Pinguini, randunici, tavane si diete(2)

Raspunsuri - Pagina 17

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns PRAG spune:

Citat:
citat din mesajul lui buflea

Wow ! Ca sa vezi de unde sare PRAG-ul ...whoever you are !!!



Pai eu sunt veche tare pe-aici, doar ca nu-s prea vorbareata! Pinguina in toata regula, fara nici o aspiratie la rindunica, poate doar la un pinguin mai suplu... Greutate de 3 cifre... hai, care va puneti cu mine? Deci pinguina la dieta permanenta...

Citat:

Habar nu aveam ca au inventat astia Swiffer cu aspiratie, ca din ala cu sparc am 3 acasa, doua pentru bucatarie si living si unul pentru bai ...
Auzi, dar asta cu aspirator e cu baterii sau la priza ? Daca e cu baterii, cat tin bateriile ? ... mi-e ca la cate firmituri producem noi, schimb bateriile ca pe chiloti ... poate chiar mai des ca chilotii. (si chilotii ii schimb zilnic, da ? asta ca sa va salvez imaginatia)


E cu acumulator. Il tii in priza cind nu-l folosesti, cind ii dai drumul il poti scoate ca sa te poti misca cu el pe oriunde, apoi iar in priza ca intre timp s-a cam descarcat...

Bai, eu cind aud poveti ca a lui Rufus cu furtisagurile, mi se zzbirlesc toate!

Noapte buna, rindunici!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns JuliaSM spune:

Buflea, eu pun 7 linguri rase la un ou, de regula fac din 2 oua, pentru o oala normala de supa. In compozitia de ou si gris mai adaug sare si putin patrunjel tocat minuscul, uneori si piper alb, ca mi se par fade asa... si mai adaug putina apa minerala.
Le pun cu lingurita de desert una cate una in supa fierbinte, dar nu pe focul la maxim. Si cu reteta asta nu mi se intaresc niciodata galustele.
Banuiesc ca depinde si ce gris folosesti, stiu ca au si fainurile consistenta si tipurile lor.

In rest... suntem bine. Pe ultima suta de metri cu hartoagele, de luni avem o saptamana de concediu, copiii au vacanta, asa ca plecam iar in Romania, sa vedem o casuta...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Aqai spune:

doamne, Michelle!
cat mai poti sa ne umilesti????? NU ARE FIRMITURI!!!!

Aspita odata pe saptamana!!! sacrilegiu! pai eu chiar am nevoie de 5 covoare de furnici si toate astea de la 1 bucata copil! bucata cealalata manance relativ ordonat, dar Professor Chaos nu-si are numele degeaba in nici o ipostaza!

sub scaunul lui e insirat tot meniul - jumate din el! inca vreun sfert zace pe haine, maini si fata si abia restul in burta copchilului.

v-am povestit ca in bucatarie am un colt cu geamuri mari? pe langa care sta masa?

ei bine, si-a decorat un soare pe geam. cu IAURT! am un soare mare de iaurt pe geam - da mare, nu gluma, care sa lumineze si fermenteze firmiturile ! help....



Prag, welcome! si multumesc tuturor de invatatura.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Helau doamnele pingu...
Eu am cam vazut cum merg treburile pe aici, dar cred ca mai sunt lucruri pe care doar le banuiesc.
De pilda, cred ca buflea vorbeste cu Tora, ele stiu pe unde, ocazie cu care sotia mea ii da subiectele care ma enerveaza pe mine. Nu-mi pot altfel explica aducerea in discutie a lucrurilor imprastiate prin casa (subiect despre care buflea a promis, dar nu l-a mai dezvoltat) sau firimiturile! Pai nene, eu am pitici cu astea, sunt peste tot, nu ma deranjeaza decat pe mine (nici macar posibilitatea de a face gandaci nu sperie pe nimeni), doar eu calc pe firimiturile de la painea prajita care crantane sub papuci...si nici n-am gasit vreun leac.
Despre galuste nu stiu cui i-a venit, dar se intampla fix in saptamana in care am facut pentru prima oara in viata supa cu galuste. Intamplare, nu? Ce? cum mi-au iesit? Nu va spun, nu vreau. Supa s-a terminat, aia conteaza.
Bai, mi-au iesit bine Asta pentru ca m-am uitat intr-o carte de bucatarie veche in care spunea ca da, pui oua, dar bati separat galbenusul, iar albusul il faci spume. Ei? Ce ziceti?
Sa nu uit: voiam s-o intreb pe closca sefa cum face aripioarele KFC, adica e vreun ingredient care face crusta aia pe pui ca la aia? Ca poate le ostoiesc dorul fetelor mele, mereu ma critica ca nu le las (sau nu le dau bani) pentru KFC.
A, Julia, hai sa vezi casa mea, taman i-au luat geamurile
Si mai voiam sa va intreb ceva, pe toate doamnele: voi faceti schimbari prin casa? Mobila, aparatura, etc? Ma refer la schimbari de locuri, intre ele...

