@ construit CASA! (6)

@ construit CASA! (6) | Autor: CRIXIA

Link direct la acest mesaj

Capitolul precedent: http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=55731&whichpage=10

Spor la treaba!
Ce ziceti, incercam o lista cu constructorii DC?

1. Bebe03 - P+1 90%; mai 2004 - 2006?
2. Crixia - P+1 70%; aug 2004- dec 2006?
3. Deborah77 – P+1 70%; aprilie 2005 – iunie2006
4. Dia_codat - P+1+M; dec 2005 -?
5. Jone - P+1 25%; 2005 - 2006
5. Maggda - D+P+E 60%; 2001 - nov.2004
6. Heny S+P+E+M 80%; vara 2003 - vara 2006
... lista este deschisa!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns CRIXIA spune:

Dianamaria, welcome! Si eu anul trecut tot la faza asta eram! Pe 18 decembrie am reusit sa turnam placa, priveam casuta ca fiind un pic protejata pentru vremea rea. Acum stam si mai linistiti, ca avem acoperis, usi, geamuri, gard(partial).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CRIXIA spune:

Cateva poze:
http://community.webshots.com/album/349659874fqmHeg

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maurice spune:

Ma bucur ca ne-am mai strans iar pe aici,ma bucur sa vad ca ati pogresat, Crixia ce fier forjat superb ai la balcon!!!!! Dia codat, am vazut si pozele tale, abia astept sa vad scara aia gata finisata!
Crixia, tu ai pus picuratoare la geamuri? Am tot cautat si nu gasesc. Facem si lista de constructori, vad ca la primavara mai urmeaza un rand de noi constructori DC !

Eu nu am mai avut timp sa povestesc deloc, din cazua casei.O luna si ceva ne-am invartit ca titirezii de colo colo ceva de speriat, dar am reusit multe, adica sapa, instalatii, tencuit 2 camere pe interior, tencuit exterior si polistiren, geamuri. A tinut vremea cu noi si am fost norocosi!

De abia de cateva zile ne-am mai linistit, si o sa ramanem asa pana mai tarziu, ca nu prea mai avem bani si chef. Pe scurt, am alergat o saptamana si ceva dupa usile de exterior, ne-am oprit la o firma care are unele din cele mai bune incuietori (deh, fiecare cu pasaricile lui, noi atat de patiti cu hotii am dat o gramada de bani pe silduri blindate si alte dracii).
La finisari am gasit niste baieti harnici, intelegatori (le-am dus termometru si le-am zis ca daca scade sub 5 gr temperatura sa nu mai lucreze, ca adezivul de polistiren nu-si mai mentine proprietatile sub 5 gr; si au respectat cat de cat, a fost si soare, au fost si 5 grade, cateodata 4 dar asta e, speram sa fie bine).

Va mai spun ca am terminat si gardul, si ca este inalt de 2,5 m ...toti prietenii ne spun ca e fortareata. Dar cu nenorocitii de prin partea locului, e perfect. Nu au decat sa incerce sa-l sara. E din scandura, nu ne mai permite vremea sa-l tratam anti bolile lemnului si speram sa se tina bine pana la anul.

Asa ca avem in sfarsit casa inchisa, geamuri, usi si gard fara porti ! Dar e inchisa si incheiem anul usurati dupa toate cele patite, nu ne asteptam sa o mai vedem inchisa anul asta! E un sentiment grozav!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dianamaria spune:

Cristina -multumesc! Noi (ma rog, ei) turnam placa miercuri. Poze n-am ce sa pun. Adica am, dar sunt niste ziduri de BCA, stalpii de la parter si multi popi , pe care multe dintre voi nu cred ca vor sa mai vada!
Spor la construit si sa stapaniti sanatosi!

Diana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CRIXIA spune:

Tatiana, ai sa vezi ca nu-ti va parea rau cand va fi casa gata, indiferent de cine sunt vecinii! Important e ca nu vor sta cu voi in casa, ci alaturi.

Dianamaria, era asa luminata casuta cand avea doar ziduri! E o amintire aparte imaginea casei in asteptarea plafonului! Spor si voua!

Maurice, si noi suntem putin linistit cand stim ca avem gard(tot fara porti), usi, geamuri si acoperis!

