Subiectul in original il gasesti aici Stiti ceva...
Printeaza pagina | Inchide fereastra

Stiti ceva...

De la: Forum DC
URL: http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=155052
Printat la: 08/05/2024

Mesaj:


Autor: Rufus
Subiect: Stiti ceva...
Trimis la: 10/08/2010 22:27:52
Mesaj:

...de agentia de modeling Everest?
Cica sa ma duc cu Ana maine la ei...ce sa faca cu ea, la 5 ani?
Multumesc!

RUFUS, TORA si cele 3 minuni ale lorwww.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=80cd684043d64e6bf268f6&skin_id=701&utm_source=otm&utm_medium=email br / " target="_blank"> Surpriza 2008

"EXPERIENTA este numele pe care-l dam greselilor noastre" Oscar Wilde

Raspunsuri:


Autor: ellinia
Raspuns la: 11/08/2010 13:31:47
Mesaj:

Probabil merg dupa acelasi tipar. Te-au oprit pe strada? Asa mi s-a intamplat si mie acum doi ani. Pe aetunci Stefan avea vreo 3 ani si m-a oprit o tipa pe strada sa-mi spuna ca am un copil expresiv, ca sigur e fotogenic, etc. Imi spune ca au multe campanii publicitare unde sunt ceruti copii, etc. Si mi-au dat o carte de vizita si mi-au zis sa vin la o anumita adresa. Nefiind departe m-am dus. Erau destul de multi oameni acolo, de toate varstele, mai ales copii. Celor care acceptau sa plateasca o anumita suma li se facea un portofoliu, era postat pe un site si mergeau la castinguri acolo unde se incadrau ca si categorie de varsta. Eu n-am fost de acord, avand baietel, nici nu l-am visat fotomodel, asa ca am plecat. Nu mi-am putut da seama foarte bine daca erau seriosi sau pur si simplu iti luau banii si nu mai auzeai de ei.
Mergi si tu acolo, maine, sigur iti vor cere bani, probabil ca ii vor face poze, iti vor propune sa o inscrie la vreun curs de manechine/fotomodele. Discuta si cu fetita, poate a trasa de luea asta. Cine stie de unde sare iepurele!

Cristina si Stefan Costin (25.02.2005)

BazarGeneral


Autor: Natasa
Raspuns la: 11/08/2010 14:24:54
Mesaj:

Firmele serioase care vor sa aiba un portofoliu cit mai bogat nu au de ce sa ceara bani pentru asa ceva!!! Banii vin in momentul in care o firma are nevoie de cineva din baza lor de date. Intr-o vreme "agentiile" astea stateau vara mai mult pe la mare, ca de, acolo e omul mai dispus sa se lase amagit si sa scoata banii din buzunar.


Autor: cosmi1975
Raspuns la: 11/08/2010 14:41:53
Mesaj:

Rufus ...pe la magazinul Bucur Obor te au abordat???

stef 12 02 2006si bia 12 12 1997 poze stefanhttp://www.dropshots.com/cosmi1975
http://community.webshots.com/user/cosmi1975


Autor: Andries
Raspuns la: 11/08/2010 14:51:06
Mesaj:

Am avut si eu o experienta ... sfatul meu: inainte de orice poza cere un contract si ia-l acasa sa-l studiezi. E posibil sa-ti ceara si bani ca sa-i faca pozele de portofoliu si dupa aia sa aiba toate drepturile asupra portofoliului si a aparitiei copilului in diverse castinguri/prezentari/etc. lucru de neacceptat dpmeu de vedere.

Andries


Autor: Rufus
Raspuns la: 11/08/2010 15:02:11
Mesaj:

Citat:
citat din mesajul lui cosmi1975

Rufus ...pe la magazinul Bucur Obor te au abordat???




