Albinute si bondari de martie - aprilie 2007 (3)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns alionushca spune:

Am luat o pauza de citeva zile de forum - parca am avut timp da nu stiu ce am facut cu el

Incep cu fraza adresata mie de catre sot - a ramas intr-o zi cu Ilinca pe 2-3 ore - am fost la cumparaturi pentru botez - fata tatii ia facut un cadou - a plins aproape tot timpul si a adormit inainte de a veni eu - desigur sotul era lesinat de oboseala nu era in stare sa mai manince nu sa mai faca altceva - si stind el asa cu ochii in tava gifie ,, mda, eu am stat 3 ore si nu mai stiu de mine, da tu stai tooooaaaata ziua si mai reusesti sa faci ceva si prin casa, acum te inteleg - meriti un premiu in fiecare zi pentru asa efort,, - asa m-am simtit de bine cind l-am auzitImi placuse intrebarea inainte de a pleca eu - Ilinca plingea, eu intrziam ma intilneam cu mama -,, da ce e posibil ca sa plinga incontinuu fara sa se opreasca?,, - a avut ocazia sa afle singur raspunsul


Noi facem bine - mai mult dormim, continuam masajul - ieri i-am cumparat o minge pe care facem exercitii pentru spinarusa si burtica, papam bine si iesim obligatoriu fix inainte de baite 2 ore - intram in casa facem imediat baita, papam si adoarme pina dimineata la 5, afara nu doarme - casca gura la copaci- si seara nu ,, scoti,, din ea nici o ,,vorba,, - nu ai cu cine adoarme si gata

Ei acum am eu ceva pe suflet care ma roade - am zis ca tac, cum de regula fac cind sunt dicsutii cu scintei pe forum, dar nu pot - pina la 2 luni a bebelusei am avut laptic pentru 3 bebei - mincam regulat, bine si consumam multe lichide - plus apilact
(pastile pentru stimularea lactatiei), ceaiuri pentru lactatie, etc.Bun - mi-a scazut cantitatea de lapte brusc - iaca asa sunt eu, asa e organismul meu timpit - si chiar daca am acelasi regim alimetar, consum si mai multe lichide, incerc sa mulg laptele cu pompa si cu mina - nu scot mai mult de 20 ml, iar bebe nu mai vrea sa suga si gata - bine cind dormiteaza mai molfaie ea ceva la sin - dar ce - daca e gol sinul.

Asta eu nu am scris ca sa cer un sfat - nu am nevoie de el - am citit eu destul, am facut peste puteri dar mai am speranta ca poate - poate - si iaca ieri iar ma chinui macar ceva sa scot cu pompa, sa stimulez sinul - ca aia mica nu vrea urla ca din gura de sarpe - atita m-am chinuit eu cu pompa aia ca mi s-a intarit mamelonul si ce e in jurul ei, era vinat si orice faceam tot asa raminea - aveam o durere insuportabila, si ce credeti ma jelui sotului, el sufera in rind cu mine ma incurajeaza - si hai sa fac urmastorul pas i ntru pe forum sa caut sustinere, sa citesc din urma(cap2) - taman cind se discuta despre lactatie si cum cunt mamele care dau lapte formula si nu vor sa le dea sin(ceva de genul asta) ca ce trebuie sa facem ca poate nu facem , cite si mai cite - pai la cit de rau imi era, si mai rau mi s-a facut. Aici nu mai spun nimic - ci am sa-l citez pe nasul meu ce spune dupa ce maninca bine ,, iaca acum pot sa discut si eu cu unul flamind despre importanta hranei spirituale,,

Eu am obosit sa dau explicatii celor ce ma intreaba - da de ce nu hranesti cu sin - de ce sunt catalogat din start - ca daca dau formula inseamna ca nu vreau, ca nu depun efort si etc, desigur e mai usor sa arunci cu roshii - chiar nu e destul ca sufar cind cumpar fiecare borcan cu NAN , ca imi curg lascrimi siroae cind vad ca nu am lapte si ii dau biberon, ca doar eu stiu ce se face in sufletul meu - ca incerc incetul cu incetul sa trec peste asta si sa ma incurajez ca oricum sunt o mama buna. Oare chiar e greu de sesizat ca o mamica care nu-si poate hrani bebelusul cu sin - SUFERA, si sa nu-mi vorbiti ca sunt si altfel de mame - ca nu ma intereseaza - nu am vazut la noi la albinute si bondari astfel de mame - atunci de ce sa se discute despre altele si nu despre noi, si hai sa incercam sa presupunem macar( desi asa si este) - ca poate sa fie situatia ca o mamica nu mai are lapte si gata.