Rufus, Tora si iadele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bird70 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Rufus
Si mai voiam sa va intreb ceva, pe toate doamnele: voi faceti schimbari prin casa? Mobila, aparatura, etc? Ma refer la schimbari de locuri, intre ele...

De gatit nu gatesc , sunt un anti-talent in bucatarie, mai rar . Curatenie fac din cauza animalelor care au acces in casa dar nu ma sperie niste firmituri . Dar cu modificarile in casa pot si eu sa ma laud . Cand il abordez pe barbat cu formula: auzi, mi-a venit o idee , saracul da ochii peste cap si se tine de scaun .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralualexandrei spune:

In ordinea strigarii:

Buflea daca te consoleaza afla ca nu sunt asa grozava la sala am momente cand ma lipesc efectiv de parchet si il aud pe Ursu soptindu-mi:esti masochista!!!!
Rina o adaptez in functie de meniul gastii,asa ca azi pun un ciolan la fiert caci am in meniu fasole cu ciolan si imi tai o felie sau doua din el,bag si o cana de supa,paine cred ca nu mananc la pranz,ma mai gandesc.Dimineata mananc niste mandarine ca se strica si cine-i porcul familiei?Mama.Seara ciolan iarasi.Daca nu ai sau nu te tenteaza ciolanul pune si tu niste pulpe de pui in vas de yena,condimenteaza-le si acopera-le cu apa,da-le la cuptor si cand a scazut apa sunt gata,familionul poate sa le serveasca cu garnitura,tu fara.


Michelle
ma zgarii pe ochi din cauza ta,zau asa,o data pe saptamana?!


Aqai am renuntat demult la lupta cu geamurile din bucatarie ,priveste partea buna,daca e innorat afara ,tu ai soare,din iaurt, dar e soareee!

Rufus tot din cauza scoaterilor de ochi m-am apucat de facut in casa tampenii d-astea a la fast food,asa ca suntem in acelasi club al parintilor rai si neintelegatori.
Asadar aripioarele se fac in felul urmator :le despart copanelul de cealalta parte ,le oparesc 10-15 minute intr-un vas cu apa clocotita cu sare,le pun la scurs si racit intr-o sita,le condimentez,apoi fac ou batut cu lapte si faina cam de consistenta aluatului de clatite,le bag in maclavaisul respectiv si le iau pe rand cu furculita le scurg nitel si le tavalesc in final in fulgi de porumb macinati (deci secretul fulgii de porumb sunt),le prajesc intr-o tigaie mai adanca cu ulei incins sau intr-un ceaun.Scurse pe servetel si servite cu usturoi cu smantana,bestial si tragic pt silueta.

Cu mutatul n-am pasiuni ,as spune chiar ca ma nervozeaza,nu ca as fi vreo calma,eu ma misc ca furtuna si pt mine decorul trebuie sa fie neschimbat altfel o iau pe urmele Ioanei si ma faultez non-stop.

Bird cred ca se inspaimanta ca-i tragi scaunul de sub fund .