Nu, prin Cismigiu. Si nu pe mine...pe bona Anei, care n-a pus prea multe intrebari. Astazi m-au sunat, mi-au trimis SMs-uri...dar eu nu le-am gasit nici site-ul.

RUFUS, TORA si cele 3 minuni ale lorwww.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=80cd684043d64e6bf268f6&skin_id=701&utm_source=otm&utm_medium=email br / " target="_blank"> Surpriza 2008

"EXPERIENTA este numele pe care-l dam greselilor noastre" Oscar Wilde


Autor: diana_jors
Raspuns la: 11/08/2010 15:11:15
Mesaj:

Eu am fost abordata de altii anul trecut (in zona Piata Romana), dar i-am cautat pe net inainte sa semnez vreun contract, si era o mare tzeapa. Nu mai stiu numele, nu era Everest sigur. Treci si pe la biroul lor, o sa iti dai seama sigur cat sunt de seriosi - ai "mei" aveau un birou evident temporar aproape nemobilat intr-un apartament, cred ca au si disparut de acolo dupa 1-2 luni...

Diana de Alex (23 aprilie 2007)
"If you want to win something, run 100 meters. If you want to experience something, run a marathon." (Emil Zatopek)
When you cross that finish line - no matter how slow, no matter how fast - it will change your life forever. (Dick Beardsley)


Autor: ruxandra_sb
Raspuns la: 11/08/2010 16:18:47
Mesaj:


daaa.. sunt si prin Pta Romana si pe langa Palatul Copiilor..
(n-am retinut numele)

bantuie



Autor: Rufus
Raspuns la: 11/08/2010 18:46:53
Mesaj:

Pai, in Piata Romana trebuie sa merg, langa ASE, colt cu Caderea Bastiliei...

RUFUS, TORA si cele 3 minuni ale lorwww.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=80cd684043d64e6bf268f6&skin_id=701&utm_source=otm&utm_medium=email br / " target="_blank"> Surpriza 2008

"EXPERIENTA este numele pe care-l dam greselilor noastre" Oscar Wilde


Autor: Alex@Sara
Raspuns la: 11/08/2010 19:00:28
Mesaj:

he he heeeeee,o gramada de mamicute de pe strada noastra au copiii la modeling...or sa ajunga oameni importanti,unii in televiziune .Si au si platit cate 780 ron parca,pt portofoliu'...astia sunt parca one step media sau cama sa ceva....de 2 luni de cand am vb cu ele si erau tare incantate,nu au mai scos nici un mac despre asta.....sunt preciiisaaaaaaaa ca au luat tzeapa.Si parca pe la Bucur obor au astia biroul...

Luminita,mami de 3 nazdravani:
tero Stefan-Alexandru 02.09.2005
shoricica Sara-Maria 30.05.2008
trompetzica Daria-Ioana 03 08 2009


Autor: Rufus
Raspuns la: 11/08/2010 20:56:34
Mesaj:

Citat:
citat din mesajul lui Alex@Sara
...de 2 luni de cand am vb cu ele si erau tare incantate,nu au mai scos nici un mac despre asta.....sunt preciiisaaaaaaaa ca au luat tzeapa.



Ghinionul lor ca nu citesc DC, sa veniti voi sa le luminati.
Eu is mai smecher...va am pe voi. Multumesc!
PS: Nu m-am dus!

RUFUS, TORA si cele 3 minuni ale lorwww.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=80cd684043d64e6bf268f6&skin_id=701&utm_source=otm&utm_medium=email br / " target="_blank"> Surpriza 2008

"EXPERIENTA este numele pe care-l dam greselilor noastre" Oscar Wilde


Autor: elaga
Raspuns la: 11/08/2010 20:59:17
Mesaj:

Daca te-au oprit pe strada sunt mari sanse sa-ti faca 2-3 poze, sa le posteze pe net si pentru asta sa-ti ceara o taxa derizorie. De obicei exista pachetul premium care costa "putin mai mult", dar care iti asigura o pozitie mai buna, bla, bla, bla. Eu as fi atenta.
http://mamasiiubita.blogspot.com/


Autor: petra
Raspuns la: 12/08/2010 19:14:34
Mesaj:

Ce sarlatani!

