MASTURBAREA LA BEBE???AJUTOR...

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns adrianangi spune:

Subscriu mesajelor de mai sus. Nu-ti mai chinui copila cu tratamente ce se dadeau flacailor in armata!
Eu am un baietel de 1 an si 8 luni care se joaca si el cu putzulica, atunci cind e in funduletul gol. Nu cade in "transa", dar se joaca. Asa sunt cei mici, isi descopera organismul si trairile si nu cred ca trebuie sa i le reprimi, oricit de rusinoase ar fi, in mentalitatea noastra, aceste lucruri. Eu nici macar nu l-am certat pe baietelul meu. De ce sa-i atrag atentia asupra unui "lucru interzis" si sa fac un tabu din asta. Nu da mai multa importanta decit trebuie acestui aspect, va trece de la sine. Nu te invinovati, fetita ta nu e bolnava, ci doar doctorita care prescrie bromura unui copil de 10 luni.
O sa vezi, trece de la sine, va descoperi repede altceva care sa-i trezeasca interesul iar capitolul acesta va fi unul deja cunoscut si fara importanta...
Increde-te in instinctinctele tale de mama! Sanatate fetitei, tie si celui mic din burtica!

Salvati un inger:
www.casa-romanilor.ch/teodora.htm

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alssa spune:

In toate cartile despre copii si cresterea lor, scrie ce se intimpla la diverse virste, incepind cu prima luna. Pesemne nu ai citit nimic din toate astea si asta e un lucru care ma mira... Daca vrei sa faci si al doilea bebe, ca sa scapi de temeri legate de mai multe probleme, iti recomand citeva carti despre copii. Sa le citesti.
Lasa copilul in pace cu asemenea tratamente ca ii faci mai mult rau decit bine...

Alssa si Clara (1 an si 5 luni)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns qsar spune:

Spui ca ai foarte mare incredere in Conf.dr. Iuliana Dobrescu(psihiatru). M-as mira ca ea sa nu-ti fi spus ca descoperirea sexului si a sexualitatii este ceva normal si destul de frecvent. Pe de-alta parte, tratamentul recomandat cred ca poate fi stopat doar cu acordul sau la recomandarea unui medic; de ce nu ceri o a doua opinie? Bromurile si sedativele nu au ca efect doar "anihilarea" pulsiunilor sexuale. In fond, ce diagnostic a fost scris pe fisa/retzeta?

Q

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirupati spune:

Frate - gemenii mei au 8 luni si de pe la 4 luni, cum desfac pampersul se apuca imediat de putzulica. Si trag de ea ca zici ca-i altceva. Tot timpul le iau miinile de acolo ca ma sperie cum trag de toate alea acolo jos. Pe ei ii distreaza foarte tare si nu inteleg cum nu-i doare. Dar ii las in pace, asta e, or stii ei de ce fac asta !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ancade spune:

Vlad al meu are 2 ani si 8 luni si de cand si-a descoperit putzulica (cred ca la cateva luni) se joaca si se trage de ea .El a suferit la 8 luni o operatie la putza si acum arata ca si la cei cu circumcizie.De mai bine de 1 an ii zice "pica" si cand se trage zice ca o face mare ca a lui tata:" fac pica mare".Rad de mor, dar nu vad ceva iesit din comun.Pe mine ma vede deseori dezbracata (si pe tatal sau) si nu ne ascundem.Facem si baie cu el;pe rand, cand eu, cand sotul ca toti 3 nu incapem in cada.Dar asta doar la cererea "micului print" .Si ma mangaie pe sani ,dar doar din curiozitate ca vede sfarcurile iesind din apa;pe taica-su il trage uneori tot de putza insa nu-i interzicem; ii spunem doar ca nu e jucarie , dar dupa cateva secunde isi retrage mana.Doar nu o sa spun acum ca e obsedat la varsta lui si sa alerg la doctor.Ar rade de mine.
Stie acum ca mama(si fetitele in general) nu au putza, ci au tzatze.Se uita f curios cand merg eu la WC sa vada cum fac eu pipi si atat.E f normala curiozitatea la varsta asta, darmite la un bebelus.
Asa ca fetele au dreptate sa nu iti faci probleme cu fetita ta.
Anca si Vladimir

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns xenocid spune:

Si premiul "Hugh Hefner" - Un weekend cu vedetele Playboy merge la...

FAMILIA ADAAAMS!


A.

*Ex astris, Scientia*

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cl spune:

quote:
Originally posted by xenocid

Si premiul "Hugh Hefner" - Un weekend cu vedetele Playboy merge la...

FAMILIA ADAAAMS!


A.

*Ex astris, Scientia*




Foarte frumos, domnule Xenocid! Felicitari! Daca nu ai nimic de spus la subiect, de ce te chinui sa mai postezi?


Diana, am sa-ti spun si eu ce ti-au mai spus si celelalte mamici. Iti chinui copila inutil. Nu o mai seda! Pentru linistea ta sufleteasca, mai discuta si cu alt medic. Si incearca sa fii mereu in preajma ei, ca sa-i poti abate atentia. Toate cele bune.

Claudia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adrianangi spune:

quote:
Originally posted by xenocid

Si premiul "Hugh Hefner" - Un weekend cu vedetele Playboy merge la...

FAMILIA ADAAAMS!

A.

*Ex astris, Scientia*



Xeno, esti atit de penibil uneori incit mi-e mila de tine...

Salvati un inger:
www.casa-romanilor.ch/teodora.htm

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns xenocid spune:

Draga adrianangi,

Este a doua oara cand postarile mele te misca profund si iti produc sentimente nobile (in cele din urma).

Pentru a avea insa o viziune mai profunda a subiectului in discutie te invit sa il recitesti in intregime, adica pe tot.

Altfel de vei citi post, pauza, lipsa, gaura concluziile iti vor fi la fel de incomplete.

Eu m-am adresat celor ce vor sa citeasca nu celor ce vor sa scrie.


Cu stima,
Alin




*Ex astris, Scientia*

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns allya spune:

XENOCID nu cred ca era cazul sa faci astfel de interventii nelalocul lor. Diana are o problema serioasa mai ales ca merge la o doctorita cu tratamente indoielnice (ma scuzati dar faptul ca e conf dr nu inseamna nimic!!!!) si noi am incercat sa o ajutam si se pare ca unele/unul din exemplele personale au fost prea tari pt tine. Cand te maturizezi si o sa ai si tu o familie cu copii atuncea baga-te la subiecte de genul asta, altfel abtine-te, nu are nimeni nevoie de umorul de prost gust!

Mergi la inceput