Doar pentru tatici...cum va implicati ?

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns incognito spune:

Va invidiez!
BRAVO!
Sa o tineti tot asa!
Imi place enorm cind citesc astfel de lucruri!
Toate cele bune,cu mult drag,

INCOGNITO

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns baicualina spune:

bun subiect!

pacat ca nu sunt raspunsuri si din partea taticilor....poate ca sunt prea ocupati cu cresterea bebicilor de asta nu au timp sa raspunda cum zicea cineva mai sus...


Alina
mamica de Diana 1 an si 10luni



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crocodill spune:

Buna.
Din cite am vazut si citit pina acum sint primul tatic care raspunde la acesta provocare, trebuie sa slveze cineva situatia si onoarea taticilor si da este adevat noi tatici suntem prea ocupati ca sa studiem forumul si sa raspundem.
In ceeace ma priveste eu sunt implicat in cresterea puiului nostru acum am implinit 1 luna si sunt implicat in absolut toate activitatile legate de micutul nostru ingeras si cele diacente gospodariei(sincer nu stiu cum pot si nu exagerez),ca idee asa pe scurt,din luna februarie ne-am apucat de jugravit ca de venea un nou membru in familie, zugraveala a fost facuta in toata casa (apartament 2 camere )numai de mine si mami ne-a ajutat numai cu papa si sustinere morala ca eram in 4 lunni si nu puteam sa facem efort ca ne durea burtica ,a durat aproape 4 luni zugraveala ca avind in vedere ca nu sunt nici de meserie zugrav sau ceva in zona acestei meseri si pe deasupra aveam si un tapet pus de paritii mei prin anul 1994 timp de 4 luni veneam de la serviciu si ma apucam de treaba pina pe la ora 1-2 noaptea dupa aceea iesam afara cu iubitul nostru catel si mami la plimbare ca se uita politia la noi ca la infractori, dupa aceea ne-am mai relaxat si noi 2 saptamani si a venit bebe,eu mi-am luat 2 saptamani libere de la serviciu si am stat cu mami si bebe acasa sa o ajut ca nu prea pueam sa ne sculam din pat si sa ne deplasam prin casa in masura in care era necesar, de,asa ca m-am cam ocupat si de iubita mea sotioara si de gospodarie si de micutul nostru si iarasi culcat pe la 1-2 noaptea si trezit pe la 4-5 dimineata la servit micul dejun juniorului si inca o portie de somn cam de 3 ore dupa aceea la treaba, in sfarsit a venit si soacra mea pe la noi cam l a1,5 saptamani de cind am venit de la maternitate si ne ajuta si ea acum dar tot la 1-2 noaptea ma culc si ma scol cu mami sa ii dam biberonul de noapte pe la 5-6 dimineata si plec la serviciu la 8:30 si am intorc pe la ora 17 si ma implic in toate activitatile care sunt legate de bebe .
Cam atit ,sper sa nu va plictisec sau sa nu fi spus ceva ce nu trebuia ! Si da aveti dreptate in general tatici nu se uita pe forumuri legate de bebe sau daca se uita nu le este usor sa scrie sau sa vorbeasca despre pampers sau biberoane tetine si ....... ca ale naibi multe mai sint si incilcite (scuzati remarca !).
gata am terminat nu ami zic nimic !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adisianna spune:

Sunt tatic de 7 zile, de "implicat" cred ca ar fi prea devreme sa ma pot evalua intr-un fel sau altul, dar pana acum pot spune ca eu sunt cel care atunci cand ne este fomica se scola din pat (indiferent de ora) si il aduce pe BB la san...dupa ce termina de mancat il bat usor pe spate, ca de, am mancat si trebuie sa ne fie de bine nu?, si il pun iarasi in patut pentru ca mami este prea obosita dupa cele 9 luni si in plus o nastere prin cezariana (trebuie si ea sa se refaca}. In plus mami sta toata ziua cu el acasa si are grija ca, "Chetzu" sa fie curat, spalat, hranit sa poata dormi linistit sa creasca mare. Impreuna facem tot si ne bucuram de el in fiecare clipa, doar un SEF avem si noi...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iahim spune:

Taticul baietelului meu in varsta de 3 ani a fost si este tot timpul alaturi de mine.Incepand din primele zile cind il alaptam,se trezea odata cu mine la fiecare alaptat,steriliza biberoanele,apoi ii pregatea mesele,era omniprezent in bucatarie,il plimba,etc.La ora actuala sint cea mai invidiata mamica din cartier!S-a implicat atat de mult in cresterea si educatia lui incat primeam si primesc in continuare de la alte mamici si bone "binevoitoare" remarci sifalse complimente pline de invidie si rautate!Nu intaleg de ce atunci cand tatal se implica la fel de mult ca si mama in educatia si cresterea copilului ,acest lucru este privit de unii ca un comportament iesit din comun?!Astazi eram impreuna afara cu sotul meu si copilul care se juca alaturi de alti copii.La un moment dat a facut un gest pe care l-as fi facut si eu si cred ca oricine ar fi fost in locul sau:A sters pe maini un baietel care intinsese mainile spre el pentru ca jucandu-se se murdarise.Comentariul bonei care asista implacabila la acest gest avenit imediat:"ce barbat aveti,unul ca el se naste o data la o mie de ani!Ar trebui sa-l asteptati acasa cu ligheanul cu apa si sa-i spalati picioarele!"Nu stiu ce anume a dorit sa-mi spuna aceasta femeie,daca a dotit sa ma complimenteze sau sa ma jignesca dar stiu ca m-am simtit foarte prost si in acelasi timp foarte invidiata!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diana21 spune:

Eu chiar am inceput sa am...o problema cu al nostru tatic din motive de prea multa implicare. Mai nou este expert in ale asortatului sostetele la sandalute. Intr-o zi chiar ne-am intors de la lift sa schimbam sandalutele pentru ca erau prea sport. Acum, lasand gluma la o parte, noi doi facem totul impreuna, nimeni nu ajuta pe nimeni.
Cel mai mult ma impresioneza ca citeste cuminte toate cartile de psihologia copilului pe care i le dau.

