In Italia (10)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mary ilie spune:

buna fetelor!
sunt o mamica de septembrie 2005, si ma bucur ca v-am descoperit aici pe forum!
in iunie urmeaza sa plecam si noi in Italia, la Napoli, unde vom sta 3 ani, cat are contract sotul meu. abia am aflat si am o multime de nelamuriri, mai ales ca noi avem si baietelul, care va avea 8 luni cand plecam, si am asa o teama de necunoscut, de nici nu pot sa va explic......
va rog sfatuiti-ma si pe mine cum sa procedez cu asigurarea medicala a copilului! oare pentru vaccinuri va trebui sa vin cu el in tara?
Geanina Anghel, vad ca nu ai activat PM, ca tare as avea multe sa te intreb, ca vad ca stai in Napoli......poate imi dai un PM sa vorbim mai multe!
va pup pe toate, si daca ma primiti in grupul vostru, poate mai vorbim.....
va multumesc anticipat!


Mary si Andrei(29.09.2005)
poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crista-s spune:

Iri nu te uit ... poze o sa fac cit pot de multe, acum imi notam adresa ta ( cea veche .. ca sa stiu ce bloc sa pozez ), si oricum din cartier cit mai multe ... Pica magareata facutului de poze pe Fabio ca eu mai nou dupa ce nu puteam misca gitul azi dimineata, acum nu pot ridica nici mina dreapta .. simt cum ma taie un junghi de la ceafa-umar-cot si pina la incheietura miinii.. Chiar in halul asta de paradita n-am mai fost pina acum...
Mary bine ai venit ... Geanina n-a mai intrat de mult pe aici insa mai sunt si alte fete care iti pot da un sfat. Insa nu trebuie sa iti faci probleme caci primul pas dupa ce iti faci permisul de sedere e sa iti faci cod fiscal si apoi sa te inscrii la dr. de familie.. si de aici totul e ok .. din cite stiu eu chiar si bebeii ai caror parinti sunt ilegali au dreptul la asistenta sanitara dar cind parintii au contract. Deci nu-ti face griji ... oricum pt mai multe informatii despre documente .. vezi site-ul Forumul romanilor din Italia e link-ul pe prima pagina ( primul mesaj .. si acolo poti afla cite in luna si stele iar fetele si baietii sunt tare draguti .

Cristina

Noi doi... si nu numai


"Quando vuoi davvero l'amore lo troverai che ti aspetta."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iriale spune:

Of Cri, imi pare rau ca nu te simti prea bine...lasa ca-ti trec toate durerile imediat ce pui piciorul in Bucuresti!
Mai bine faci pozele tu, caci saracul Fabio cum o sa priceapa el de ce tre' sa pozeze blocuri???
Ai grija de tine! Paaaaaaaaaaaaaaaaaaaa

Bine ai venit Mary... cum spunea si Cri, nu iti face griji, vei avea un medic de familie, dar e important sa iti legi si un pediatru, care sa il aiba in grija pe bebe. Alegi unul conventionat de stat, astfel incat sa nu trebuiasca sa platesti. Iar el iti va tine evidenta vaccinurilor etc etc. De un lucru sa tii seama: vei locui timp de 3 ani de zile in orasul cel mai haotic din Italia, dar si cel mai vesel si cu care natura a fost foarte darnica, unde oamenii sunt fff primitori, iar mancarea excelenta.

Iri, mami de Ale

http://it.pg.photos.yahoo.com/ph/g_a_i_2003/my_photos

"Accadono cose che sono come domande. Passa un minuto o passano gli anni e poi la vita ti risponde."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crista-s spune:

aaah Iri va face poze Fabio pt tine ... te place . Ieri umblam pe la arte sa vaz ce ati scris despre carti tu si Enn ( n.ati scris nimic inca !!! sunteti in somaj??? ), si am deschis subiectul Norah Jones. Cum nu stiam cine e ( nu prea sunt aggiornata eu .. ) mi-am bagat nasul.. si cind colo dau peste matalica ... Asa ca m-am pus pe descarcat sa nu mor proasta .. supeeer .. unele melodii le stiam ( le-am auzit la tv fara sa dau importanta cintaretei ) si i-am dat si "omului" sa asculte ... concluzia finala: "salveaza-le, ca sa punem fond muzical la poze" asa ca astesapta-te sa iti faca si filmulete ...
Tot nu am vrut sa ma dau cu "alifie putzitoare" (Diclofenac) ca nu mai iese mirosul din piele nici dupa 100 de dusuri .. dar n-am incotro ma duc sa ma ung ... si sa ma invelesc cu un sal.. Poate ar trebui sa iau si un antinevralgic sau algocalmin .. voi ce ziceti???

Cristina

Noi doi... si nu numai


"Quando vuoi davvero l'amore lo troverai che ti aspetta."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mary ilie spune:

ati reusit sa ma surprideti.......sunteti mult prea dragute, va multumesc pentru primire!!!
Crista, iti doresc multa sanatate!!! daca vrei un antiinflamator bun, sa-ti cumperi din tara ketonal forte, e f.f. bun,. iti ia orice durere in 10 minute, eu zic sa dai cu diclofenac, ca e foarte bun si asta! calatorie placuta! aici e asa innorat si ploua de dimineata, dar macar nu e foarte frig.
fetelor, imi puteti da niste adrese de agentii imobiliare din Napoli, ca noi va trebui sa inchiriem o casa, se gasesc case gata mobilate cu tot ce trebuie de inchiriat? sau ma car de acasa cu robotul de bucatarie, care imi e indispensabil la facut papica pentru bebe......
va rog sa ma intelegeti ca eu n-am mai fost plecata nicaieri, numai sotul a fost in alte tari,dar nu in Italia,dar singur, acum plecam prima oara cu toata familia!


