Bobocei de septembrie-octombrie 2012 (16)

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

Simona, ati fost la dr? Ce v-a zis? Nu vreau sa par pisaloaga, dar ai verificat sa nu fie exces de vit D? Aceasta in exces duce la scaderea poftei de mancare si pt a reveni la normal se intrerupe Vigantolul.

Alina, e o dulcica Irinuca in poza
Eu nu o scot zilnic. Uneori recunosc ca mi-e lene si prefer sa ma culc langa ea. dar de cele mai multe ori evit cand ploua sau e vant. In carrier e cam greu s-o protejez, ca nu sta ea acolo ferita. Asa e si Maya fascinata de picioare. Imi da mereu impresia ca se intreaba: "Astea ce or fi?" :)))

Stellutz Maya ma capseaza uneori asa cu gingiile si ma doare, d-apoi cu dintii
Eu legumele le tin in frigider.
E normal ca kk sa se schimbe odata cu diversificarea. Eu nu i-as mai da ceaiurile alea. Nu e normal sa fie scaun diareic, urat mirositor... Am inteles ca e normal sa gasim si mancare nedigerata in el, care uneori poate sa arate a morcov sau ce a mancat, dar si a niste chestii negre gen viermisori
Constipat inseamna kk solid, gen cacareze.
Ce dulce Mateiutz cum a adormit el


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

Moro bine ai revenit!
De steamer/blender nu stiu sa-ti zic. Eu am luat o sita de la Ikea pe care sa le fierb la abur si de pasat am un blender vertical, d-ala gen mixer vertical, nu stiu cum ii zice Dar pe ala o sa-l folosesc ca e mic si usor de curatat.
Sanatate micutului mucios!

Kytanutz draga, si noua ne-a fost dor de tine!
Cum ii ziceam si Corinei, pt mine 2-4 treziri/noapte sunt parfum.

Acum monteaza tati scaunelul de masa. Ne pregatim :)))
El nu stie, dar am niste avocado prin frigider si tot ziceam sa fac niste guacamole. Si daca tot fac ma tenteaza sa-i dau si fetii niste avocado sa o vad cum molfaie la el
Dar oficial diversificarea o incepem in we cu morcov :))))
Pana atunci mananca fata mea de toate :)))


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stella87 spune:

Pai Olivia, foarte bine ca ii dai Mayei asa spontan, pana la urma mai facem si ce ne spune instinctul... Sunt convinsa ca niciuneia nu-i spune instinctul sa dea big mc la (las ca i-am dat eu indirect ca am mancat unul cand am fost la buc dar nu mai puteam de pofta. inainte mancam la mc de 3 ori pe sapt :)) )

Oau, a plans Maya dupa jucarie! Ce repede ne cresc boboceii

Legat de kk, nu cred ca era morcovel, erau mai albicioase semintele, deci sa fi fost pastarnacul, dar nu vad cum. Piureul era cremos de tot, fara bucatele. I-am dat ceai ca are si menta si musetel, deci l-o regla daca e cazul, dar si pt hidratare, ca stiam si eu ca tre dat apa cand incepem cu solide... Acuma nu stiu, eu bag piureul la categoria solide, daca pana acum a papat doar lapte. Oricum, din bibe de ceai bea maxim 20 ml... atata. Cred ca Matei ma educa el pe mine mai degraba. Ieri si azi i-am dat din piure exact cat a vrut el. Faza e ca atunci cand apropiam lingurita deschidea gura si intindea asa usor gatul. A papat cam 20 de lingurite (dar e o lingurita mica), apoi n-a mai deschis gurita si l-am lasat. N-am numarat linguritele, am aproximat.

Oana, deci Matei nu papa prea mult, mereu imi ramane piure pe jumate si o sa bag si eu la frigider de pe o zi pe alta dupa ce cumpar recipiente

Acuma, ca-s si eu fixista, la frigider cum le tineti, direct in cuva, in punga? Eu le-am pus in punga deschisa la frigider...

Simona, uite aicihttp://diversificare.ro/alimente/2011/06/tabelul-diversificarii-alimentatiei-pentru-bebelusi-si-copii/ tabel de diversificare cu legume si fructe pe care i le poti da intre 4 si 6 luni. Ce bine ca doctorita ti-a zis de diversificare si nu lp Sper sa pape cu pofta! Sa stii ca si lui Matei ii tot pica capul si cand sta pe burta si in fund, dar nu-mi mai fac griji. La vizita de la 6 luni o voi ruga pe pediatra sa-l analizeze mai in amanunt.

