MASTURBAREA LA BEBE???AJUTOR...

MASTURBAREA LA BEBE???AJUTOR... | Autor: DianaP

Link direct la acest mesaj

Am tot cautat o situatie asemanatoare cu problema cu care ma confrunt eu, dar nu am gasit.
Am o fetita de 10 luni care pana acum s-a dezvoltat normal(dupa carte cum se spune).Adica a trecut prin toate perioadele:gangurit,zambet,stat in fundulet,mers de-a buselea,ridicat in picioruse,vorbit(mama,tata,baba,dada,etc).
Pe la varsta de 7 luni si 1/2,am observat un comportament mai ciudat la ea si prima impresie pe care mi-a dat-o a fost al unui om care se masturbeaza.Piciorusul stang il pune dupa cel drept si le trage spre burtica,iar cu manuta dreapta se trage de bluzita, privirea fiind pierduta in acest timp si respiratia mai accelerata.Am fost la medicul pediatru si ne-a dat trimitere ptr. internare la spitalul Elias cu diagnosticul "posibile crize de convulsii".La spital a fost supusa la diferite investigatii si doamna doctor care a avut grija de noi ne-a dat trimitere ptr. spitalul nr.9 la Conf.dr. Iuliana Dobrescu(psihiatru).Dupa ce i-am spus despre ce este vorba,m-a intrebat daca am vreo banuiala ce ar putea fi si eu am spus ce cred. Raspunsul a fost acelasi si din partea doamnei doctor.
Mi-a dat un tratament pe baza de bromuri(bromura de calciu,sodiu si potasiu),dar nu am gasit decat de sodiu si potasiu(am inteles ca cea de calciu nu se mai fabrica). Am urmat tratamentul 3 sapt si in timpul acesta am incercat sa fiu tot mai mult in preajma ei si sa nu o mai las culcata pe spate(pozitia ei favorita ptr. a face "prostii").
Nu am avut nici un rezultat. Ba mai mult acum a inceput sa-si gaseasca si alte pozitii. Saptamana trecuta am fost iar la doamna doctor si i-am spus ca am avut nici un rezultat, mi-a spus sa continui tratamentul cu bromuri si suplimentar mi-a mai dat niste pastile Sedatif Pc pentru calmare.Mi-a spus sa stau linistita ca o sa se vindece,dar trebuie sa dau dovada de foarte multa rabdare si foarte mult calm si cel mai important lucru este ca trebuie sa fim neaparat doua persoane prt. a o supraveghea. Sotul meu pleaca dimineata si se intoarce seara dupa 8,9 sau poate chiar mai tarziu. Eu nu am nici un ajutor momentan ptr. ca mama si socrii mei stau in provincie.
Foarte mult timp m-am invinovatit si chiar am intrebat psihiatrul daca nu cumva eu am gresit cu ceva. Ea m-a asigurat ca nu am nici o vina si ca s-a intamplat pur si simplu,apoi mi-a explicat cum, ca sa imi ies din pareri.Precizez ca ea face asa decat in momentele cand este singura, nu este bagata in seama sau este foarte obosita. Doctorul mi-a sugerat sa stau cat mai mult cu ea in brate sau langa ea. Mai nou sunt insarcinata in prima luna si vreau sa pastrez copilul,deci imi va fi destul de greu sa stau cu ea in brate.
Daca cineva se mai confrunta cu o astfel de situatie va rog frumos sa-mi spuneti ce mai pot face sau daca mai puteti sa-mi dati vreun alt nume de doctor sa mai aflu si o alta parere v-as fi foarte recunoscatoare. Am foarte mare incredere in Dr. Dobrescu, dar cand te afli in aceasta situatie parca vrei mai multe pareri.
Va multumesc mult si-mi cer scuze ca a trebuit sa scriu atata,dar am incercat sa prezint cat mai clar situatia.
Va doresc multa sanatate si putere Diana & Alexa

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns allya spune:

Draga mea,

dar e firesc ce se intampla cu ea!

si Alex al meu are 6 luni si isi desface scutecul si se trage cu manuta, nu face ceva rau, e instinctual si a vazut ca e placut, ce stie el? sau se pune pe burtica si se balangane inainte si inapoi, toti bebelusii trec prin faza asta mai devreme sau mai tarziu!
in primul rand linisteste-te, las-o in pace si nu-i mai da bromura si nu o mai duce la psihiatrii! e NORMAL!