Mary si Andrei(29.09.2005)
poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stralucitor1 spune:


Cri-Cri, fii barbata!! ai sa vezi ca treci peste orice durere cind ajungi acasa...o sa ai altele pe capDrum bun si din partea mea sa vii cu poze multe si sa ne povestesti cum mai e Bucurestiul vazut cun un ochi critic nu sentimental...stiu ca nu se poate dar am incercat si eu, obiectivitatea inainte de toate!

Mary, bine ai venit!cum ti-a spus si Iri, aici beneficiaza de asistenta medicala pentru micuti chiar si persoanele aflate ilegal in Italia, deci nu e cazul sa te preocupi...detaliile ti le-a spus Iri, ea are si copilas asa ca stie cel mai bine!Dar daca ai nelamuriri sau alte intrebari, ne straduim sa raspundem!

Fetelor e soare la Torino!!! Vine vine primavara
As vrea si eu un emoticon cu un omulet care sa falfaie drapelul Italiei da' nu e...

Tot ce conteaza in viata in mod deplin si dureros este iubirea...

To and Me

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns enn spune:

Cri, mai reizsta un pic si mergi la masaj la Bucuresti! Sa vezi ce bine-ti va face.
Iri, m-am linistit - nu vor fi schimbari majore în urmatorul an
Mary, esti de invidiat! Ce m-as muta si eu la mare si soare, si daca nu la mare, macar într-un loc mai însorit, ca la Cristina la Torino.

Am pus pozele cu zapada, facute ieri & alaltaieri. Piticutul blond e Viktor, prietenul lui Morcoveata, si Daniel e taticul lui. Eu n-am participat la sanius, ca n-avea chef cealalta mamica, asa c-am ramas cu ea acasa si-am povestit.
http://deneske.blogspot.com

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crista-s spune:

Mary eu personal nu am auzit de case de inchiriat cu tot dichisul .. probabil ca un colt de bucatarie au ( acolo un aragaz, cuptor, frigider, poate si masina de spalat vase - unele mai fitzoase ) insa mai mult nu cred. Intra pe site-ul ala de care iti zic eu www.romania-italia.net si cere acolo adrese de agentii imobiliare. Stiti italiana voi? Si voi veniti amindoi odata "cu catel si purcel " daca e asa unde o sa stati la inceput ? Robotul eu nu stiu ce sa zic daac e doar blender parca nua re rost sa il carati aici, ca nu costa mult si se gasesc peste tot, iti recomand magazine mai ieftine pt electrocasnice ( Euronics, Expert... ) .. caci vei avea nevoie ... si apoi la intoarcere peste 3 ani cum veti fii "repatriati" nu platit vama pentru obiectele cumparate aici si pe care le duceti in Ro si sigur va tb sa iti cumperi un aspirator macar...
Mersi de sfat .. o sa imi notez medicamentul cel nou.. eu Diclofenacul il am mostenire tot din Romania de la o prietena vanita in vizita si care mi l-a donat la plecare ... Nici nu vreti sa stiti dragelor cum sunt ca o baba ... cu un pulover de lina legat pe umar si in jurul gitului si las in urma mea un miros "de babaciune". Apropos de baba cica azi e a mea .. 6 ... mi-a adus aminte Petro acum pe messenger .. vai ce sucita sunt .. cind e soare , cind intra in nori ...

Cristina

Noi doi... si nu numai


"Quando vuoi davvero l'amore lo troverai che ti aspetta."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crista-s spune:

masaj ... ce buna idee insa o sa il pun pe tata ca e priceput. Eu imi aduc aminte ca noi cind eram mici ( pt ca el e contra antibiotice si in general medicamente .. ) primul pas impotriva racelii era celebra frectie cu spirt sau otet... care insa avea mereu succces ... nu stiu cum se facea dar dupa ce schimbat 3 pijamale intr-o noapte a doau zi eram "buni de trimis la scoala" . Acum someaza caci fratele si cumnata mea cheama doctorul pt ala micu' .. si deci tata cu metodele lui "invechite " nu prea are sanse...

Cristina mersi ... sigur fac poze ... pt voi "non drumul taberi-ene" voi poza centrul ... pt mine, Iri si Iza cartieru' ...

ma duc sa vad pozele lui Enn

deci m-am intors de la vizionat poze ..
Enn, vai ce zapada e la voi, deja ma doare gitul si m-a luat cu frig si pe mine ...pai asa era aici in ianuarie ...
Insa copilasii sunt tare fericiti. Denes ( care e destul de combinat ca nu pra poti zice ca seamana mai mult cu tine sau cu sotul tau .. ) are o poza unde e lagat cu fularul la git unde se vede clar ca e "puiul tau".. iar prietenul lui e tare grijuliu, il si trage cu saniuta .. ce frumos ...

Cristina

Noi doi... si nu numai


"Quando vuoi davvero l'amore lo troverai che ti aspetta."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns omi308 spune:

buna ziua la toata lumea!
numele meu este Oana si am o fetita de 1 an si 3 luni - Corina Maria . De un an de zile locuim la Milano, acum suntem in vizita acasa - in Romania. Si daca nu va e cu suparare trecet-ne si pe noi acolo la catastif. Data nasterii : 30.08.1975
Desi la inceput a fost mai greu acum ne-am adaptat si chiar ainceput sa ne placa.
Si ma bucur tare multy ca am gasit acest subiect.
va pupam

Mergi la inceput