La toti numai bine!


Autor: inaioana
Raspuns la: 12/08/2010 19:53:09
Mesaj:

Oricine iti cere tie bani pentru asa ceva in loc sa iti plateasca bani, este in mod evident un escroc.
Toti copiii sunt frumosi dar numai foarte putini au calitati reale pentru modeling. Care calitati nu tin exclusiv de aspectul fizic. Ca posesoare de copii frumosi am hotarat ca daca vor dori vor putea face modelling dar exclusiv in urmatorele conditii:
-numai dupa 14 ani si daca observ ca isi doresc foarte mult
-daca cele de mai sus sunt indeplinite, ma interesez care sunt cele mai reputate agentii la acel moment (sunt cateva in lume, chiar daca par a fi pe toate drumurile) si trimitem acolo cateva poze normale sau le facem o vizita. Daca sunt selectati, bine, daca nu inseamna ca nu au de ce sa fie selectati. End of story.

Nu va amagiti cu scoli de modelling si alte prostii, nu exista asa ceva.
Daca vreti ca pur si simplu copilul sau dumneavoastra sa apareti in reclame sau reviste etc, atunci exista si in Romania agentii de castig pentru asa ceva. Le cautati pe google, cereti recomandari, trimiteti poze si mergeti acolo daca va cheama. book fac ei si nu cer bani pentru asta, deoarece banii si-i scot din comisioanele joburilor pe care le gasesc pentru voi. Daca considera ca nu merita investit intr-un book (poze profesionale pe care le arata clientilor) pe care sa vi-l ofere, atunci inseamna ca nu ati reusi oricum sa obtineti joburi.

Pe scurt: daca in meseria asta va cere cineva sa platiti ceva - e escrocherie.
Retineti insa ca atat pentru copil cat si pentru parinti este ingrozitor de greu si trebuie multa munca si determinare pe langa talentul si frumusetea native. Trebuie sa fiti disponibili (prin contract) la orice ora si in orice zi vi se cere tam-nesam, copilul trebuie sa fie tot timpul apt sa lucreze cu orele fara sa se planga, sau sa vrea aia sau ailalta, trebuie sa ii convina sa se imbrace/dezbrace de o gramada de ori, sa ia si sa pastreze posturi, eventual sa joace aceeasi scena de multe ori...in functie de job poate fi extrem de solicitant pentru un copil. Eu, dupa cum spuneam, am hotarat ca nu o sa le fac asta. daca vor ei, la varsta discernamantului si daca sunt intradevar buni..atunci fie.Pana atunci, au o copilarie de trait.





Ioana cu Katja (30 martie 2004),Serghei (2 mai 2006) si www.youtube.com/watch?v=jioYwuky3tk" target="_blank"> Gruia (DPN ian.2011).


Autor: tlaura
Raspuns la: 14/08/2010 09:13:50
Mesaj:

Citat:
citat din mesajul lui cosmi1975

Rufus ...pe la magazinul Bucur Obor te au abordat???

stef 12 02 2006si bia 12 12 1997 poze stefanhttp://www.dropshots.com/cosmi1975
http://community.webshots.com/user/cosmi1975




Pe mine m-au abordat in zona Bucur; eram cu Andrei si si-a inceput tirada: ca ce copil frumos, expresiv; daca vreau......
Nu eu snu vreau, am auzit despre multe tepe din astea! dai bani si nu se intampla nimic!


