In Italia (10)

In Italia (10) | Autor: crista-s

Link direct la acest mesaj

Bine ati venit la un nou capitol!

Capitolele precedente:
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=58754&SearchTerms=italia" target="_blank">In Italia,www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=60722" target="_blank">(2),www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=62704&whichpage=1" target="_blank">(3),www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=64086&whichpage=1" target="_blank">(4),www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=64758&whichpage=1" target="_blank">(5),www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=65369" target="_blank">(6),www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=66805&whichpage=1" target="_blank">(7),www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=68622&whichpage=1" target="_blank">(8),www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=69748&whichpage=1" target="_blank">(9)


Italiencele vorbarete, de la sud la nord:
Iriale ( Messina )(05.02.1972) si Alessandro (11.06.2002)
Geanina Anghel ( Napoli)
Mary Ilie (de la Bucuresti, curind la Napoli), Andrei (29.09.2005)
CameliaS ( Firenze )
Gabry ( Firenze )(28.05.1974), Elena (07.02.2005)si Mircea
Crista-s ( Bologna )(06.01.1967)
Stralucitor1 ( Torino )(20.12.1973)
Mariana I. ( Torino )
Pyssy ( Novara )
Danangie ( Milano )(08.02.1977)
Crini ( Milano )(01.10.1971), Theodora si Andrei
Pet.cost2005 ( Milano )(15.12.1975)
Alinutza00 (Milano )
Dana7mi ( Milano )(07.02)
Omi308(Milano)(30.08.1975), Corina Maria
Tizabela ( Pordenone )(12.02.1983)
Mireloaia ( Aosta )

si prietenele lor :
Vio
Enn(29.08.1971)astepind-o pe Dora (12.07.2006)si Dènes(14.02.2004)

...... si lista e deschisa ...


alte discutii referitoare la Italia:
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=43477&SearchTerms=italia" target="_blank">vacanta in Italia ( recomandari)
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=56382&SearchTerms=italia" target="_blank">vacanta in Italia ( recomandari)(2)

De unde putem "culege" informatii pretioase:
www.romania-italia.net" target="_blank">Forumul romanilor din Italia
www.roembit.org/" target="_blank">Ambasada Romaniei in Italia
www.consulatmilano.com/index.php?option=com_frontpage&Itemid=1" target="_blank">Consulatul General al Romaniei la Milano
www.stranierinitalia.it" target="_blank">Stranieri in Italia
www.moduli.it" target="_blank">Tipologie di moduli; Contratti; Autocertificazione; CAP; Codice fiscale...

Dictionar on-line :
www.garzantilinguistica.it/interna_ita.html" target="_blank">Garzanti Linguistica



Cristina

Noi doi... si nu numai


"Quando vuoi davvero l'amore lo troverai che ti aspetta."

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns crista-s spune:

