai mult repaos ca doar stau acasa dar macar mancare si spalat vase trebuie sa fac in rest mai nimic. Sotul m-a lasat aprovizionata si cu casa curata dar pana vine el in 2 sapt tot e greu.Azi ma trezisem si eu mai necontractata dar dupa amiaza m-a traznit o durere de spate care se lasa in picioare si parca seamana cu aia de la ciclu asa ca antispastice la greu si deja e mai bine. Nici prin cap nu mai imi trece sa renunt la tratament ca am mai incercat s-o las mai moale si nu merge. Si decat sa nasti prea devreme mai bine mai tarziu ca atunci exista solutii de declansare, cezariana,bebe sa fie bine.Myral27+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aylin_tarcan spune:


myral, asa e. ai dreptate. si eu azi am cam avut contractii din 2 in 2 ore. dar la mine macar nu dor.

Aylin, 29+

pozici

atat de mari suntem

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns myral spune:

Sa aduc eu subiectul pe prima paginace sa fac.Fetele vreau sa va intreb cum ati rezistat atatea saptamani si cum rezistati in continuare ca eu nu mai pot in zilele mai bune, rare de altfel sunt mai optimista dar in cele proaste ma apuca disperarea si deprimarea, ce sa fac care e secretul? Incerc sa ma gandesc la bebe ca trebuie sa rezist. Sper sa nu va deprim si pe voi ca la odiseea mea m-am saturat sa ma plang, fetele sunt f dragute dar cred ca s-au saturat de problemele mele, mai ales ca unele sunt in vacanta altele la plimbare, la cumparaturi (au cumparat o gramada pt bebei) se fac liste cu Bagajul de spital, eu nu vreau sa-mi fac bagajul de acum si nici prea curand.Voi ce mai faceti? Cum stati cu moralul?Myral27+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liadorian spune:

quote:
Originally posted by myral

Sa aduc eu subiectul pe prima paginace sa fac.
Fetele vreau sa va intreb cum ati rezistat atatea saptamani si cum rezistati in continuare ca eu nu mai pot in zilele mai bune, rare de altfel sunt mai optimista dar in cele proaste ma apuca disperarea si deprimarea, ce sa fac care e secretul? Incerc sa ma gandesc la bebe ca trebuie sa rezist. Sper sa nu va deprim si pe voi ca la odiseea mea m-am saturat sa ma plang, fetele sunt f dragute dar cred ca s-au saturat de problemele mele, mai ales ca unele sunt in vacanta altele la plimbare, la cumparaturi (au cumparat o gramada pt bebei) se fac liste cu Bagajul de spital, eu nu vreau sa-mi fac bagajul de acum si nici prea curand.Voi ce mai faceti? Cum stati cu moralul?

Myral27+



Myral, ce bine mi-ar fi prins ieri sa stam de vorba pe tema asta! Dar ieri n-aveam conexiune la internet si uite asa i-am facut parul cret sotului meu care nu mai stia, bietul, cum sa se descurce cu mine! Cred ca toate avem zile mai bune si zile mai rele, dar eu una n-am gasit o reteta care sa rezolve problema statului asta in pat. Pur si simplu iau fiecare zi asa cum vine... De obicei, zilele mai bune sunt cele in care reusesc sa ma tin de o rutina, de un program. Incerc sa-mi tin mintea ocupata - citesc, ma mai uit la tv (desi nu ma prea omor dupa tv), ascult muzica, sap netul in disperare. Cand se aduna prea multa frustrare, mai discut cu sotul meu care ma intelege si ma lasa sa ma descarc in voie. Nu-s foarte mandra de mine, dar il cam folosesc pe post de sac de box cand simt ca ma lasa nervii. Avem noi o intelegere ca deocamdata am voie sa fac asta, dupa ce se naste Miruna ne intoarcem la normal.

In rest... Sincera sa fiu evit sa mai cer sfaturi de la cei din jur pentru ca mereu aud aceleasi lucruri bine intentionate, dar care nu ma ajuta pe mine foarte tare. Pur si simplu sunt unele zile cand gasesc in mine forta sa fac fata, si altele in care am nevoie de ajutor.

Nu stiu daca ti-am fost de vreun ajutor cu ce ti-am scris, dar poate conteaza macar gandul ca nu esti singura si ca te inteleg ca ti-e asa de greu. Si cum n-am deocamdata niciun plan de vacanta, cred ca o sa facem echipa buna aici, sa ne sustinem una pe cealalta!

LIA si domnita Miruna Demetra
Am inceput numaratoarea inversa!
Mai avem 8 saptamani!

Mergi la inceput