Pai daca aveai baietel ce faceai? stii ca au erectii, mai ales cand sunt la san? e ciudat mai ales pt o mamica de prima data, eu am crezut ca i se infectase ca era umflat si tare dar sotul meu a ras de mine si mi-a zis si atunci am citit mai multe si asa am aflat ca toti bebelusii au asa ceva si fac ceea ce noi numim masturbare, in cazul lor e si din lipsa de preocupare si pt ca se autodescopera.
De ce cand isi gaseste buricul nu ne impacientam iar cand isi gaseste si descopera cum functioneaza organele sexuale externe intram in panica?

te rog frumos nu iti chinui bebelusa si nu ii da bromura la o varsta atat de frageda poate avea repercusiuni grave asupra ei!!!!!

Sfatul meu: accept-o asa cum e si cand e mai mare si continua, ii explici frumos ca asta nu se face sau macar nu se face in public, nu o certa si nu-i baga in cap ca e ceva rau, doar arata-i cand va intelege ca e ceva intim!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dana_ spune:

quote:
Originally posted by allya

Draga mea,

dar e firesc ce se intampla cu ea!

si Alex al meu are 6 luni si isi desface scutecul si se trage cu manuta, nu face ceva rau, e instinctual si a vazut ca e placut, ce stie el? sau se pune pe burtica si se balangane inainte si inapoi, toti bebelusii trec prin faza asta mai devreme sau mai tarziu!
in primul rand linisteste-te, las-o in pace si nu-i mai da bromura si nu o mai duce la psihiatrii! e NORMAL!

Pai daca aveai baietel ce faceai? stii ca au erectii, mai ales cand sunt la san? e ciudat mai ales pt o mamica de prima data, eu am crezut ca i se infectase ca era umflat si tare dar sotul meu a ras de mine si mi-a zis si atunci am citit mai multe si asa am aflat ca toti bebelusii au asa ceva si fac ceea ce noi numim masturbare, in cazul lor e si din lipsa de preocupare si pt ca se autodescopera.
De ce cand isi gaseste buricul nu ne impacientam iar cand isi gaseste si descopera cum functioneaza organele sexuale externe intram in panica?

te rog frumos nu iti chinui bebelusa si nu ii da bromura la o varsta atat de frageda poate avea repercusiuni grave asupra ei!!!!!

Sfatul meu: accept-o asa cum e si cand e mai mare si continua, ii explici frumos ca asta nu se face sau macar nu se face in public, nu o certa si nu-i baga in cap ca e ceva rau, doar arata-i cand va intelege ca e ceva intim!

allya si alex-dinu (28 oct 2003)
http://community.webshots.com/user/allyalex




Draga Diana, Allya are mare dreptate. Eu cred ca este normal pt aceasta varsta, bebelusii se autodescopera.


Dana&bb Andy(1 an si 2 luni)
http://community.webshots.com/user/danaiakob

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns allya spune:

"Masturbation is the first and most important sexual skill a woman should learn, as it holds the key to enjoying other forms of sexual activity. Ideally, this skill is learned prior to the age of five, but far too often it is not learned until a women is in her late teens or early twenties. This stems from the incorrect notion that children are entirely devoid of sexuality and they are to be protected from the 'evils' of sexuality. Children, especially infants, are incredibly curious individuals who will undoubtedly discover masturbation on their own. A parent, if they catch their child masturbating, should not chastise their child for it, but rather, tell them about private and public actions."

deci NU O MAI DU LA PSIHIATRU NU-I MAI DA CALMANTE SI BROMURA si linisteste-te in primul rand tu! Doamne tu iti dai seama ca inconstienta e doctorita aceea ca iti da astfel de tratamente la o fetita de 10 luni?

te pup si iti doresc f mult bine si sa ai puterea si inspiratia sa o lasi in pace!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns allya spune:

uite aicea este descris exact un comportament asemanator cu al fetitei tale insa la 5 luni jumate tot la o fetita: http://www.mhsource.com/expert/exp1111003a.html si este intradevar vorba de masturbare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Donia spune:

