Valcence in lumea larga

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

Citat:
citat din mesajul lui chatonel

wow, michelle, chapeau! nu numai pentru ca ati avut curajul de a incerca intoarcerea in Ro, si chiar de doua ori ... dar si pentru ca, din insucces ati facut ca el sa fie o trambulina pentru mai departe, si asta e f rar!

Nici nu imi pot imagina socul pe care l-ati avut la prima intoarcere in Ro... eu merg anual sau mai des, poate ca de asta nu mi-as imagina niciodata o intoarcere... stiu ce m-ar astepta :(



Famille Dragoon, mami de Izia, 23 mars 2009

Toulouse, la ville rose



recunosc, ca eu nu mai aveam putere sa ma decid sa iau totul de la 0 sa ma intorc aici. Totul a fost datorita perseverentei sotului meu, puterii lui de a lua hotarire si mai ales datorita lui Dumenzeu care m-a ajutat sa vand vila, cand nu se vindea nici o garsoniera.

iar aici am cumparat casa cand mai aveam doar 3 zile pana sa decidem ce facem cu containerul cu lucruri si sa plecam spre Portland-Oregon.

Dumnezeu ne-a ajutat sa gasim casa asta, la locul mult dorit...dupa atitia ani de cautari si frmaintari.





michelle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

dar toate si-au avut rostul lor.
altfel am fi fost poate toata vitza cu acel "ce-ar fi daca ne-am reintoarce"...am fi fost mereu in 2 luntre cum am fi dat de greu aici.
asa, dupa experienta asta, stim, si mai ales apreciem locul in care suntem si ii mutumim lui Dumnezeu pt bunatate, ajutor... pt tot ce ne-a dat.
E beyond de toate visele mele.


michelle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lara_c spune:

Wow, Michele, prin cate ati trecut!
Cum a ramas pana la urma cu sotul tau - e roman sau nu e roman?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

Citat:
citat din mesajul lui lara_c

Wow, Michele, prin cate ati trecut!
Cum a ramas pana la urma cu sotul tau - e roman sau nu e roman?

Lara mami de Errie si Jamie

Hawaii MexicoUS*Europe_and US * Wedding * ErinnKendall*KUALA LUMPUR * Bangladesh_Singapore_Bali * India*Nepal*Thailand*Langkawi*Vietnam_and_Cambodia*China*








da, pana la urma s-au indurat de el si au recunoscut ca e roman.
un cosmar a fost totul in Rom.
si acum, cand ma trezesc dimineatza si vad ca sunt in America ii multuemsc lui Dumnezeu.

michelle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns delphin spune:

Michelle- eu nu pot spune de cat VALEU!

Dar sa ma intorc in Ro, chiar ca nu mi-a trect prin cap pana acum!

Sa plec din FR da

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

Citat:
citat din mesajul lui delphin

Michelle- eu nu pot spune de cat VALEU!

Dar sa ma intorc in Ro, chiar ca nu mi-a trect prin cap pana acum!

Sa plec din FR da


tu unde vrei sa te duci?

imi amintesc cand eram cu harta lumii in fatza si ne uitam la tari si ne faceam planuri.

deja cand eram in Rom. si ne uitam pe la case ?(pe net) de peste tot in lume ai mei cred ca-si faceau cruce pe ascuns, zicand ca ne-am pierdut mintile...sa plecam asa...oriunde in lume.

si in America cand ne-am intors, la fel eram cu harta in fatza sa ne hotarim unde o sa ne stablim , ca habar nu aveam...nu eram decisi.



michelle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Denisam spune:

Michelle- bravo pt curaj si perseverenta si ce bine ca ati iesit in avantaj!!!


Denisa cu Emma Andrea 6 ani si Mark Alexv4 ani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

nu stiu cum sunteti voi, dar eu cand m-am intors parca nu mai simteam nimic pt tara, pt locuri, si de fapt am fost f.dezamagita de ce am vazut.
Imi era dor de taza dar nu dorul nebun de care pov. altii pe aici.

Valcea e un orasel dragutz,dar prea mic si nu ai ce sa faci.plus ca mi s-a parut prea aglomerat.
Sau facut case mari dar prea viu colorate,lipsite de gust si amplasate de te doare capul. Plus tzigania din jur...strica totul.