Laura, mama lui Andrei

Poze


Autor: Anka74
Raspuns la: 15/08/2010 00:07:51
Mesaj:

Of, inseamna ca nu s-a schimbat tactica de abordare...si pe noi ne-au oprit pe strada si ne-au spus ca avem un copil frumos, expresiv, bla bla...sa mergem la nu-s ce agentie sa ii faca un portofoliu care costa nu stiu cat. Eu le-am zis cat se poate de sincera ca nici daca imi dau ei mie banii aia nu-mi duc copilul la ei si erau foarte "ofuscati" Pai cum sa ma plateasca ei pe mine!

Se intampla acum doi ani!


Autor: IRA_LIZA
Raspuns la: 17/08/2010 00:05:59
Mesaj:

Pe noi ne-au abordat unii pe la Romana. Eu eram oarecum in garda despre ce ar putea sa se intample (mai citisem pe net de experiente similare), insa am vrut sa vad concret cum pun prbl. Asa k am fost in sediul lor (undeva la un demisol relativ fatzos in apropiere de agentia aia de traveling, pararela 45, parca), acolo se tot faceau poze unora si altora, am impresia k si unor oameni maturi, nu pot sa jur. A vb o fata cca 5-6 min despre modeling & despre Eliza pana cand m-am plictisit si am intrebat direct daca tre ' sa platim. La raspunsul afirmativ le-am multumit deja ridicandu-ne si am plecat. Da' scoru' cerut nu era asa de mare, cred k vreo 70 RON.
...asa k, Rufus, vezi...

Ira, mamica Elizei


Autor: elena_mvl
Raspuns la: 24/08/2010 17:23:35
Mesaj:

Rufus, am fost si noi agentia de modeling Everest. Ne-au abordat in parcul Tineretului. Dupa ce veti trece de o prima selectie veti fi invitati (ambii parinti) sa va decideti si sa semnati un contract de reprezentare/impresariat sau ce-o fi, ca nu am inteles prea bine, in aceeasi zi. Contractul este pentru book si pentru prezentarea catorva poze pe site-ul lor. Contactul valoreaza cateva sute de euro, vreo opt (mai exact 3400 ron). Daca copilul este frumos, talentat si te ocupi sa te prezinti cu el la joburile recomandate, care de obicei vor fi in weekend, ai sanse sa castigi de la 50 la cateva sute de euro (din care agentia isi ia un comision).
Noi nu am semnat pentru ca ni s-au parut prea imperativi in a avea contractul semnat in aceeasi zi. Nu comentez acum suma pentru prezentare book si poze. Mai mult de atat, nu tinem sa exploatam copilul. Deviza agentiei este ca trebuie sa investeti in copil. Agentia nu are si un raspuns pentru cat poti sa castigi in cei 2 ani (cat esta valabil contractul) daca te prezinti la joburi, sa zicem o data pe luna. Un wknd din patru este destul pentru un copil de gradinita sau de scoala pt acest fel de activitati.


Elena si bebelusha Iulia Ecaterina (26.02.2007)


Autor: Marina_1609
Raspuns la: 31/08/2010 20:50:43
Mesaj:

m-au oprit si pe mine pe la unirii, aproape cu 2 ani in urma, cand Sofia avea 2-3 luni...
aveau sediu chiar acolo la unirii si statea tipul ala chiar in fata usii. eu eram cam buimaca, aveam multe probleme in cap si nici nu il prea ascultam ce recita acolo dar uite asa a reusit sa ma impinga frumusel pe usa respectiva si mi-a chemat liftul. cica sa urc la etajul X....si imi ureaza succes. dupa 2 secunde m-am trezit din hipnoza si mi-am vazut de drumul meu.... :D Sunt sigura ca ceva nu era curat acolo...


----------------------------------------
Marina & ANA SOFIA 05.08.08
----------------------------------------

Mami Marina - Gospodina

Copil crescut din suc de morcovi


Autor: crinuta
Raspuns la: 31/08/2010 22:24:47
Mesaj:

Si noi am fost azi, tot in Cismigiu ne-au dat cartea de vizita, si ne-au spus ca ne vor chema la un al doilea casting.
Cica sunt de 3 saptamani pe piata.