Totusi, Matei a inceput si el sa faca ceva Se incordeaza din abdomen ca sa se ridice in fund. Cand il tin la un anumit unghi, nu chiar orizontala, se incordeaza si cu foarte putin ajutor din partea mea se ridica in fund, iar mai apoi se apleaca cu capul spre picioare

Morok, ce bine ati inceput sa dormiti, desi imi pare rau ca va confruntati si voi cu pb privind papatul, dar daca el ia in greutate (si doarme asa bine), asta conteaza E greu cu adormitul, si eu incerc alta cale... de vreo sapt ma doare rau incheietura de la mana dreapta si omoplatul stang.. de la leganat :(

Kytanutz, ma bucur ca pingu mic macar doarme noaptea, daca ziua te tine ocupata... Pfiuu, visez si eu la "alone time" cu sotul Orice ganduri ai avea sa stii ca nu ne supara off topicurile si suntem alaturi de tine

Alive, ma mai intalnesc si eu pe centru cu vreo vecina, care se uita in carut si BAGA MANA sa-i traga fular peste fata &co,ca poate i-o fi frig... Mor cand vad faze d-astea!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corinuka_g spune:

buna seara,

stellutz tare scump matei! mor si eu dupa asemenea gesturi ...si stiu c-o sa ne fie dor..
si kk lui david apare cu niste "seminte" prin el ca si cand era mic.. ca acuma-i mare
alina david s-a nascut cu 2600g, a luat cam 1kg pe luna, acuma are aproape 8 kile, deci ok zic eu...doar ca n-are pe el sarmalute-sarmalute cum au alti bebei..
oli asa e si david, vrea atentie non-stop..zici ca-n saptamana 26 iar se da totul peste cap?
intrasem chiar sa-ntreb de kk ..david a facut cacuta acuma seara dupa ce la pranz a papat morcov fiert, pasat...si l-a scos la fel, portocaliu si nemodificat, ca si cum nu l-ar fi digerat deloc...e normal???
kytanutz
referitor la stat in fundic, david ar sta asa tot timpul..gafaie, se-apleaca dupa picioruse..cand il tinem de sub brate o ia la fuga de-a dreptul, face pasi marunti si repede-repede..
pupici, o noapte usoara!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

Stella, eu le tin in lada de la frigider, in punga desfacuta (dar asta din alte considerente decat cele normale: sa nu murdareasca lada si uneori puse direct in lada transpira si se mucegaiesc, asa fac la mine).

Eu zic sa nu mai analizati atata kk ala! E normal sa apara alte culori prin el (dc e sa ne luam pana acum, de ce face culoarea mustarului cand laptele e alb? ). Si da Corina, e normal sa faca si mancare nedigerata.

Simona, fara suparare, dar la 4 luni eu as fi preferat sa-mi dea lp si nu diversificare. Eu am damblaua mea ca laptele e de baza pana la 1 an si de acolo isi ia toti nutrientii. Iar lp e facut special sa le asigure ce au nevoie. Legumele si fructele ce aport caloric au? Tu daca vrei sa te ingrasi mananci fructe si legume? Tocmai de aceea unii bebei cand incep diversificarea cu fructe/legume stagneaza sau chiar scad in greutate. Iar cerealele mi se pare ca ii ingrasa artificial. Si mai ales de la 4 luni :(
Acum fiecare face cum vrea, evident, dar am simtit nevoia sa-mi spun si eu parerea

Mi-a adormit si mandra la san cat am scris. Fac transferul in patut si ma bag si eu la nani.

O noapte usoara dragelor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anaomaria spune:

Buna...seara/dimineata (ca la dc zice dimineata dupa ora 0)

Eu iar am lipsit de pe aici, habar n-am de cand n-am mai scris, ca nici de citit nu am apucat prea mult. IAR mi s-a imbolnavit fata mare Dupa o saptamana de gradinita am luat-o iar cu febra si mucisori. Asta mica nici nu si-a revenit de tot, inca mai are nasucul infundat si se aude o haraiala in piept.