Nu spun nimic mai mult si va rog fara replici - ca la atita ,,sustinere,, cit am citit ieri pe forum si la cita dure am, si fara sfaturi si comentarii, pe suflet sa mai citesc replici chiar nu mai am putere.



pozele mele cu burtica si fara


Aliona

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elpower spune:

Am uitat sa va intreb. M-ar interesa si pe mine, cele care ati facut botezul, cat v-a costat? Adica cu biserica, restaurant. Ce muzica ati avut? Ca as vrea sa stiu la ce sa ma astept.
Va multumesc mult si ma scuzati daca sunt indiscreta.

Ela, mamica de Thea-Ioana

THEA mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elpower spune:

Alionushca, stiu ca ai zis fara replici, dar nu vreau sa-ti raspund tie, ci doar sa-ti spun ce s-a petrecut cu mine. Eu in spital m-am chinuit enorm sa reusesc sa o pun pe-a mea minune la san. Nu putea si pace.Mameloane mari, gurita prea mica, adusa la mine dupa 2 zile de la cezariana. Eu depresionata ca nu ia in greutate. Ce mai, un intreg calvar. Asa ca am cumparat formula si i-am dat, ca nu aveam incredere in ce aduceau acolo la bebei.
Acasa vin, tot depresionata ca nu creste gaza in greutate, gurita prea mica sau poate icter, nu stiu nici eu, ca adoarme la san fara sa pape mare lucru. Eu disperata in continuare si iar bag formula. Ma linistesc mai ales cand vine si pediatra, vede cum face la san, tragea si-si dadea capul pe spate si plangea, si spune: "Da-i lapte praf!" Eu ce sa fac, sa nu ascult eu un asa doctor cu experienta?
Apoi, gaza mea nu a luat in greutate in prima luna decat 790g si acum, cand mai sunt nici 2 sapt pana la 2 luni, a luat 680g. Citesc eu pe forumul DC, la "Alaptatul help on line" si nu iau nimic personal de acolo. Pur si simplu consider ca nu am avut noroc de sfatuitori buni. Si ma ambitionez sa incerc si eu macar o luna sa o alaptez mai mult la san. Ca nu pot exclusiv ca dupa masa nu am lapte suficient si mai bag cate un bib. Noaptea ii dau numai san, chiar daca se trezeste din 2 in doua ore, iar dimineata vrea aproape din ora in ora ca adoarme si uita sa mai pape si asa o luam de la cap peste o ora. Acum observ ca am lapte mai mult, chiar daca eu cu pompa nu scot prea mult dupa ce bea iubita mea. Si incerc sa nu-mi fac probleme. Daca oi reusi, bine, daca nu, nu o sa ma consider o mama denaturata. Si nici nu simt ca-mi deshidratez puiul. Acum ce-o zice pediatra la urmatorul control, nu stiu, dar o sa incerc sa o ignor si sa fac cum cred eu ca e mai bine pt puiul meu. Daca o sa ia macar 750g, o sa ma declar multumita. Si o sa continui cu alaptatul daca mi-o tine Dumnezeu lactatia. Stiu ce frustrant e sa nu-ti poti alapta puiul, si nicidecum din rea-vointa sau comoditate, si sa plangi din cauza asta si sa nu-ti mai vina nici lapticul ca o pui la san si te intrebi: oare va fi suficient lapte. Si nu e ca tu esti stesata si nu mai urca niciun lapte. Si uite asa un cerc vicios de toata frumusetea. Eu am zis sa nu-mi mai fac astfel de probleme pana la sfarsitul lunii si apoi vom vedea.
Imi pare nespus de rau pt tine ca, cu toate eforturile, pe care sunt convinsa ca le faci, (ce mama nu le-ar face?), nu mai reusesti sa alaptezi. E dureros! Si iarta-ma daca te-am stresat, nu am vrut decat sa ma descarc putin. Ca nu sunt sigura daca fac bine ceea ce fac, dar nici nu cred ca fac rau atata timp cat puiuca mea e vesela, se joaca, rade, gangureste si uda la pampersi de umplem cosul de gunoi din camera intr-o zi.
Si, Alionushca, daca poti sa ne spui si noua ce fel de exercitii faci cu puiul pe minge. Banuiesc ca e o minge din aceea care se umfla si e mare-mare. Am si eu una si mi-e teama sa o pun pe spate pe ea. Am pus-o mai mult pe burtica si nici asa nu prea stiu ce exercitii sa fac cu ea. Iti sunt recunoscatoare pt raspuns.