Acum cateva zile ne-au oprit pe la Romana, e alta agentie, care are 2 variante: amatori si profesionisti. La amatori se platesc cam 60 ron ( aprox.), iar la profesionisti ( sunt incluse cursuri de teatru, dictie, prezentare scenica, etc, impresiariere)costa 400 Euro, care s-ar putea cica plati in rate ( 3-4).
De asemenea ni s-a spus ca inainte de orice angajament vom fi anuntati telefonic cu o saptamana inainte, iar noi parintii voi decide daca suntem de acord sau nu.
Aceasta a doua agentie se numeste World Media Casting AGENCY.



Crinuta si minunea ei

Fara Dumnezeu nimic nu e.
Cine se increde in sine, cade rau!

www.youtube.com/watch?v=RapW4MuYFXk&feature=related" target="_blank">Divine Mercy

www.arcb.ro/index.php?option=com_content&view=article&id=2894&Itemid=419" target="_blank">Monseniorul Vladimir Ghica









Autor: ariel_7000
Raspuns la: 03/09/2010 20:57:23
Mesaj:

subscriu la ce a scris inaioana. am primit mai multe oferte, dintre care cateva serioase, la anumite televiziuni, insa am decis sa imi las copiii sa hotarasca ei cand vor fi suficienti de mari sa-si asume asa ceva. acum, prefer sa le las copilaria si inocenta intacte, vor avea ei timp de "muncit" destul, cand vor fi mari.
a fi model nu este chiar asa simplu, 2-3 minute de fataiala in fata camerei. presupune multa munca, rabdare, dispozitie, implicare a familiei.
am o prietena fff buna care a fost model inca de la 7 ani, din dorinta parintilor si mereu s-a simtit prost din motivul asta. a urat si uraste aceasta "meserie". adolescenta fiind se priva de multe distractii specifice varstei, pe motiv ca isi strica tenul, ca se ingrasa, ca nu mai stiu ce. tin minte ca era f necajita ca nu se putea tunde macar, caci era prevazut in contract ca nu are voie sa faca nicio schimbare de look fara acordul agentiei.
drept care, la 20 de ani a renuntat la modelling, cu toate ca a ramas in industria modei, dar in partea de creatie. si-a intins buclele, si-a vopsit parul blond in negru si s-a indopat vreo luna numai cu INTERZISELE . pe mine m-a impresionat experienta ei si mi-am promis sa nu pic in capcana asta cu copiii mei. sunt frumosi si talentati, ma bucur de ei, se bucura si cei din jur, insa ei vor decide ce vor dori de la viata.

mami de alexutza (10.04.2003)si Teodor Mihai (10.04.2008)

" SALVEAZA-L PE SILUAN!!! TU IL POTI AJUTA!"


Autor: karligutza
Raspuns la: 04/09/2010 17:01:57
Mesaj:

e bun subiectul ca mai aflam si noi ce smecherii se mai invart prin piata... oricum, nu vreau sa par viteaza dupa razboi, dar sincer si eu sunt de aceeasi parere cu ianioana ca daca ar fi fost vreo firma serioasa nu cerea bani pentru a incepe un anumit tip de activitate... acelasi lucru valabil si in firmele de asigurari care cer bani sa te instruiasca intai de parca n-ar fi interesul lor in primul rand sa aibe "forta de munca"... si banii multi tot la ei vin intai, iar la colaborator ce le curge printre degete....




karligutza
sunt mamica Adelutei

are mama o fetita... are si un blog!