Andra ,mamica de 3+1 album no1 albumul no2

Vreau sa nu mai fiu diferit!!!!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

neata neata

Citat:
citat din mesajul lui buflea
Ah ! Maica-mea la fel, nu poate dormi din cauza urechilor, cica ii vajaie zgomotul ala in urechi. Ah ! Tanakan parca a zis ca i-a dat si ei acum, la ce e bun tanakanul asta ? Metroclopramidul e de voma, pe ala de ce il iei, ai senzatii ?

tanakan-ul este un sustinator cerebral. ajutator, regenerator, cum vrei sa ii spui. metoclopramid-ul este antivomitiv. inlatura senzatia de greata care de multe ori este asociata vertigo-ului. zgomotul ala e tinnitus. betaserc-ul trebuie luat oricum pe perioada lunga.

Viviana, sanatate!

ah, am notat "wife22". sa o citesc. vrei "silver linings", cartea?

Ioana, cum esti? aproband mesaje la odisee am citit de patanie... ai fost la medic?

Prag, welcome!!

mai, si eu am aspirator din ala mic. face treaba buna pe locuri limitate (aspir parchetul dupa micul dejun cand vorba aia, toate firimiturile is pe jos, covorul mandrei de resturi de plastilina, samd)

si eu fac galustele ca Julia. le tin la foc mic, le intorc pe toate partile sa se pufoseasca, la sfarsit le fierb si cu capacul pus, aburul din condensare le face bine

Bird

Ralualexandrei: aaaah. fasole cu ciolan. musai sa fac si eu saptamana aviatoare!!!!

trepidez, saptamana viitoare ma duc la concert... ah! fug de acasa (cu tot cu consort, aia e, mai bine decat deloc )


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sunny71 spune:

Eu sunt maestra galustelor, va dau reteta dar numai voua , sa nu o mai spuneti nimanui.Eu folosesc 2 oua pe care le separ, albusul il bat spuma cu putina sare, adaug galbenusul, amestec si adaug gris in ploaie.Eiiii si acum urmeaza smecheria...se adauga gris PANA CAND ALUATUL FORMAT IN VAS S-A INGROSAT SI INCEPE SA SE DESPRINDA SINGUR DE PE LINGURA CU CARE MESTECATI (eu folosesc o lingura de metal ) asta arata ca e suficient gris .Si inca ceva important: puneti galustele in supa atunci cand ati terminat de mestecat nu lasati aluatul sa stea ca se umfla grisul si faceti supa cu ghiulele.Astept sa-mi spuneti cate laude ati primit pentru galustele facute asa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns JuliaSM spune:

Citat:
citat din mesajul lui Rufus


A, Julia, hai sa vezi casa mea, taman i-au luat geamurile


Am citit, imi pare rau, insa nu ma surprinde, am mai auzit de geamuri furate la case in constructie.
Noi suntem patiti cu hotii, am plantat pe pamantul nostru de langa oras o livada cu vreo 20 de pomi fructiferi, alesi unul si unul, sa avem de toate...a carat sotul meu gunoi, sa le puna peste iarna, sa se prinda si sa nu inghete, i-am invelit cu celofan, sa nu ii roada iepurii pe camp si... ni i-au furat tiganii. Nu toti tiganii ( ca sa nu incalc regulamentul), ci numai vreo 2-3 dintre ei, mai furaciosi,asa...
Am plans cand am vazut, cand am realizat, mai bine spus. Aveam senzatia ca nu nimerisem bine, ala era locul, si totusi... De atunci mi-e ura pe locul ala, nu vreau sa mai construim acolo, ne chinuim sa-l vindem la un pret decent, nu de batjocura.
Cred ca e tare aiurea cand ti se jefuieste casa, Doamne! multam ca n-am trait-o pe asta, dar m-am simtit violata sufleteste, un bocanc luat in figura de la un strain care ne-a ranjit cu dispret 'Ha, vreti livada aici!? Lasa...'

So...cheer up,ladies! ( zic eu de pe marginea borcanului cu melancool )

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralualexandrei spune:

Julia te rog io lasa borcanul in pace,e al meuuuu!!!!
N-ai vazut ca abia am iesit din el,acu' te bagi tu?!

Ma duc la chinuiala ,nu spui unde ca ma bate Buflea

Andra ,mamica de 3+1 album no1 albumul no2

Vreau sa nu mai fiu diferit!!!!


Mergi la inceput