Mie mi se par firesti restul, cu scutecele, biberoanele, scos copilul in parc, dus copilul la doctor, jucat cu plastilina, etc.


Edit ca am vrut sa zic ca el este cel mai pretios tatic din lume si ca sunt mandra de el!!!

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=78981" target="_blank">Povestea Burticii
Dialoguri strumfesti

Poze strumfesti



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioana_77 spune:

Ba al meu este cel mai pretios!!!
Doresc la toate femeile un sot ca al meu. De cand s-a nascut Maria este implicat 100% in toate activitatile legate de cresterea fetei. Pot oricand sa-i las singuri acasa, stiu ca s-ar descurca de minune.
Acum am burtica de 8-9 luni si el a preluat programul de seara integral, incepand cu harjoneala, mancat, spalat, culcat, dragalit la maxim.

Maria(29.11.2005) si Ioana 35+

www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=1ea9815662d7c2a948441b&skin_id=0&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">1 an
Septembrie07

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adilushu1 spune:

Eu unul ma implic putin fata de cat as vrea/ar trebui. In principiu ajut la baia de seara a celei mici, merg cu cea mare la tenis, mai merg pe la cate o sedinta cu parintii, mai citim impreuna, mergem prin parc, cu rolele, in excursii, la cursuri de inot etc.

Mi-as dori uneori sa am mai mult timp pentru ele - dar am un job destul de solicitant, cam 30-50 de zile pe an sunt plecat din tara, alte 30-40 de seri/an ajung tarziu acasa - deja suna ca scuza...

In rest - incercam sa iesim cat mai mult impreuna, weekenduri, concedii cat mai multe pe an - quality time de care vorbeati. Dar e foarte greu, timpul e acelasi, e greu sa alegi intre a petrece timp cu familia ta si a produce bani pentru a le asigura o existenta decenta, un viitor mai lipsit de griji fata de ce ai avut tu ca parinte, o casa in loc de un apartamment la bloc etc.

Un lucru de care reusesc sa ma tin de cativa ani - weekendurile sunt doar pentru familie + fara lucrat acasa pentru servici.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns D2 spune:

Raspunzand direct la subiect si sarind peste unele dulcegarii inutile din acest post, vreau sa spun ca timpul alocat copiilor nostri din punctul de vedere al unui tatic zic, nu este destul , insa de multe ori nu cu voia noastra. Taticul revenind dupa o perioada de timp la un program normal are probleme cu sotia care crede ca numai ea poate sa faca tot ceea ce face si nu numai atat, tot tacamul de seara ii apartine pentru ca ea doreste si pentru ca nu se poate abtine. In fond nu imi raman prea multe sanse avand in vedere ca fetita mea doarme pana la 11 am si adoarme la 00:00 dupa 2 ore si ceva de "adormit". Nu reusesc sa induc ideea unui program normal cu trezire la 8 (macar) cand nici mamica nu prea e matinala. De fapt mamica si fiica dorm excelent impreuna, se completeaza de minune! Cat ar tebui sa doarma 1 copil la pranz si de la ce ora avand in vedere ca are numai 1 an si 9 luni. Multumesc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Uite cum vad eu. Mama(sotia) si copilul au intrat intr-un program propriu de aproape doi ani. Daca mama va relua serviciul peste putin timp iarasi se vor schimba multe. Daca nu... nimeni nu te opreste sa te duci la culcare la o ora mai convenabila si sa te trezesti la o ora mai matinala respectiv sa-ti vezi de treaba. Fiecare dintre noi oricare am fi noi ne adaptam. Obisnuinta este a doua natura a omului parca spunea cineva. Cat despre ultima intrebare pentru 1 an si noua luni dar nu numai in mod firesc un copil ar trebui sa doarma dupa amiaza macar 2 ore. Daca acest copil este trezit de dimineata (8-8.30) serveste micul dejun , iese la aer unde este plimbat pe jos, mananca la pranz in proportie de 99% va dormi dupa amiaza. Daca este reluat programul (scos la joaca/plimbare) va dormi seara mai ales ca dimineata la 8 ..... bling bling/ desteptarea! Desigur parintii sunt cei care ordoneaza sau nu un program, desigur daca si ei parintii au un astfel de program. Un copil este ca un ceas. Poate sa mearga bine daca ii ordonezi viata sau..... mai putin bine la intamplare.... daca este lasat in voia ...zilei de zi si de maine si...si...

Aceasta este opinia mea.

Marius Pernes
www.marius.rdsor.ro
Anul 2006 /Anul 2007 /Serbarea Ioanei/Croatia 2007
Pagina legislativa

Mergi la inceput