Cele mai citite bloguri
Nr. Blogul lui
1. olguta12
2. Elise
3. AT_Piticilor
4. andruskandu
5. notquiteso
6. mamitzica
7. mama42
8. Luciala
9. sofia_misicu
10. craciunitza
Cele mai citite mesaje de blog
Nr. Mesaj Blogul lui Vizionari
1. Atelierul Piticilor - Lucrari AT_Piticilor 117349
2. Jurnalul unei romance "americanizate"- si nu numai olguta12 54222
3. Bilantz olguta12 48163
4. J D E monica70 38415
5. A murit Laura! craciunitza 29204
6. Un nou inceput...(2) danangie 27554
7. scrisoare catre mama Picasso 22259
8. Curiozitate! Ana68 21607
9. Povestea lui bebe 2 continua buburuza2013 20307
10. Moartea lui Metaforel olguta12 20197

post an entry in your weblog   Jurnalul lui maggie_33  Ultimile 50 de mesaje     Vizualizare ca mesaj normal (pentru editare)

maggie_33
"Sa dai tot ce poti!"
Acest mesaj a fost trimis de maggie_33 pe data de 08/08/2012 la 14:33 .:. 1459  vizionari .. Exista 5 raspunsuri la acest anunt
unde? - In viata in general?...
- la munca?...
- in familie?...
- in alte en'spe mii de situatii?...

evident ca totul depinde...si sunt multi factori implicati. Nu vom face o analiza exhaustiva, hihihihi
Voi lua un caz concret de care m-am izbit ieri. La munca. Muncesc sarguincios, imi fac treaba....imi impart responsabilitatile ca sa le pot termina, sa nu las ceva nefacut cand plec in concediu. Ring, ring -Suna telefonul. Cineva de sus. "Lasa totul balta si apuca-te de un proiect pe care ti-l trimit acum" fff urgent.... Evident ca ma apuc de treaba, dau tot ce pot, las toate celelalte la o parte, sar si peste pauza, si peste mancare...trag din greu de ma apuca durerile de cap, stau peste program, reusesc sa termin "proiectul urgent"...

Dar cu ce costuri? Mi-am infometat copilul din burta (mama denaturata). Mi-am refuzat toti colegii care aveau nevoie de mine. M-am obosit psihic cat s-a putut ...

Ghiciti va rog : Am primit vreo multumire, apreciere, statuie din partea celor de "sus"? -nnnu...Oare au simtit ei cat de mult m-am consumat eu, sau ca am facut sacrificii sa termin la timp? - ma indoiesc ...Vor abuza si alta data de harnicia mea? - cu siguranta.

Si aseara, la o plimbare cu sotul, cand abia abia mi-am mai revenit din oboseala (ca oricum toata dupa-amiaza n-am fost buna de nimic), m-a lovit iluminarea! pai nu sunt eu fraiera? Nu ma obliga nimeni sa ma consum asa tare... Daca mi-e foame trebuie sa mananc, sa am grija de mine si de copilasul meu. Daca am si alte responsabilitati, trebuie sa invat sa refuz ce nu pot face, cand stiu ca e prea mult. Sa mai las si pe maine din treaba, ca nu intotdeauna e moarte de om. E drept ca nu le convine, si probabil se enerveaza, si s-ar putea sa fiu certata...dar mai mult de atat n-au ce sa-mi faca, doar n-o sa ma dea afara. Am atatia alti colegi care fac asa si nu patesc nimic...

Intelegand lucrurile astea la nivel psihologic si intelectual poate credeti ca am rezolvat problema, si de acum inainte voi fi mult mai inteleapta ... gresit! Pentru ca de fapt batalia trebuie sa o duc cu mine insami. Pentru ca asa mi-e felul de a fi, pentru ca asa am fost educata, sa fiu constiincioasa, sa-mi termin treaba, sa dau tot ce pot, cat mai bine... intelegeti ideea. Si probabil ca tot asa ma voi consuma si cu proxima ocazie .
Ehe...de-ar fi toti ca mine de muncitori ar ajunge Romania din urma Japonia...glumesc, dar...cam cu gandul asta ma consolez...



Magda 16+
blogul meu

“I may not be totally perfect, but parts of me are excellent” Ashleigh Brilliant

Trimite reactia ta
 

marius
Moderator

Posted 08/08/12 @ 14:42 (Edited 08/08/12 @ 14:43) Visit marius's Homepage Reply with Quote
Poate?

http://www.irdu.org/cartea-lunii-mai-vindecati-corpul-de-louise-
l-hay/





Eu pur si simplu / Pagina legislativa
Back to top

maggie_33
nou venit

Posted 08/08/12 @ 15:02 Reply with Quote
:))).. interesant. multumesc.

Magda 16+
blogul meu

“I may not be totally perfect, but parts of me are excellent” Ashleigh Brilliant
Back to top

CorinaDani
MiniTehnicus

Posted 08/08/12 @ 15:12 Reply with Quote
off, maggie, parca m-ai descris pe mine, asa am patit eu ieri si alaltaieri. singura diferenta intre noi doua este ca tu esti insarcinata.
sa stii ca n-o sa-ti ridice nimeni statuie pentru felul in care intelegi sa-ti faci treaba - corect, bine si la timp.
eu chiar glumesc cu colegii ca la noi inca se sapa groapa pentru fundatia statuii ce ni se va ridica, pentru posteritate...
daca nu ai anuntat inca la serviciu, ca esti insarcinata, ar cam fi timpul s-o faci...

Corina - mamica printesei Lori ( 25.06.2007 )

"Oamenii eficienti sunt cei mai mari lenesi, dar sunt niste lenesi inteligenti" (David Dunham)
Back to top

marius
Moderator

Posted 08/08/12 @ 15:27 Visit marius's Homepage Reply with Quote
Cu placere. Va dura o ora si jumatate. Eu zic ca merita sa vezi.

www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa
Back to top

Blue_sea
membru junior

Posted 09/08/12 @ 14:05 Reply with Quote
Sa inveti sa spui NU e cel mai greu!

16+






Back to top
 
 Mesaj nou   Raspunde la mesaj