_____________________________

ALAPTATUL HELPLINE
_____________________________


Autor: Rufus
Raspuns la: 07/09/2010 20:08:06
Mesaj:

E vorba de o afacere. Se mizeaza pe dorinta unor parinti de a-si afirma copilul, pentru ca statutul de "vedeta" asigura, dupa unii, suficient in viata. Este alegerea fiecaruia.
Acum sunt complet edificat

RUFUS, TORA si cele 3 minuni ale lorwww.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=80cd684043d64e6bf268f6&skin_id=701&utm_source=otm&utm_medium=email br / " target="_blank"> Surpriza 2008

"EXPERIENTA este numele pe care-l dam greselilor noastre" Oscar Wilde


Autor: danaiulia
Raspuns la: 09/09/2010 04:05:05
Mesaj:

La multi ani ! pt.ANA de ziua numelui, sa fie ocrotita de Cea a carui Nume il poarta spre vrednicie.

o mamica de baieti cucuieti


Autor: Rufus
Raspuns la: 09/09/2010 13:59:56
Mesaj:

Mii de multumiri!
Dumnezeu sa ne ocroteasca toti puii!

RUFUS, TORA si cele 3 minuni ale lorwww.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=80cd684043d64e6bf268f6&skin_id=701&utm_source=otm&utm_medium=email br / " target="_blank"> Surpriza 2008

"EXPERIENTA este numele pe care-l dam greselilor noastre" Oscar Wilde


Autor: cristinel55
Raspuns la: 15/10/2010 01:18:45
Mesaj:

Everest e o mare teapa - am fost si eu cu fetita mea - nu mi-au spus ca ar trebui sa platesc ceva si, cand am ajuns acolo mi-au cerut 3400 RON pentru promovare;
Pe langa faptul ca nu am gasit vreo informatie care sa le ateste posibilitatile de promovare campania lor este extrem de agresiva, ceea ce ma face sa cred ca aceste taxe sunt singurele lor surse de venit;
Sunt atatea agentii de casting ce au inscrierea gratuita si au foarte multe proiecte la activ...

Google = agentii de casting

Nu va lasati pacaliti de atfel de tepari - ar trebui scosi in afara legii!!!!


Autor: Rufus
Raspuns la: 30/10/2010 21:28:47
Mesaj:

Si-au schimbat "stilul": au oprit-o pe Tora, cu Ana prin parc. Alta agentie. Tora i-a zis direct: nu dau milioane pe portofoliu. Aaaa, nu, zic aia (indignati)...noi nu suntem ca aia cu portofoliu...la noi pozele sunt gratis; platiti doar o taxa anuala de 50 de lei. Dar oferta e doar pana diseara, ca se ocupa locurile...(care locuri???)

Rufus, Tora si iadele www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=80cd684043d64e6bf268f6&skin_id=701&utm_source=otm&utm_medium=email br / " target="_blank"> Retrospectiva 2008 www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=a1ed73f473ea25944e234a" target="_blank">Retrospectiva 2009

"EXPERIENTA este numele pe care-l dam greselilor noastre" Oscar Wilde


Autor: cristinel55
Raspuns la: 28/04/2011 00:13:01
Mesaj:

Si eu am patit-o mai demult, intre timp am aflat mai multe despre aceste afaceri, cine sunt si cine nu sunt seriosi pe piata.
Pentru persoanele ce stiu sa foloseasca Google este foarte usor sa gaseasca agentiile serioase - asta am facut si eu dupa ce mi-am furat-o cu Everest.
Va recomand cu incredere agentia de casting a casei de productie Castel Film, Twist Media casting, si MRA Models.

In rest, nu bag mana in foc pentru nici o alta astfel de agentie - sunt foarte multe agentii tepare precum Everest: Step 1 Media, World Media Casting, Eclipse Agency, First Face Models.

Tot respectul pentru parintii ce aleg sa lase acest tip de activitate la alegerea copilului si mult succes parintilor ce chiar doresc ca micutul lor sa apara cel putin intr-o revista - eu fac parte din a doua categorie :)... si din prima :))


Forum DC : http://forum.desprecopii.com/forum/

© desprecopii.com - marca inregistrata


Inchide fereastra