Si mie mi se pare exagerat tratamentul pe care il primeste fetita ta!
Am citit ca toti copiii au impulsul de a se masturba, si o fac intr-o masura mai mare sau mai mica, mai mult sau mai putin timp. In carte scria ca ar trebui ignorati, si doar la varste mai mari, atunci cand incep sa inteleaga si sa coopereze, sa li se atraga atentia cu calm si blandete sa nu o faca in public. Si aceasta discutie ar trebui sa o poarte mama cu copilul.
In nici un caz sa nu fie legati, impiedicati cu forta, pentru ca asa s-ar putea naste probleme mai grave in dezvoltarea psihica a copilului.
Si nu numai ca am citit despre masturbarea la copii, dar am si observat acest lucru.
Poate nu ar strica sa intrebi si la subiectul lui Karmen, cu psihologia copilului, ea cred ca iti poate da un raspuns mai informat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns conchita spune:

bromura si sedative la un bebe de 10 luni????!!! Diana, schimba doctorul ca nu stie ce face, iar tu fii linistita ca e perfect normal ce i se intampla fetitei tale.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lucamatei spune:

La ambii baieti, ma trezesc in fiecare dimineata ...cu un cort, mama mia, inca de la virsta de 6 luni, iar penisul se mingiie si se alinta la ordinea zilei...asa ca, nu dispera dar nici nu medica fata pentru asa ceva.

oana olson

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamicaluitheo spune:

Scumpa mea si bebele meu cel mic care nu mai este chiar asa de mic (are 4 anisori si asta o face tot asa de la cateva luni adica de la vreo 10 ) se freaca de pat se trage de putza, este ceva normal la varsta lor. Lasa tratamentele cu bromuri la 10 luni nu este cazul.
Sa nu-mi spui ca ai fost la doctorita Dan Elena...........?
Pt. ca ea are numai rezolvari din astea radicale.
Sanatate si nu o mai baga chiar asa in seama pt. ca nu ai ce-i face.
pupici la printesa

andreea mamica de theo si de florin

http://community.webshots.com/user/mamicaluitheo

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamamariana spune:

Hai ca eu stiu un caz concret. Fetita unei prietene de-ale mele, se freca cu putzulica de de orice prindea: canapea, manerul de la fotoliu - am vazut-o si eu... si tot asa, parca intra in transa, facea ochii mici si avea privirea pierduta. Stiu ca si prietena mea era agitata si nu stia ce se intampla, insa a incercat pe cat posibil sa ii distraga atentia cu altceva atunci cand o vedea ca se pregateste de actiune. I-a trecut in cateva luni fara nici un tratament. Acum are 4 ani jumate si e ok.
Eu zic la fel: lasa copilul in pace si nu il indopa cu medicamente din astea pe care nici unul mare nu e sanatos sa le ia.
Sunt convinsa ca ii va trece cu timpul, insa trebuie sa o ajuti sa uite.
Am si eu o problema, nu e similara... Emi (1 an si 2 luni) se joaca cu buricul. De cate ori o dezbrac la baita sau sa ii schimb pampers-ul duce mana la buric si se joaca cu el. Chiar si noaptea cateodata il cauta pe sub pijamalutza. Si eu procedez la fel, incerc sa ii atrag atentia cu altceva si acum, in ultima vreme de cand a inteles sensul cuvantului NU si NU E VOIE, ii mai spun si asa. Dar nu ma stresez deloc.
Numai bine,
Mamamariana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns karmen spune:

Manipularea sexuala face parte din descoperirea sexului. Inca de la 6-7 luni este prezenta aceasta manipulare fiind integrata in schemele senzorio-motorii (adica in descoperirea si cunoasterea corpului). Aceasta conduita este mai frecventa la baieti, dar adevaratele masturbari apar spre 2-3 ani, cand manipularea sexuala apare ca o activitate in sine care ii face placere copilului.

quote:
Piciorusul stang il pune dupa cel drept si le trage spre burtica,iar cu manuta dreapta se trage de bluzita, privirea fiind pierduta in acest timp si respiratia mai accelerata

Totusi din ce descrii mai sus nu se intelege ca ar fi vorba de manipularea directa a organeleor sexuale.
Oricum renunta la tratament nu cred ca e necesar.

Carmen

Mergi la inceput