Ranile de pe col

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns danat spune:

Asa este, subliniez shi io cele spuse de Miha, tre sa fie gineco bun, nu un superficial, nene sa stea sa se uite atent, sa ia bine secretzie, etc, tot ce trebuie...shi eu am avut o rana acum fro 2 ani, nu era mare, shi dr mi-a zis ca imi da intai un tratament ca nu se mai merge direkt pe cauterizare. Shi daka nu se rezolva, apoi va face cauterizarea. Norokul meu e ca s-a rezolvat prin tratament 10 zile ca la carte. Shi de atunci ma duk cam de doo ori pe an la control shi testare Papa. (din pakate am fost nevoita sa merg chiar mai des din alte cauze

danat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zizica spune:

Buna Danat,
Ce tratament ai urmat?
Dar la cauterizare te doare?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danat spune:

quote:
Originally posted by zizica

Buna Danat,
Ce tratament ai urmat?
Dar la cauterizare te doare?



Uffff, zizica, abia acum m-am uitat shi eu pe mesajul asta shi tzi-am vazut intrebarea. Tratamentul pentru mine a fost cu nishte ovule 10 zile, metronidazol tablete, spalaturi cu ceai de galbenele shi s-a rezolvat. Probabil ca nu era prea intinsa rana mea.... La cauterizare n-am ajuns

danat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simonab spune:

si mie la controlul de 6 saptamani dupa nastere mi s-a descoperit o rana pe col. Acuma mi-am facut programare pentru joia asta la cauterizare. Sa speram ca totul o sa fie bine si nedureros caci eu una sunt super fricoasa !!! Si testul sper sa fi iesit bine ...

Dupa ce o sa fac cauterizarea va scriu sa va spun cum a fost ...

simona

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lavv spune:

Fetelor..va pun o intrebare mai
La cat timp dupa o cauterizare (sau intrerupere de sarcina) se poate relua viata intima?
m-am rusinat toata!
V-am pupat! Lavv

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anamaria spune:

Pai hai sa incerc sa va lamuresc putin...
1. Eu am avut rana pe col, se pare ca de la secretiile care erau prea acide si au "ros" pe acolo. Aveam niste scurgeri maronii, la vreo 2 saptamani dupa ciclu... si am mers la Dr. Din greseala, am ajuns la colposcopie (probabil ca oricum alt Dr ginecolog ma trimitea acolo!) si mi-au pus diagnosticul, apoi imediat dupa urmatorul ciclu am mers si am facut cauterizare...
2. Cauterizarea nu a fost deloc dureroasa!!! Mirosea doar a carne arsa... si atat!
3. Dupa cauterizare, am facut timp de 4 saptamani tratament, fara .
4. Dupa aceste 4 saptamani, daca decurge OK totul, este liber la ! despre intrerupere de sarcina nu stiu, decat din auzite... ca ar fi necesara o pauza de 6 saptamani!
Sanatate la toata lumea si tratati-va cu mare atentie problemele astea... ca e pacat ca frica, sau rusinea, sau mai stiu eu ce sa determine agravari sau aparitia cancerului...

daca dragoste nu e, nimic nu e!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zizica spune:

quote:
Originally posted by danat

quote:
Originally posted by zizica

Buna Danat,
Ce tratament ai urmat?
Dar la cauterizare te doare?



[size=3]Uffff, zizica, abia acum m-am uitat shi eu pe mesajul asta shi tzi-am vazut intrebarea. Tratamentul pentru mine a fost cu nishte ovule 10 zile, metronidazol tablete, spalaturi cu ceai de galbenele shi s-a rezolvat. Probabil ca nu era prea intinsa rana mea.... La cauterizare n-am ajuns
[/size=3]
danat



Intre timp am ajuns la ginecolog. Am facut testul PAP, am facut si colposcopie (care e f. neplacuta). Dr. a zis ca dupa parerea lui nu e nevoie de cauterizare (asa cum imi spusese alt dr. acum 1 an) si mi-a dat un tratament cu ovule: CERVIRON. Mi-a zis ca oricum nu-mi va trece rana imediat, ci dupa citeva luni.
Ai auzit ceva de aceste ovule? Au efect?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simonab spune:

Anamaria,

poti sa-mi spui si mie in ce consta tratamentul dupa cauterizare pe care l-ai facut timp de 4 saptamani ??? mie mi-e o frica de mor pentru joi cand merg la cauterizare ...

simona

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miha spune:

Fetelor, de cand am raspuns ultima oara la acest subiect, a trecut luna de dupa cauterizare si am fost la control.......Dra. mi-a spus ca desi nu m-am refacut, din punctul ei de vedere stau foarte bine si mi-a mai dat 10 zile ovule Cerviron, pentru a se cicatriza mai repede dupa care..... nici o restrictie...( deci dupa o luna jumate).
La urmatorul control ma duc dupa alte doua luni, dar sunt tare fericita ca am facut cauterizarea si a iesit bine din prima caci altfel ar fi urmat o alta cauterizare dupa 6 luni...
Va pup,

Mergi la inceput