Nico eu cind am citit asta iarna despre circulara cea minunata www.romania-italia.net/topic.asp?TOPIC_ID=8637&FORUM_ID=10&CAT_ID=5&Forum_Title=Documente%2C vize%2C pasapoarte%2C legislatie&Topic_Title=Rientri di Natale %2DTutti a casa col cedolino" target="_blank">aici, am inteles asa: ca te lasa sa circuli cu chitanta numai in perioada spusa de ei, ca iti trebuie obligatoriu alaturi de pasaport si copia de la permisul cel vechi, si ca nu trebuie sa fii la prima prelungire ( asta nu se pune ca sigur Angi nu e la primul pds).
Pe mine m-a controlat de pds cind am intrat in aeroport la Milano, apoi cind am schimbat avionul la Copenhaga , nu stiu cum am facut dar a trebuit sa trec printr-un filtru mic .. ori am gresit eu coridoarele .. ori cine stie .. caci eu trebuia sa schimb pt New York si in loc sa ii intereseze de viza de America ii durea de pds -ul meu ... acum poate am nimerit eu vreun ciudat. Ori pt ca aveam o fata disperata caci eram in intirzere si riscam sa pierdem legatura. Frtele meu alt bezmetic, venea de la Bucuresti si a schimbat la Milano , de acolo avea zbor spre NY, a iesit in greseala din aeroport .. atita se benocla in stinga si in dreapta ca s-a trezit la iesire , si pe el l-a intrebat la intrare de pds.. noroc ca se vedea din pasaport dupa viza de iesie din Ro si dupa biletul de avion ca era plecat doar de citeva ore de acasa .. Norocul lui ca avea biletul in buzunar si nu in geanta la nevasta cum se obisnuieste .
Angi poate ar fii bine sa suni la politia de frontiera la aeroportul de unde vrei sa zbori si sa intrebi ... cu masina sigur nu te controleaza nimeni .. dar cu avionul nu se stre niciodata peste ce politist constiincios dai si pierzi biletele din cauza lui.
Si eu am o problema existentiala, cum iau tragetto spre Corsica ma controleaza cineva la pasaport caci al meu chiar daca nu va fii inca expirat, va fii in alea 6 luni inainte de expirare cin cica nu ai voie sa circuli decit spre casa ... asta daca nu va fii gata pasaportul cel nou pina atunci. Dar cum eu sunt din povestea cu "drobul de sare", sunt cam fricoasa de fel ...
Cristina eu am reusit sa il pacalesc cu imbracatul nu stau chiar "impaiata" in casa , am tot felul de pantaloni cu sfoara in talie sau colanti, tricouri mai nashparlii (adica patate ca eu sunt maestra in a ma pata ).. adica asa cum nu ar tb sa stea o doamna care se respecta prin casa .. ca dehhh asa am invatat ca tb sa fim mereu atragatoare ( iar eu cu budigaii mei nu cred ca sunt prea sexi ).

La noi am zis ca daca scapam de uraganul asta e mare minune ... am lasat ca niciodata jaluzelele de tot in jos in speranta sa nu intre vintul deloc printre lemne si sa nu le mai balangane .. insa se simtea si inca cum... parca batea cineva la geam .. cred ca daca eram singura as fii murit de frica in casa. De dimineata insa soare si frumos afara parca nici n-a fost nimic. Toti norii negri au dsparut purtati de vintul de afara si n-a cazut nici macar o picaturica. E clar primavara e aproape ... URAAAAAA


Cristina

Noi doi... si nu numai


"Quando vuoi davvero l'amore lo troverai che ti aspetta."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stralucitor1 spune:

Buna dimineata tuturor...!! si Buona domenica!!!!

A iesit soarele si la noi dar e tot frigut...am dat deja o tura pe la biserica astept sa se mai incalzeasca un pic pentru o plimbare de dezmortit oasele..si in rest, nimic palpitant...

Cri-Cri uitasem cind ai timp pune si la mine data nasterii 20/12/1973...saru--mina!

Tot ce conteaza in viata in mod deplin si dureros este iubirea...

To and Me

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crista-s spune:

Sa traiti s-a executat ( data nasterii ). Deci inca o sagetatoare ... insa matalica cu un picior la capriorn ... .
Cum ziceam e soare aici si nu pare tare frig... eu ma duc sa execut o musaca si las locul ( mult rivnit) in fata calculatorului ...
Pe miine!!

Cristina

Noi doi... si nu numai


"Quando vuoi davvero l'amore lo troverai che ti aspetta."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tizabela spune:

Buna dimineata pe la pranz si eu ca voi hibernez fiind foarte frig si ploua de nu iti vine nici sa iesi de sub plapumioara.
Radeam cand am vazut comentariul despre panda pt calculator noi de un an (chiar ieri a implinit al meu compi un anisor si l-am si sarbatorit) l-am luat pe al meu si ce bine e cu doua.El in sufragerie la ala fix si eu in dormitor in pat sub plapumioara cu compi pa masuta de dejun la pat(alea de se vad in filme) ahh ce bine este!!!
Eu nu am mai facut nimic deosebit am citit Zahir pentru ca imi palce Coelhio ca scriitor si in rest cartile mele de universitate care sunt !!!!
Mai este doar o luna si merg in tara sa vad "pe viu" ce mai trebuie pus la punct pentru nunta...a Crista cand pleci???oricum iti urez drum bun si sper sa reusiti sa faceti ceea ce v-ati propus.
Va pupic fetelor si va urez o duminica placuta!