Si inca ceva. Nu cred ca ti-am multumit pana acum pt ca datorita tie am imbracat copilul mult mai lejer, infruntand parerile pediatrei care imi spunea ca "totusi, o chitiuta" si de 24 de grade in camera, si acum, cand incerc sa-i pu chitiuta dupa baie e foarte suparata. Nu-i mai place copilului si gata! Multumesc mult si mai ales ca ti-ai facut timp sa ne traduci toate informatiile alea despre picioare reci! Pe mine m-ai convins.

Ela, mamica de Thea-Ioana

THEA mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanici spune:

stiu ca sunt off topic dar azi Raresu mi-a zambit cand vorbeam cu el ; nu a durat mult dar am apreciat oricum

roxana &Rares Teodor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iunita spune:

alionusca
roxanici la cat mai multe zambete. ce poate fi off-topic ?!?!?! nu asta e ideea?! nu pentru asta suntem aici? sa-ti traiasca Rares, sa creasca maare maaare maaare si zambaricios!

kmi de unde ai luat bentita? ca vreau si eu neaparat vre-o 50. Eu caciulita i-am pus numai in maternitatea si pana acu 2 saptamani cand ieseam afara ca batea vantul. Vreau bentita pt ca o mai iau din carut cand suntem afara si mai bate vantul aiurea, si cand ii dau sa pape e incinsa si mai aleees pentru ca daca nu ii gasesc ceva o sa ii lipesc urechile cu scoci(sau cum s-o scrie) ca m-a innebunit. toata ziua si le suceste, rasuceste, le trage, le invarte.. n-am vazut asa ceva.

termometru avem si noi 2 chiar, ambele digitale. primul este de la omron sau ceva de genul, dar ia temp intr-un minut si mai avem unul disney , care ia temp in 10 secunde. pana acu nu le-am folosit si sper ca acolo sa zaca.

bubite avem ..o gramada. e rea de caldura. cand doarme i se linistesc deci nu imi fac griji ca ar fi altceva. nu ii dau cu nimic , ca doar toti bebeii au si decat sa ii mai dezechilibrez si eu "ph-ul" natural al pielii (asta ca sa scriu ca in reviste)

alaptatul in public... pai acu pe bune, tre sa ai o problema la bibilica sa ai ceva impotriva. asta ar insemna ca mamicile care alapteaza ar fi consemnate la domiciliu, ca daca bebe papa la 2 ore..fie esti numai pe drumuri fie tre sa ii dai din biberon.... eu cred ca mai greu le vine mamicilor sa lase pudoarea de o parte decat "privitorilor". Acu 2 saptamani eram in cismigiu si era o mami cu o bebita miiica miiica, si ii dadea sa pape si imi venea sa bocesc .

gata, m-am destrabalat iarasi, ca doarme pitica. ma duc sa ii fac ratia , papam si apoi afara. martutza iar ne-ai pacalit ieri.. da' in final "am agatat-o" pe sosia ta

are mama o fetita frumusica foc...
buburuza mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elyanne spune:

Roxana felicitari!
Da' de ce zici ca esti off tipic... daca era vb de matza, hai sa zicem ca erai dar asa...

Elpower la noi meniu a fost, in medie, aprox. 120-130 ron (nu stiu exact, pt. ca fiecare a baut ce a vrut, cat a vrut... si n-am adus noi bauturile de acasa). Adica mancarea (2 feluri) + tort + fructe, alune + bautura (sucuri, apa, bere, vin... si altele).
Biserica o platesc nasii... de obicei... Noi am platit doar rest.
Muzica... am avut laptopu dupa noi si am facut singura playlistul... La nunta am ajut un dj "meserias" si nu mai am vrut experiente de genu asta... Daca nu-mi placea muzica macar m-am injurat pe mine, nu pe altii.

Termometru: digital, cu vf. flexibil, cu rasp. in 5 sec., de la chicco... da' problema mea e ca bateria e la jumate si cred ca asta e motivul pt. care imi indica aiurea temp. ... adica io am vreo 35 de grade ... Si nu mai stiu pe unde sunt ceasornicarii, ca sa schimb bateria.

