Ce vor de fapt mamicile singure

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns liv_mircea spune:

.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Freia spune:

am inteles mircea si ti-am inteles si punctul de vedere. Imi pare rau ca s-a terminat asa.

Freia si " target="_blank">Alexa

Terapia pentru Ema pe DC

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns annnna35 spune:

N-ar fi rau, Mircea, sa faci chestia cu autobuzul data viitoare... ;)
Si acum serios, nu cred ca are importanta , atunci cand cineva pur si simplu nu te vrea, faptul ca e mamica, tatic singur sau ce o fi. Din pacate nu ne iese cum vrem noi asa de usor...
Succes in continuare si...rabdare!

Am dreptul sa comit greseli si sa nu fiu intotdeauna perfect.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns A_Iulia spune:

Eu cred ca sentimente, daca existau, ar fi trebuit sa surclaseze motivul sigurantei financiare. De aceea ma gandesc ca n-au existat.

Dar ceea ce ai spus tu, Mircea, in primul paragraf, este foarte adevarat. Si important, din pacate.


Adina + Olivia 04.03.2004

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liv_mircea spune:

.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elle_seb spune:

Imi pare rau pentru modul cum s-a terminat intre voi.
Eu zic sa mergi mai departe si sa-ti cauti fericirea altundeva.
Mult succes!


Elle_seb

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dako spune:

mircea ..afirmai ca "Sunt constient ca mamele singure sunt foarte prudente in ceea ce priveste o noua relatie si barbatul care se gandeste la ceva serios, trebuie sa stie ca va primi un pachet 2 in 1 si toate consecintele care provin din asta".

deci, prudenta nu este un mod de abordare doar a mamelor singure. un psiholog ti'ar spune ca vine concomitent cu varsta.

consider ca asa zisa prudenta e o tragere de timp, absolut necesara pentru ea pentru reevaluare situatie si, de ce nu??!!!..a sentimentelor. involuntar de dorintele ei poate a creat o simulare de 'conflict' intre voi pentru a vedea reactiile. daca pentru tine ea reprezinta ceva, intr'adevar, ai rabdare.

si...o mama singura nu isi doreste altceva decat ceea ce isi doreste o femeie sau un barbat....sa ii fie bine..si tuturor celor dragi ei!

dako

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sofia_misicu spune:

E o intrebare tare buna... Sincer si eu mi-o pun. Dupa un an de zile de facut planuri pentru o noua viata, mi s-a intamplat neintamplatul, respectiv am gasit pe cineva care ma place asa cum sunt, adora copiii, etc, etc. Cu toate acestea, indiferent de dovezile de seriozitate, am spus pas... Dupa un an de zile de singuratate, am atins pragul acela ideal: ma simt bine singura, mi-am gasit echilibrul si nu ma simt pregatita sa o iau de la capat. Am timp suficient si vreau sa ma bucur de copil, sa ma concentrez pe micile mele planuri (care momentan imi par gandioase) si sa am siguranta pe care mi-o da singuratatea. Nu o sa ma calugaresc, dar nici nu mai am frica initiala, de dupa divort, ca nu ma vrea nimeni...
E urat ce ti s-a intamplat tie Mircea insa mamele care isi cresc copiii singure sunt o cu totul alta specie decat femeile singure. Poate motivatia ei a fost financiara, insa cred ca pe langa asta ea cantarea lucrurile mult mai la rece. E trist, dar nu prea ne mai aruncam asa usor...

Nuka si Mama la Nuka

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns A_Iulia spune:

quote:
Originally posted by liv_mircea

Adina Iulia, mi se pare normal ca toata lumea sa vrea siguranta financiara, dar aici cred ca a fost altceva la mijloc, deoarece eu am o situatie financiara buna. Nu am de ordinul milioanelor de EUR dar nu ma plang in ceea ce priveste situatia mea.

Pana la urma tind sa cred ca nu au existat deloc sentimente, chiar daca acestea au fost simulate destul de bine...

Va multumesc fetelor, a fost o placere sa schimb impresii cu voi...

Mircea

quote:
Originally posted by Adina Iulia

Eu cred ca sentimente, daca existau, ar fi trebuit sa surclaseze motivul sigurantei financiare. De aceea ma gandesc ca n-au existat.

Dar ceea ce ai spus tu, Mircea, in primul paragraf, este foarte adevarat. Si important, din pacate.


Adina + Olivia 04.03.2004





Mircea, daca erai de acelasi "nivel financiar" cu ea, nu poate fi vorba de "siguranta financiara". - decat daca e materialista pursange.
Doar daca era o diferenta intre voi ma gandesc ca poate si-ar fi pus problema.- s-ar fi reflectat in modul de viata, si probabil s-ar fi gandit ca-si limiteaza/diminueaza nivelul de trai actual.
Suna ca naiba...dar in mare asa functioneaza.
Si nu la prima casatorie...cand aspectul financiar nici nu conteaza.

Oricum...imi pare rau. N-a fost sa fie...si poate mai bine asa, pentru tine.


Adina + Olivia 04.03.2004

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns leea_cv spune:

Mircea,mai sint si alte mamici singure,altfel decit "a ta"

Leea si Tudor David (19.12.2005)

iubire…in imagini
............................................................................
Vrei, te rog, sa iei putin mina de pe umarul meu?...Poate reusesc sa zbor.
Ce pacat!Intr-o zi,fiecare copil va invata ca nu tot ce se clatina e leagan...

Mergi la inceput