http://pg.photos.yahoo.com/ph/tarnaizabela/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tizabela spune:

Uitasem ca voua nu v-am spus am avut si eu probleme cu Myair sa va povestesc ce s-a intamplat cu compania lor de """!!!!
Stiti prea bine ca deja v-am batut destul la cap cu nunta mea,dar acum marea problema este luna de miere....cum am un sot foarte grijuliu a zis sa cumparam biletele de avion cu cel putin 6 luni inainte.Deci zis si facut pe 1 feb le-am luat pe alea noastre pt Romania cu Myair plecarea mea pe 25 iulie si a sotului pe 5 august ,iar intoarcerea ambilor pe 13 august!
Ai mei deja au strambat nasul cand au auzit ca "fugim" imediat dupa nunta,dar au zis hai treaca mearga......avionul era pt data de 13 la ora 18 deci de la Roman plecand in jur de 12-13 aveam timp de ajuns la aeroport.
A doua zi pe data de 14 august aveam biletele luate cu Alpi (tariful special ala care nu poti schimba nimic desi platesti destul) cu plecare la ora 12 si 15.
Acum mare surpriza ce imi facura astia de la Myair au auzit ei ca in Romania se sarbatoreste martisor si mi-au dat unu exact pe 1 martie cu schimbatul orarului de zbor si toate planurile mele date peste cap
Deci la plecarea spre Romania mai merge ne-au anticipat-o,dar intoarcerea in Italia pt noi era perfecta doar pe 13 la ora aia!!! Ei NU se poate la ora aia ci in data de 13 la ora 11 dimineta ceea ce insemna ca eu trebuie sa plec de la Roman spre Bucuresti in toiul nuntii si nu este posibil daca mai vreau sa fiu recunoscuta ca fiica de catre ai mei!
Daca schimb data pe 14 august ajung in Italia la ora 12 cu Myairul si la 12 si 15 este ala pt Barcelona cu Alpi deci nu resusesc sa-l prind si nici nu pot schimba datele la Alpi decat daca renunt la cei 400€ (din care imi dau doar 36€ inapoi) si imi cumpar un alt bilet!!!
Asa ca acum mi-am schimbat data pt 14 august plecarea cu Myairul spre Venezia si trebuie sa imi cumpar un alt bilet numai dus pana la Barcelona tot in ziua aia,dar cu plecare dupa ora 14 cel putin ca daca mai fac si intarziere astia de la Myair mai pierd un avion!
Acum nu am inca curajul sa il cumpar astept o data cat mai apropiata evenimentului sa-l iau,dar din cauza lor am pierdut dupa amiaza aia la Barcelona banii pe biletele de dus pana acolo si cat am sa platesc pt noul bilet ufaaaaaa asta e cu Myairul!!!!

http://pg.photos.yahoo.com/ph/tarnaizabela/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crista-s spune:

Vai cite probleme v-au facut astia de la My Air si tie Iza si lui Angi .. naspa ... concluzia e ca nu trebuie sa cumperi bilete de la ei cind ai de prins o legatura cu alt avion.
Fetelor ce am zis eu ca voi face in Ro de tot imi urati ca fac ce mi-am propus? Eu ma duc numai sa ii vad pe ai mei, mai ales pe bunica si merg acum pentru aca nul trecut ne-am gindit noi sa mergem la dr in Ro dar intre timp ne-am razgindit si asa am ramas noi cu bilete cumparate de la My Air. Deja am pierdut 2 bilete pt ianuarie cind ar fi fost mai bine sa fii mers ca am fii stat mai mult acolo, dar eu nu aveam pds-ul si cu cedolino nu m-am riscat mai ales ca tb sa ma intorc fix pe 31 ian cind era ultima zi a circularei si mi-a fost frica sa nu se intimple ca astia sa anuleze cursa si eu sa am probleme ... eu sunt mai fricoasa de fel .. asta si pt ca pe mine nu stiu cum dar ma freaca mereu la vama chiar dc am pasaportul plin de vize ( de pe vremea cind se circula numai cu viza... ). Dehh pasaportul meu face 10 ani anul asta .. e batrin rau.