In rest... toate bune, Ilinca face rostogoliri de pe spate de burta si se invarte prin pat, mai mult ca racul. Cert e ca n-o mai pot lasa nesupravegheata in patul mare. Si pare foarte nerabdatoare sa inceapa diversificarea. Oficial incepem la 6 luni, dar pana atunci a supt la niste dovlecel (1/2 feliuta) si a mancat si un buchetel de brocoli la cuptor. Cum ne vede la masa incepe agitatia, orice ar face vrea si ea sa se uite prin farfurii, sa apuce lingura, sa duca in gurita ceva.

Va pup si va doresc o noapte linistita. As fi vrut sa scriu mai multe, dar Maria(fetita mai mare) are un somn cam agitat de la raceala si trebuie sa stau pe langa ea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirabelac spune:

Neata gagici, poftiti la cafea, miroase asa frumos!

Masa de ieri: fac piureul de morcov dar la fiert bag si niste pastarnac, ii dau cu lgta si nu-i place, mai bune erau centurile la carut... zic, asta e, oricum le pap eu ca la David... eu cu David mancam, vad ca se uita la noi curios asa si cam deschidea gura... ii aduc safe feederul, pun restul de morcov ramas - ca m-am invatat minte sa am rezerva - la inceput se stramba ca nu-i place plasa aia, apoi cand da de gust, tremura de placere si sugea la el... l-a supt tot, a ramas asa o chestie uscata in el... apoi plangea ca mai voia... ce sa-i mai dau? Incep sa moi safe feederul in piureul facut deja si-i dau asa, a mancat tot si ar mai fi vrut dar e cu portia inca. Sa vedem azi ce mai facem, nici o zi nu e ca alta!

*****************************************Mirabela, mamik de DAVID STEFAN (21.09.2006)
si CALIN ADRIAN (25.08.2012)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirabelac spune:

Va zic o faza ca nu stiu cat apuc sa stau, apoi ma duc sa citesc:

Io si David la masa - de obicei la masa avem discutiile sensibile:
D: mami, eu ma simt gelos asa cand te vad pe tine ca te imbratisezi cu tati, ca va mai si pupati cateodata...
Io: mami, e normal sa simti asa cand iubesti pe cineva, insa noi ne iubim f mult si din dragostea noastra ati aparut tu si Calin pe lume;
D: bun, si daca acum ne ai pe noi, ce rost mai are sa-l mai iubesti si pe tati?
Io:


*****************************************Mirabela, mamik de DAVID STEFAN (21.09.2006)
si CALIN ADRIAN (25.08.2012)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirabelac spune:

Uf, tot uit sa zic cate ceva si imi amintesc dupa ani...

Carmen frumusel foc Paul, e un barbatel tare simpatic, poop rasfatatul familiei!

Micaela am vazut ce cum se joaca copilasii tai cu mingea, foarte frumos!

Alive asa e si David al meu, ai dreptate!

Corina cum sa fie slabut daca a plecat de la 2600, nici vorba, asa e conformatia lui! Kk e asa pt ca mai papa si altceva si chestiile alea sunt de la lapte.

Anca tu vorbesti de lucruri sfinte, de unde copil linistit? Al meu nici nu mai doarme ziua, vrea atentie tot timpul, nu stiu cum sa-l mai intretin toata ziua.

*****************************************Mirabela, mamik de DAVID STEFAN (21.09.2006)
si CALIN ADRIAN (25.08.2012)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirabelac spune:

Simona daca a papat asa putin dintotdeauna, n-ar fi chiar un motiv de ingrijorare, daca s-a schimbat brusc, atunci e. La noi toate fitzele lui la san erau de la boala lui, ma gandesc acum dupa ce s-a facut bine papa f bine si nu mai vrea plimbat prin casa deloc. Deci avea ceva ce-l supara, acuma nu stiu ce e la voi dar eu as vb cu dr. Si nu trebuie sa fii stresata cand il hranesti ca el va asocia asta cu un stress, pot fi probleme mai tarziu... eu cand il fortam sa pape, cand vedea sanul inchidea ochii mititelul, stia ca il fortez. Si acum parca mai scapa capul cand il intoarce brusc.

*****************************************Mirabela, mamik de DAVID STEFAN (21.09.2006)
si CALIN ADRIAN (25.08.2012)

Mergi la inceput