Despre imbracat:
- in casa (22-23 de grade): body cu maneca scurta + plantaloni (uneori) + paturica subtire, de bumbac.
- afara (dim. de la 9-11 si seara dupa 7): body cu maneca scurta + pantaloni scurti + bluza cu maneca lunga subtire, care se da jos cand se mai incalzeste sau se pune seara cand se raceste.

Cred ca mai aveam de raspuns la cate ceva... dar am uitat... evident




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanici spune:

Si acum statistica legata de nume.
Cum avem 112 copilasi in odisee, ne-am hotarat sa ii numim folosind 94 de nume distincte.

Cum am mai scris, cele mai folosite nume sunt Maria de 14 ori si Andrei de 8 ori

Urmeaza la mica distanta Alexandru folosit de 7 ori
apoi David si Ioana de cate 5 ori.

Antonia, Eduard, Mihai, Rianna si Stefan au fost folosite de 4 ori

De cate 3 ori am folosit: Alexia, Ana, Bogdan, Gabriel, George, Iulia, Luca, Matei, Maya, Robert, Teodora, Teodor si Vlad

Ana-Maria, Bianca, Cristina, Darius, Elena, Georgiana, Nicolas, Raluca, Razvan, Sara, Stefania, Timeea au fost folosite doar de 2 ori

La categoria nume rare, folosite doar o singura data intra:
Adrian, Aida, Alexandra, Alexis, Amalia, Andreea, Arianna, Arthur,
Beatrice, Brianna,
Calin, Carl, Carla, Catalin, Catalina, Cristian,
Daniel, Daria, Deea, Delia, Dragos,
Eliana, Elias, Elisabeta, Eugen,
Fabiana, Florian,
Gabriela, Georgia, Giulia,
Horatiu, Horia,
Iarina, Ileana, Ilinca, Ionut, Irina,
Leon,
Mark , Martha, Mihaela, Miriam, Miruna, Mousa,
Noemi,
Patrick,Paul,
Radu, Raisa, Ramona, Rares,
Sabin,Sebastian, Simon, Sophia,
Tony,Tudor,
Vannesa, Victor.

Daca am mai gresit pe ici pe colo, nu dati cu rosii

roxana &Rares Teodor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabi78 spune:

roxanici super multumiri pentru clasament! Sunt mindra ca Tudor al meu este unic!

Despre ce s-a mai discutat... alaptatul adica..ce sa zic...exista peroane care nu au ce face si isi fac probleme pentru altele. Asta este parerea mea.

Parerea mea este ca fiecare dintre noi este super mama pentru copilul ei si atit!

Mama mea nu a avut nici macar un strop de lapte si chiar mi-a zis ca in spital ma dadea unei mame care avea prea mult si am supt de la ea. Asta o face mama rea???? Credeti ca o iubesc mai putin daca a fost asa??? Si nu am avut nici macar o problema majora de sanatate pina la aceasta virsta. Da, am racit, da am facut varsat de vint, da am avut limbrci... si???? sunt super sanatoasa si poate mai sanatoasa decit altii care au fost alaptati nu stiu cit timp numai la sin!!! Imi iubesc mama la nebunie si consider ca a fost si este o mama perfecta pentru mine!

In acaesta privinta cel mai bine este ca fiecare sa faca asa cum crede ca e mai bine si asa cum poate!!

Suntem super mame!!! Va asigur!!!

Va pup pe toate si va doresc sa va bucurati de zimbetele copilasilor vostri!

Gabi mama lui Tudor (1.03.07)
Botezul lui Tudor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mihael@ spune:

roxanici, felicitari si la cat mai multe zambete, eu am asteptat cu multa nerabdare sa-mi zambeasca puica mea si am fost tare fericita cand s-a intamplat.

Fetelor, am o intrebare referitoare la CIC: cei doi ani se calculeaza incepand cu data la care intri in CIC, adica in cazul meu 7 iunie, sau cu data nasterii copilului, adica 19 martie? Multumesc.

Elpower, buna intrebarea cu imbracatul, recunosc ca si eu am tendinta asta, sa-i mai pun o bluza cand ies afara, desi este mai cald decat in casa. Merci, promit ca nu mai fac.
Acum o imbrac asa:
- body maneca scurta + bluza cu maneca lunga
- pantalonasi bumbac
-eventual o caciulita subtire de bumbac daca bate vantul sau e mai racoare dimineata;



Mihaela cu Stefania (19.03.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabi78 spune:

Mihael@ eu stiu ca se calculeaza pina la cei 2 ani ai copilului

Gabi mama lui Tudor (1.03.07)
Botezul lui Tudor

Mergi la inceput