Cristina

Noi doi... si nu numai


"Quando vuoi davvero l'amore lo troverai che ti aspetta."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iriale spune:

Buna... am intrat sa va salut. Azi dimineata eu si Ale am facut un tur la lac, iar apoi ne-am oprit "in cortile" si am jucat fotbal... si era un vant, de toata frumusetea. Dar si soare si cald.
Acum Ale doarme, eu mi-am "facut" un cd nou si am dat gata un pachet intreg cu grisine.
In timp ce echipa Messinei a pierdut (din nou) asa ca seful de grupa se va intoarce acasa de la stadion cu o falca in cer si una in pamant... ... oare de ce s-o fi suparand de fiecare data? ar fi trebuit sa se invete ca astia pierd mereu...
O zi buna tuturor...

Iri, mami de Ale

http://it.pg.photos.yahoo.com/ph/g_a_i_2003/my_photos

"Accadono cose che sono come domande. Passa un minuto o passano gli anni e poi la vita ti risponde."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns enn spune:

Buna dimineata!

Am lipsit ieri c-am avut musafiri si au facut copiii o harmalaie si-o mizerie! Dar a fost bine, au ajuns acum la virsta cînd încep sa se joace impreuna si e tare haios sa-i vezi cum interactioneaza. Au fost si la sanius, doar cu taticii, vom pune pozele în cursul zilei.
Iri, la voi ce-au facut baietii? Întreb ca sa stiu ce m-asteapta.
Crista, drum bun!

Si celorlaltor fete o zi cu soare! Aici e frig si zapada murdara]

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iriale spune:

Buna dimineata...

Enn, la noi e faza cu masinile de toate tipurile si marimile, pe care ei de regula le aseaza una in spatele alteia facand un sir luuung luuung in toata casa; apoi se ascund sub pat, se alearga, se mai supara, se joaca cu mingea, fiecare incearca sa preia comanda, motiv pt care incepe cearta etc etc...

Cri, drum bun... si distractie frumoasa! Poze multe si gandeste-te si la mine cand vei manca cine stie ce minunatii...
Si o mare, imensa imbratisare Bucurestiului si in special cartierului nostru...

Aici e soare si destul de caldut, dar se pare ca frigul si ploile sunt pe aproape...

Iri, mami de Ale

http://it.pg.photos.yahoo.com/ph/g_a_i_2003/my_photos

"Accadono cose che sono come domande. Passa un minuto o passano gli anni e poi la vita ti risponde."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crista-s spune:

Buna dimineata...
Multumesc fetelor.
Eu mi-am facut bagajul pina acum, adica mi-am aruncat in valiza 3 hainute de imbracat plus ale lui Fabio. Nu pot hotari daca sa imi iau rucsacul ca bagaj de mina sau o geanta de mina ( nu valiza aia de stewardesa caci aia e prea grea chiar si goala). Cred ca voi opta pt rucsac ca sunt mai obisnuita cu el ... dehhhh ca magaru' daca n-am ceva in spate nu ma simt bine. In schimb m-am trezit intepenita de ceafa, nu pot sa intorc capul .. ce ma fac ...

Iri, cred ca sunt barbatii astia microbisti.. le place se sufere pt echipa lor . N-ar avea nici un haz daca aia ar cistiga mereu si ei ar avea motiv de chefuiala ... .. in loc de .

Cristina

Noi doi... si nu numai


"Quando vuoi davvero l'amore lo troverai che ti aspetta."

Mergi la inceput