Cand copilul se afla in dificultate

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns casandra spune:

Calin e clasa a IV-a si nu pra a dormit azi noapte

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxy spune:

Casandra cum ii mai e lui Calin, mai bine, s-a mai linistit? sa treaca repede.
Celelalte fete cum stati, ce mai faceti, nu mai scrieti nimic? Ce mai fac copilasii vostrii?
Eu urmaresc cu interes subiectul in continuare, chiar daca al meu de la parinti nu a trezit interesul.Deci sunt cu ochii pe voi .
Weekend placut va doresc in continuare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Chuny spune:

De multe ori am tendinta de a merge in 2 directii: prima, sa il protejez cat de mult pot si sa nu ilpun in situatii pe care nu le intelege inca. A doua: sa fac eforturi sa il pregatesc si sa il expun acelei situatii.

La inceput de an a fost o iesire cu scoala. Am hotarat imediat sa nu il las pt ca mi-e frica sa nu plece din grup, sa nu fuga in strada ( circulatia era destul de mare pe strada scolii). Deci nu mi-am dat acordul si l-am tinut acasa in ziua cu iesirea.

In aprilie este carnaval la scoala. La inceput am zis ca mai bine nu il las, ca nu intelege ce e o masca, nu suporta nimic pe fata, ar fugi de colo colo fara sens si fara sa priceapa ce se intampla. Pe de alta parte ma gandesc ca am 2 luni la dispozitie sa incec sa-l pregatesc pt asta, sa inteleaga ce inseamna " a se deghiza" si poate ar face fata unui carnaval.

Nu as vrea sa se stinga acest subiect.

Sibylle

http://aripicarecrescinnoi.blogspot.com/

Vladimir ***** ***** Anna

www.helpsonia.com/povestea-soniei" target="_blank">MULTUMIM PT CEEA CE ATI FACUT PT SONIA




www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=88028d9eaeae0f93a00846" target="_blank"> "Cine a vazut acel licurici nu-l va uita niciodata ... i-a intrat in suflet pentru vesnicie"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxy spune:

sibylle ma bucur ca ai scris , ai revenit cu noutati din viata voastra.Eu pe cristi deabia de cativa ani am reusit sa-l fac sa nu se mai teama de masti, asta dupa ce a facut el in clasa 1 o masca la ora de creatie la scoala.Si a venit asa de mandru cu ea in mana ca chiar daca era facuta stangaci si nu era ca una din magazin, era cea mai frumoasa masca, si a purtat-o la carnaval.Aici in germanica , carnavalul este in februarie, saptamana viitoare si merg costumati, acum la scoala, , inainte la gradinita.Dar la gradinita mergea doar in costum, fara masca pe fata.Si ii era frica de orice vedea mascat, probabil ca nu facea legatura ca in spatele mastii e tot un om.AM fost cu el, asta poti face si tu, in magazine , am luat eu mastile , el nu vroia si nu am insistat, si in fata unei oglinzi ma scalambaiam de numa, fara sa-mi pese prea tare de ce zic cei care ma vad, oricum acasa nu le puteam cumpara pe toate, asa ca tot in magazin.Si daca la inceput era speriat cand imi puneam ceva pe fata, dupa a inceput sa-i placa si-mi aducea el masti sa le probez.
Ii spuneam ce personaj reprezinta si ce se face, asa ca la gradinita a fost si zorro (cum se scrie ) , dar mai mult, soldat cu scut si sabie, sau vrajitor cu pelerina, aceeasi pelerina o folosea si sa fie liliac, e neagra si se intinde ca la aripile de liliac, am pus ca accesoriu si un fel de brosa cu un paianjen si i-a placut.Dar cum ziceam , am spus la educatoare la scoala sa-i prezinte intai , copii ce masti au , nu sa ii vada direct mascati ca ii e frica, deci educatoarele stiau situatia cat de cat si nici ele nu erau de acord sa creeze frica cu acele masti, asa ca de regula la gradinita mastile reprezentau personaje din desene si nu masti de monstrii sau mai stiu eu ce ciudatenii cum am vazut de vanzare.
Asa ca poate fi foarte frumos un carnaval, eu am rugat educatoarele sa-i faca poze , am dus aparatul meu si le-am lasat lor , asa ca am putut si vede mai mult decat din pozele lor de grup.
Asta e o idee, ca sa fii cu inima mai usoara daca ii explici din timp si cine stie poate ii va placea, oricum nu ceda la primul nu, ca el nu stie ce e cu adevarat placut si dupa regreta, asa cum mi-a spus al meu ca ce mult timp a pierdutr cu frica lui, acum dupa ce a facut el masca lui si o poarta cu mandrie, dar toate astea cu muuulte explicatii si dovedit pe viu ca in spatele unei masti se afla un om ca noi toti.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns casandra spune:

Calin e cand mai bine, cand iritat, sau izbucneste in hohote de ras necontrolate, care pe mine ma aduc la exasperare. Dar, daca e cineva care sa se ocupe exclusiv de el, si sa il calmeze cand da semne ca escaladeaza tensiunea interna, ceea ce nu reusesc intotdeauna, e foarte bine. Problema lui cea mare e redusa toleranta la stress.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Emeralde spune:


Asculta-L,dar mai presus de toate urmareste-l,caci de multe ori copii ascund multe frustrari si suparari la care nici nu ti-ai imagina.
El saracul vorbeste,simplu si la obiect,dar tot ce-i simplu si curat,nu mai e destul la obiect si atunci,striga,urla din gura de Sarpe.
Nu ma intelegeti gresit,copiii sunt copii si serpii sunt serpi, dar e dureros sa iti vezi copilul vomitand,si varsand doar pentru ca a mancat Honey cake.
Nu ar fi problema prajitura,dar mai e si Carbonara la mijloc,ceea ce ma intriga groaznic, caci ea ,din cate ma stiu,nu a cerut niciodata carbonara la desert.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Chuny spune:

Emeralde, nu prea am inteles mesajul tau si nici cui i se adreseaza. In schimb iti multumesc ca ai scos de la nafralina asa un subiect sensibil. L-am recitit si am votat mesajele care mi-au placut.

Cand l-am deschis inca mai aveam sperante, cateva luni mai tarziu aveam sa aflu cat de grav este.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxy spune:

Chuny multumesc pentru mesajele votate.Chiar daca scriam in 2010, o parte sunt inca reale si astazi.Din pacate ne luptam in continuare cu problemele.Daca nu te deranjeaza , ar fi frumos sa continuam la subiectul acesta, sa vedem cum au mai evoluat copii nostrii in 3 ani.Ai scris ca ai aflat ca e grav, ce anume s-a intamplat .Daca bineteles vrei sa scrii despre asta.

Mergi la inceput