Caut rigipsar, ca sa-mi puna(faca) tavanele. Aveti idee preturi/mp? E bine 120.000 lei vechi/mp?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bebe03 spune:

crixia am pus tavane de rigips anul asta in august...a costat 90.000 pe metru pt. tavane drepte si 140.000 pt. tavane cu spoturi si decupaturi...
Si noi ne-am oprit ca vremea nu ne mai permite si nici nu mai sunt banuti, mai asteptam pina in primavara...
noi suntem ceva mai inaintati ca e al doilea an de construit adica doua veri...
am pus gresia si faianta in baie, bucatarie hol, deci pe interior, au ramas terasele ca era prea frig-6 grade
am cumparat cada si cabina de dus + bateriile aferente mai avem ghiuveta si WC dar si un mic mobilier si incheiem cu baia acum umblam si testam piata pt. instalatia termica...
abia la anu avem si gazele ca tare greu merge...
si cam atit...pt. fetele care nu au inceput inca finixajele fara sa va sperii va spun ca acestea costa enormdaca vreti sa fie de calitate si moderne
avem o singura baie mare de 12mp si pina acum am bagat in ea app 100.000 de mil si inca mai avem

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CRIXIA spune:

Maurice, m-ai intrebat de picurator?
Nu stiu exact la ce te referi. Daca e vb de glaful exterior, inca nu le-am cumparat, dar avem de gand sa punem, sa nu ploua direct pe pervaz.
Ceai de la termopane au denumit picurator un element din profilul geamului.

Bebe 03 esti un exemplu pentru noi, mai ales la finisajele finale. Deja imi pare greu in toate alegerile ce vor urma, gen culori, modele, calitati.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns jone spune:

crix ti-am admirat casa.balconul terasa sunt absolut superbe.
si visez cu ochii ca o sa ajungem si noi sa o finisam sa punem geamuri usi.

acum imi doresc sa terminam doar o camera si o baie sa trag usa dela casa dupa mine si sa ii bag undeva pe restu (scuzati de expresie)
dar mai am de asteptam si de "inghitit"

tatiana stiu ce inseamna sa te legi la cap fara sa te doara.

" am alergat o saptamana si ceva dupa usile de exterior, ne-am oprit la o firma care are unele din cele mai bune incuietori (deh, fiecare cu pasaricile lui, noi atat de patiti cu hotii am dat o gramada de bani pe silduri blindate si alte dracii)."
ce fel de usi? ce sunt alea silduri blindate?
ma intereseaza destul demult si securitatea casei.ptr ca vreau ca atunci cand plec de acasa sa nu stau cu frica in san.



jo si alexandra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maurice spune:

Crixia picuratoarele se pun pe partea de exterior a golului geamului, ca sa nu se prelinga apa pe geamuri.
Jone usile sunt metalice, sunt romanesti dar incuietorile de pe ele sunt importante,le zice Ikon, cica ar fi tare apreciate in Germania; sildul e ovalul ala in care bagi cheia sa descui usa (alta explicatie mai inteligenta nu-mi vine-n cap)are pastila de protectie, nu poti sa bagi nimic sa fortezi broasca, cililndrul e anti rupere, etc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maggda spune:

Buna fetelor!Crixia felicitari pentru avansarea in lucrari!Noi ne-am cam oprit odata din cauza banilor si ne-am si saturat de atata lucru.E adevarat ca economisesti f multi bani daca nu platesti manopera dar volumul de lucru e f mare.Oricum nu ne grabim ca avem vreme pana la pensie .Saptamana viitoare mai am de smirgluit 2 pereti la camera de zi a fetitei (ei ii facem la etaj un dormitor cu dresing si o camera de zi cu terasa) si in ianuarie sa-i dam culoare(mov deschis).Parchetul il punem la primavara ca in februarie vreau sa comandam site la geamuri si usi de balcon.Imi trebuie si chiuveta cu mobilier la baia albastra , am vazut la Practiker si ce imi place costa in total 16 mil..Acum platim facturile de gaz .
pupici la toate si spor la lucru

Magda si Bianca 7 anisori

http://community.webshots.com/user/danut1965

Mergi la inceput