Cand am ajuns acasa mai ales prima data dupa 10 ani, cand am vazut blocurile innegrite, cu balcoane care si in ce fel...totul aratind asa jalnic, ...mi-au dat lacrimile...ca nu mai era cum stiam eu.
De fapt cred ca ramasesem cu imaginile din copilarie in minte.
E uimitor cum se joaca memoria cu noi!

Aceiasi mici si bere pe la restaurante, aceleasi manele...si fum de tzigara peste tot.
am vazut ceva schimbari frumoase dar nimic asa...breath taking.
imi placea cand mergeam la tara, la Pausesti, ca avem o casa pe varf de deal si de acolo se vad Muntii spre Olanesti si in partea cealalata dealurile spre Vladesti. Asta de fapt a fost singurul loc din Valcea care i-a placut si sotului meu.

Dar cel mai mult m-au afectat oamenii.
Rautatea si limbajul vulgar cred ca nu le voi uita niciodata...de fapt ma ajuta programele tv online sa nu uit...

Deci ce sa mai am ramas dezamagita. Pacat ca e mult potential in tara, multe frumuseti , dar nu sunt folosite...

Nu stiu voi, care mergeti pe fiecare an, cum vedeti locurile...oamenii?
Voua va e dor?



michelle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns chatonel spune:

michelle, eu am mers in fiecare an, de douazeci si doi de cind am plecat, cu mici exceptii: nu am fost in '94, in 98, in 2000, in 2003.
La inceput eram fericita sa ma reintorc, sa regasesc prietenii, stateam cite o luna in vacanta. Asta a fost in perioada euforica de dupa revolutie, cind speram sa ne indreptam cu pasi mari spre occident(in mentalitate, in belsug). Cind Octavian Paler a zis ca ne trebuie 20 de ani ca sa ajungem, am zis ca e nebun!! Eram sigura ca vom fi destepti si vom sti sa ajungem acolo rapid!Stiam ca avem resurse naturale, ca avem oameni destepti, ca.. si ca... dar nu il pusesem la socoteala pe ilici si sleahta lui de fosti comunisti care nu vroiau sa lase osul de ros. si asa primii care au putut sa faca afaceri mari au fost tot ei, cei care aveau relatiile si cunosteau mersul, care luau imprumuturi "preferentiale" de la banci, care stiau sa traga sforile altfel decit "muritorul de rind".
Incet-incet lucrurile au inceput sa se schimbe, fiecare tragind spuza pe turta lui, prieteniile au inceput sa se subrezeasca pentru ca intram toti in "era adultilor, familisti adik"; apoi au plecat fiecare pe unde au putut ca sa se realizeze: care in strainatate, care la Bucuresti. Viata a luat o turnura de prost-gust si s-a schimbat comunismul intr-un capitalism salbatic care a scos coltii,
Din noul mileniu am evitat sa mai merg pe durata lunga in vacanta, mai mult de 10 zile nu-mi pica bine, dupa euforia revederii vedeam toate hibele si ma enervam, iar si iar, si degeaba, ca nu puteam schimba nimic.
Insa, de cind am ramas gravi si o am pe copila, merg de doua ori pe an si sper sa reusesc sa mentin ritmul, ori macar sa merg o data dar sa fie vacanta lunga, ca acu, cind plec in mai. Vreau ca fetita mea sa profite de bunicii ei din ro si viceversa, vreau ca ea sa fie impregnata de partea buna a romaniei (care exista, dar e clar ascunsa de mojicia si tiganeala care e la tot pasul) si, pur si simplu, pe linga ea imi retraiesc copilaria... nu mai stau sa ma izbesc de ce e neplacut pt ca nu mai am nici o asteptare in privinta romaniei... iar valcea, fata de alte orase, e un orasel linistit de munte, foarte placut. E adevarat ca e mic, dar nici nu-mi trebuie ceva de talia bucurestiului

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

Chatonel,
e super ca poti merge in Rom. des si fetitza sa fie in relatii cu bunicii.si eu mi-am dorit asta...
iar pt mai tirziu e bine sa cunaosca si alt mediu, sa invete sa aprecieze.

si mie mi-a placut Valcea mai mult decat orice oras din Rom.

In rest tu ce faci, cu ce te ocupi?sotul tau e roman sau francez?



michelle

Mergi la inceput