Ranile de pe col

Ranile de pe col | Autor: Oana

Link direct la acest mesaj

Cum apar ranile de pe colul uterin? Care sunt cauzele aparitiei lor? Cumva nasterile pot provoca astfel de rani?
Mersi,
Oana

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns roxanal spune:

Draga Oana, inca nu se stie de ce apar aceste rani, am avut si eu una pe col, am facut o rejectie si acum totul este ok
tu ai rana pe col?


Roxana L

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iuliacm spune:

Oana, uite ce am gasit pe siteul www. 121.ro despre rani pe col:
" Rana pe col este de fapt modificarea unui grup de celule care au posibilitatea de a evolua in timp spre leziuni precanceroase, in functie de existenta unor factori favorizanti - infectii, traumatisme repetate. Cauterizarea distuge definitiv aceste celule, eliminand posibilitatea unei agravari. Tratamentele medicamentoase nu pot face acest lucru, ele doar controleaza infectia si reduc inflamatia, dar nu distrug acele celule."

Si eu am o rana pe col. Doctorul zice ca este cauzata de o infectie (cu nus'ce celule coconute!!!). Asa ca dupa ce ma tratez o sa fac o cauterizare. Pe forum mai gasesti discutii referitoare la cauerizare.
Sanatate multa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ncristina spune:

Fetelor, anul trecut mi-am facut o rezectie a unei rani pe col pe care o aveam de ceva timp, iar tratamentele (ca am tinut si asa ceva: Polidin, antibiotice, vit. E, diclofenac) nu au mai avut nici un efect. Doctorul mi-a spus ca rana a fost provocata de o scurgere care nu a fost tratata la timp si care a ros din mucoasa colului provocand astfel rana. Ce e cel mai rau ca nu simti, nu te doare, nu stii, pana nu mergi la doctor. Operatia in sine nu e dureroasa (asta daca intereseaza pe cineva), se face anestezie totala si pana la pranz esti acasa. Hai, aveti grija de voi, va pup

cristina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anda spune:

stiti cumva ca functioneaza tratamentele naturiste in cazul acestor rani?? eu am tot auzit dar parca nu prea am mare incredere....

anda & bb edi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Onetzica spune:

Anda si eu se pare ca am o rana pe col. Un dr mi-a zis sa fac spalaturi cu ceai de coada soricelului. Am facut dar nu am mai fost la dr sa vad ce e cu rana.
Oricum mai bine du-te la medic repede.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danielac spune:

Eu am avut mai demult o astfel de rana si am tratat-o. Dupa aceea mi-a disparut. Se pare ca aceste rani pot aparea si din cauza nasterii.

dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns korinna spune:

Eu am avut o rana.Am cauterizat-o nul asta in februarie...cel mai bine sa o cauterizezi,pt ca nici un tratament nu e mai eficace....si te scapa de griji..intr-o luna esti ca noua.Nu lasati fetelor asa ceva sa se dezvolte...e foarte periculos.Poti trai ani multi si fericiti...de ce sa nu te buicuri de ei???

KORINA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miha spune:

Fetelor eu tocmai am scris pe forum despre cauterizare rana pe col. Acum sunt in prima luna de refacere si va sfatuiesc sa va duceti la medic fara frica sa faceti intai testul papanicolau si cauterizare, pentru ca eu am descoperit rana care era veche si f. urata cand m-am dus la un control de rutina. Dra. mi-a spus foarte direct ca puteam sa ajung f. repede la un cancer de col ptr. ca rana se intindea pe o suprafata de 80% din col si era f. veche.
Sanatate multa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Oana spune:

Fetelor eu nu am rana, cel putin din cite stiu eu, dar am deschis acest subiect din curiozitate si pt. a ma informa despre acest lucru. Nu vreau sa ajung in astfel de situatii cind ceva e prea tirziu. Stiti voi: paza buna trece primejia rea, sau ceva de genul asta...
Deci in cadrul unui control de rutina se poate observa o astfel de rana, nu?
Mersi pt. raspunsuri,
Oana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miha spune:

Da, Oana asta este rolul controlelor de rutina dar facute cum trebuie, nu superficial, ptr. ca eu am fost si anul trecut si dra. nu mi-a vazut rana care era cu siguranta poate de cand am nascut, acum 2 ani si ceva, deci...........noroc ca am fost la alta dra acum si mi-a facut colposcopie si am vazut si eu rana pe monitor.

Mergi la inceput